Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Ještě jsem zapomněla podotknout, že mám doléčuji angínu a beru antibiotika (Ospen po 8 hodinách), netrpím na horečky, takže se cítím dobře. Ptala jsem se v laboratoři, jestli to nevadí a bylo mi řečeno, že ne, že po týdnu braní už jsem zaléčená.

Odběry z prstu (zejména po vypití roztoku) mají odchylku +/- 25% - na výsledek prvních dvou hodnot se tedy nelze VŮBEC spolehnout. Ta léčba antibiotiky a krátký odstup od angíny také nebyl ideální.

Dobrý den, chci se jen zeptat, jsem v 25. týdnu těhotenství a podstoupila jsem OGTT. Výsledky byly: nalačno 5,4, po 60 min 5,13 a po 120 min 4,8. Jsou tyto hodnoty v pořádku? Čekala bych, že bude zvýšená druhá hodnota. Na zítra jsem již objednaná k diabetoložce, kvůli zvýšené hodnotě nalačno. Moc děkuji za odpověď. Jana

Vyšší je pouze glykémie nalačno, ale měla by se ještě zopakovat (jen nalačno, ne celý test). Nejvyšší sice bývá prostřední hodnota, ale není to zdaleka pravidlem.  

Dobry den,jsem 24+5 tyden.V tydnu jsem podstoupila glokozovy test.Glokoza na lacno vysla 5,5(norma je 3,5-5,1 a Glokoza za dve hodiny byla 6,9(3,4-8,5)Jsem poslala jiz na diabetologii.Chtela jsem se zeptat je to jiz tehotenska cukrovka?Kdyz po vypiti jsem mela normalni hodnotu?A jestli to znamena drzeni nejake diety nebo pichani inzulinu?Dekuji vam za odpoved s pozdravem Ilona

Hodnota nalačno by se měla zopakovat, také test nebyl úplný - má být provedeno i měření v 60. min po vypití roztoku. Bude-li znovu vyšší hodnota nalačno, v testu se nepokračuje, jedná se o cukrovku. Ve většině případů stačí dieta - viz naše stránky.

Dobrý den
Včera jsem byla na měření těhotenské cukrovky.Jsem v 25+3.Výsledky jsou 4,6 10,3 6,6, Ten prostřední mám zvýšený,tak jsem teď objednaná za 14 dní do diabetické poradny do Plzně.Chci se jen zeptat jak to bude probíhat,jaký jsou pak častý kontroly a jestli už teď mám držet dietu.
Děkuji

Dietu je vhodné dodržovat už nyní - přečtěte si ji na těchto stránkách. Kontroly jsou individuální a také podle zvyklostí pracoviště.

