Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Polévka je grunt a určitě se jí nevzdávejte :-)

Dobrý den paní Doktorko,
mám nastavenou dietu. OGTT jsem po dvou hodinách měla 5.0. Jen tu první hodnotu jsem měla zvýšenou.
Dostala jsem seznam s tabulkou sacharidu v jídle. Je tam i jídelníček, kde ale je uvedeno, že na snídani by
měly být mléčné výrobky /mléko, sýr/, ale já jsem četla, že na ráno by právě být neměly. Našla jsem i jiný jídelníček.
Ale chtěla bych se zeptat, zda musím dodržovat i přesnidávky a II.večeře nebo ne. Přesnidávku si většinou už nedám,
jelikož snídám později. A k druhé večeři si spíše dám zeleninu místo např. chleba nebo kefíru. Moc děkuji za odpověď.

S mléčnými výrobky na snídani máme špatné zkušenosti, ale je to individuální - je to třeba vyzkoušet a změřit se. Přesnídávky i druhé večeře by se měly dodržovat - pravidelnost v jídle je důležitá.

Dobrý den,můžu jít na ogtt už ve 23+1 týdnu?Moje gynekoložka mi řekla,že si tam můžu zajít kdykoliv mezi 22 až 25týdnem,ale není to moc brzy?Budou ty výsledky průkazné?dekuji za odpoved.

V doporučení je uvedený interval 24. až 28. týden. 23+1 je začátek 24. týdne. Takže to lze, ale pokud nemáte podezření na cukrovku nebo vysoké riziko cukrovky (obezita atd.), je vhodnější jít na test spíše uprostřed tohoto intervalu, tedy až budete 25+něco.

Dobrý den paní doktorko,
když mám nevyhovující hodnoty glykemie jen hodnoty na lačno - pohybuje se to mezi 5,3 - 6,4 a je potřeba si píchat inzulín?
Píchá se pak inzulin pouze ráno před snídaní nebo častěji i když jsou hodnoty po jídlech 5,3-7
Děkuji
P.

Pokud jsou zvýšené pouze glykémie nalačno a po jídlech jsou v normě, aplikuje se déle působící inzulin, zpravidla jednou denně - večer před spaním. U takto mírně vyšších hodnot nalačno ale inzulin nenasazujeme.

Dobrý den, jsem poprvé těhotná, čekám dvojčata a jsem ve 27.tt. Včera jsem se dozvěděla, že mám zvýšenou hlavně prostřední hodnotu a tak jsem se musela objednat do Motola do poradny, ale jedu tam až 13.3., protože v hořovické nemocnici na diabetologii mě odmítli, kvůli tomu, že čekám právě dvojčátka. Což bylo první co mě vylekalo, proč musím až do Motola, v čem se poradna liší od této nemocnice...Celé těhotenství jsem měla doposud bez problémů, v klidu a v pohodě. Před otěhotněním jsem chutě na sladké tolik nemívala jako poslední cca dva měsíce. Je možné, že právě to, že jsem poslední měsíce měla více chuť na sladké mohlo způsobit, že mi teď vyšly hodnoty vyšší? Jsem nervózní z toho, že nevím co mám očekávat a co všechno mi zakážou a hlavně co striktně nesmím a jak to může ohrozit miminka? Na to, že jsem do teď byla v absolutním klidu a pohodě, toto mě značně vyvedlo z míry. Nikdo z rodiny cukrovkou netrpí a netrpěl. Děkuji předem za vaši odpověď.

Důvod, proč vás objednali do Motola, je těhotenství dvojčat komplikované cukrovkou, ne to, že by se ta cukrovka nějak lišila od jiných. Stran léčby pro vás bude vše stejné jako pro jiné pacientky. S větší chutí na sladké cukrovka nesouvisí, je to kombinace genů (i přesto, že ji v rodině nemáte) a okolností - svou roli nejspíše hrají i ta dvojčata - větší zátěž pro metabolismus. Ničeho se nebojte, všechno bude v pořádku.

