Dotazy a kometáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, vložte ho prosím do pole „Vložit komentář“ ve spodní části stránky, rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu – v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.).

Jméno a email jsou nepovinné údaje. Chcete-li chránit své soukromí, nemusíte je vyplňovat. Více informací ohledně ochrany Vašeho soukromí na našem webu naleznete na stránce Zásady ochrany osobních údajů.

2 397 komentáře

 1. Dobrý den, ráda bych se zeptala. Mám tehotenskou cukrovku. Na lačno 4.9 po hodině 13.3 a poté 7.O. Je mi jasné že je to hodně, byla jsem poslána na diabetologii ale objednána jsem až za dva týdny, nemůže to miminku ublížit? Doma jsem měřila a měla jsem 3.8. Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • Ještě dodám, 29 tt

   Odpovědět
   • Hodnoty nejsou nijak extrémní, bude stačit standardní postup.

    Odpovědět
 2. Vážená paní doktorko, na testu OGTT ve 24 tt mi byly naměřeny hodnoty 0 min 4,13, 60 min 5,90 a 120 min 7,22. Dle mého gynekologa je test negativní, dle jiných doporučení jsou hodnoty hraniční a měla bych být sledována, jelikož se jednalo navíc o test již ve 24 tt a mohlo by dojít ke zvýšení hodnot v dalším průběhu těhotenství. Můžu Vás poprosit o Váš názor? Moc Vám děkuji.

  Odpovědět
  • Hodnoty jsou v normě 🙂

   Odpovědět
 3. Vážená paní doktorko,
  existují nějaké studie s metforminem, které prokazují, že má metformin opravdu kladný vliv na léčbu GDM? Mám ho začít brát, ale už od dvou diabetologů jsem se dozvěděla, že ranní glykémie (ostatní mám ok) dokáže ovlivnit jen minimálně nebo dokonce vůbec. Navíc bere chuť k jídlu a je po něm často špatně a že se v převážně většině přidává stejně inzulin, takže nechápu, proč mi ho doktorka nenapsala hned. Než ho začnu tedy brát, chci se ujistit, že to má opravdu cenu a že tenhle lék má dostatečné benefity. Dočetla jsem se, že tento lék nenaznačuje zvýšené riziko
  vrozených vad, což je sice fajn, ale já bych spíš chtěla vědět jaké má pozitiva…… Pak se chci zeptat, jestli existují nějaké statistiky v případě léčby GDM pouze dietou. Všude čtu, jak neléčená cukrovka může ohrozit plod i matku a porod, ale nějak nemůžu nikde dohledat nějaké relevantní informaci, co se vlastně považuje za neléčenou. Přeci už jen to, že držím dietu, snad léčba je, zejména když 90% domácích měření glykémií je v pořádku…… Za neléčenou považuji tedy to, že se nedrží ani dieta ani neužívá medikace, je to správně? V případě dodržování diety, bez medikace (samozřejmě pokud hodnoty nejsou vysoké ale drží se např. na hraně) si pak myslím, že toto už léčba je a že to plod nebo porod ohrožuje pak minimálně, zejména v pokročilém těhotenství, kdy už je mimino téměř uplně vyvinuté a jen přibírá na váze……. děkuju

  Odpovědět
  • Viz předchozí odpověď. A ještě dodatek – plod nejvíc přibývá na váze právě v posledních týdnech těhotenství. Velký plod je pak známkou toho, že cukrovka nebyla pro kontrolou. Pro dítě to pak znamená další rizika do budoucna – včetně rizika cukrovky.