Dobrý den. Můj dotaz zní : mám těhotenskou cukrovku a jednají v mém případě doktoři správně? Při glukózovém testu jsem měla tyto hodnoty (vyčetla jsem ze své karty u diadr.) Na lačno 4,3 (3,5-5,1). Po 60 min 10,1 (5,5-10). Po 120 min 7,4 (5,5-8,5). Měla jsem si udělat glyk. profil. Z toho vyšly tyto výsledky : 4,2 - 5,2 - 5,0 - 8,2. GHB 31. Z těchto výsledků mi paní doktorka v Dia poradně napsala tento závěr pro gynekologa: Obj. nejsou známky diabetu. TH dieta bez volných sacharidů. Byla jsem poučena, že nesmím jíst žádné sladké, pouze čokoládu nad 60%. Tuto dietu striktně dodržuji!!! Gynekologovi se tento závěr vůbec nelíbil, chtěl jasný závěr, zda-li se jedná či nejedná o těhu cukrovku. Na další kontrole u diadr. jsem donesla glykem. profil s těmito výsledky: 3,6 - 4,1 - 4,2 - 4,8. Řekla jsem jí, že se mému gynekologovi nelíbil závěr, tak mi dala novou správu se závěrem: Obj. nejsou známky diabetu. Glykem. prof. je vyhovující. Dále dodržovat dietu bez volných sacharidů. Dle GTT vedena jako gestační diabetes. Panu doktorovi se již tento závěr líbil. Řekl, že tím se mění management sledování těhotenství. Musím tedy chodit na kontroly co 2 týdny a budou mi i dříve měřit ozvy. Prý ale musím nastoupit dříve do nemocnice a pokud do termínu neporodím, bude mi porod vyvolán. S tímto se dovolím nesouhlasit. Nemyslím si, že mám výsledky tak strašné, aby mi museli vyvolávat porod. Koupila jsem si kešu oříšky v čokoládě. Bohužel v domnění, že obsah kakaové sušiny je 63% jsem cca 70 gramů snědla. Pak jsem studovala složení podrobněji a přišla na to, že 63% bylo čokolády, ale obsah kakaové sušiny jen 38%. Dostala jsem strach (opravdu jinak striktně dodržuji a žádné sladké nejím) a změřila si po hodině cukr na glukometru. Byl 5,5 (po odzkoušení paralelně s laboratorními výsledky víme, že měří více). Jak je to možné? Když mám těhu cukrovku, nemělo by to být více?
Pokud připustím, že gestační diabetes, dle platných a přísnějších norem, skutečně mám, je opravdu nutné mi v případě, že se hodnoty krásně drží, vyvolávat porod? Jde mi o mou holčičku, myslím, že si sama řekne, kdy bude chtít na svět. Jinak jsem 32tt a maličká má dle odhadu 1 730 g.
Snad jsem nepsala příliš zmateně. Děkuji moc za odpověď a taktéž za tyto stránky!!! Sabina

Těhotenskou cukrovku podle úvodního OGTT máte. Nemáte objektivní známky (tedy příznaky, které bývají u hodně dokompenzovaného diabetu). Dieta je na místě. Na glykémii má vliv řada faktorů, proto se může stát, že i po dietní chybě je hodnota v normě (což neznamená, že by se dietní chyba mohla bezstarostně opakovat) a naopak - někdy i přes pečlivou dietu hodnota občas vyskočí. Při dobře kompenzovaném diabetu na dietě má být těhotenství sledováno jako u zdravých těhotných, pouze cca 3 týny před termínem porodu je vhodné navíc ultrazvukové vyšetření plodu. Je-li vše v normě, je možné přenášet a není oprávněné vyvolávat porod před termínem.

Dobrý den, chci se zaptat jak dál po porodu, dodržovat v šestinedělí dietu, či se omezovat v sladkém?
Případně jaké hodnoty jsou v pořádku při domácí kontrole glukometrem?
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem Petra T.

V šestinedělí doporučujeme "nepřehánět" sladké, jiné omezení není. Hodnoty do 7,8 hodinu po jídle platí dál.

Dobrý den, je možné pít při těh.cukrovce meltu?

Ano, nesladit.

Dobry den pani doktorko , mela bych mozna hloupy dotaz ale jsem pomerne zmatena z jidelnicku pri tehotenske cukrovce. Pri prednasce o pouzivani glukomeru a diete s tim spojene mi prislo, ze nebudu smet skoro nic, sestricka mi k tomu rekla, ze je potreba vypozorovat co "mi dela zle" a co jist muzu. Ze je nutne mit hodnoty do limitu na lacno 5,1 a po jidle 7,8. Prvni dny jsem tedy omezila sladke , to neni zas az takovy problem , spis tapu pri stravovani u hlavnich jidel a to predevsim proto, ze at snim cokoliv , tak se do limitu vejdu bez obtizi , takze v podstate nevim jestli nedelam nejakou chybu z dlouhodobeho hlediska ? ( po jidle mam do 6 ) a jestli ano tak jak to zjistit?
Podotykam ze u prvni dcery ktera je narozena v breznu 2013 mi tyto testy vubec nedelali, porodni vaha po tydnu prenaseni byla 3080g . Nyni jsem na test ogtt poslana byla a na lacno jsem mela hodnotu 5,2 , po hodine 5,5 a po dalsi opet 5,2 cili to bylo jen o tu jednu desetinku prekrocene na lacno .. Nyni pri mereni jsou hodnoty ok - ikdyz na lacno mam tedy pokazde tech 5 - to nevim jestli mam nejak snizovat ale do limitu se vejdu , takze opet nevim jestli je to dobre? Do poradny jdu az za mesic, tak hledam informace na internetu ale pripada mi , ze si informace dost protireci a tak nevim, cim se ridit :-( predem mockrat dekuji za odpoved a preji krasny vecer !

