Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Děkuji, už jsem se objednala do odběrové laboratoře Synlab, kde se všechny odběry odebírají z žíly a první lačný se hned vyhodnocuje, od lékaře si vezmu jenom žádanku.

Dobrý den, jsem právě ve 32. týmu těhotenství. Ve 24. mi byla diagnostikována těhotenská cukrovka na základně výsledků nalačno, pokaždé jsem měla 5,5. Dostala jsem glulometr a měřím se. Ranní hodnoty se vždy pohybují mezi 5,4 až 5,8. Po jídle mám od 5 maximálně do 6 (jednou jsem mela 7, ale to isem se neovládla a snědla 4 kousky štrůdlu). Jak je možné, že ranní hodnoty mám tak vysoké? Poslední jídlo mám tak ve 22 a vstávám tak v 7, tudíž žádné dlouhé hladovění.
Jsou to již hodnoty na inzulín? Děkuji, Lucie

Dobrý den, nejsem paní doktorka, jen přidám vlastní zkušenost. Na lačnou mi pomohlo delší lačnění, tedy vyřadit druhou večeři, ráno měřím po 11-12 hodinách bez jídla. Taky mi pomáhá, když mám ve večeři minimum sacharidů.

Ano, toto může pomoci, ale některé ženy to mají přesně naopak a prospívá jim 2. večeře - ranní hodnoty jsou pak nižší. Další tipy zde: https://www.tehotenskacukrovka.cz/co-delat-kdyz-jsou-hodnoty-krevniho-cu...
​Pokud nic nezabere, pak je vhodné zkusit metformin (tablety večer) - po domluvě s vaším lékařem. 

 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na kontroly v dia poradně. Je to cca 14 dní, co jsem tam byla poprvé a mám podle ogtt těhotenskou cukrovku. Sestřička mi měřila cukr pomocí glukometru a výsledek byl 4,2 a aniž by věděla jestli jsem něco jedla nebo ne, mi oznámila, že cukrovku mám.. což o to.. zarazilo mě to, že den před další kontrolou si mám sbírat celý den moč a psát si kolik jsem za dané časové období měla + 3 ampulky že smíchaniny za to časové období a potom si sbírat krev z prstu 4x za den do ampulek které v den kontroly odnesu do laboratoře. Vůbec nemluvila o žádném glukometru ani nic.. zajímalo by mě jestli je toto opravdu nutné, protože se sběrem moči po celý den, mě to docela dost omezuje. Kdybych paní doktorce nabídla že si glukometr pořídím a budu se měřit a když by bylo potřeba tak bych zašla na odběr ze žíly, myslíte že by mohla souhlasit? Děkuji

Dobrý den, dnes jsem zjistila, že krev z prstu bohužel nenasbírám. Po vpichu maximálně dvě malé kapičky a nic jiného ani po tom co jsem si dala ruce na chvíli do teplé vody. Mám rozpichane prsty ale ani čtvrtku toho co mám nasbírat do jedné dávky.. a teď nevím co dělat když mám jít na kontrolu už zítra a paní doktorka ordinuje jen úterý a pátek. Děkuji za odpověď

To je již hodně zastaralý způsob kontroly diabetu. Od pojišťovny máte nárok na testovací proužky do glukometru - trvejte tedy na něm (glukometry dodávají firmy do ordinací zdarma) nebo změňte diabetologii.  