   Odpovědět
 4. Dobrý den paní doktorko,
  pročítala jsem různé studie ohledně GDM, ale nikde jsem pořádně nenašla, zda jsou nějaké kritéria pro nasazení léků, v případech, že je lačná glykémie občas vyšší (např. 4 měření z 10 – hodnoty do 5,7). Snažím se někde najít informace o tom, podle čeho se řídí lékař, když má těhotná např. z 20ti měření gluometrem 16 dobře, 4 špatně a i tak pacientce už nasazuje léčbu metforminem……..
  Jinak jsem ve 32tt, dietu držím poctivě a ranní glykémie mi občas lítá (4,7- 5,7). Byl mi nasazen právě metformin, ale já se obávám jeho účinků. Chci se tedy také zeptat, když už jsem ve 32tt, jak moc by mohlo plod ovlivnit tyto léky nebrat a jen přísně dodržovat dietu? Samozřejmě, pokud by se hodnoty zhoršovaly, tak léky brát budu, ale pokud by to bylo pořád ve stejném režimu, tak třeba neni důvod brát léky až tak veliký. Jen pro info – HBA1C mi vyšel 38 (za období kdy jsem dietu ještě nedržela a cpala se sladkým téměř pořád) a ranní glykémie z žíly mi vyšla dokonce 3,8 (doma jsem se měřila o hodinu dříve a naměřila si 5,7). Nechápu takový rozdíl…… Každopádně nehrozila by mi třeba i hypoglykémie, když po jídlech mám průměrně 5,5 a najednou bych brala metformin nebo inzulin? Jinak co je lepší. Metformin, který se prý dostává až k plodu, nebo inzulin, který přes placentu neprojde?
  děkuji

  Odpovědět
  • Metformin prochází placentou, ale dosud nebyly prokázány žádné nežádoucí účinky pro plod. Inzulin neprochází placentou, ale zhoršuje inzulinovou rezistenci, jsou pak nutné mnohem vyšší dávky, než když začneme s metforminem. Samotná inzulinová rezistence představuje rizika pro plod. Metformin nedělá hypoglykémie (nikdy), inzulin ano. Hodnoty 5,8 mají prokázaná závažná rizika pro plod, proto neradi necháváme. Metformin je dostatečný cca v polovině případů. Pokud nestačí, přidáme inzulin – zpravidla v mnohem nižších dávkách, než když rovnou začneme s inzulinem.

   Odpovědět
 5. Dobrý den, paní doktorko, ráda bych Vás poprosila o radu. Za necelé 4 týdny mě čeká OGGT. Snažím se už nějakou dobu jíst nízkosacharidově (i když ne tou nejstriktnější formou) a teď jsem se dívala do letáčku s instrukcemi, které jsem dostala k testu OGGT. Píšou tam, že nejméně tři dny před testem „se stravujte jako obvykle, nevynechávejte ze stravy sacharidy“. Znamená to, že můj způsob stravování (s omezením sacharidů) by mohl test nějak ovlivnit? Že když budu jíst i před testem nízkosacharidově, mohl by pak vyjít falešně pozitivní výsledek? Nebo falešně negativní? Mohla byste mi prosím poradit, zda mám kvůli testu ty 3 dny před jeho provedením cíleně přidat sacharidy? Nerada bych, aby byl výsledek nějak zkreslený a taky bych ráda pochopila, jak to vlastně souvisí… myslela jsem, že nízkosacharidovou stravou nemůžu nic „pokazit“. Mockrát Vám děkuji!

  Odpovědět
  • Nízkosacharidová strava může vést k falešně nižším hodnotám a v individuálních případech i k falešně vyšším. Pokud se takto hodláte stravovat i nadále, pak to nemusíte řešit.

   Odpovědět
 6. Vážená paní doktorko,
  stravuji se přesně podle Vašich doporučeních nicméně pořád někdy tápu, jaké potraviny přesně kupovat. Mohla byste mi prosím třeba jen ve zkratce napsat, co by nemělo být ve složení takových výrobků? Vím, že cukr, dextróza a ocet, ale myslím, že to není výčet všech složek a že jich bude asi víc. Čemu se prostě ve složení vyhýbat?
  Děkuji!
  Veronika K.

