Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Dobrý den,
prosím o radu ohledně výsledků OGGT z 25 tt - na lačno žilní krev 5,4, poté odebrána krev po 2 hodinách - žilní krev 3,7. Nerozumím tomu, jak může být druhá hodnota po požití glukózy nižší? Je to možné - nebo někde nastala chyba v měření? Myslela, jsem že logicky naopak o trochu vzroste, či se pohybuje v podobné hladině jako první hodnota. Občas se mi stává, že se mi např. obědem udělá slabo a začnou se mi třást ruce (v těhotenství), pak si dá něco sladkého a je mi lépe ... mohou nastávat nějaké nižší stavy cukru v krvi? a čím je to způsobeno? Předem moc děkuji, Jana

jeste jsem zapmnela dodat, po vypitu glukozy nasledovalo vysetreni gynekolozkou (cca 30 min - prohlidka, UTZ), pak jsem mohla jit na hodinku do prace, vyridit par telefonu a pred druhym odberem se vratit, odber v 1. hodine po vypiti proveden nebyl...
a jeste bych se rada zeptala, do kdy plati stare standardy, tj. glukoza na lacno 5,1 ( a stare 5,6?) ... jsem z toho zmatena ...
moc dekuji za radu, nerada bych vuci miminku neco zanedbala...

Dobrý den,
byl mi udělán oGTT ve 25+2 v odběrové místnosti. Glykemie na lačno z prstu i ze žíly byla 4,3 mmol/l. Byl dodržen postup lačnění. Poté jsem vypila roztok 75 g glukózy v 250 ml vody. Krev z žíly mi byla odebrána pouze po 2 hodinách po vypití roztoku a hodnota byla 8 mmol/l. Gynekolog mě odeslal se žádankou do diabetologické poradny, kde mě objednali za 4 dny, mám přinést vzorek moči z 24 hodinového sběru a bude mi odebrána krev. Je tento postup standardní a mám se v tomto případě obávat těhotenské cukrovky a následné diety? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

prosím o vyjádření, zda budu posuzována, že mám těhotenskou cukrovku. Dnes mi byly naměřeny hodnoty 5,0 11,0 6,3. Můj lékař se stavěl od počátku k testu OGTT skepticky, ráda bych věděla, zda mám případně trvat na doporučení do dia poradny? Uvidím se s ním až za dva týdny, mám v případě, že se jedná o t. cukrovku jednat rychleji? Jsem na začátku 27. tt. Moc děkuji.

Ano, jde o těhotenskou cukrovku (zvýšená prostřední hodnota, norma je pod 10,0). Nečekejte ty 2 týdny a objednejte se do dia poradny rovnou.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, byla jsem na testu kvůli těhotenské cukrovce, odebrali mi krev a pak jsem vypila tu vodu a znova mi vzali krev, na druhy den ráno jsem si musela zavolat na výsledky. Volala jsem a tam mi paní řekla, že mam těhotenskou cukrovku, hned mě objednala do konce týdne. Tak jsem šla na diabetologii, tam mi dali glukometr a mam si měřit co druhy den..snidaně..za dva dny oběd..a za další dva dny večeře. Vůbec mi nikdo neřekl jaké mam hodnoty, jak jsem se zeptala tak mi řekla, že jsme to měla zvýšené. V průkazce jsem měla napsané 4,9 a 8, tak z toho usuzuji, že takhle jsem to měla při odběru testu. Dali mi ještě, abych dodržovala diabetickou dietu.
Snídani 45g sacharidů:
2dl mléka, 65g celozrnného pečiva, 15g rostlinného másla, 50g sýra nebo tvarohu, libovolné uzeniny, 100g zeleniny
Přesnídávka 35g sacharidů
30g cel. Pečiva, 10g rostl. masla. 100g ovoce
Oběd 65g sacharidů
20g oleje,10g mouky,100g lib. masa, 150g zeleniny+příloha
Svačina 35g sacharidů
2dl mléka, 50g cel.pečiva
Večeře 50g sacharidů
20g oleje, 100g libového masa,150g zeleniny+ příloha
2.Večeře 20g sacharidů
150g ovoce
Přitom mi řekla, co vše nemůžu jíst atd. Mluvila i o tom, že když si vemu ovoce na ranní svačinku třeba k jogurtu tak už si ji nemůžu vzít večer a že mléko se bere samostatně jako svačinka, že už k tomu nemůžu nic. Vubec nevím co můžu jist když mi vše zakázala. Myslím si, že jím pořad to same./ i když mam leták s potravinami co můžu a co ne/, rohlík ,sýr,šunka, jogurt, zelenina. Oběd mívám kolem12-12.30,po obědě mám už hlad, svačinku mam kolem 15 hod. a do večeře v 18 hod. a trpím hlady. Někdy mě bolí žaludek z hladu, tak nevím jestli dělám vše dobře nechci,aby to mělo vliv na miminko. Třeba jím za cely den toto:
1rohlík+1 pl.sýru+1pl.salámu+zelenina
Bílý jogurt+ 1/2jablka
Oběd – vše odváženo brambor+maso+ zelenina
2malé krajíčky chleba + sýr
1 rohlík+1 pl. sýru+1pl.salámu+zelenina
1/2 jablka
A to se mi opakuje pořád. Pečivo mam celozrnné. Nevím zda můžu nějaké rybí pomazánky, vajíčko? Obědy musím jen vařit nebo i péct v troubě? /jako kuře, vepřové maso pečené/?

