Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Dobrý den, jaký inzulin (název, značka) doporučujete pro snížení ranní glykémie?
Jsem ve 30tt a mám neustále ranní glykémii mezi 5,3-5,5 .
Předem děkuji za odpověď.
VZ

Děkuji za odpověď. Bohužel mi paní doktorka doporučila na 2.večeři jen 2dcl mléka nebo ji vynechat úplně a rovnou mi nasadila inzulin-Levemir,předepsáno píchnout ve 21hod.A pak již nejíst. Začínala jsem na 2jednotkách,ale bez efektu.Bylo mi řečeno,že po 3 dnech bez účinku si mám zvýšit dávku o 1 jednotku,opět 3dny. Dokud nedosáhnu hodnoty 5,1. Nyní jsem na 4 jednotkách, neustále mám večer hlad a ran.glykémie pořád 5,2-dokonce 5,5.Jak bych měla dále postupovat? Předem moc děkuji za odpověď. VZ

Při těchto hodnotách je třeba nejprve vyladit druhou večeři, pak zvažujeme i jiné možnosti (metformin) a nakonec inzulin. Druhá věčeře: co nejpozději (22. hod. ale i později), vhodné složení (pečivo+mléčný výrobek, ne ovoce), s obsahem 30 g sacharidů. Inzulin ovlivňující ranní glykémii se aplikuje večer kolem 22. hod, jedná se o depotní inzulin s déle trvajícím účinkem např. Insulatard, Insuman basal, Humulin N, Levemir, Lantus.

Dobrý den,

jsem 3 neděle na dietě při GD. Odhalena při OGTT v 25. týdnu - lačná glykémie 5,2, ostatní hodnoty již v normě.
Mám 2 dotazy:
1) Nyní po 3 týdnech diety se mi dle glukometru (podle mně velmi nepřesného zařízení, je shopno v tu samou chvíli naměřit 7,3 a 5,9 při opakovaném měření za minutu) pohybuje ranní glykemie mezi 5,1 -5,4. Večeřím mezi 18-19hod dle hladu, před spaním 21:30-22:00 si dávám 20 g chleba s plátkem sýra jako druhou večeři. Poradíte mi prosím, co mám změnit, abych snížila ranní glykémii?

2) kolik má být glykémie po jídle? Dle paní doktorky měřím 1,5 hod po jídle a vyžaduje hodnotu do 6mmol. Dle zde uvedených parametrů 1hod po jídle 7,8, 2 hod po jídle do 6,6mmol mi to přijde matoucí a přísné.

Taky se mi zdá, že abych se vlezla do 6mmol a ranní gl. do 5,1, musím za den přijmout sacharidy v součtu max. 150 g chleba/brambor + např. 2 manadarinky v průběhu dne jako svačiny. Zhubla jsem již 2 kg (mám z čeho brát, miinko roste, klesající váha mi nedělá starosti)

Děkuji za odpověď,

PN

Glukometry jsou holt nepřesné, výrobci avizovaná chyba měření je až 20%. Je-li to víc, zpravidla je za tím nějaká metodická chyba - např. menší kapka krve, nečistota na prstech atd. Měřte se jen jednou, opakujte jen když jste si vědoma nějaké chyby.
1. Ty glykémie nalačno jsou sice hraniční, ale další opatření zatím netřeba. 2. Hodnota do 6 za 1,5 hod. po jídle je nejen matoucí a přísná, ale také nestandardní - všechna doporučení ve světě i u nás doporučují měření buď za 1 hod. nebo za 2. Příjem sacharidů by neměl klesat pod 200 g za den.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda moje vysoké hodnoty jsou už na dávkování inzulínu. Na lačno mám většinou na stejno kolem 7,1 , po snídani hodinu až hodinu a půl mám třeba 9,2 9,8 9,7 . Odpoledne nebo večer hodinu,hodinu a půl po jídle mám přibližně to stejné - kolem 8-9. Pečivo vůbec nemůžu, to jsem měla hodnoty ještě vyšší, zkouším co můžu, ale už sama nevím co zkusit. Můžu jako těhotná zkusit chrom na snížení hladiny nebo nedoporučujete? Děkuji za odpověď.