Vážená paní doktorko, jsem potřetí těhotná, první tehotenstvi 2004 v pořádku, druhé 2009 GDM na dietě, porodní váhy dětí narozených asi týden pred termínem obě sekcí byly 3130 g a 3070g. Po porodu diagnóza porucha gluk tolerance. Nyní 25tt, od počátku tehotenstvi GDM, od 10tt na inzulínu. Tento tyden jsem byla hospitalizována pro náhlý pokles glykemii. Doteď mi doktor průběžně témeř na každé kontrole inzulin pridaval, měla jsem 18-18-9 Novorapid a 10 Levemir. Hodnoty po jídle mi stále utíkaly i nad 11-12, proto jsme přidávali. Ale minuly tyden pokles na například 3,4 hodinu po obědě 4 knedliky se svíčkovou omáčkou ( nemocniční strava, doma samozřejmě strava dietnější ). Poklesly mi glykemie v podstatě celodenně. Miminko je v pořádku, jen zjištěn polyhydramnion ( pred 10 dny tam na utz nebyl ). Doktor mi tedy inzulin snížil, propustili mne a v pátek je další kontrola. Dnes po snídani po tydnu poklesu hodnota po 15 jednotkách inzulinu opět 12,7. Jsem z toho zmatená, co se děje a samozřejmě mam obavu o dítě. Můj dotaz je, co jeste více kontrolovat, dieta je pořad stejná, v tom k výkyvům nedošlo. A jeste bych ráda věděla, pokud se to nestovná, jak se u Vás v tomto případe postupuje pri porodu. Bude to jistě sekce, ale doporučila byste ukončení dříve nebo bude stačit zhruba ten tyden pred termínem? Na čem to záleží? Mam veliký strach z komplikaci v závěru tehotenstvi. Jinak rodinná zátěž je taková, ze otec ma DM 1.typu od 27 let, dědove a babičky z obou stran DM 2.typu, u mne genetika v pořádku. Předem velice děkuji za odpověď a omlouvám se za dlouhý dotaz. S pozdravem S

K té rozkolísané kompenzaci cukrovky se mi těžko vyjadřuje - musela bych mít více informací a podrobně s vámi probrat, což se na dálku nedá...musíte se svým lékařem. Stran vhodného termínu porodu je ve hře spousta věcí a nedá se to takto dopředu odhadnout. Patříte určitě do kategorie, kdy nedoporučujeme přenášet. Budete ostře sledované těhotenství, tak se ničeho nebojte. Pravidelnými kontrolami, včetně monitorů (CTG) a sonografických kontrol (mimo jiné se tím sledují průtoky krve placentou), se dá včas rozpoznat, kdy je vhodné těhotenství již ukončit. Dříve než zhruba týden před termínem se ale těhotenství neukončuje, pokud k tomu nejsou vážné důvody, protože miminku je lépe v děloze než v inkubátoru...

Dobrý den paní doktorko,
chtěla jsem se zeptat, jestli spolupracujete i s psychologem... resp. na celé těhotenské cukrovce je pro mě nejtěžší přijmout to, že jí vůbec mám.
Celé dosavadní těhotenství 28t. jsem prožívala tak nějak hodně v klidu a pohodě.
V podstatě až do návštěvy diab. ambulance. Každé měření glykemie je pro mě velký stres... Nemám problém s dietou. Ale kdykoliv hodnoty glykemie překročí stanovený limit, tak propadám v usedavý pláč a podléhám absolutní sebelítosti...
Předpokládám, že jsem zralá na inzulín... Dnes jsem nedorazila do na kontrolu, protože už jsem brečela cestou a nakonec jsem usoudila, že než tam sedět a brečet, že je rozumnější tam vůbec nejít a nechat to na dobu až budu víc v pohodě...
Normálně bývám tak nějak samostatná, nemám psychické problémy, ale tohle mě nějak nemohu zvládnout.Děkuji