Je to na delší povídání, proto bude lepší, když si pročtete naši dietu na těchto stránkách - některé věci jsou odlišné, než vám byly řečeny, ale máme s ní dobrou zkušenost a stojíme si za ní. U běžného celozrnného pečiva ze supermarketů bývá problém, že je dobarveno karamelem nebo ječným sladem, což výrazně zvyšuje glykémie - pak je lepší obyčejné pečivo. Pomazánky můžete, vajíčka také (nemají sacharidy), jídla můžete připravovat všemi obvyklými postupy - vařením, pečením, restováním...

Dobrý den mám otázku ve 25 týdnu mi byl proveden ogtt test s negativním výsledkem,který byl ve 32 týdnu zopakován kvůli zátěži v RA,druhý test byl pozitivní s tímto výsledkem5,57 8,67 9,20,následně mi byla doporučena dieta s kontrolou glykémií,po 6ti dnech s výsledky glykemií na lačno 5,6 5,4 5,0 5,2 5,7 5,3 mi byl předepsán Lantus 3j ve 21hod.Na Vašich stránkách jsem se však dočetla že na kompenzaci na dietě by mělo být ponecháno alespon 14dní,mám velké psychické problémy s aplikací inzulínu,dnes jsem i bez této aplikace měla ranní glykémii 5,1 je tedy opravdu nutné k této aplikaci přistoupit,nebo je možné ještě posečkat dle dalších výsledků glykemií na dietě?Děkuji za odpověd

Důvodem k nasazení inzulinu jsou opakovaně vyšší hodnoty při pravidelných kontrolách glykémií, ale přesný postup je samozřejmě individuální - bereme v úvahu další věci - týden těhotenství, váhu, přírůstky, další komplikace atd. Nerada bych takto na dálku hodnotila postup vašeho lékaře, nemám k tomu dostatek informací a ani by to nebylo fér. Bylo by vhodné, abyste jste to probrala se svým lékařem.

Dobrý den, již jsem sem jednou psala - své postřehy o testování v Českých Budějovicích. Bohužel mé další zkušenosti opět nejsou dobré. Ani přes mé naléhání mi několik dalších týdnů nebylo umožněno podstoupit test OGTT.
Ve 26. týdnu jsem byla poslána na testy, kde mi odebrali krev z prstu a glukometrem naměřili hodnotu 5,4. Na základě toho jsem byla svou gynekoložkou odeslána na diabetologii. Tam mi doktorka odmítla vypsat žádanku na opakování OGTT a nechala mi pouze změřit hladinu cukru na lačno ze žíly (vyšla hodnota 4,3) a glykovaný hemoglobin (hodnota 34). Na základě toho řekla, že cukrovka t.č. neprokázána a doporučila, že by test OGTT měl být zopakován na žádost mé gynekoložky. Ta mi však opět odmítla žádanku hned vypsat ( to už jsem byla ve 30. týdnu těhotenství) - že půjdu na krevní odběry ve 34. týdnu (protilátky, krevní obraz atd), takže tu žádanku mi vypíše pak.
Chci se zeptat, zda testování ve 34. týdnu těhotenství již není příliš náročné i pro zdravou ženu a zda je vlastně průkazné (v takto vysokém týdnu), když jsem se dočetla, že blížící se porod může hodnoty cukru ovlivnit(snížit). Děkuji za odpověď a přeji hezký den, Kateřina

Pokud byste měla těhotenskou cukrovku, test ji celkem spolehlivě odhalí i ve 34. týdnu. Problém je spíše v tom, že se to vyšetření zbytečně odkládá. Celý test stojí cca 100 Kč, ani ne, proto nerozumím, v čem je prolém. Pokud nechcete jít do konfliktu s gynekoložkou, což chápu, zkuste požádat praktického lékaře - máme s nimi dobrou zkušenost, většinou ochotně vyjdou vstříc.

Dobrý den,

můj gynekolog mě původně nechtěl vůbec odeslat na test oGTT, že nespadám do rizikové skupiny a nemám žádné potíže. Na mou vlastní žádost mi vystavil k ošetření žádanku. Chtěla bych absolvovat test přímo v Praze (můj lékař je z jiného kraje) a bohužel mám pocit, že většinou neodebírají laboratoře test tak, jak mají (pouze 2 odběry, příp. ne ze žíly, atd.). Můžete mi prosím doporučit odběrové místo, kde mi bude test proveden správně? Jde to např. přímo U Apolináře? Moc děkuji za odpověď.

Naše laboratoř je na Karlově nám. 32, Fakultní poliklinika, na OGTT je třeba přijít mezi 6,30-7,30 - dělají každý všední den bez objednání.

