Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Dobrý den,
k dnešnímu dni jsem v týdnu 28+1. Můj doktor mě ještě neposlal na test na těhotenskou cukrovku. Chci se zeptat, není už na to pozdě? Pokud ano, co dál? Děkuji za komentář.

Test má být proveden mezi 24.-28. týdnem a kdykoli poté, pokud z nějakého důvodu nebyl proveden. Běžte na něj co nejdříve.

Dobrý den, paní doktorko, mám na Vás jeden dotaz. Sice ještě nejsem těhotná, ale snažím se otěhotnět. Chodím na pravidelné preventivní prohlídky, kde mi byly opakovaně naměřeny ranní hodnoty glykemie 5,6 cca deset let po sobě. Znamená to tedy, že rovnou po otěhotnění budu léčena na těhotenskou cukrovku? Děkuji za odpověď.

Ještě před otěhotněním je třeba dořešit, o jakou poruchu se u vás jedná. Naštivte diabetologa, který vás vyšetří, popřípadě zahájí léčbu (bude-li třeba) a otěhotnění naplánujte v konzultaci s ním. Bylo by chybou řešit vyšší glykémie až po otěhotnění a je štěstí, že o problému víte předem.

Dobrý den zajímalo by mě od jaké hodnoty se nasazuje inzulín u těhotenské cukrovky. A co ovlivňuje hodnotu ráno na lačno.
Děkuji

Důvodem k nasazení inzulinu jsou opakovaně vyšší hodnoty glykémií (nalačno nad 5,0 a hodinu po jídlech nad 7,8) i přes dodržování diety. Postupuje se velmi individuálně, s přihlédnutím k dalším okolnostem. Pokud máte problém s ranní hodnotou nalačno, začněte úpravou druhé večeře. Je důležité ji dodržovat a má obsahovat dlouhé sacharidy (ideálně splňuje např. kousek pečiva s lučinou).

Dobrý den,
jsem ve 28.tt a byla mi zjištěna těhotenská cukrovka. Oggt test - první hodnota v normě, po 2 hodinách 9.1. Držím dietu, myslím, že vcelku poctivě, odvažuji porce, atd. Při kontrolních měřeních glukometrem nebyla žádná hodnota nad normál, spíše nižší. Např.včera 2 hodiny po večeří jsem naměřila 5.3 mmol/l. Je tato hodnota v normě? Dále bych se chtěla zeptat, jak je to s pitím minerálek s náhradním sladidlem - např. Poděbradka prolinie? Jsou vhodné při těhotenské cukrovce? A jak je to s kolovými nápoji s označením light? Lze je pít v omezeném množství nebo jsou úplně nevhodné?
Moc děkuji za odpověď.

Ty hodnoty jsou v pořádku (mohou být i nižší) a svědčí o tom, že máte cukrovku dobře kompenzovanou. Umělá sladidla (a tedy i všechny výrobky označené light, které je obsahují) v těhotenství nedoporučujeme - chybí udaje prokazující jejich bezpečnost pro vývoj plodu.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na několik věcí, byla mi diagnostikovaná těhot. cukrovka - 5,3 - 10, 4, zatím jsem pouze na dietě, ale paní doktorka mi po naměření jednoho velkého a malého glykemického profilu oznámila, že pokud za týden nesnížím hodnoty nalačno, dá mi inzulín. Vše ostatní bylo v pořádku. Navíc jsem již 5 dní nemocná, bolest v krku, jsem doma.
1. Měla jsem hodnoty na lačno asi 3x do týdne až 5,4. Nevím, jak je ovlivnit. Můžete mi prosím poradit? Ostatní hodnoty před a po jídle během dne jsou v pořádku, přestože přesně všechno nevážím, pouze jsem změnila jídelníček, časy jídel atd. (místo obyč. pečiva pouze celozrnné, menší množství, nejím běžné přílohy, ale vařím si celozrnné těstoviny, bezpluchý oves, rýži natural, pohanku, samozřejmě žádný cukr a nic sladkého, ovoce jen trochu atd. Poradili mi vypít jako druhou večeři sklenici mléka - je to v pořádku? Můžu místo toho podmáslí nebo Caro s hodně mlékem?
2. Do práce vstávám v pět hodin ráno, proto v deset hodin večer už dávno spím a nejím - chodím spát velmi unavená v 9 hodin, je to špatně?
3. Do jak dlouhé doby po probuzení se musím nasnídat? O víkendu můžu hned v 7 (kvůli snídani vstávám nevyspalá), ale v pracovní dny dojíždím, vstávám v 5h a snídám až v sedm hodin. Může to tak být?
4. Na snídani jsem si udělala vlastní musli (kombinace vloček - žitné, pohankové, jáhlové, ovesné, lísk. oříšky, sluneč. semínka, lněné semínka smíchám s kouskem nakrájeného jablka nebo jiného ovoce a jím s mlíkem) - ačkoliv se píše, že mléko po ránu většině maminek neprochází, hodnotu po snídaní mám v normě. Mám to přesto úplně vynechat, nebo takovou snídani můžu jíst? Zní to nelogický, ale může mít nějaký vliv i na hodnotu na lačno?
5. Má to, že jsem nemocná, vliv na naměřené hodnoty? Pokud ano, je tedy v pořádku, aby mi byl dán inzulín po měření hodnot v období, kdy jsem nemocná bez srovnání s těmi, kdy jsem zdravá?
6. Můžu jíst chlorellu? Beru ji už několit let a měla jsem za to, že mému organismu velmi prospívá, o to víc v nemoci větší dávky. POkud ji můžu, kam ji do jídelníčku zařadit? (má se jíst po jídle 2 hodiny a před dalším jídlem půl hodiny)