Ty hodnoty jsou na inzulin. S chromem ani jinými přípravky v těhotentsví raději neexperimentujte.

Dobrý den, mohla bych se prosím zeptat, zda je povoleno u těhotenské cukrovky používat přírodní sladildlo Erythritol? Zde je uvedeno že je bezpečné pro těhotné a kojící - http://www.gigalekarna.cz/produkt/extra-linie-sladidlo-400g/ . Moc děkuji za odpověď.

Zatím s ním nemám zkušenosti, ale k uvedenému popisu přípravku nemám námitek.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na radu ohledně jídelníčku..je mi 36 a jsem ve 30 týdnu a polyhydramnion...již 3 týdny jsem na inzulínu a předevčírem mi paní doktorka nasadila i tabetku večer pro stále vyšší ranní glykemii. občas i po norm inzulín mám na noc humulín N 16J a na ráno před snídaní R 15J,přesto mám ranní glymču 6,1 a po snídani (60g pečiva + máslo nebo sýr) mám i 9,3 taky se budím se v noci hlady.. jím druhou večeři ve 22 většinou kousek chleba buď s jogurtem nebo máslem a k tomu hrnek mléka, mám pálení žáhy..po ránu mám opravdu hlad a navíc vysoké ketony v moči.přes den si jídlo odvažuju a mám příjem sacharidů do 250g. Byla jsem i v nemocnici, kde jsem hodnoty měla ranní super, (zjistili jsme, že jsem měla i špatný glukometr.. můj uměl naměřit i 2,5 mmol víc než u nich.. dostala jsem nový, tak snad???) a nehladověla jsem, v noci dávali mi chléb s jablkem, ale to mi teď dietní sestra zakázala. už nevím co jíst,abych cukr nenavyšovala a zároveň nehladověla. Moc dobře nespím, mívám křeče v kyčlích, tak jestli to může taky ovlivňovat hladinu?? jím většinou brambory s masem a zeleninou k večeři. děkuji moc za radu Stárková Jana

Nelze ordinovat na dálku a už vůbec ne zasahovat do léčby jiného lékaře, takže se omezím jen na obecná konstatování - dávky inzulinu je třeba adekvátně zvyšovat, dokud není dosaženo cílových hodnot glykémií. V těhotenství jsou zcela běžné i daleko vyšší dávky, než zatím máte. Hladovění (a z toho zvýšené ketolátky) jsou chybou - je nutné zvýšit dávky inzulinu k jídlu, nikoli ubírat jídlo. Ovoce k druhé večeři vhodné není, lepší je varianta mléčný výrobek + pečivo - ale v adekvátním množství (30 g sacharidů).

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda by mohli 2 nebo tři loky čisté vody z kohoutku nějak zásadně pozměnit výsledky testu oGTT? V době testu jsem totiž měla ještě stále kašel, a tak jsem měla těsně před odběrem v 60. minutě sucho v krku, že jsem si musela krk zvlhčit, jinak bych se "ukuckala". Potom mi ale zpětně začalo vrtat hlavou, jestli jsem nějak nemohla ovlivnit výsledky (odhaduji to tak na 0,15 l). Mé výsledky v 60. a 120. minutě byly: 8,8 a 7,6.
Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

Vypití trochy čisté vody během testu nemá vliv. Problém je spíš v tom, že by se test neměl dělat v době akutního onemocnění - tedy ten kašel - což může vést k falešně vyšším hodnotám. Ty vaše ale byly i při kašli v normě (pokud byla hodnota nalačno pod 5,1), test tedy netřeba opakovat.  

Dobry den,ano hodnota nalacno byla 4,6.