Dobrý den paní doktorko, před 14 dny jsem byla na OGGT testu, kde mi vyšly hodnoty 4.6 - 10.99 - 10.13. V dia poradně jsem dostala glukometr. Zatím mi nikdy hodnota nepřekročila mez 7.8, po sladkém dortu jsem naměřila 6.1, a to je moje maximum. Je možné, že mi test na cukrovku vyšel falešně pozitivní? V týdnu před ním jsem ležela doma s bolavým krkem a v den testu jsem měla šimrání v krku jako na kašel. Předem děkuji za odpověď

Falešně pozitivní i negativní může být jakékoliv vyšetření. Nelze však usuzovat na základě toho, že doma na glukometru máte po běžných jídlech hodnoty v normě - test prověřil netoleranci 75 g glukózy (rychlého cukru), což většina jídel nemá. Těh. cukrovka má svůj vývoj a s přibývajícími týdny se může zhoršovat. Nevím, zda byl test provedený správným způsobem - viz popis na těchto stránkách, pokud ne, tak je pravděpodobnost chybného výsledku samozřejmě vyšší.  

Dobrý den, dnes jsem byla na lačno u doktora a sestra mi po prvním odběru řekla, že mám hodnotu 5,3 a další krev mi nebrala. Doktor mě hned poslal na diatesty do nemocnice. Včera jsem měla zmrzlinu, je možné, že ta hodnota 5,3 je z tohoto a cukrovku mít nemusím? Zakázal mi sladká jídla. Předem děkuji za odpověď.

Zmrzlina den před testem vliv zcela jistě neměla. Hodnotu nalačno je ale třeba zopakovat. Bude-li tentokrát v normě, pak dokončit celý test.

Dobrý den,

Byla jsem minulý týden v 27tt na test na cukrovku, hned na lačno mi vyšla glykemie 8,6 takže test dále nepokracoval a byla jsem gynekologem poslána do dia poradny. Dostala jsem glukometr a dietu. Dodrzuji vše, co mi řekli, mám se za týden celý den od rána měřit glukometrem a pak mám opět kontrolu v dia poradne. Mě to dnes ovšem nedalo a po třech dnech držení diety jsem jen chtěla zkusit, jak jsem na tom (byla jsem zvedava), tak jsem se otestovala glukometrem těsně před veceri (2 a půl hodiny po svačině) a vyskočila na mě hodnota 12,5... Dost mě to děsí, procházím všechny možné diskuze a všichni mají tu hodnotu o dost menší. Vůbec nevím, co se mnou bude a mám strach. Hlavně když teď víc než týden nejdu na kontrolu a verdikt se dozvím asi až tam.. Je možné, že mi nasadí inzulín nebo ty moje hodnoty nejsou až tak vysoké? Vůbec se v tom nevyznám. Děkuji

Ty hodnoty jsou opravdu vysoké, do dia poradny běžte pokud možno hned zítra.

Dobrý den,

dnes mi bylo v diabetologické poradně řečeno, že při malém příjmu sacharidů může dojít ke ketóze, což je prý pro plod ještě nebezpečnější, než zvýšený cukr. Můžete mi toto objasnit? Denní příjem sacharidů se u mě po nasazení diety pohybuje v rozmezí 130 - 150g denně, může to být problém, dojde ke ketóze? Hodnoty ještě neměřím, glukometr jsem dostala dnes, dietu jsem zahájila po zjištění zvýšených hodnot OGTT preventivně.

Děkuji moc za odpověď.

To je spíš dotaz na vašeho lékaře a samotnou by mě zajímalo, jakými fakty to má doloženo. Negativní vliv vyšších glykémií pro těhotenství a plod je jednoznačně doložen. O negativním vlivu ketolátek při těhotenské ketóze není nic známo, naopak se ukazuje, že to je fyziologický stav - ketolátky hrají významnou roli ve výživě plodu i novorozence. Váš příjem sacharidů je více než dostatečný. Mimo těhotenství by ke ketóze určitě nevedl, v těhotenství se ketolátky mohou objevit i při vyšším příjmu - jak jsem psala, je to fyziologické. Buďte v klidu.