Pokud byla hodnota ze žíly jen jednou lehce zvýšená, měla by se zopakovat, možná cukrovku nemáte.

Dobrý den, na test na cukrovku jsem se objednala teprve na termín, kdy budu v 34. týdnu těhotenství, momentálně jsem v 32. tt. Dříve to bohužel časově nebylo schůdné. Má to v 8. měsíci ještě smysl, nebo to mám už nechat úplně plavat?

Ideální to není, ale 8 týdnů před termínem to pořád smysl má.

Dobrý den,
v těhotenství jsem měla diagnostikovaný gestační diabetes - po celou dobu na dietě bez nutnosti aplikovat inzulín. Na diabetologii mi paní doktorka řekla, že mám přijít na kontrolní OGTT 6 měsíců po porodu. Nyní jsem 8 týdnů po porodu. Léčím se s autoimunitní thyreopatií - Letrox 75. Na endokrinologii mi paní doktorka brala i kontrolní glykovaný hemoglobin a hodnota vyšla 38 a glykemie (odběr byl proveden hodinu po obědě) 4,8 mmol/l. V šestinedělí jsem již diabetickou dietu nedodržovala. Nyní mám podstatně více pohybu, měla jsem rizikové těhotenství a dost jsem ležela. Za celou dobu těhotenství jsem přibrala 5 kg. Nyní mám o 2 kg méně něž před otěhotněním, jsem normální postavy, je mi 27 let. Dcera je plně kojena. Mám se obávat cukrovky vzhledem ke zvýšené hodnotě glykovaného hemoglobinu a mám se i nyní hlídat ve stravě? Děkuji moc za odpověď.

Ta hodnota glykovaného hemoglobinu je v normě. Dietu, kterou jste držela v těhotenství již nemusíte, ale stravujte se s rozumem, mějte pohyb, hlídejte si váhu - to platí pro všechny ženy, které měly těhotenskou cukrovku.

Dobrý den, ráda bych se zeptala: ve 24tt jsem byla na ogtt, za cca 3 týdny jsem byla na gynekologii a pan dr mi řekl tyto výsledky: na lačno 4,7 hodinu po 7,9 a dvě hodiny po 4,2. Moč 0 a dvě hodiny po 3. Byla jsem kvůli moči poslána do dia poradny. Dostala jsem glukometr a papírky na moč. Brala mi krev na glykovaný hemoglobin, ten jsem na začatku měla 42. Za 3 týdny 28 a za další tři týdny 31. Nejdřív jsem měřila každý den a pak každý 3 den. Hodnoty byli ok. Akorát se zeptám na tu moč, když jsem jí večer dělala před spaním parkrát se mi tam objevil cukr po jídle .... Zkusila jsem změřit glukometr a krev byla ok. Ráno byla moč ok .... Pak zase dobrý i večer. Může to být ovlivněno i třeba málo pitím a jedná se o cukrovku či ne? Děkuji za odpověď.

Nemáte těhotenskou cukrovku. Cukr v moči je u těhotných běžný, pokud jsou v normě hodnoty z krve, pak se nejedná o žádnou poruchu.