Dobrý den,
v diabetologické poradně, kam mě odeslal gynekolog, mi nejprve dělali odběr nalačno z prstu. Výsledek je 4,3, ale bylo mi řečeno, že stejně musím cca za 10 dní na zátěžový test a 3 odběry ze žíly. Že by se tento test ze žíly neprováděl pouze tehdy, pokud by byla zvýšená hodnota zjištěná z prstu. S ohledem na zde publikované informace a to, že mi stejně budou dělat znovu test nalačno ze žíly mi souběh těchto testů nedává příliš smysl - nejedná se v případě odběru z prstu za zbytečné vyšetření?
Díky za odpověď
Kučerová

Jedná se o zbytečné vyšetření. Z vyšší hodnoty z prstu by stejně neměli stanovit diagnózu GDM.

Dobrý den,
zajímalo by mě, zda může být ovlivněn výsledek testu pokud druhý a třetí odběr byl proveden asi o deset-patnáct minut později než by mělo být. Došlo tedy po vypití roztoku k odebrání dalšího vzorku krve v něco málo přes 70. a 130. minutě. Říkám si, že cukr v krvi měl tedy delší čas na pokles, ale jak moc rychle to nevím a zajímá mě to zejména proto, že dle starých kritétií bych gestační diabetes měla a dle nových ne, ale možná (ne že bych po cukrovce toužila) kdyby odběry proběhly přesně v 60. a 120. minutě, tak by výsledek byl pozitivní i dle nových kritérií. Pro doplnění uvedu vyšetřené hodnoty: 4,45 - 8,55 - 7,91. Předem děkuji za odpověď

Tak je to trochu věštění z křišťálové koule, glykémie samozřejmě s časem klesá...ale vzhledem k tomu, že výsledky nejsou ani na hranici nových norem, tak bych je považovala za normální.

Moc děkuji za odpověď, ulevilo se mi.

Dobry den, prosim Vas o radu, zda budu posuzovana, ze mam t. cukrovku s hodnotami 4,6 9,4 7,9. Posuzuje se jiz podle nove normy? Dekuji, hezky den.

Diabetologové již postupují podle nových norem, ve vašem případě se tedy o cukrovku nejedná.

Dobry den,
rada by som Vas poprosila o radu. V predchadzajucom tehotenstve mi bola zistena tehotenska cukrovka. Bola som upozornena diabetologom, v pripade, ze otehotniem znovu, test na zistenie cukrovky sa nevykonava medzi 24. - 28. tyzdnom ale omnoho skor. Moj gynekolog si to nemysli a na diabetologiu ma neposlal. Ako mam teda spravne postupovat v tomto pripade? Teraz som v 15 tyzdni, odber krvy zo zili v 8 tyzdni podozrenie na cukrovku nepreukazal.

Velmi dakujem za pomoc a prajem pekny den.

Ta doporučení se nedávno upravovala. Co nejdříve po zjištění těhotenství by měla být vyšetřena glykémie nalačno, v případě, že je v normě, stačí pak oGTT v obvyklém termínu mezi 24.-28. týdnem. Pouze u žen, které mají zvýšené riziko cukrovky (obezita, hypertenze, předchozí GDM na inzulinu atd.) doporučujeme provést celé oGTT už na začátku těhotenství. Nemáte-li tato rizika, pak váš lékař postupuje správně.

Dobrý den od 12tt mám nasazený Metformin na upravu lačne glykemie.nyní jsem 33tt a glykemie mám srovnané v rozmezí od 4,3-4,9.paní doktorka mi sdělila,že tento lek se musí ve 34tt vysadit a potom se nesmí už do porodu užívat.mám jen strach že nebudu schopna bez leku udržovat glykemie v norme jestli je o normální nebo ne.je tedy pravda že jsem asi třikrát leky vysadila když mi nebylo dobře mela jsem chřipku a výsledky byly v norme.zajímalo by me jaký na to máte názor.Děkuji

Na našem pracovišti používáme metformin až do porodu - není na to jednoznačný názor ani doporučení.

Vážená paní doktorko,
dovolte mi prosím, abych se zeptala na Váš názor...

Jsem nyní počtvrté těhotná, u předchozích těhotenství těh. cukrovka nezjištěna (2010 mi ještě nebylo 25 let, OGTT jsem nepodstoupila, přibrala jsem 15 kg, narodil se chlapec spont. 39+6 s PV 3900 g, lehčí novor. žloutenka - 3. den, inkompatibilita KS já 0+, syn A+, jinak v pořádku; 2011 OGTT v pořádku, ale byl proveden pouze odběr nalačno a po 2 hodinách, přibrala jsem 10 kg, narodilo se děvče spont. 39+6 s PV 3700 g, patologická novorozenecká žloutenka - v den porodu, opět inkompatibilita KS, jinak v pořádku; v r. 2013 byl OGTT proveden stejně jako u druhého, je možné, že tento byl proveden příliš brzo - sice jsem byla těsně 24.TT, ale vím, že těhotenství bylo určitě o týden mladší, než vycházelo podle výpočtu podle poslední menstruace; přibrala jsem 12 kg, narodil se chlapec spont. 41+1 s PV 4450 g, opět novor. žloutenka, ale lehčí než u dcery - 1. den po porodu, inkompatibilita KS, jinak v pořádku).