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jaké hodnoty jsou k nasazení inzulinu? Cukrovku mám od 26+0, teď jsem 30+1.
Moje hodnoty jsou nalačno: od 5,5 do 6,9
1 hod po jídle : od 6 do 9,3
2 hod po jídle : od 5,8 do 8,9
Teď ve 30 tt jsem byla u gynekologa, na diabetologii my bylo zděleno, že by mi měl gynekolog udělat ultrazvuk.Pan doktor odmítnul, že neni třeba, že každe miminko je jinak veliké a že to neni směrodatné k nasazení inzulinu.Po mém naléhání mě gynekolog objednal na další kontrolu již za 3 týdny, kde mi prý ultrazvuk udělá.Mám trochu obavy, abych něco nezanedbala a nepřihodilo se něco miminku.Za celé těhotenství jesm přibrala 7,5 kg při výšce 170 cm vážím teď 78 kg.Děkuji moc za radu

Rozhodující pro nasazení inzulinu jsou hodnoty glykémií. Je důležité, aby ty vyšší hodnoty nebyly způsobené dietními chybami (jinak by vám nepomohl ani inzulin). Norma je do 5,1-5,3 nalačno a do 7,8 1 hod po jídle nebo do 6,7 po 2 hod po jídle (nemá smysl měřit obě hodnoty po jídle, ale vybrat si jednu z nich a u té zůstat). Pokud jsou ty vyšší hodnoty opakovaně a nejsou způsobeny dietními chybami, pak je inzulin na místě bez ohledu na výsledek ultrazvuku.  

Zdravím. Chtěla jsem se zeptat. Mám pochybnosti o provedení oGTT. Krev mi brali jen dvakrát a to na začátku a az po 135 min. Zapomněli na mě. Sestričce na gynekologii (manželce mého doktora) jsem to říkala, ale neřešila to. Obvoďák na oGTT má názor takový, že by se to mělo dělat jen u žen, které k tomu mají nějaký předpoklad, takže mi novou žádanku nevystavil. Je možné si nechat udělat oGTT u Vás jako samoplátce? Nerada bych něco zanedbala. Děkuji

Celý test stojí pouze cca 100 Kč, ale vzhledem k tomu, že ta chyba nebyla vaší vinnou, měli by vám test udělat znovu a už podle nových pravidel (viz http://www.tehotenskacukrovka.cz/OGTT_jak_se_zjisti_tehotenska_cukrovka_GDM)

Dobrý den, mám dotaz, byla jsem na vyšetření cukrovky a výsledek zněl, že první hodnota je v pořádku a ta druhá je 6,25. Mám tedy cukrovku nebo ne. Sestřička od lékařky mi jen doporučila vynechání cukrů a bílého pečiva, s tím, že se do diabetologické poradny hlásit nemusím. Tak se chci jen zeptat jestli je to pravda a stačí mi jen se omezit v přijmu cukru. Děkuji

Podle starších kritérií je výsledek v normě, podle nových jsou třeba k vyloučení cukrovky tři hodnoty - nalačno, v 60. a 120. min oGTT. 6,25 je nicméně v normě podle starých i podle nových kritérií.

Dobrý den,
předem Vás zdravím. Včera 21.10. jsem byla na vyšetření OGTT a dneska jsem dostala tyto výsledky.

Název metody Výsledek Hodnocení Ref. meze Jednotka
oGTT (těhotné)
oGTT-glykémie/P nalačno 4,70 (.) 0,00-5,09 mmol/l
oGTT-glykémie/P 60min 10,80 ( ). 0,00-9,99 mmol/l
oGTT-glykémie/P 120min 10,10 ( ). 0,00-8,49 mmol/l

Pod těmito výsledky bylo žlutým zvýrazněno, že je to gestační DM. Úplně mě to vykolejilo. Jsem z toho špatná. Je to tak hrozné? Příští týden jdu do těhotenské poradny. Mám se už sama objednat do diabetologické poradny? Nevím totiž, jaká je v této poradně čekací doba.

Děkuji za odpověď.

Odpovídám se zpožděním, tak jste asi už absolvovala poradnu i objednání na diabetologii - na tu je dobré se objednat co nejdříve, netřeba čekat na vyjádření gynekologa. Nic hrozného to není, klasická těhotenská cukrovka. Po porodu zase odezní. K dispozici máte také naše stránky, kde se snad dočtete vše potřebné.