  Odpovědět
  • Nejlepší jsou základní potraviny/suroviny. Jakékoliv průmyslově zpracované potraviny z řadou ingrediencí jsou obvykle problematické. Dextróza je sacharóza, zpravidla formou přidaného cukru. Ocet je ok, zpomaluje vstřebávání sacharidů, jen u někoho zlobí sladký aceto balsamico. Jiné názvy pro přidané nevhodné cukry: glukózo-fruktózový sirup, maltodextrin, invertní sirup/cukr, maltóza, slad atd.

   Odpovědět
 7. Dobrý večer paní doktorko,

  jaký máte prosím názor na glukometr od značky Wellion Calla? Již několikrát se mi stalo, že mi změřil příliš nízké hodnoty nebo byla chyba v papírkách, které mi už začaly docházet. Mám glukoměr raději vyměnit?
  A ještě jsem se chtěla zeptat, zda mohu jíst menší banán např. do ovesné kaše či jahodovo- banánového koktejlu? A mohu přislazovat malinkou lžičkou sypté stévie? Děkuji moc za odpovědi.

  Odpovědět
  • Dobrý den, přidávám se k dotazu paní Oberreiterové. Dostala jsem Wellion Calla a myslím, že ukazuje opravdu špatné hodnoty. Mně tedy neukazuje nižší hodnoty, ale právě naopak! Již 2x jsem totiž měla možnost porovnat hodnoty z žíly v laboratoři a hodnoty z prstu Wellionem Calla. Chtěla jsem porovnat jak moc glukometr měří správně v porovnání s laboratoří. Rozdíly byly o ccc 2mmol vyšší na glukometru než žíly (příklad: z žíly mi vyšlo 4,2 a z glukometru o pár minut později 6,2!), takže díky tomuto glukometru jsem spadla do tabulek vysoké glykémie a byly mi předepsány léky. Už měsíc se měřím doma tímto glukometrem, ale naprosto naměřeným hodnotám nevěřím……..

   Odpovědět
   • Wellion patří ještě k těm lepším. Nelze také porovnávat hodnoty z kapilární krve a ze žíly – hodnoty se budou lišit i na nejpřesnějším glukometru.
    Ovocné koktejly jsou obecně problematické – vláknina se rozmixováním znehodnotí, glykémie je pak u řady žen vyšší. Stevie v malém množství je ok.
    Ovesná kaše je sama o sobě hodně sacharidová, banán má oproti jinému ovoci vyšší obsah cukrů i glykemický index, proto bych se nedivila, pokud by byla glykémie zvýšená. Tolerance sacharidů je ale velmi individuální, někdo má mírný průběh, pak takové jídlo projde, u jiné neprojde ani kaše bez banánu (a někdy ani samotný banán).

    Odpovědět
 8. Dobrý den, paní doktorko,
  minulý týden v pondělí jsem šla na OGTT test ( 12 hodin lačnění, vše dodrženo ). Hladina glukózy byla 5,2 mmol/l. Objednali mě na opakování testu za týden. Já si zatím ze zvědavosti pořídila glukometr. Již dva roky se stravuji dle LC ( nízkosacharidová strava ). Přes den hodnoty cukru víc než v normě, jak po hodině, tak po dvou od jídla. Ranní hodnoty vyšší ( 5,8 mmol/l, 6,2 mmol/l ). Nedalo mi to a jako samoplátce jsem si zašla v pondělí na odběr do laboratoře na míru glukózy na lačno ( taková osobní kalibrace přístroje ). Velmi mě překvapilo, když glukometr ráno ukazál hodnotu 6,2 mmol/l a výsledek laboratoře z žíly byl 4,5 mmol/l. Glukometry pro mě ztatily smysl, protože rozptyl 1,8 mmol/l je tedy síla.
  Byla jsem klidná a dnes jsem opět chtěla podstoupit OGTT. Opět přišla sestra, že být proveden nemůže, jelikož dnešní hladina je 5,2 mmol/l.
  Jaký si mám z toho vyvodit záveř, nevím. Je mi 33 let a první dceru jsem čekala před 8 lety a tehdy jsem se k pití glukózy dostala ( 5,3 mmol/l ) jelikož hranice byla jinde. Dnes se k tomu nedostanu. Cukrovku jsem tehdy neměla,test byl negativní a troufám si říct, že jí nemám ani teď.