Mrzí mě, že se k odpovědi dostávám až dnes. S psychologem speciálně stran těhotenské cukrovky zatím nespolupracujeme, ale máme v centru psycholožku, která dle potřeby pečuje o všechny naše pacienty, takže pomoc by tu určitě byla. Váš dotaz mě ale přiměl k tomu, že je třeba tuto péči z naší strany určitě posílit. Problém s přijetím, že máte těhotenskou cukrovku, není nic neobvyklého a nejste v tom sama. Celou situaci navíc komplikují těhotenské hormony, pod jejichž vlivem reagujeme jinak než jsme u sebe byly zvyklé - přesně jak píšete. Inu jiný stav... Znám to sama od sebe, velmi dobře si pamatuju, jak jsem byla v prvním těhotenství rozčílená, když mi vyšlo patologické OGTT. Odmítala jsem tomu uvěřit (jak je to možné, jsem štíhlá, zdravá!!!) a nechala si ho opakovat...samozřejmě zbytečně. Naštvaná jsem ale byla téměř do konce těhotenství. Nakonec mi pomohlo, když jsem viděla, jak mi dieta prospěla (bez ní bych hodně přibrala, do doby zjištění cukrovky jsem jedla jako otesánek) a také vědomí, že se jedná vlastně o banalitu (ve srovnání s jinými komplikacemi, které mohou v těhotenství nastat), která je snadno řešitelná a hlavně dočasná - po porodu to bude pryč! Jsou ty glykemie opravdu na inzulin? Předpokládám, že už jste na kontrolu šla.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na některé kombinace surovin v jídlech, které mi zvedají hladinu cukru nad limit a nevím kde dělám chybu. Jsem ve 29.týdnu těhotenství, už čtvrtý týden bojuju s jídelníčkem. Mám pocit, že jsem už tolik omezila množství sacharidů a přitom se pořád nemůžu spolehnout že to "udržím" v limitu.
Např.je nějaký problém v obědu o obsahu 100g brambor vařených ve slupce, 3 kloboučkách žampionů,120g cukety (to vše obalené v hrašce- která má 53g sacharidů ve 100g) mohlo jí být max. 30g na obalení tohoto množství. K tomu zelenina okurek,bílá paprika,kedluben. Glykemii jsem měla hodinu po 8,8.
Na večeři žitný chléb Moskva 50g a salát z kysaného zelí - 100g a vařených fazolí 80 se zakysanou smetanou. Je problém ta smetana? nebo moc fazolí spolu s chlebem? Glykemie byla 8,7.
Jiná večeře: šunka 90%krůtího masa 55g + vajíčko míchané a chleba 35g, k tomu okurek85g. Nemám snad míchat dvě bílkoviny?? Glykemie 7,9.

Držím se jídelníčku, kdy můžu 60g sacharidů k večeři a glykemii bych měla prý mít do 7,2.

Vzhledem k tomu, že jsem za 3týdny zhubla asi 3 kila, a pořád nevím jestli dělám chybu v počtech nebo kombinacích nebo jestli jsem opravdu zralá na inzulín, začínám být nervozní :-)

Děkuji za odpověď. Eva

Ani v jednom případě jste neudělala dietní chybu. Příjem sacharidů máte hluboko pod limit a hubnete. Je to na inzulin - pokud jsou glykemie nalačno v normě, bude nutný jen před hlavními jídly. Dávky bude třeba vyladit tak, abyste se mohla dostatečně najíst a neubírat sacharidy příliš.
Krejčí

Paní doktorka mi na kontrole po dvou týdnech diety říkala, že pořád dost jím, že je vidět, že jsem tak zvyklá. Nadváhu mám a dispozice k cukrovce po otci taky. Ale já se spíš mezi jídly dojídala uždibováním, protože mi přišlo hrozné tři hodiny přečkat. Zvlášť ve dny, kdy jsem unavená nebo mám od rána nízký tlak.. Hýbat se mi nechce :-) Podle mě si ani nevšimla v jídelníčku, který si zapisuji, že mi tam chybí sacharidy, že s tím bojuju. Upozorňovala mě na nedostatek pohybu a potraviny, které mi asi zvyšují cukr v krvi, jako byla kapie, mrkev a mléko v případě nápoje "mezi" jídly. Tak jsem je taky vyřadila, jen abych se dostala níž a nahradila jsem je méně sladkou zeleninou - ředkvičky, kedlub, okurek.
Až tady na stránkách jsem se teď dočetla jak je nebezpečné sacharidy ubírat. Koupila jsem si nutriční váhu a snažila se dnes po každém jídle sednout aspoň na 5 - 10 minut na rotoped a glykemii se mi podařilo udržet v normě i po docela zasycujících dávkách. Myslíte, že by to takhle mohlo jít? Nebo je to špatně pohybem maskovat problém?