Dobrý den, paní doktorko,

prosím o radu. Dostala jsem v poradně Lantus, jelikož hodnoty na lačno mám neustále vyšší - průměr cca 6. Během dne jsou hodnoty od 6 do 9. Jídelníček prý mám v pořádku. Po první aplikaci mě začal brnět jazyk i noha, do které jsem inzulin píchala. To odeznělo přibližně za 15 minut. A také hodnoty ranního měření se mi zvýšily, naměřila jsem 8, což jsem ráno nikdy neměla. Dodržela jsem 2. večeři, po ní jsem se za hodinu změřila - 7,2 a ráno takový šok.
Je to běžná reakce těla při začátku aplikace? Děkuji za radu,

Hanka

Není, ale pokud šlo o jednorázovou reakci, která se dále neopakovala, není třeba preparát měnit. Dávky inzulinu je třeba vyladit podle glykémií.

Dobrý den, při testu na těhotenskou cukrovku jsem měla hodnoty 5,6...7,3...4,0. Následně jsem šla k diabetoložce, kde mi byl naměřena hodnota 2 hodiny po snídani 4,6. Vážím 85 kg, měřím 180 cm a jsem ve 30 týdnu těhotenství. Bylo mi ihned sděleno, že mám těhotenskou cukrovku a budu podstupovat další vyšetření. Prosím o váš názor, děkuji.

Glykémie nalačno se měla správně zopakovat - teprve opakovaně vyšší hodnota svědčí pro cukrovku (hodnoty po vypití glukózy byly v normě).

Dobrý den, při minulé prohlídce mi lékařka řekla, ať si rozmyslím, zda podstoupím test na těhot.cukrovku, že je to jen na mě. Já jsem si vždy myslela (a mám za to, že u prvního dítěte to tak bylo), že na tento test se posílá na zákl.nějakého kontrolního odběru a ne z vůle matky. Jediné co, tak prý už se nedělá odpich z prstu, ale z žíly. Tak jsem se jen chtěla zeptat, zda je to opravdu jen o vůli matky, je to doporučováno, nebo by toto mělo být na zákl.nějakého předchozího odběru krve (příp.rizik.faktorů jako věk atp.). U prvního jsem na něm byla a není to nic strašného, ale to byl jen odpich z prstu, tak si říkám, že pokud je u mne zatím vše ok, tak proč jít 3x na odběr. Děkuji mnohokrát.

Výskyt těhotenské cukrovky je tak častý, že je test doporučen všem těhotným ženám. Předchozí těhotenství bez cukrovky nevylučuje možnost, že se objeví v dalším těhotenství. Její výskyt se zvyšuje např. také s věkem. Aby mělo vyšetření smysl, je třeba je dělat správně, odběry musí být ze žíly atd.- více na http://www.tehotenskacukrovka.cz/OGTT_jak_se_zjisti_tehotenska_cukrovka_GDM

Dobrý den, mám gestační cukrovku, celý den zvládám udržet haldinu cukru v normě, díky dietě, jen po noci na lačno mám hodnoty vyšší - např.5,7, 5,5, 6,0, 6,2. Moje diabetoložka mě nutí, abych si píchala nějakou malou dávku inzulínu večer, mě se to moc nelíbí. Před šesti lety jsem čekala své první dítě, měla jsem také gestační cukrovku, hodnoty byly povoleny vyšší, než jsou teď a žádný inzulín jsem si tedy píchat nemusela a syn se narodil s normální porodní váhou a zdráv.Co si o tom myslíte Vy? Mě to akorát stresuje. Dítě v bříšku je zatím podle gynekoložky o trochu menší, než by mělo být. Děkuji za odpověd.

Nelze takto soudit na dálku. Při nasazení inzulinu bereme v úvahu i ultrazvukový nález - u menšího plodu spíše s inzulinem počkáme. Nově je možné také nasadit léky (metformin). Ale jak píšu - je tam více faktorů, které je třeba vzít v úvahu a nelze ordinovat na dálku.

Ahoj.Mám také cukrovku.Na lacno naměřím 6-7 a to i po inzulínu.Každý den si pridavam a vůbec to nepomáhá.Z 5jednotek inzulínu jsem na 17 jednotkach.Ketolatek se také nemůžu zbavit.Každý den volám na diabetologii a pridavam inzulin.Už jsem z toho vyřízená. Naposled mi diabetolog říkal, že se můžu dostat až na 30 jednotek.