Dobrý den,
dnes mi měl být proveden test na těhotenskou cukrovku. Již po prvním odběru na lačno mi bylo sděleno, že mám hraniční hodnotu cukru v krvi 5,1 mmol/l a bylo mi sděleno, že na test musím přijít za pár dní znovu. Chci se zeptat, zda může mít na zvýšenou hladinu cukru v krvi vliv i stres - mám momentálně manžela v nemocnice a za pár dní jej čeká velmi náročná operace (odstranění nádoru na mozku) a já se o něj dost bojím a jsem z toho samozřejmě ve stresu, jak to všechno dopadne. Je tedy možné, že to může mít nějaký vliv na výsledek testu na těhotenskou cukrovku??? Předem Vám děkuji za odpověď.
S pozdravem Evelína

Ano může, ale vzhledem k okolnostem (tedy tomu, že stresu se v nejbližší době asi nezbavíte, dokud váš manžel nebude mít vše úspěšně za sebou, což bude trvat), tak bych raději postupovala tak, že cukrovku mít můžete, než nechala neřešené vyšší glykémie. 

Dobrý den, chtěla by jsem poprosit o radu. Ve 25tt jsem absolvovala test na OGTT na Karlově náměstí (výsledky 5,5 podruhé 5,2 nalačno). Dnes jsem dostala žádanku od svého gynekologa do diabetologické poradny. Byla jsem překvapena, že si nemohu vybrat a musím tam, kde mám razítko v průkazce ( Podolí). I když v tuto chvíli, vím že tam rodit nechci a budu rodit mimo Prahu. Zkoušela jsem volat i k Vám a bohužel jste mě odkázali do Podolí. Bohužel jsem se tam nemohla dovolat celý den a nevím kdy bude nejbližší termín pro objednání. Zkoušela jsem i druhé pracoviště, kde pí. Klementová ordinuje a červen má plný a v červenci odjíždí na dovolenou. Je nějaká možnost se dostat k Vám do poradny? Do kdy by jsem měla navštívit diabetologickou poradnu od provedení test OGTT?Děkuji za informace

Pokud jste řekla při volání k nám, že máte rodit v Podolí, odkazujeme na poradnu v Podolí. Pokud budete rodit jinde, klidně se k nám objednejte.

Dobrý den,
prosím o radu, 3 měsíce po porodu jsem absolvovala OGTT (v těhotenství gest. diabetes na inzulinu, plně kojím), s těmito hodnotami - na lačno glykemie 5,6 - po 30 min glykemie 13, po 1 hod 8,0 - po 2 hod glykémie 5,5 ... tedy testem jsem prošla ... co však znamená ta hodnota glykemie 13 po 30 min? Praktik mi řekl, že rozhodující jsou ty dvě hodnoty, které mámv pořádku a víc prý nemám řešit... (měřila jsem glukometrem kalibrovaným na plazmu, který se na desetinu shodoval s odběry laboratoře, protože mám tu zkušenost že mám nejvyšší glykémii právě do 1 hod po jídle a 2 hod po jídle je již obvykle vše v pořádku... )
Předem moc děkuji za odpověd,
Jana

Pro hodnotu ve 30. min nejsou určeny žádné normy, proto se k tomu nemůžu vyjádřit. Proberte s lékařem, proč ji stanovoval. 

stanovovala jsem si ja sama na glukometru... protoze vim ze mam hodnoty nejvyssi v prvni hodine po jidle, slo me o to, zda je to bezne u zdravych lidi, anebo mam omezit rychle cukry?

Během testu jsou hodnoty z glukometru zcela nespolehlivé s odchylkou 25 i více %

Dobrý den,
mohla bych Vás požádat o vysvětlení, proč musí být u těhotné na lačno glykemie do 5,1, ale u netěhotných do 5,9? Proč musí být glykemie hodinu po jídle do 7,8 u těhotených a 8,9 u netěhotných? Proč jsou ty hodnoty u těhotných a netěhotných rozdílné?
Předem děkuji za vysvětlení!

Hodnoty z průběžných kontrol na glukometru mají být u těhotných do 5,3 nalačno a 7,8 po jídle, mimo těhotenství do 5,5 nalačno a do 7,8 po jídle. Rozdíl je pouze v lačné hodnotě a vychází z rizik pro těhotenství a plod. Mimo těhotenství vychází z rizika dlouhodobých komplikací diabetu. 