  Má otázka zní, zda se z těchto týdenních hodnot laboratoře a měření doma glukometrem dá něco vyvodit.
  To, že jsem měla při prvním odběru před OGTT 5,2 mmol/l, druhém 4,5 mmol/l (samoplátce pouze glukoza v krvi ) a třetím odběru před OGTT 5,2 mmol/l a denní hodnoty cukru měření glukometrem naprosto v normě ze mě přeci nemůže dělat maminku s cukrovkou. Doporučila by jste mi prosím ještě nějaké vyšetření ( dlouhodobý cukr ? ) které by vyvrátilo nebo naopak potvrdilo diagnózu cukrovky?
  Mohla by jste mi doporučit glukometr, který měří přesněji?

  Upřímně se bojím jít do diabetologické poradny, jelikož nevím, na jakého doktora narazím. Nerada bych měla vyvolavaný porod, ke kterému dává dost diabetologů pokyn, navíc když k němu není důvod. Dobře vím, jak se stravovat zdravě ( delší dobu je mi inspirací PharmDr. Margit Slimáková ) a bez cukru. Domací kontrola cukru vkrvi také probíhá.
  Je mi 33 let, cukrovka v rodině žádná, pohyb pravidelně, mám 174 cm a teď 25+1 tt 59.5 kg.

  Velmi děkuji.

  Odpovědět
  • Dobrý den, Míšo. Píšu z pozice těhotné s GDM. Kontroluji si doma cukr také s pomocí glukometru. Když jsem jela do poradny s krvemi, které jsem si nabírala den před kontrolou, tak jsem si nabrala právě i hodnoty na glukometru. V rámci laboratoře mi vyšly hodnoty skoro hypoglykemické a v rámci glukometru v pořádku nebo po některém jídle mírně vyšší. Tak jsem si spočítala průměrný rozdíl a ten my vyšel skoro 2,85. Upravila jsem si na 2,5. A s tím pak zhruba počítám, když mi vyjde hodnota na glukometru krapet vyšší. Nestresuji se, což také není dobré. Ale přihlédnu k průměru. Glukometr je jen přístroj a orientační možnost. Jak mi bylo řečeno v DIA poradně, pro ně jsou směrodatné výsledky z laboratoře. To jen poznatek ke glukometru. Více informací určitě zodpoví paní doktorka. Ať vše dobře dopadne!

   Odpovědět
   • Dobrý den, Petro,
    děkuji za komentář.
    Jsem ráda, že si někdo provedl taky takovou osobní kalibraci, jelikož všichni píšou, jak jde o přesné přístroje.
    Každá desetina přes limit mě neuvěřitelné stresuje i když vím, že glukometr přesně neměří. Díky vašemu přístupu budu hned o něco klidnější 🙂

    Odpovědět
    • Dnes jsem jako samoplátce šla na OGTT do jiné laboratoře. Výsledky na lačno 4,9 mmol, po hodině 6,3 mmol a po dvou hodinách 5,1 mmol. Chtěla bych tím jen říct, že kdybych si nezašla sama, byla bych tahána po DIA poradnách.
     Pokud teda někomu vyjdou dvě hodnoty lehce přes normu, zkuste ještě jinde.

     Odpovědět
     • Též jsem byla jako samoplátce na odběrech, nešla jsem na oGTT, ale jen na lačnou a 2x mi vyšla okolo 4mmol a přitom glukometr mi naměřil chvilinku potom cca 6mmol a právě na základě měření z prstu mi doktorka napsala léky. Laboratoři věřím, takže když mi oGTT dělali, tak považuji výsledky z správné, nicméně ty moje kontrolní odběry pak vůbec neseděly s glukometrem, takže takového měření považuji za naprosto zbytečné, né-li škodlivé. Kdybych si nešla na odběry, tak ty léky beru a přitom glykémii mám v pořádku. Zvažuji, že na ten oGTT zajdu také jako samoplátce a upřímně mám pocit, že mi hodnoty vyjdou v pořádku…. Jestli se to tak taky stane, tak je jasné, že spousta těhotných je léčena léky naprosto neoprávněně.