Nyní jsem byla na OGTT rovněž 24+0, vypočítaného podle TP stanoveného podle UZ ve 12.TT (podle MS vychází TP asi o 14 dříve, já sama vím, že těhotenství je určitě nejméně o tyto dva týdny mladší, tak jak vychází podle UZ, a spíš i o něco více). 17 dní před testem jsem měla zánět horních cest dýchacích, bez teplot, ale s poměrně silnou rýmou a kašlem, únava, bolest kloubů; byl neléčený a trval asi 2 týdny do posledního vymizení příznaků (zahlenění, bolest dutin), v den testu již zcela bez příznaků. Test proveden tentokrát se třemi odběry (nalačno, po 1 a po dvou hodinách od vypití roztoku - 75 g glukózy a šťáva z půlky citronu, 350 ml vody; lačnění trvalo asi 11,5 hodiny, asi 12 hodin před testem jsem vypila asi 1,5 dl burčáku, jinak jsem snad dodržela veškeré požadavky - běžná strava, fyzická zátěž aj.) + jsem s sebou měla donést ranní moč a podruhé jsem byla požádána o odběr moči v průběhu testu, ten byl proveden asi 1 h a 45 min po vypití roztoku; v průběhu testu jsem seděla v čekárně před odběrovou místností kromě jedné cesty "za roh" na WC.

Nyní se konečně dostávám k otázce: Dnes mi volala sestra od OG, že se mám zastavit pro žádanku na diabetologii, že test vyšel pozitivní, a to z moči... Sdělila mi na mou žádost hodnoty, a ty byly tyto: glykémie z krve po 1 h 8,6 a po 2 h 7,4 (nalačno bohužel zatím nevím), což i podle Vaší "přísnější" - dříve platné - tabulky vypadá jako normální hodnoty (nejsem si ale jistá, jestli byly vzorky posílány k vyhodnocení hned po odběru, spíše ne). Hodnota v moči 42,5 (prosím omluvte mě, neznám jednotky, vlastně ani pořádně nevím, o hodnotu čeho se vlastně jedná ani jaká je v normě). Myslíte, že tedy mohu cukrovku opravdu mít? Nebo snad by to mohlo svědčit o nějakém jiném problému?

Ještě mě napadá, že jsem v 10. týdnu byla na odběru krve (u OG), měla jsem glukózu 5,1 nebo 5,2, tehdy jsem nevěděla, že bych asi měla podstoupit kontrolní odběr a nebyla jsem na něj ani pozvána; myslím, že jsem tehdy moc nedodržela dobu lačnění, asi jsem měla nějakou druhou večeři cca 8 hodin před odběrem...

Zatím jsem v těhotenství přibrala asi 4 kg, probíhá v pořádku, standardní testování moči pomocí testovacích proužků při návštěvách v poradně u OG bylo zatím vždy v pořádku, jsem zdravá (tím myslím, že se trvale nikde neléčím, neužívám žádné léky, nemám alergii apod., aspoň jsem si to až doteď myslela). Jinak je pravda, že se nyní v těhotenství často cítím malátná a unavená, bez energie, "dýchavičná", pomalá, nemyslí mi to, mívám popraskané koutky úst apod. Může to mít souvislost s případnou cukrovkou? Zatím jsem si spíš myslela, že bych mohla mít nedostatek železa...

Chápu, že úprava životosprávy by mi mohla jen prospět, i kdyby se cukrovka nepotvrdila, ale trochu se té diagnózy přece jen obávám, jestli budu schopná dodržovat všechna dietní opatření a "běhat po doktorech" a skloubit to s péčí o tři děti... Ale kdyby mi to pomohlo i cítit se fyzicky lépe, stálo by to za to...

Moc děkuji za odpověď a omlouvám se za délku dotazu, snažila jsem se být co nejvíce stručná, ale zároveň poskytnout dostatek informací, které by mohly být pro hodnocení situace relevantní...

Diagnóza těhotenské cukrovky se stanovuje na základě zvýšených hladin cukru v krvi, nikoliv v moči. Cukr v moči se objevuje u řady těhotných žen i bez cukrovky. Rozhodující je vyšetření z krve. Takže pokud byla i hodnota nalačno v mezích (nižší než 5,1), cukrovku nemáte.

Moc děkuji za odpověď.
Mám již i výsledek odběru nalačno a je to 5,4, výsledek testu vyšel tedy pozitivní zřejmě na základě tohoto.
Dovolte mi tedy prosím ještě jednu otázku, snad opravdu poslední: Mohly na hodnotu odběru nalačno mít vliv okolnosti odběru (kromě již zmíněné předcházející nemoci jsem tu noc před testem spala jen asi 4,5 hodiny, měla jsem v neděli odpoledne kávu, kterou běžně téměř nepiju a hlavně ne tak silnou, a asi mě to nějak nabudilo, takže jsem večer nemohla usnout; ráno před testem jsem nestíhala, byla jsem z toho lehce nervózní a do odběrové místnosti jsem tak trochu dobíhala, mj. 1 patro po schodech)?
Moc ještě jednou děkuji a přeji Vám jen dobré.