Děkuji, za upřesnění. Mohla bych Vás požádat o odkaz na studii, která zmiňuje ona rizika při lačné glykemii 5,4 a výše? Našla jsem tu pouze odkaz na starší z Ausie, kde bylo zvýšené riziko u lačné glykemie "až" u 5,6, navíc s dovětkem, že to nemusí být způsobeno tou zvýšenou lačnou hodnotou.
A ještě jeden dotaz, proč k diagnostice GDM je hraniční hodnota 5,1, ale následně je v pořádku hodnota do 5,3?

Dobrý den, před třemi lety jsem absolvovala klasický test na těhotenskou cukrovku, který jsem zvládla, test byl negativní. Akorát mě dítě po testu začalo hodně intenzivně kopat a vrtělo se a kopalo dalších asi 18 hodin v podstatě bez pauzy. Nemohla jsem v noci kvůli tomu ani usnout, břicho pak dost bolelo.

Nikdy jindy jsem to v těhotenství nezaznamenala. Dítě se mi sice narodilo zdravé, ale teď mě čeká test podruhé a mám z něj po této zkušenosti obavy, jestli opravdu nemůže test plodu ublížit, nebo jestli jsem udělala něco před testem špatně? Stravovala jsem se tehdy hodně zdravě, sladké jsem v podstatě nejedla, neměla jsem na něj chuť, pouze ovoce, nebo občas med. Nevím, jestli pak pro plod nebylo takové množství glukózy šokem? Děkuji

Test nemusí udělat dobře dítěti, pokud se hodnota v krvi matky výrazně zvýší - u žen, které mají cukrovku (proto se má nejprve stanovit hodnota nalačno, aby žena s vyšší hodnotou sladký roztok vůbec nepila). U vás byly hodnoty krevního cukru při testu v normě - proč by tedy dítěti měly dělat jakkoliv špatně?

Na to jsem se právěže ptala, proč dítěti udělal test špatně a takhle bouřlivě reagovalo? Možná špatně položená otázka. Že by to bylo shoda náhod nebo, že by si tam 18 hodin juchalo radostí považuji za nepravděpodobné. Mně spíš přišlo řádně naspeedované, což nepovažuji za dobře. Vaše odpověď mě tedy moc neuklidnila, přesto děkuji.

Neklid musel mít jinou příčinu než provedení testu - glykémie byla v normě, proto nemohla dítěti dělat zle. 

Dobry den,
chcem sa s Vami poradit...v 28 tt som podstupila oGTT test u svojej gynekologicky,ktora ho robi trosku zjednodusene...doma som vypila glukozu a za 2 hodiny u nej odber krvi zo zily...vysledok bol 8.12. Kedze podla starych hodnot ktore boli norma po 120 min. do 7.8 poslala ma diabetologiu na kontrolny test. Dnes som bola na opakovanom teste, zo zaujmavosti som si merala vzdy po odbere zo zily aj z prsta glukomerom... hodnoty z labaku zo zily nalacno 4.9, po hodine 7.1 a po dvoch 4.6 cize ok.Hodnoty z prsta z glukomeru 5.3 nalacno,nasledne 10.1 a 7.0....chcem sa opytat ci je mozny taky velky rozdiel medzi hodnotami zo zily a z prsta z glukomeru a tiez rozdiel ze pred tyzdnom som mala u gynekologicky po dvoch hodinach 8.12 a dnes 4.6....su taketo rozdiely v norme?Dakujem...

Hodnoty z prstu při zátěžovém testu nelze vůbec brát v potaz - ano, ty hodnoty mohou být takto rozdílné. Jediný relavatní je ten správně provedený OGTT ze žíly, pokdle kterého cukrovku nemáte.