Dobrý den,
byla jsem odeslána na tes OGTT, který mi nemohl být proveden z důvodu údajně vysoké hodnoty na lačno (u první 5,4 , druhý den 5,15) a byla jsem odeslána do diabetologické poradny. Z jakého důvodu jsou u těhotné tyto hodnoty považovány za těhotenskou cukrovku, když zdravý člověk má hodnoty do 5,5 (5,6) na lačno zcela v pořádku? Přijde mi absurdní, že pokud bych šla na tento test do roku 2013, tak bych byla považována za zdravou,mohla test podstoupit,ale od roku 2014, kdy se zavádí nějaká nová pravidla, zřejmě ještě neodzkoušená, už mám mít těhotenskou cukrovku? Nebo stačilo by jít do jiné nemocnice, ordinace, či laboratoře, které ještě vše dělají podle starých pravidel a také bych byla dle jejich směrnic schopna k provedení toho testu. Je to opravdu zarážející a nelogické, kdy i sami doktoři v tomto nejsou jednotní a ještě neexistuje jednotné nařízení. Akorát se tím straší ženy čekající miminko. Pochopila bych, kdybych tedy test nemohla podstoupit abych neohrozila sebe nebo dítě a tedy bych musela jít do diabetologické poradny, kde udělají klasický test se snídaní a až dle toho mohou stanovit nějakou diagnozu, ne že rovnou z normálních hodnot do 5,5 udělají z těhotné hned ženu s cukrovkou.

Medicína má svůj vývoj a je to tak dobře, jinak bychom stále přikládali pijavice a pouštěli žilou. Pokud tedy na základě nových poznatků v roce 2014 platí něco jiného než v předchozích letech, není na tom nic absurdního. Nová diagnostická kritéria pro těhotenskou cukrovku vzešla z mezinárodní studie provedené u více než 23 000 těhotných žen. V rámci studie bylo sledováno, které hodnoty mateřské glykémie již představují zvýšené riziko pro matku a plod (a vyplatí se je léčit). Na základě jejich výsledků byla revidována předchozí kritéria. Zatímco dříve si každá země diagnostiku těhotenské cukrovky upravovala sama a jinak, nyní postupně přecházejí na nová kritéria (stejně jako všechy uznávané mezinárodní instituce, včetně WHO). Ta studie (z roku 2008) je pro nás takový historický milník, protože do té doby jsme nic v podobném rozsahu a kvalitě provedení neměli k dispozici. Jinými slovy - předchozí kritéria nebyla dostatečně podložená a proto je nesmyslné na nich trvat. Proto jsme velmi rádi, že je konečně přijala i Česká republika - zatím je akceptovali diabetologové, laboratoře a snad brzo i gynekologové. V nových kritériích je nižší hodnota nalačno, ale vyšší hodnoty v 60. a 120. min - některé ženy, které bychom dříve nesledovaly, budeme sledovat, ale naopak jiné, které by podle původních kritérií měly cukrovku, nově sledovat nebudeme, protože se ukázalo, že u nich riziko komplikací není významné. Těhotenství významně ovlivňuje působení inzulinu, který reguluje hladinu cukru v krvi, proto u těhotných žen nelze aplikovat stejná kritéria jako ve všeobecné populaci - to je také vysvětlením vaší námitky, proč je hraniční hodnota nalačno nastavena níž než je u zbytku populace. Jsem ráda, že jste byla vyšetřena přesně v souladu s novým doporučením (alespoň někde to už funguje!), ale rozumím, že vás výsledek rozhodně nepotěšíl, zvlášť když je doprovázen pochybnostmi, podle čeho se řídit a proč...a jestli je to celé vůbec k něčemu...snad tedy má odpověď alespoň něco z toho objasnila.