  • Dobrý den, mám to podobně, první odběr OGTT z kapilární krve 5,2 (během nachlazení a po hodinové cestě autobusem, kdy mi nebylo dobře), mám přijít za týden. Hrozně mě vyděsili informací, že pokud se bude hodnota vyšší než 5,1 opakovat, napíší mému gynekologovi závěr, že mám těhotenskou cukrovku a ten mě pošle na diabetologii. Nelenila jsem a jako samoplátci z krve mi týž den cca o hodinu později na jiném odběrovém místě vyšla hodnota 4,1. Pořád mám obavu, že pokud půjdu do původní laboratoře, opět mi na jejich glukometru vyjde vyšší hodnota, proto si dělám selfmonitoring glukometrem a nalačno mám hodnoty do 5,8, hodinu po jídle kolem 6 a 2 hodiny po jídle kolem 4,5. V jídle se neomezuji, bez sladkého trpím nevolnostmi a nehodlám někde na ulici, v MHD či v práci zvracet nebo zkolabovat. Domnívám se, že cukrovku nemám a chybou může být odběr OGTT z kapilární krve, který je méně přesný, z mých zkušeností z předchozích dvou těhotenství měl totiž být i první odběr ze žíly, nicméně některé laboratoře si tak zřejmě usnadňují práci a dochází k falešné pozitivitě GDM.
   Jinak co mám dlouhodobě vypozorováno, tak vyšší lačná glykemie z kapilární krve se mi objevuje, když hladovím a mám nalačno nějaký stres (zkoušky, běh, cesta MHD, dlouhá chůze, cvičení), takže místo, aby se mi v takovém případě krevní glukóza vyčerpala, tělo si ji ze zásob obnoví, aby mohlo fungovat.

   Odpovědět
   • Toto se mi velmi obtížně hodnotí, protože neznám všechny okolnosti. Takže můžu odpovědět jen obecně. Z glukometru, ani z toho nejpřesnějšího, NELZE dělat diagnózu. Hodnoty z kapilární krve mají přirozený větší náhodný rozptyl než je u diagnostických hodnot tolerováno. Pro diagnózu lze brát v úvahu jen hodnoty z žilní krve vyšetřené standardní laboratorní metodou. Je však nutné, aby byly dodrženy všechny podmínky – při odběru do běžné zkumavky se musí vzorek stočit a vyhodnotit hned, jinak vyjde falešně nižší hodnota (při vyhodnocení déle než po 30 min). Při odběru do speciální zkumavky (k tomu určené) je možné pozdější vyhodnocení.

    Odpovědět
 9. Dobrý den, těhotenskou cukrovku jsem měla v druhem těhotenství, léčena dietou, nyní jsem tt 6+5, na gynekologii se chystám, dle instrukcí z diabetologie držím dietu a co to jde, tak chodím na procházky, je nějaká naděje, že se nyní cukrovce vyhnu? Budou kontroly intenzívnější? Dieta mi nevadí, pokracovala jsem v ní prakticky bez přestání od 1. diagnostiky v minulém těhotenství, ale pichani do prstu je pro mě veliké trauma. Předem děkuji za odpověď a případnou naději. S. Cihlová

  Odpovědět
  • Kontroly jsou standardní. Místo píchání do prstu lze pořídit FreeStyle Libre. Bohužel pro těhotenskou cukrovku zatím nehradí pojišťovna.

   Odpovědět
 10. Dobrý den,

  Při OGTT mi vyšla hodnota měřená po dvou hodinach přesně 8,5. Znamená to těhotenskou cukrovku nebo je ještě bráno jako v normě?

