Jste zde

Co je glukometr a jak se s ním pracuje?

Glukometr je malý přístroj (velikosti středního mobilního telefonu), pomocí kterého si můžete změřit aktuální hladinu cukru z malé kapky krve získané z prstu. Glukometr by Vám měli zapůjčit v diabetologické poradně a naučit Vás, jak se s ním pracuje. K příslušenství patří nástavec na lancetu (píchátko), náhradní lancety (jehličky do píchátka), testovací proužky (v krabičce nebo ve folii) a obal.

Postup měření hladiny krevního cukru (glykémie) na glukometru:

  1. umyjte si ruce mýdlem a osušte (nepoužívejte dezinfekci, mohla by zkreslit výsledek měření), ruce by měly být teplé
  2. připravte si nástavec s lancetou („píchátko s jehličkou“)
  3. zasuňte testovací proužek do vypnutého glukometru (na glukometru nemačkejte žádná tlačítka, glukometr se sám spustí po správném zasunutí proužku)
  4. jakmile začne na displeji glukometru blikat symbol kapičky krve, píchněte se lancetou do boční strany bříška prstu, odložte lancetu a jemným masírováním prstu vymáčkněte kapku krve
  5. vezměte glukometr, volný konec testovacího proužku přibližte ke kapce krve a nechte ji nasát do proužku
  6. po nasátí dostatečného množství krve do proužku se na displeji glukometru po několika sekundách objeví výsledek měření, který si zapište

Lancety jsou od výrobce určeny pro jednorázové použití, ale v praxi není třeba lancetu měnit po každém píchnutí do prstu. Stačí ji vyměnit po jednom dnu měření. Naproti tomu testovací proužek lze použít jen jednou, poté je nutné ho vyhodit (ne vrátit zpět do krabičky - znehodnotil by ostatní nepoužité a drahé proužky). Proužky jsou citlivé na vlhko, proto krabičku ihned po vyjmutí nového proužku opět důkladně zavřete.