Mockrát děkuji za jakékoliv odpovědi, jsem moc ráda, že takové stránky existují. Moje paní doktorka mi vlastně zatím nic nevysvětlila, nemá zřejmě čas, pouze dala papír s jedním dnem vzorového jídelníčku a odkázala na vaše stránky... BP

ad 1: Při problémech s ranní glykémii má velký vliv správné načasování a složení druhé večeře. Měla by obsahovat déle působící sacharidy, což samotné mléko nesplňuje. Zkuste kousek pečiva s lučinou nebo tvarohovou pomazánkou, to se nám nejlépe osvědčilo.
ad 2: Námi uváděné časy jsou jen ilustrační - je třeba je přispůsobit vašemu režimu. Takže druhá večeře před 21 hod. ve vašem případě je naprosto v pořádku.
ad 3: Snídaně by měla být ideálně do hodiny od probuzení. Přesné dodržení časů je však důležité zejména u pacientek léčených inzulinem, proto se tím netrapte. O víkendu snídani ještě posuňte - dobrý a dostatečný spánek je také důležitou součástí léčebného režimu :-). Ve vašem případě jde pořád o určitý pravidelný režim. To, co cukrovce neprospívá, je žádný režim - jeden den ponocování, druhý den naopak, třetí den zase úplně jinak, časté vynechávání jídel atd. To není váš případ.
ad 4: Složení vaší snídaně je v pořádku (je-li po ní glykémie v normě) a nemá vliv na hodnotu nalačno.
ad 5: Nemoc, viróza, má bezprostřední vliv na hodnoty glykémií (zejména nalačno) a může být sama o sobě příčinou přechodného zhoršení hodnot (několik dnů) a není důvodem k nasazení inzulinu, pokud se jedná pouze o mírné zvýšení jako ve vašem případě. 
ad 6: Můžete, užívejte ji před večeří.  

Dobrý denm
léčím se na těhotenskou cukrovku a dodržuji veškeré hodnoty a gramáže vámi uvedených jídel, ale včera večer jsem měla hladinu 9,6 a dnes ráno dokonce 11,2. Nevím, co mám již dělat, aby mi hodnota klesla dolů. Co může být příčinou a jak dále?

Děkuji.

Výsledky je třeba zkonzultovat s vaším diabetologem. Je možné, že bude potřeba léčba inzulinem.

Dobry den, chtela jsem se zeptat - pokud stanovuji glykemicky profil a merim glykemii 4x denne, pred a po snidani, plus po hlavnich jidlech, kdy vlastne mam merit glykemii pred snidani? Ihned, co se probudim anebo treba za 20 min, kdy se chystam snidat?
Hodnoty po probuzeni a pozdeji - pred snidani jsou nekdy dost odlisne:-) Drzim dietu, 30.tyden. Dekuji.