Glykémie nalačno je ovlivnitelná řadou faktorů, proto při lehce vyšší samotné glykémii nalačno doporučujeme vyšetření zopakovat (stačí jen glykémii nalačno).

Tak přece ještě jednou, tentokrát píšu, co jsem se dozvěděla včera při návštěvě u diabetoložky...

Bohužel jsem tam byla dost pozdě před "zavíračkou", už neměla moc času, nechtěla se se mnou moc bavit, prohlásila internet za vynález ďáblův (když jsem se snažila vysvětlit, na jakých stránkách jsem se vzdělávala ;-) , ale hlavně - označila moje výsledky za patologické, ovšem nikoli kvůli hodnotě nalačno (5,4), ta je prý v pořádku, ale kvůli hodnotě v 60. minutě (8,6???)... Tak z toho jsem popravdě zmatená už úplně, nevím, co si vlastně myslet, o obou hodnotách po požití roztoku jsem si myslela, že jsou v pořádku podle starého i podle nového...

Pozvala mě na odběr nalačno za týden (nevím ale vlastně , co se bude vyšetřovat; mám s sebou přinést vzorek ze sběru moči za 12 hodin a teď si uvědomuju, že také nevím, jakých 12 hodin to má být...) a dala mi jídelníček na 225 g sacharidů, pravděpodobně obecně diabetický (seznam doporučených potravin obsahuje např. light nápoje a tavené sýry, naopak zapovídá jiné mléčné výrobky než nízkotučné, ořechy všeho druhu a vůbec všechno, co jen trochu "smrdí" tukem - to bych pak ráda věděla, kde vlastně tu energii mám brát; leták tedy, stejně jako Vy, doporučoval jako druhou večeři se 40 g pečiva, lékařka to označila za "zastaralé" a doporučila spíše 2 dl mléka...).

Tak jsem z toho docela "vedle", myslela jsem si, že se to konečně vysvětlí, udělá se třeba kontrolní odběr nalačno, který bude OK a budu mít klid, a ono ne, vypadá to, že už mě jen tak "nepustí"... Už mi to nějak přerůstá přes hlavu, řeším už 14 dní akorát cukrovku a dietu a všechno ostatní jde stranou, přitom potřebuju pracovat (dokončuji VŠ, tlačí mě termín odevzdání DP) a obecně fungovat a ne běhat po doktorech a starat se akorát o jídlo, když si navíc myslím, že je to všechno zbytečné a že celý ten stres s tím je taky zbytečný a neprospívá ani mně, ani dítěti, ani rodině... Občas už mě i napadlo, že jsem měla radši OGTT předem odmítnout a být v klidu... A upřímně - mám chuť se na to vykašlat (teda na tu dietu podle Vašich stránek pochopitelně ne, ta asi nemůže ničemu uškodit, stejně jako zvýšení fyzické aktivity, ale na to "martyrium s medicínským systémem")...
To by nestačilo, kdybych šla (samozřejmě po dodržování diety; po těch cca 14 dnech mohu říct, že to není zas tak strašné a mám z toho aspoň dobrý pocit, že pro sebe něco dělám, navíc bych řekla, že se i fyzicky cítím o něco lépe) ve 30. TT na standardní odběr krve nalačno, který se stejně bude dělat (protilátky), a podle výsledku pak se zařídila dál? Jenže zároveň nechci být "problémová" - jak se na mě budou dívat potom v porodnici, když budu "neléčená cukrovkářka"?

Moc se Vám omlouvám za tento "výlev" a jeho délku, asi to sem nepatří, ale celé mě to hrozně štve, protože si myslím (aspoň zatím pořád ještě můžu), že je to jenom nějaká chyba a teď už vůbec nevím, co s tím...

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné používat ke slazení nápojů při těhotenské cukrovce stévii ve formě bylinky. Děkuji za odpověď.

Ano, stévii můžete.

Dobrý den,
jsem ve 25. tt a při testu oGTT mi vyšla hodnota 5,6, takže se dále netestovalo. Při prvním těhotenství před 14 měsíci byly výsledky v pořádku, ani v rodině problémy s cukrovkou nemáme. Je možné, že výsledek byl tím, že jsem se v noci pořádně nevyspala, protože na mě "lezla" nemoc? (Bylo mi divně už den před testem večer a odpoledne po testu už jsem měla horečku). Měl by se tedy test opakovat?
Díky za odpověď.

Test nelze provádět v době akutního onemocnění, protože může výrazně zkreslit výsledky testu. Běžte na něj znovu, až se uzdravíte.