  Děkuji

  Odpovědět
  • Dobrý den, je možné že na výsledek testu mělo vliv, že jsem měla již 10. den “infekční” rýmu? První odběr jsem měla 3,7 ale ty další dva už se do normy nevešly… moc děkuji za odpověď. MF

   Odpovědět
   • 10. den spíše už ne, zvláště, když hodnota nalačno byla při dolní hranici.

    Odpovědět
  • Ano, při hodnotě 8,5 se již jedná o cukrovku.

   Odpovědět
 11. Zdravím chci se zeptát jsem ve 17tt mám těhotenskou cukrovku hraniční max hodnoty do 7,5 ale to vždy po jídle cca hodinu a mám dotaz mě povolání je cukrářka
  A musím ochutnávat cca 3 krát za den a to že zhresim myslím tak ohledně pití (Ondrášovka)… Dietu se snažím dodržovat až na tyhle věci
  Na lačno jsem měla 5,3
  A otázka zní zda to ohrozí miminko nebo naruší vývoj ….
  Děkuju

  Odpovědět
  • To tedy máte těžké 🙂 Pomohla by pracovní neschopnost – máte na ni nárok. Nevím, co obnáší ochutnání – zda opravdu jen ždibek (a udržíte se, že si nedáte víc) – to by samozřejmě nevadilo. Problém jsou ale slazené nápoje – ty opravdu nesmíte. Miminko ohrožují vyšší glykémie.

   Odpovědět
 12. Vážené dámy,

  velmi vám děkuji za veškeré poskytnuté informace sepsané srozumitelným jazykem a za vaši podporu a rady. Díky Vám za čas, který jste stránkám o těhotenské cukrovce věnovaly a věnujete.

  S přátelským pozdravem
  Zdeňka P.

  Odpovědět
  • Moc děkujeme za zpětnou vazbu 🙂

   Odpovědět
 13. Dobrý den,
  Byla jsem ve 25tt na OGTT,nalačno mi bylo naměřeno 5,5.Na testu jsem nebyla uplně v pořádku,po prodělané chřipce.Večer před testem v 21h jsem měla zeleninovou polévku a ráno ovocný neslazený čaj.Krev mi brali 7:25 ráno.Test byl odložen za 2dny..Druhý den,po nezdařilém testováni jsem šla ke své obvodní dr,a mám antibiotika,na doléčení chřipky+probiotika.Takže na opakovaný test jdu až 7.3.,což budu 28tt…Myslíte si,že ten test mohla ovlivnit nedoléčená chřipka,nebo ten čaj ráno?
  Probiotika mám dobrat jsou na 28dni,myslíte že si je mohu dát i při testováni,nebo vynechat?Neovlivní to výsledek?Moc děkuji za odpověd.

  Odpovědět
  • Nemoc zcela jistě mohla ovlivnit výsledek. Odložení testu je ok. Probiotika nevadí, jen si je dejte až po testu.

   Odpovědět
   • Dobrý den,

    Tak jsem dnes byla znova na testu na OGTT jsem dnes 27+4tt…a na lačno opět 5,5hodnota.Dostala jsem zprávu a mám co nejdřív zajít ke své gynekoložce a bude se to řešit.Myslíte,že tu cukrovku mám.Děkuji

    Odpovědět
 14. Dobrý večer paní doktorko,
  Chci se zeptat, jestli při GDM mohu majolku nebo tatarku.Nemyslím nějak velké množství, ale třeba lžíci k masu nebo do pomazánky? Dále se chci zeptat, jestli braní vitamínů v těhotenství může hladinu cukru v krvi nějak zásadně ovlivňovat nebo ne. A poslední dotaz: Mám doporučené si dávat druhou malou večeři hodinu před spaním s obsahem 15g sacharidů. Jaké sacharidy jsou v tuto dobu nejvhodnější? Předpokládám, že ovoce před spaním moc vhodné není, nebo ano? Ovoce jim nejvíce k svačině, k snídani a večeři ne ….. Děkuji!