Dobrý den,
zajímalo by mne, zda je nutné aplikovat inzulín, když mám po snídani hodnotu 7,2? Což mi doporučila p. doktorka, když se i při příštím testu objeví tato hodnota. (jsem ve 34tt., za dobu těhotenství jsem přibrala 13 kg, původní váha 57kg, výška 180cm). Zkusím vynechat mléčné výrobky, jak doporučujete na stránkách. Také by mě zajímalo, zda je možné si odvážit (podle sacharidů) dětskou přesnídávku, nobo raději vůbec ne?
Děkuji, přeji hezký den

Tolerovaná hodnota hodinu po jídle je do 7,8 nebo dvě hodiny po jídle do 6,7. Pokud je problém pouze po snídani, vhodným řešením může být snídani rozdělit na dvě části - první sníst v obvyklý čas, druhou půlku po 2 hod., po dalších 2 hod. si dát svačinu a za další 2 hod. oběd. Touto cestou lze v řadě případů předejít aplikaci inzulinu.

Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor ohledně výsledků z testů na těhotenskou cukrovku.
Výsledek nalačno byl 4,6, po první hodině 9,1 a po dvou hodinách 8.
Bylo mi řečeno, že je vše v normě. Ale po pročítání článků si nejsem jistá, zda-li jsou tyto hodnoty v normě.
Předem moc děkuji za odpověď.

Pokud byl test proveden spávně (dočtete se na našich stránkách), pak jsou jeho výsledky podle nových kritérií v normě a nemáte těhotenskou cukrovku.

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda-li musím jít na druhé vyšetření těh. cukrovky. Dnes jsem byla testu byla a vše je v pořádku ( 22.tt). Nejvíce jsem se děsila, že budu po dobu vyšetření o hladu a sladké glukozy. Vše se dala ale vydržet a nebylo to hrozné, jediné co pro mě bylo nepříjemné je odběr krve. Všechny boleli ( první odběr byl proveden z jedné ruky, ostatní však po pokusu na jedné ruce - šťouráním jehly a mačkáním na jehlu mi přesto krev netekla do zkumavky a tak musela použít druhou ruku, kde to také dělalo menší potíže), měla jsem pocit, že sestřička neumí napíchnout pacienta. Díky této zkušenosti se bojím jít na druhé vyšetření, které má být za měsíc. Ještě bych měla říci, že babička měla tzv. stařeckou cukrovku a jen proto mě tak vlastně chtějí vidět.
Předem děkuji za odpověď

Není mi jasné, proč jste musela test absolvovat v tomto termínu - těhotenská cukrovka zpravidla začíná později a v tomto období (mezi 24.-28. týdnem) se také provádí test.

Dobrý den,
v dvojcetnem těhotenství jsem měla těhotenskou cukrovku. Mám od Vás zadanku na test po porodu. Chci se zeptat, zda je lepší jít na test po skončení kojení.
Děkuji

Ano, bylo by to lepší, ale někdo kojí 2 roky i déle, čímž by se kontrola příliš oddalovala. Důležité je nekojit zejména v průběhu testu (a těsně před ním), takže doporučujeme jít na test tehdy, až je možné tyto podmínky zajistit.

Dobrý den,
prosím o radu ... mám vážné pochybnosti o provedení testu ogtt v 25 tt - bylo mi sděleno, že výsledky jsou v pořádku, i přesto, že hodnota nalačno byla 5,4 (cca hodinu předtím jsem brala euthyrox 75), zakoupila jsme tedy domácí glukoměr (GlucoLab - snad nebude mít velké odchylky měření) ... dnes jsem jej poprvé zkoušela na lačno - a měla jsem 6,7 (bez Euthyroxu), pak sem si jej hned vzala a po půl hodině jsem naměřila 5,2.
1/ moc Vás prosím o radu, jaké měření je relevantní - s lékem před měřením, anebo po? může hladinu cukru ovlivnit železo Ferro-folgama brané ve 24:00, tedy cca 7h a 45 min. před měřením?
2/ pokud i nadále naměřím vyšší lačné hodnoty nad 5,1 - nyní začínám 26 tt, měla bych se jít poradit do dia poradny, nebo to nechat být, tak jak mě řekli na gynekologii, že vše je ok?
3/ může v těhotenství nastat zhoršení zraku? rozmazané vidění - např. když koukám na TV? zhruba poslední měsíc? + nevím, zda to může s mým metabolismem souviset, ale mám i zvýšené hodnoty tuků v krvi - cholesterol celkový 6,6, HDL na hraně, LDL nad normou, triacylgl. nad normou, jsem velmi štíhlé postavy ... BMI ve 26 tt 19,7 ...
Předem moc děkuji za rady a moc si vážím vašich stránek,
s pozdravem, Tereza