Vážená paní doktorko, mám dotaz ohledně zvýšených hodnot po 2 hodinách. Těhotenskou cukrovku jsem měla v obou těhotenstvích, poprvé léčena inzulinem (nízké dávky max. 8 jednotek), podruhé cukrovka zjištěna v 1. trimestru, OGTT na moji žádost (3. měsíce před těhotenstvím OGTT v pořádku) a léčena jen dietou, dobře kompenzovaná. Cukrovku 2. typu mám v rodinné anamnéze, hmotnost mám normální. Nyní jsem půl roku po porodu a plně kojím. Dělán OGTT s hodnotou 4,4 a 7,9. Na další mám jít za půl roku a poté se teprve uvidí, zda bude v pořádku, nebo bude diagnostikována porucha glukózové tolerance. Zatím tedy bez dalších doporučení. Na dotaz, zda může mít vliv kojení, mi bylo řečeno, že to ovlivňuje pouze lačnou glykémii (tu jsem měla vždy v normě, i v těhotenství) Je to opravdu tak? Mám tedy jít na nový test za rok od porodu, nebo počkat až do skončení kojení (plánuji kojit déle)? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Markéta

Kojení má určitě vliv na výsledky testu (a nejen na glykémii nalačno), proto bych doporučovala na test jít až po jeho ukončení (s odstupem alespoň měsíc po ukončení). Smyslem kontroly do půl roku po porodu je odhalit jednoznačnou přetvávající poruchu či cukrovku, kterou je třeba řešit. Hraniční výsledek (jako ve vašem případě) je pak lépe kontrolovat až po vyloučejí všech vlivů na výsledek testu (tj. kojení).

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na následující… Bude mi 30 let, jsem nyní v 7.tt (první těhotenství), jsem 1 rok po operaci štítné žlázy pro Graves – Basedovu chorobu (zvýšená funkce štítné žlázy, zjištěno ve 26 letech, štítná žláza odebrána, nyní Euthyrox 125 mg), mám o 3 roky mladšího bratra, kterému ve 25 letech byla zjištěna DM 1.typu (rodiče DM nemají, prababička ze strany matčinýho otce měla DM 2.typ, babičce z matčiny strany nedávno zjistili také DM 2.typ). Já nyní byla na pravidelné kontrole na endokrinologii, hormony štítné žlázy jsou v pořádku. Zároveň mi vzali glykémii. Výsledky nevím, ale lékařka mi řekla, že jsou hraniční. Mám přijít na kontrolu za měsíc a nyní jí napsat jídelníček. Jsem z toho nyní celkem nervozní a samozřejmě se bojím. Všude se píše, že těhotenská cukrovka vzniká až po 20.týdnu. Je možné, že toto nebude těhotenská cukrovka, ale souvisí to s jiným typem (např. DM 1. typ). Může to být těhotenská? Jaká je pravděpodobnost, že mě postihne vzhledem k výše uvedenému nebo že mi zůstane? Vím, že z dotazu lze těžko vyvozovat důsledky, ale za každý názor budu vděčná.

To je podivný postup. Zaprvé, diagnózu nelze stanovit z jediného měření glykémie nalačno (je třeba zopakovat) a za druhé, pokud je hodnota vyšší (5,1 mmol/l a vyšší), je třeba věc řešit hned a ne až za měsíc. U cukrovky 1. typu bývá začátek zpravidla dramatičtější (nikoli hraniční hodnoty), tím se tedy zbytečně nestresujte. Může jít o nějakou drobnou poruchu přítomnou už před těhotenstvím, může jít ale i o chybu měření. Vyžádejte si proto výsledky a opakování měření - hned, ne až za měsíc. Doporučený postup diagnózy cukrovky v těhotenství najdete zde: http://www.diab.cz/dokumenty/Screening_GDM_2014_souhrn.pdf

Glukosa před zátěží 4.10 mmol/l, glukosa po zátěži 7.50....?? Děkuji za odpověď.

Nelze říci, protože k vyloučení cukrovky podle nových kritérií jsou nutná tři měření: nalačno, v 60. min a ve 120. min po vypití 75 g glukózy.

Dobrý den paní doktorko,
dlouho jsem přemýšlela, zda Vám napsat své zkušenosti s diagnostikou těhotenské cukrovky, ale po přečtení příspěvku Kateřiny, to považuji za nezbytné.

Jsem rovněž z Českých Budějovic a na počátku července (26+6 tt) jsem absolvovala ogtt v odběrové místnosti STAFILA, spol. s r.o. Nejprve mi byl udělán kontrolní odběr z prstu. Hodnota glykémie vyhovovala a byla mi odebrána krev ze žíly. Poté mi dala laborantka vypít roztok glukózy (0.5l), do kterého přimíchala šťávu z jednoho celého citronu, kterou jsem si přinesla s sebou. Poté jsem mohla odejít ke svému gynekologovi na pravidelné vyšetření, neboť má ordinaci cca 5 metrů od odběrové místnosti. Po celou dobu jsem mohla pít vodu. Musím říct, že před vyšetřením u gynekologa jsem vždy extrémně vystresovaná a více než hodina čekání v čekárně to rovněž neusnadnila. Může mít opravdu stres velký vliv na výsledek testu?