Eva

Pohybem nic nemaskujete, pohyb je součástí léčby a má obecně velmi pozitivní vliv. Na druhou stranu, nic se nesmí přehánět a vše je třeba dělat s ohledem na těhotenství. Je dobře, že vhodné sacharidy nevynecháváte, ale pokud je to tak, že bez rotopedu se glykemie neudrží v normě, je na zvážení, zda to nebude na inzulin. Ale nechte tomu týden až dva čas, pravidelným pohybem se metabolismus může "nastartovat" a glykemie se zlepší, i když pohyb nebude bezprostředně po jídle (což byste s pokračujícím těhotenstvím obtížně zvládala).
Krejčí

Dobrý den, jsem 30tt, byla mi ve 25tt zjištěna těh.cukrovka / hodnota po 2h OGTT 8,1. Nicméně, dostala jsem glukometr na měření profilů, na lačno se glykémie v průměru pohybují mezi 3,6 - 4,4, hodinu po snídani max do 5,1, po obědě do max 5,8 a hodinu po večeři opět do 5,1. Zaráží mě, že se do těchto hodnot vlezu i po požití sladkého jídla. Zajímalo by mně, zda při těh.cukrovce je škodlivá konzumace jednoduchých sacharidů, která podle měření nezvyšuje glykémie jako takové, nebo "škodí" až ty vysoké hodnoty glykemie nad normu? Kontrolu mám až za týden, nevím, na kolik je nutné dodržovat dietu, když mám ještě pořád relativně velký prostor vlézt se do hraničních hodnot? Moc děkuji za odpověď.

Při cukrovce v těhotenství škodí vysoká hladina krevního cukru (i když konzumace jednoduchých cukrů není prospěšná v každém případě a pro nikoho z nás, ale to je jiné téma). Takže jsou v zásadě dvě možnosti - při OGTT se stala chyba a cukrovku ve skutečnosti nemáte nebo cukrovku máte, ale měří vám špatně glukometr. Byly odběry při OGTT provedeny z prstu nebo ze žíly? Byla jste během celého testu ve fyzickém klidu? Event. další časté chyby při OGTT: http://www.tehotenskacukrovka.cz/chybne-provedeny-ogtt-na-co-si-dat-pozor Správnost měření glukometru si můžete ověřit při kontrole v dia poradně.
Krejčí

Mám podobný problém. Jsem ve 31.týdnu těhotenství. Zhruba před měsícem jsem podstoupila OGTT test. Hodnota po hodině byla v normě, po dvou hodinách nad 8. Kontrola glukometrem u diabetologa za 3 dny- hodnota 5,5 asi hodinu po snídani. Glukometr domů jsem nedostala, doporučena dieta bez volných sacharidů. Na kontrole teď po měsíci hodnota z glukometru 5,8 po snídani. Z hodnot jsem pochopila, že se asi nejedná o žádnou vážnou cukrovku. Byl by problém, kdybych si občas, třeba 2x týdně dala pečivo doslazené fruktózou? Jinak se snažím dietu dodržet. Nesladím ani medem a jediné čím hřeším, je birell. Děkuji za odpověď.

Moc děkuji za odpověď, kontrolu mám příští týden, tak se na ten glukometr zeptám. Test OGTT byl proveden ze žilní krve, měřeno ale až po 2h, u prvního dítěte jsem měla odběr i po hodině. Po vypití té glukózy mi bylo vzápětí dovoleno zajít si vedle do dveří na gynekologii na klasickou kontrolu, která trvala všehovšudy 10 minut, z toho asi 5min sezení v čekárně. Pak už jsem se vrátila na místo odběru a seděla až do ukončených 2h. U prvního dítěte jsem měla OGTT ve 24tt v pořádku, porodní váha ale rovné 4kg, celkově je však drobounká, v roce 7,7kg, takže lékaři mají podezření, že jsem tu cukrovku mohla mít i u prvního dítěte, jen se projevila později. I proto jsem z těchto nižších hodnot glykémií zmatená, zkoušela jsem měřit i další rodinné příslušníky a měly ty glykémie vesměs větší...

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
W
r
6
8
Enter the code without spaces.