Co je to dost odlišné? Že první ještě v normě a druhá již zvýšená nebo naopak? Pokud je jedna glykémie 4,0 a druhá 5,0, pak to není podstatné, obě jsou v normě. Snídaně by měla ideálně proběhnout do 8 hod. ráno (v intervalu mezi 6-8 hod. ranní) a je celkem jedno, jestli se změříte hned po probuzení nebo až před snídaní - spíš, co vám víc vyhovuje.

Dekuji moc za odpoved. Jsem na diete od 16. tydne a doposud jsem mela temer vsechny hodnoty v norme (merila jsem zpocatku kazdy den, potom ob den). Nyni 'jdu' do kritickych tydnu - momentalne 30. tyden a hodnoty nalacno se mi pohybuji mezi 4,8-5,2 (posledni tyden). Pokud zmerim ihned po probuzeni je napr. 5,2 - pokud treba o 20-30 minut pozdeji - glykemie klesne. Moje lekarka ma momentalne dovolenou a ja nevim, jestli jsou takove hranicni hodnoty na inzulin nebo to muzu jeste nejak ovlivnit dietou. Druhou veceri mam kolem 23. hodiny, vetsinou krajicek chleba s lucinou, nekdy dam sklenicku mleka. Hodnoty po obede a po veceri mam v poradku, po snidani doposud v poradku, poslednich par dni trosku vyrostly - nekdy 6,4, jindy vyssi, max. 7,2. Jednou se mi stalo, ze hodnota vyskocila na 7,8, ale to jsem zkusila posnidat pomazankove maslo, normlani doslo:-) Mam jeste par dni vyckat, jak se glykemie na lacno vyvinou, anebo je nutna lecba inzulinem?

Dobrý den. Potřebovala bych se poradit ohledně testu. Chtěla bych test zopakovat. Dle výseldků na lačno 4,5 a po dvou hodinách (ani ne sestra odebrala krev po 1,50 minutách) výsledek 8,3 jsem byla zaslána na diabetologii s tím, že mám cukrovku.
Test byl dělán v ambulanci lékaře, měření bylo pouze na lačno a po 1,50 minutách. Pila jsem bůh ví co protože když jsem řekla sestřičce, že nápoj chutná jako voda s moučkovým cukrem sestra pouze odvětila však to je glukoza je drahá.

Nyní jsem v 32+2 a chtěla bych test opakovat. Na koho se můžu obrátit?? Je hodnota u takového test těch 8,3 na vedení na diabetologii a na dietu??

Až vyhlásíme přehlídku kuriózních lapsů při vyšetření oGTT, váš příspěvek bude aspirovat na jedno z předních míst...to je jedním slovem otřesné. Z takto provedeného testu opravdu nelze říct, zda výsledek svědčí pro cukrovku či ne. Nejlepší bude požádat o opakování testu na diabetologii, popřípadě jste-li z Prahy a okolí, obraťte se na nás.

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, když bych si chtěla dát slaný cuketovy koláč (cuketak), jake množství si mohu vzít?
Děkuji

Nevím, co vše takový cukeťák obsahuje (kromě cuket) - kolik mouky atd. Orientačně jej počítejte jako pečivo a zkontrolujte glykémii.

Dobrý den, v 27. týdnu těhotenství jsem byla na testu ogtt a vyšly mi hodnoty 5,4 - 10,6 - 10,4 (na lačno, po 60 min., po 120 min). Gynekolog mě nikam neodeslal, ačkoliv jsou hodnoty vyšší, pouze mi doporučil omezit sladké. Je to dostačující? Nebo je potřeba dodržovat striktně dietu? Děkuji.

Máte jednoznačně těhotenskou cukrovku (všechny tři hodnoty jsou nad normu) a je nezbytně nutné, abyste byla sledovaná na diabetologii a léčená. Dodržujte naši dietu, pouhé omezení sladkého je naprosto nedostatečné. Na diabetologii musíte být sledovaná zejména proto, že vám zajistí měření na osobním glukometru, pomocí kterého se může průběžně kontrolovat, zda je dieta dostatečná.

Tak já měla po dvou hodinách hodnotu 8,3 a musím dodržovat dietu a pravidelně se měřit. Hodnota nad 8,5 je již cukrovka a divím se, že Vás lékař nikam nezaslal. Být Vámi spojím se s nějakou diabetologickou poradnou.

Dobry den, ve 28. tydnu jsem absolvovala OGTT a krivka mi vysla ponekud nestandardne: nalacno 4,8, po 1. hodine 6,3, po 2. hodine 9,1.
Muzete mi prosim objasnit, co to muze znamenat? Dekuji.