Po prohlídce na gynekologii jsem se vrátila zpět do odběrové místnosti. Nevím, zda druhý vzorek mi byl odebrán přesně po 120 minutách, ale spíše to bylo o něco dříve. Nedá se říci, ze by laborantka hlídala čas, spíše to nechávala na maminkách. Vzorek po 60 minutách odebírán nebyl. Hodnota na lačno 3,93, po 120 minutách 7,75. Upozorňuji, že se jednalo pouze o odběrovou místnost a netuším, zda byla krev okamžitě odvezena k testování.

Když jsem si o týden později volala na gynekologii pro výsledky, řekla mi sestra, že mám hodnotu na hraně a mám se vyvarovat sladkého a ovoce jíst v rozumné míře. Nedalo mi to a volala jsem na diabetologii, kde mi paní doktorka sdělila, že dle starých kritérií mám těhotenskou cukrovku a ihned mě objednala.

Péče na diabetologii (MUDr. Váchová) byla naprosto ukázková. Vše mi vysvětlili, dostala jsem glukometr a rovněž mi sdělili, ať požádám gynekologa o zopakování testu, tentokrát s dodržením 3 odběrů a nových hodnot. Požádala jsem tedy gynekologa o opakování testu, ale odmítl s tím, že nová kritéria má na stole teprve týden a vlastně je lepší, že držím dietu. Přitom jsem do 33 tt přibrala jen 5 kg a při 175cm vážím 62kg. Tuto váhu mám i nyní v 36 tt.

Bohužel jsem byla následně hospitalizována pro hrozící předčasný porod. Dostala jsem se tak do péče diabetoložky v nemocnici v Českých Budějovicích a nestačím se divit. Test ogtt u hospitalizovaných pacientek je zde prováděn na základě 2 hodnot, navíc není odebírána krev ze žíly, ale z prstu do jakési odběrové nádobky.

S ohledem na GDM je mi při hospitalizaci jednou za 14 dní kontrolován glykemický index (nalačno a hodinu po hlavních jídlech je odebrána krev z prstu do jakési odběrové nádobky s tím, že hodnota musí být do 6,5) a předepsána dieta. Cukrovku mám dobře kompenzovanou a výsledky v pořádku. Vaše požadavky na dietu tu však aplikovány rozhodně nejsou (pravidelně dostáváme tavené sýry, paštiky, světlé pečivo, dia přesnídávky, dia džem, zelenina k obědu je maximálně ve formě dušené mrkve či špenátu, atd).

Diabetoložka mi rovněž sdělila, že dietu budu meset dodržovat i celé šestinedělí, což je opět zcela v rozporu s tím, co jsem četla na Vašich stránkách. Mohu se po porodu alespoň občas rozmazlit nějakou tou sladkou buchtou či marmeládou k snídaní?

Předem mnohokrát děkuji za Vaši odpověď.

Děkuji za váš příspěvek, takové informace jsou po nás cenné - stran osvěty mezi lékaři ve snaze o sjednocení postupů. V šestinedělí si už zahřešte, zvlášť když ve vašem případě ani není jisté, že cukrovku vůbec máte.

Dobrý den, náhodou jsem narazila na vaše stránky. Při běžném testu těhotenské cukrovky mi byly naměřeny hodnoty nalačno 5,1, po 60 minutách 8,29 a po 120 minutách 7,96. Byla jsem odeslána na diabetologii a tam mi bylo paní doktorkou sděleno, že se jedná o gestační diabetes a musím dodržovat dietu dle starých norem. ( nalačno 5- 5,5; 1 h PPG pod 7,8; 2 h po začátku jídla 6-7-7,1). Jedná se doopravdy o gestační diabetes nebo dodržuji dietu zbytečně? Hodnoty dle nových a starých kritérií jsou velmi rozdílné...Jaké normy by tedy měly být dodržovány? Nyní jsem v 35. týdnu a relativně často se mi stává, že mám zvýšené ranní hodnoty nalačno nad hodnotu 5,5. Podle nových kritérií by tato hodnota měla být do 5,1. Já jsem měla hodnoty nalačno v rozmezí 5,1-5,5; nyní mám hodnoty nad 5,5. Jiné hodnoty jsou v pořádku ( dle dodržování starých kritérií). Chtěla bych poprosit o radu, jak snížit hodnoty nalačno? V současné době pociťuji více pocity hladu přes den, občas i v noci, pokud nemohu spát. Bojím se jíst více, aby jsem neměla zvýšené hodnoty. Předem děkuji za odpověď.

Máte cukrovku podle starých (hodnota ve 120. min) i podle nových (hodnota nalačno) kritérií. Dieta je na místě, ale nesmíte hladovět a už vůbec ne hubnout. Pročtěte si naši dietu a zkuste to "vyladit". Ve vašem případě je zejména důležitá druhá večeře - ta má vliv na hodnotu nalačno. Ideální 2. večeře je 40 g pečiva a jeden mléčný výrobek (bílý jogurt, žervé nebo hrnek mléka), vynechat ovoce. 2. večeře se jí kolem 22. hodiny, klidně i později (chodíte-li později spát).

