Jste zde

Co dělat, když jsou hodnoty krevního cukru vyšší

Mám opakovaně vyšší glykémie nalačno (5,3 mmol/l a vyšší)

Hodnota nalačno je glykémie změřená min. 8 hodin po posledním jídle. Prakticky se tedy jedná o ranní hodnoty po nočním lačnění (glykémie během dne před jídly nejsou "nalačno", protože během dne zpravidla nemáme tak dlouhé intervaly mezi jídly).
Glykémie nalačno je třeba měřit co nejdříve po probuzení (připravte si glukometr na noční stolek), protože během rána může glykémie u některých žen vlivem hormonů mírně stoupat. Hodnota změřená až před snídaní tedy nemusí odpovídat hodnotám nalačno.

Příčinou vyšších hodnot nalačno může být dietní chyba ve večerních a nočních hodninách (v případě posledního jídla v nočních hodinách, ke kterým počítáme i sklenici mléka, se ale pak nejedná o hodnotu nalačno). 
U některých žen s těhotenskou cukrovkou jsou ale hodnoty nalačno vyšší, i když se žádných večerních a nočních dietních chyb nedopouští. Příčinou je zpravidla nadprodukce glukózy v játrech vlivem snížené citlivosti jater na působení inzulinu.
Glykémii zvyšuje také stres a infekční onemocnění (viróza).

Co může mít příznivý vliv na hodnoty glykémií nalačno:

- celkově správně dodržovaná dieta během dne - někdy vidíme příznivý vliv diety už po několika dnech
- dostatek pohybu - denně alespoň procházka - pohyb zlepšuje citlivost na inzulin
- 2. večeře: opakovaným měřením ranní glykémie je třeba vypozorovat, zda je u vás ranní glykémie lepší, pokud předchozí večer zařadíte 2. večeři nebo ne. U některých žen je glykémie nalačno lepší, pokud dostatečně vylační, tzn. že již nic nejí v pozdějších večerních hodinách (poslední jídlo je mezi 18-20 hod.). U jiných žen ale naopak delší noční interval nalačno ranní hodnoty paradoxně zhoršuje - játra vyrábí více glukózy. V těchto případech je tedy vhodnější 2. večeři zařadit a je třeba i vypozorovat, jaká a jak velká 2. večeře je ve vašem případě ideální. Více o vhodném složení 2. večeře najdete v Jídelníčku.

V některých případech ale tato režimová opatření nezabírají dostatečně a je nutné začít s medikamentózní léčbou.