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na posouzení mého výsledku při OGTT testu v těhotenství.
Hodnoty: na lačno 5,0, po 1 hodině 6,3 a po 2 hodinách 3,4.
Mému gynekologovi se tento výsledek nelíbí a posílá mě na test znovu.
Co si o výsledku myslíte Vy?
Děkuji.

Nelíbí se mu asi ta nízká poslední hodnota - může se stát, zvláště v těhotenství. Test není třeba opakovat, cukrovku nemáte.

Dobrý den,
byla jsem v pátek na vyšetření ogtt a moje hodnoty jsou 5.2, 6.9 a 6.9. Chtěla bych se zeptat, zda se opravdu jedná o těhotenskou cukrovku. Hodnota na lačno je sice vyšší, ale zátěžový test je v pořádku. Neumím si vysvětlit, jak je to možné. Dodržela jsem 8 hod lačnění a před tím jsem měla dvě celozrnné housky. mám pocit, že v těhotenství pokud se večer najím, ještě ráno mi to leží v žaludku.
Předem moc děkuji za odpověď.
Jana

Ta ranní hodnota je vyšší a je třeba ji zopakovat (ne celý test, jen ranní nalačno). Při těhotenské cukrovce mohou být vyšší pouze glykémie nalačno, přesto je to cukrovka. Pokud bude tentokrát v normě, cukrovku nemáte.

Dobrý den
Mám dotaz od 13.2. si mám píchat obden a hlídat cukr,ale hodnoty na lačno mám od 5,1 do 5,6,tím se chci poptat jestli dělám něco špatně,i když večeřím pořád stejně,a jestli dostanu inzulín na noc nebo ne.Moc vám děkuji za odpověď.
Lenka Rajtmajerová

Zkuste vyladit druhou večeři - co nejpozději, ne ovoce, spíše kousek pečiva např. s lučinou (do 30 g sacharidů).

Vážená paní doktorko,

dovoluji se na Vás obrátit s dotazem ohledně diety a kontrol po porodu. Těhotenskou cukrovku jsem měla v průběhu těhotenství dobře kompenzovanou, hodnoty glykémie jsem měla v normě. Nyní mám pět týdnů po porodu a na základě informací od daibetologa již dietu nedodržuji. Na kontrolu bych měla jít poté, co skončím s kojením (pokud nebudu plánovat další dítě). Chtěla bych se Vás proto pouze zeptat, zda ihned po porodu není třeba dietu vůbec dodržovat ani se nijak zásadně omezovat při konzumaci sladkého a dále zda bych neměla jít na kontrolu po Vámi uváděných 3 - 6 měsících (když předpokládám a doufám, že kojit budu mnohem déle).

Velice Vám děkuji za odpověď a přeji krásný den!

Lucie

V šestinedělí doporučujeme nepřehánět sladké - porucha mizí postupně. Zopakování testu je vhodné, jakmile budete moci od miminka odejít na vyšetření - ráno před testem a v jeho průběhu nekojit - to výrazně zkresluje výsledek a test je lepší odložit.

Dobrý den, ve 24. týdnu mi na OGTT byla naměřena zvýšená hodnota - druhý odběr po vypití glukozy na 10,0. Doktor řekl, že je to jen lehce zvýšené a držela jsem dietu. Ve 28. týdnu jsem byla na opakovaném OGTT, kde mi tato hodnota byůa naměřena po vypití glukozy na 8,7, což je prý v pořádku. Jedná se tedy o cukrovku? Bylo mi řečeno, že mám stále dodržovat dietu. Chtěla bych se zeptat jestli bych měla být nějak hlídaná v těhotenství, aby se něco nezanedbalo. Moc děkuju za odpověd.

Jednou zjištěná cukrovka ustoupí až po těhotenství, dietu dodržujte. Nerozumím, proč byl test opakován ještě v těhotenství.