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jestli jsou nějaké nové normy pro označení těhotenská cukrovka. Dnes jsem byla na oGTT. První hodnota 4,6 po vypití sladkého roztoku a uplynutí dvou hodin hodnota 5,36. Slyšela jsem, že snad je teď nová hranice 5,1. Je to pravda a mám se obávat těhotenské cukrovky a raději omezit cukry?
Děkuji za odpověď.

Informace o nových kritériích najdete zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/OGTT_jak_se_zjisti_tehotenska_cukrovka_GDM
Podle starých i nových kritérií máte obě hodnoty v normě, přesto cukrovku nelze spolehlivě vyloučit, protože vám nebyla stanovena hodnota v 60. min po vypití roztoku.

 

Dobrý den, chci vám napsat, jak mi byl dělán test na těhotenskou cukrovku a co jsem se dozvěděla, když jsem se bránila. Byla mi odebrána krav na lačno - z prstu!!! a vyhodnocena glukometrem!!!. Hodnota vyšla 5,4 což je zvýšené a bylo mi tedy řečeno, že mám cukrovku. Když jsem se bránila, že test má být proveden ze žíly a vyhodnocen laboratorně, tak mi bylo sděleno, že pro všechny odběrné laboratoře v ČB (STAFILA, spol. s r.o.) je předepsáno, že odběr na lačno se provádí z prstu a vyhodnocuje glukometrem a že je to v pořádku. Opakování testu jiný den se neprovádí. Na moje námitky ke glukometru jsem se dozvěděla, že v laboratoři mají k dispozici kalibrovaný přístroj, tudíž je stejně přesný jako vyhodnocení laboratorní metodou. Odběr z prstu místo žíly je prý také v pořádku. Nelíbí se mi celý postup, který se týká vlastně všech těhotných že z Č. Budějovic.
Také mi připadá nesprávné, že jsem evidovaná jako cukrovkářka, když došlo k nepřesnému testování, tudíž přeci vůbec není jisté, zda cukrovku mám, či nikoli. Před dvěma roky jsem v těhotenství test prodělala, hodnoty 4,1 a 6,7. Na začátku tohoto těhotenství jsem cukr měla 3,4. Nikdo z rodiny cukrovku nemá. Vím, že podle uvedeného nelze u mě říct, zda cukrovku mám, či nikoli, ale připadá mi celý postup špatně. Na základě rady lékařky tedy držím dietu (ne tak přísnou jak uvádíte - potraviny nevážím, ale vynechala jsem cukr a snažím se jíst v pravidelných intervalech). Nevím, zda tato omezení nejsou zbytečná.

Jak píšete, diagnóza cukrovky u vás jistá není, protože takto nelze postupovat. Děkujeme za podnět, který budeme dále řešit.

jeste bych chtela dodat ta hodnota byla asi po vypiti roztoku 5,5. takze nevim jak se to bere kdyz mi rekli jen tuto hodnotu. zitra si vyzadam testy abych to mohla doplnit. dekuji Iveta H.

Je celkem jedno, jaká byla hodnota po vypití roztoku, protože u vás je diagnóza jasná už z hodnoty nalačno (správně se v testu ani nemělo pokračovat - tyto chyby se však bohužel dějí i u nás).

Dobry den pani Doktorko, jiz jsem psala jeden komentar ale nikde ho nevidim, tak nevim:-), prosim Vas chtela bych se zeptat, ziji v Irsku a tady maji uplne jiny system okremne vseho. byla jsem na testech OGGT a rekli mi ze mam teh.cukrovku, mela jsem hodnotu 5,5 na lacno,ale kdyz tady vidim ze zeny pisi tri hodnoty tak nevim mne rekli jen toto, testy tady asi taky maji jiny protoze mne nabrali rano krev a pak jsem vypila ten gluk.syrup a poslali me na dve hodiny domu,po dvou hod. mi vzali dalsi krev, ve vasem testu zena musi byt dve hod.v klidu,coz jsem byla ale stejne to prejizdeni a zadne mereni uz po hodine dalsi odber. tak se nedivim ze jim to tady vychazi asi jinak, hodne pak platite za jehly a stitky tak nevim asi busines. Prosim Vas chtela jsem se zeptat merim se 7x denne, a rano dle nich to mam vysoke kolem 5,5-5,6-5,8 mela jsem i 5,1 , pres den mam normalni hodnoty co chteji do 7, jen to rano a nekdy mirne vzdy po svacine nad 5. rekli mi at jim vic pred spanim ze mam velkou proluku v noci,ale stejne. chodim spat kolem 12 vecer a rano vstavam kolem pul devate. v po jdu do poradny a chteji mi dat inzulin,tak se chci zeptat jaky nazor na to mate Vy? je opravdu potreba inzulin? je mi uplne dobre,nejsem rano ani unavena bez energie,co je pravda v noci moc nemuzu spat, mam porad sny,jakobych byla nekde jinde..jestli i tohle na to pusobi ze nespite poradne.Omlouvam se za delsi text a dekuji moc za odpoved. Iveta H.

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
z
k
c
9
Enter the code without spaces.