Dobrý den, na gynekologii mi brali krev ze žíly, kde zjistili glukozu 5.4 poté test za dva dny opakovali výsledek byl 5.2 bylo to delano na lacno. Poslali me na diabetologii, kde mi dělali test po hodině po jídle z prstu byl 5.5. Bylo mi řečeno dodržovat dietu jako vyhnout se sládkemu, i napojum, omezit přílohy, ovoce... Jinak prý muzu vše jist. Nakonec jsem se ptala na glukometr a bylo mi řečeno, ze ho nepotřebují ze to vypadá, ze cukrovku nemám, prý se uvidí 3.7 kde mi udělají test na lacno, za dva měsíce. Ženské mi říkají, ze to cukrovka je a měla bych se kontrolovat, co mi sedí a co ne. Nevím teď co dělat, nechci něco zanedbat. Dekuji

Ten postup je opravdu nesprávný, cukrovku máte a máte nárok na glukometr - jinak se to dá těžko kontrolovat.

Dobrý den paní Doktorko, prosím Vás, jaké jsou hodnoty pro určení těhotenské cukrovky na lačno, PŘED KAŽDÝM HLAVNÍM JÍDLEM, po jídle? Mám si je měřit doma glukometrem. Děkuji

nalačno do 5,3, před jídly do 5,5 (max do 6), hodinu po jídle do 7,8

Dobrý den paní doktorko, nenašla jsem svůj dotaz z 31.3., tak píšu znovu. Po třetím těhotenství jsem 5měsíců po porodu (jsem kojící) absolvovala OGTT s hodnotami 6,1 na lačno a poté 120min po vypití glukozy 7,6. Cca 2hod před prvním odběrem jsem kojila, v průběhu testu jsem už nekojila. Po té jsem byla pozvána do diabetologické poradny, kde mi byl proveden odběr z prstu (1,5hod před odběrem jsem kojila) a 1hod. před odběrem jsem snědla 3 čerstvé bílé rohlíky a byla mi naměřena hodnota 9,4. Chci se zeptat jestli je možné, že se té cukrovky někdy zbavím, např. časem po ukončení kojení? Předem děkuji za odpověď.

Ty hodnoty vypadají na prediabetes. Kojení je pozitivní záležitost - čím déle, tím lépe pro váš metabolismus (i dítěte). Samo o sobě ale nestačí, bude to chtít i úpravu stravy a nejíst 3 rohlíky na posezení :-)

Dobrý den,

byla jsem v 10tt těhotenství poslána na odběry krve. V krvi mi vyšla zvýšená hodnota cukru 5,2, takže jsem byla poslána test opakovat, podruhé vyšla 5,3 (odběry byly nalačno).

Gynekoložka mě odkázala do dia poradny, kde jsem dostala glukometr a začala se měřit, ještě jsem nezačala s dietou (jen vysadila sladké limonády a sladké, které jsem jedla a pila okolo 7-10tt až moc) a ranní lačná hodnota je 4,9. Po snídani jsem se měřila a vyšlo mi 5,3.

Opravdu mám těhotenskou cukrovku, když stačilo pouze denně nesníst nějakou sladkost (čokoládu, nutellu, zmrzlinu) a pít vodu?

Máte. Její tíže a průběh jsou u každé ženy jiné - někomu stačí přestat pít limonády, někdo musí omezit i sacharidové přílohy. K tomu jsou třeba průběžná měření na glukometru, abyste měla jistotu, jak na tom jste i nadále. 

Dobry den,

Mockrat dekuji za stránky a Vasi peci, moc si toho vazim.

Rada bych se informovala na lacne hodnoty. Jim 2. veceri cca 22:30. Vim, ze se ma lacnit 8 hodin nejmene, to pro me vetsinou neni problem, hlad nemam. Pokud jsem vstavala prave po 8 hodinach hladina lacne je horsi nez pokud vstanu po 7 hodinach (jim po 8 hodinach) a začínám se hybat. Je mi jasne, ze s pohybem glykemie klesaji. Mam to vyzkouseno na dennich hodnotach.