Dobrý den, minulý týden jsem byla na testu a mé hodnoty byly nalačno 4,7 a po 2 hodinách 8,4....bylo mi řečeno těhotenská cukrovka.Ale jakmile jsem z testu dorazila domů, dostala jsem horečky 38,5 a trvaly více jak 3 dny (během testu jsem se cítila akorát strašně unavená, ale to jsem přikládala těhotenství). Na diabetologii mi řekli, že tou mou nemocí mohly být výsledky zkreslené a poslali mě na test znovu (jdu teprve tento pátek).Myslíte si, že to opravdu mohlo být zkreslené?A že se třeba ta cukrovka nepotvrdí?Mám totiž celiakii a alergii na mléko a výrobky z něj, přibrala jsem teprve 4 kg (takže mám 51kg) a pokud bych měla ještě držet tuto dietu, tak bych se asi "vypařila".
Předem děkuji za odpověď.

Ano, viróza a jiné akutně probíhající onemocnění může přechodně zvýšit hodnoty krevního cukru aniž se jedná o cukrovku.

Dobrý den,
byl mi proveden test OGTT. Krev brána z žíly. Na lačno 5,4, po 1 hod 7,6, po 2 hod 7,5. Má cenu chodit na diabetologii a konzultovat hodnotu na lačno, když je vyšší jak 5,1. Děkuji za odpověď.

Ano, ale hodnota nalačno by se správně měla zopakovat.

Dobry den,
dnes som bola na OGTT v laboratori. Vzali mi krv z prsta a namerana hodnota nalacno bola 5.1, opakovane 5.3. Bolo mi povedane, ze je to nad hranicou a ze vysledky budu poslane mojej osetrujucej doktorke. Chcem sa spytat, ci je spravne to, ze mi to prve merianie robili z prsta a nie zo zily. A znamenaju tie hodnoty, ze mam tehotensku cukrovku? Dakujem za odpoved.

Diagnózu těhotenské cukrovky je třeba dělat z měření glykémie z žilní krve. Nelze tedy spolehlivě říci, zda ji máte.

Dobry den,
trvale ziji v Rakousku, kde mi diagnostikovali tehotenskou cukrovku, ale cele se mi to nejak nezda. Hodnoty mam ca takove-na lacno 92, hodinu po snidani 115, pred obedem 86, po obede 130, pred veceri 97, po veceri 120. Jednou za tyden se mi zvedne hodnota po jidle ca na 145.Musim merit 6 krat denne a na tyto hodnoty me nuti pichat 8 jednotek inzulinu vecer pred spanim. Jsem ve 26 tydnu a zda se mi, ze me v podstate jen stresuji. Myslite, ze v cechach bych na tyto hodnoty dostala inzulin?
Dekuji moc za iodpoved

Máte hraniční hodnotu nalačno (přepočet jsou vaše hodnoty děleno 18), což je slušné, ale nevím, jaké byly před nasazením inzulinu - předpokládám, že vyšší, a proto se nasazoval inzulin před spaním. Ostatní hodnoty máte v normě (kromě těch 145, což je lehce vyšší). Ten inzulin před spaním příznivě ovlivňuje ranní hodnotu nalačno, částečně i ostatní glykémie během dne (jde o dlouhodobě působící inzulin). Měření by ve vašem případě stačilo denně ráno nalačno, ostatní měření 1-2x týdně.

Dobry den pani doktorko, mnou uvedene hodnoty byly jeste pred podanim inzulinu. kdyz mi nasadili tech 8 jednotek vecer, tak se v podstate nic nezmenilo. Momentalne je to uz mesic a musim pichat 8-0-18 jednotek a hodnoty jsou porad plus minus stejne. Na mou otazku, jestli opravdu neustale musim merit glykemii 6x denne bylo jasne odpivezeno, ze ano a at me ani nenapada vynechavat. Prsty uz skoro necitim a hlavne ani nevidim zadny vysledek, ani s neustalym zvysovanim inzulinu.
Co si o tom myslite vy? Maly je dle ultrazvuku ukazkovy i vahove

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
L
9
Z
1
Enter the code without spaces.