Podle nových kritérií máte těhotenskou cukrovku a měla byste být sledována na diabetologii - měli by vás přijmout i bez požehnání gynekologa. Léky na štítnou žlázu si před měřením nalačno brát můžete, železo berte večer. Se zvýšenými tuky si starosti nedělejte - ty jsou v těhotenství normálně zvýšené. V těhotenství mohou nastat poruchy vidění z nejrůznějších příčin, proto je vhodná kontrola očním lékařem - nález může mít vliv například na doporučení stran vedení porodu.

Dobrý den
V těhotenství mi zjistili těhu cukrovku, která se stále zhoršovala a nakonec jsem skončila s celkem vysokými dávkami inzulínu. Můj diabetolog mi ještě před porodem vypsal žádanku na zátěžový test a říkal, abych si na něj zašla po šestinedělí. jsem už 3 měsíce po porodu a ještě jsem na test nebyla- hlavní problém mám teda s tím, že nechci sedět v čekárně plné nemocných lidí s tak malým miminkem, které skoro co 2 hodiny chce pít. Odběry mají totiž společnou čekárnu se všema ordinacema na celém patře polikliniky. Navíc maminy, kterých jsem se ptala a které měly taky těhu cukrovku, posílali jejich doktoři ne test až po 6-ti měsících. ( všechny měly ale v těhotenství jenom dietu bez inzulínu) takže se ptám jestli je nezbytné jít na ten test tak brzy, nebo můžu počkat až po tom 6-tém měsíci?? Nebo tím inzulínem je o hodně větší riziko, že tu cukrovku po porodu budu mít i normálně?? Hodnoty glykémií po porodu měřené v nemocnici byly hned na druhý den úplně v pořádku.

Máte o něco vyšší riziko než ženy, které nebyly léčeny inzulinem, proto se snažte mít dostatek pohybu (procházky s kočárkem), rozumně se stravujte, ale na test běžte až jej budete moci absolvovat bez miminka - kojení v průběhu testu by zkreslilo výsledky a nebyl by hodnotitelný. Kojení má teď ale přednost :-)

Děkuji za odpověď :)

Dobrý den, mám těhotenskou cukrovku a chtěla bych se informovat, zda můžu fruktózu (pečivo slazené fruktózou)? Předem mnohokrát děkuji za odpověď.

Fruktóza zvyšuje glykémii o něco méně než glukóza nebo sacharóza, ale pořád více než je zdrávo.

Dobry den, 1. otazka: v 10tt (na zacatku cervence letosniho roku) mi byla namerena hodnota glykemie 5,5. Nejak jsem to neresila, protoze doktorum verim a myslela jsem, ze je to v norme. V den odberu jsem byla ve stresu. Je mozne, ze hodnota byla ovlivnena stresem? Navic proc to doktor uz dale neresil? 2. otazka Dnes jsem podstoupila oGTT v 8h byl odber krve - pry v norme ackoliv vysledek mi sdelen nebyl. Jidlo jsem mela naposledy ve 20:00 a to knedliky se spenatem a hovezim. Asi ve 23:15 jsem zapijela vodou s trosickou stavy zelezo kvuli anemii. V noci jsem se teda nekolikrat vzbudila a uprimne doufam, ze jsem se behem noci nenapila. Je nejaka pravdepodobnost, ze budou vysledky zkresleny, protoze jsem se v tech 23h napila a priklanite se k negativite ci pozitivite? Jeste by me zajimalo, zda si popr. mohu treba u Vas na Karlovym namesti zopakovat test, pokud vyjde negativni. Odber se u nas dela na lacno a pak az po 120 min. Me ho delali az po 135 min, protoze na me zapomneli. Predpoklady k cukrovce bych mit nemela. V rodine ji nikdo zatim nemel. Predem dekuji za odpoved.