  Odpovědět
  • Majolka a tatarka v malém množství nevadí, jen pozor na obsah cukru (někteří výrobci dělají sladší). Vitaminy nevadí. Na druhou večeři – vhodný je kousek sýru + zelenina + pár ořechů nebo třeba půl krajíčku chleba s lučinou/pomazánkou/sýrem a zeleninou.

   Odpovědět
   • Dobrý den. Jsem na 19tt. Snažim se dodržovat dietu. Behem dne mám 5.6-7.3 glykemie. Nerozumim proč nalačno mám 5.3-5.6 když za hodinu před spáním měla jsem 5.2?

    Odpovědět
 15. Dobrý den. Jsem 24+4tt a před pár dny mi byla zjištěna těhotenská cukrovka. Na diabetologii jsem objednaná až příští pondělí.
  Moje hodnoty z testu jsou:
  Ráno: 4,74 mmol/l
  Po hodině: 12,22 mmol/l
  Po dvou hodinách: 12,76 mmol/l

  Vyděsilo mě, že hodnoty po hodině a po dvou jsou dost vysoké a navíc ta třetí hodnota ještě vzrostla. Je to velký problém? A protože mám tak vysoké hodnoty hned od 24tt, kdy se OGTT provádí, nemohlo to ublížit dítěti? Co když mám těhotenskou cukrovku už delší dobu? Jinak podle ultrazvuku velikostně dítě přesně odpovídá týdnu těhotenství zatím, ale mám strach i z jiných komplikací, které jsem se dočetla.
  Při testu mě bolelo v krku a měla jsem hodně rýmu, ale to asi nemohlo výsledky ovlivnit, když první hodnota je v pořádku.
  Jinak sladké jsem nikdy nejedla, jen hodně ovoce. Přestala jsem teď pít sladké nápoje, omezím ovoce a dál nevím.
  Budu ráda za Vaši odpověď.

  Odpovědět
  • Viróza mohla zvýšit i glykémie po vypití roztoku – diagnózu ale nezpochybňuji, jen ty hodnoty mohly být o něco nižší. Tím vás chci uklidnit, že máte pravděpodobně normální těhotenskou cukrovku a platí pro vás stejný postup a léčba. Pokud je vstupní glykovaný hemoglobin („dlouhý cukr“) v normě, pak jistě netrvala dlouho.

   Odpovědět
 16. Dobrý den, jsem v 8. týdnu těhotenství, zdravá (ne diabetik), žádné krevní testy zatím neproběhly, nicméně nedávno mi po jídle nebylo dobře, a tak jsem si (asi 2 hodiny po jídle) zkusmo změřila glykémii z kapilární krve na domácím glukometru a měla jsem přes 9 mmol/l, což je myslím mimo normu. (Před otěhotněním jsem ani po jídle nikdy neměla přes 6,5.) Četla jsem, že na oGTT se chodí až po 24. týdnu. Mám gynekoložce říct, ať mě pošle dřív? Nebo co mě čeká, co mám dělat? Každopádně asi nic nezkazím, když nasadím nízkosacharidovou dietu, že? Děkuji vám za vyjádření.

  Odpovědět
  • Glukometr je dobrá věc na průběžné kontroly, ale ošemetný na diagnózu. Screening cukrovky ale není až ve 24. tt – to je druhá fáze. Na začátku těhotenství má být kontrolní glykémie v rámci prvních těhotenských náběrů – zeptejte se lékaře, zda kontroloval. Nízkosacharidovou stravou nic nezkazíte, pokud bude z kvalitních potravin. Někomu ale stačí jen vyřadit sladké a další nekvalitní druhy sacharidů (bílé pečivo atd.).