Rada bych se zeptala, jestli je mozne takto fungovat, jelikoz nedojde k narustu hodnot. Za me je to "oblafnuti" lacne, jelikoz mereni hned, jak vstanu je po 7 hod (neni mereno po 8 hodin lacneni) a pocitam, ze o 1 hodinu pozdeji pred snidani (po 8 hodinach), uz je to nevypovidajici z duvodu pohybu. Jelikoz nedojde k vyssim hodnotam, co maji negativní vliv na miminko, tak jsem se chtela zeptat, jestli je mozne takto lacnou oblafnout.

Jsem 28tt, hodnoty bez inzulinu i 6,1/6,2 a s inzulinem vzdy po navyseni dojde k poklesu napr. na 4,6 a po 3 dnech musim znovu navysovat, jelikoz to stoupne na 5,5/5,6. Aktualne inzulin 14j.

Mockrat diky za informaci a vazim si Vasi pomoci pres tyto stranky.

Hezky jste to oblafla :-) Jakákoli strategie prevence zvýšení glykémie je ok a lepší než zvyšování inzulinu - ten zvyšovat až když další strategie nejsou dostatečné.

Dobrý den, byla mi diagnostikována těhotenská cukrovka, jsem na dietě bez medikace. Mohu používat stévii místo cukru?
Děkuji

Ano, v rozumné míře.

Dobrý den,

jsem ve 30tt, byla mi diagnostikována těhotenská cukrovka, zatím kompenzováno dietou, měřím se (zatím jen týden) glukometrem. Hodnoty po jídle jsou vždy v pořádku, ranní glykémie však dle glukometru kolem 5,6. Lékař mi doporučil, abych začala s léčbou inzulinem, budou-li ranní hodnoty nadále nad 5,3. Myslí se tím hodnoty dle glukometru, nebo hodnoty z žilní krve z laboratoře? Z žilní krve mi vycházejí ranní hodnoty 5,1, zatímco v ty samé dny měřeno glukometrem z prstu 5,6. Děkuji

Myslel hodnoty z glukometru. Zde pár tipů, co s tím lze dělat: http://www.tehotenskacukrovka.cz/co-delat-kdyz-jsou-hodnoty-krevniho-cuk...
​Glukometr není zcela srovnatelný s laboratorním měřením, ale pokud se hodnota nalačno výrazně liší, je třeba prověřit přesnost měření glukometru. 

Omlouváme se za výpadek dotazů a odpovědí v období od února do dubna 2018, z části způsobený technickými komplikacemi a zasypání spamy. 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, alergie se považuje za virozu? Může ovlivnit hodnoty měření glukometrem?
Jinak ogtt v 28tt - 4,7 - 10,7 - 10,1
Nasazena dieta. Od doby diety už se pod 5,5 nedostanu, lačná většinou 5,4-6, hodinu po jídlech 6-7,8. Ale od ogtt testu začlo nevím co kvést, teče mi z nosu nonstop, svědí a slzí mi oči. A ještě dotaz, jsou toto hodnoty na inzulín?
Děkuji Martina

Ano, glykémie zvyšuje jakýkoliv zánět, tedy i alergický. Pokud nic nepomáhá, pak tyto hodnoty (ty vyšší nalačno) je třeba řešit i léky, popřípadě inzulinem. 

Dobrý den,
Byla jsem na ogtt ve 24.tt. Den před odběrem jsem si dala odpoledne zmrzlinu, brambůry a 0,3l coca coly. Druhý den mi při testu bylo naměřeno 5,11mmol/l po lačnění. Ostatní hodnoty byly v normě. Je možné, že potraviny které jsem si dala mohly hodnotu po lačnění ovlivnit?
Děkuji

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
3
k
P
5
Enter the code without spaces.