Jeste doplnujici otazka. Asi pul hodky po vypiti se mi chtelo spat. Souvisi to nejak s cukrovkou? Byla jsem teda uprimne nevyspala. Behem dvou dnu jsem naspala asi 7h dohromady.

Samotný test je určitou zátěží i pro zdravý organismus bez cukrovky, takže únava po testu zřejmě měla více příčin.

Dobrý den,

před 14 dny (22+1tt) jsem absolvovala test oGTT v nemocniční laboratoři v Rychnově n.Kn.. Krev mi byla odebírána z prstu. Vzorky byly vyhodnoceny až po skončení testu. Hodnoty: nalačno 4,2 , po 1. hodině 11,9 , po 2. hodině 6,6. Můj gynekolog mi oznámil, že mám těhotenskou cukrovku. V předchozích dvou těhotenstvích jsem problémy neměla.
Po pročtení uvedeného je ale zřejmě celé vyšetření k ničemu. Jak bych měla postupovat dále? Mám si požádat o nové provedení testu?

Děkuji za odpověď a přeji příjemný den.

Ano, to je jediné řešení. Pro laboratoře je závazný doporučený postup České společnosti klinické biochemie, který je v souladu s postupem, který popisujeme na našich stránkách.

a když si vlastně pozpátku uvědomím tak než s náma vše sestra probrala a než jsme to vypili tak uběhlo půl hodiny takže nám vlastně ty odběry brala už po hodině a půl a né po dvou hodinách takže za té půl hodky to mohlo klidně klesnout víc takže celé k ničemu.

Máte pravdu, test byl proveden zcela špatně, největší chybou z těch mnoha ostatních jsou odběry z prstu - výsledky nejsou hodnotitelné.  Doporučený postup pro diagnostiku těhotenské cukrovky vydaný Českou společností klinické biochemie v červenci letošního roku platí i pro laboratoř ve Zlíně.

Dobrý den chtěla bych se zeptat na váš názor ohledně těhotenské cukrovku protože jak to tu tak pročítám tak u nás ve Zlínském kraji to dělají úplně blbě.přišla jsem ráno nalačno s močí byl mi odebrán vzorek krve z prstu pak jsem vypila glukozu a až za dvě hodiny jsem opět dávala moč a byl odebrán vzorek krve opět jen z prstu.hodnoty jsem měla ráno 4,6 a po těch dvou hodinách 8,7 mezi tím nic nebylo takže mi oznímili že mám těhotenskou cukrovku a mám zajít k diabetoložce proto bych chtěla slyšet váš názor jestli takové testy jsou vůbec k něčemu a mám brát na to zřetel.díky za odpoved.

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,zda mám těhotenskou cukrovku, když na lačno jsem měla hodnotu 4,7 a po 120min 7,9. Po 60min mi odebrána krev nebyla. Test mi byl prováděn ve 25.týdnu. Děkuji předem za odpověď.

Podle starých a již neplatných pravidel cukrovku máte. Podle nových pravidel jsou ty dvě hodnoty v normě, ale abychom mohli spolehlivě cukrovku vyloučit, je nutné stanovení v 60. min. V těchto případech nabízíme zopakování testu se stanovením všech 3 hodnot.

Dobrý den,
prosím o radu ohledně výsledků OGGT z 25 tt - na lačno žilní krev 5,4, poté odebrána krev po 2 hodinách - žilní krev 3,7. Nerozumím tomu, jak může být druhá hodnota po požití glukózy nižší? Je to možné - nebo někde nastala chyba v měření? Myslela, jsem že logicky naopak o trochu vzroste, či se pohybuje v podobné hladině jako první hodnota. Občas se mi stává, že se mi např. obědem udělá slabo a začnou se mi třást ruce (v těhotenství), pak si dá něco sladkého a je mi lépe ... mohou nastávat nějaké nižší stavy cukru v krvi? a čím je to způsobeno? Předem moc děkuji, Jana

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
L
7
A
h
Enter the code without spaces.