   Odpovědět
 17. Dobrý den.
  Chtěla bych se zeptat, zda je možné, aby byly zkreslené výsledky testů oGTT (tedy pouze hodnota na lačno, zátěžový test proveden nebyl) vlivem nemoci a stresu. Absolvovala jsem odběry v rozmezí 1 týdne s výsledkem 5,28 a 5,48, na základě kterých jsem byla odeslána do diabetologicke poradny, kde již mám výsledky nalacno 4,70 a po jídle 5,63 v 28 tt(resp. při dalších kontrolách 4,47 a 5,29 v 34 tt a 3,69 a 3,99 ve 36 tt) s tím, ze dietu jsem v podstatě nedodrzovala vůbec. Paní doktorka v poradně se se mnou na toto téma nechtěla bavit, pouze konstatovala, ze mi byla zjištěna cukrovka. Předem děkuji za vaši reakci, zajímá mě i z důvodu, ze v tuto chvíli (37tt) je miminko stále otočené KP a GDM je bráno jako jeden z argumentů pro císařský řez.

  Odpovědět
  • Akutní nemoc (viróza) a velký stres zvyšují glykémii a nemusí znamenat cukrovku. I kdyby, cukrovka sama o sobě není indikací k císaři. U KP je nyní císař doporučován z důvodu menšího rizika komplikací. Stále je ale naděje, že se miminko otočí.

   Odpovědět
 18. Dobrý den. Jak je to prosím s inulinem při GD? Může se? Když je doporučovaný pro diabetiky? Děkuji

  Odpovědět
  • Je to přírodní látka, nemám informace, že by to mělo něčemu vadit, ale ani jistotou – proto nepřehánět.

   Odpovědět
 19. Vážená paní doktorko, předem se omlouvám, pokud se ptám na něco, co už tu bylo, ale nějak mi nefunguje vyhledávání. Tedy: od loňského července (tedy půl roku) jsem na nízkosacharidové stravě (LCHF; max. cca 50 g S/den). Začala jsem kvůli nadváze (a shodila jsem zatím asi 12 kg), ale postupně jsem zjistila, že tento způsob stravování má i mnohé jiné benefity a že mi dělá vyloženě dobře, cítím se skvěle, nebyla jsem nemocná (jinak podzim tradičně odstonám), mám víc energie… Jídelníček mám postavený na zelenině, kromě toho jím maso, sýry, jogurty, vajíčka, oříšky, semínka, rybičky apod. A teď jsem zjistila, že jsem asi těhotná. Můžu v nastaveném jídelníčku pokračovat? Potřebuje embryo/plod ze stravy víc sacharidů?
  Předem vám velmi děkuji za vyjádření.

  Odpovědět
  • Můžete a nepotřebuje 🙂 Někdy si ale těhotenství může vyžádat změnu – např. při nevolnostech. Poslouchejte svoje tělo. Některé ženy ale zůstávají na nízkosach. stravě celé těhotenství, vyhovuje jim.

   Odpovědět
 20. Dobrý den jsem ve 11tt a 5 dni a chodím do diabetologické poradny, protože jsem Glykemii na lačno měla 6. Teď se měřím, ale snídaně mám vysoké poměření až 9,2. Jsem z toho zklamaná, snažím se jíst chléb Šumava (1 krajíc a pul se šunkou, máslo Rama a 4 rajčata a 4 ředkvičky- měla jsem dnes) u Žitného chleba to bylo stejné. Mohli by jste mi prosím poradit, co delám špatně. Děkuji

  Odpovědět
  • Glykémie je vyšší zejména po tom chlebu – tolerance je u každého jiná, u někoho je toto množství tolerováno, vy byste na toto množství potřebovala inzulin. Variantou je snídaně s menším množstvím pečiva nebo i bez pečiva – například vaječná omeleta se zeleninou a sýrem nebo tvaroh/bílý jogurt s trochou ovoce a ořechy.

   Odpovědět
  • Také jsem měla problém s nastavením pečiva, zkuste dávat jen krajíc toho chleba, já ho tedy docela dobře přijímám. Váhově tak, aby byl max. do 60 gramů. To samé i s jiným druhem pečiva. Pokud i tak budete mít vyšší, klidně zase třeba o 10 gramů snižte jeho váhu. Držím palečky, určitě bude vše v pořádku!

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.