Pokud byl test proveden správně, jak popisujeme na našich stránkách: http://www.tehotenskacukrovka.cz/jak-byl-mel-test-spravne-probihat, pak je výsledek sice méně obvyklý než vídáme, ale může být. Podle toho výsledku máte těhotenskou cukrovku. Kromě možných chyb, na které upozorňujeme, ještě připadá v úvahu záměna vzorků v 60. a 120. min.

Dobrý den,
na Vašich internetových stránkách jsem se dočetla, že je možné provést OGTT test se standardní snídaní. Bohužel zatím se mi nepodařila sehnat žádnou biochemickou laboratoř, který by to umožňovala. Nemáte k dispozici seznam míst v ČR, kde by bylo možné tento OGTT test se standardní snídaní absolvovat? Moc děkuji.

Test by měla provést jakákoli laboratoř, jde o prosté vyšetření cukru v krvi - váš lékař na žádanku napíše žilní glykémie nalačno a 1 hod. po snídani. Vy si s sebou do laboratoře vezmete tu snídani a s laborantkou se domluvíte, že druhý odběr bude 60 min po dojezení snídaně (aby vás nenechali čekat).

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda můj lékař něco nepodcenil. Byla jsem na testu ogtt ve 24 plus 4 tt a hodnoty byli-ihned-4,7, po hodině 10,85 a po dvou hodinách 6,05. Můj doktor i tu prostřední hodnotu vzal jako vpořáku. Mám to tak také brát? Děkuji

Ta prostřední hodnota není v pořádku a podle starých i nových kritérií máte těhotenskou cukrovku.

dobry den byla jsem na testu cukru a prvni jsem mela 4,8 a po 2 hodinach 7,76 mam cukrovku?? dekuji za odpoved

Podle starších kritérií ano - vyšší hodnota po 2 hodinách. Podle nových kritérií jsou tyto dvě hodnoty v normě, ale chybí vyšetření v 60. min - abychom mohli použít tato nová kritéria, musela byste test absolvovat znovu se změřením všech tří hodnot.

Dobrý den,
dnes jsem očekávala u svého dr. žádanku na test oGTT, ale nedostala jsem ji. Místo toho jsem si vyzvedla 50g glukosy v lekárně, mám ji po 8hod lačnění rozpustit v 0,5l vody/čaje a hodinu po vypití přijít na odběr krve (v ten den budu 28+1). Na internetu jsem se dočetla že se jedná o tzv. Sullivanův test.
Mám se obávat zanedbané péče a že případná cukrovka nebude podchycena? Může to uškodit dítěti?
Je případně možnost si nechat udělat test v laboratoři na vlastní žádost bez doporučení lékaře?
Děkuji za informace

Sullivan se v našich končinách nepoužívá. Používá se např. v USA. Je to orientační test, který slouží k "vychytání" rizikovějších těhotných - ty, které mají vyšší hodnotu, podstoupí následně standardní oGTT a teprve na zakládě jeho výsledku je zjišťováno, zda mají cukrovku. Na tomto systému je nevýhodné, že zaprvé neodhalí mírnější formy těhotenské cukrovky a zadruhé - ženy, které cukrovku mají, musí dvakrát vypít větší množství koncentrovaného cukru (poprvé 50 g při Sullivan testu a podruhé 100 g při oGTT).
Pokud Váš lékař používá test jak jsem popsala, je to sice jiná metodika zjišťování těhotenské cukrovky než je u nás doporučena, ale přijatelná. Pokud jej však používá jako náhradu standardního testu (což také občas vídáme), je to naprosto nedostatečné. Dítěti test samozřejmě nijak neublíží, potíž je ale v tom, že jde pouze o orientační test, na základě kterého nelze spolehlivě vyloučit těhotenskou cukrovku. 

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, čekám dvojčata, ve 23+6 mi při glukozovem testu byly namereny hodnoty: na lačno 4,31 a po 2 hodinách 7.91. Jedna se o těhotenskou cukrovku?
Děkuji

Podle starších kritérií ano - vyšší hodnota po 2 hodinách. Podle nových kritérií jsou tyto dvě hodnoty v normě, ale chybí vyšetření v 60. min - abychom mohli použít tato nová kritéria, musela byste test absolvovat znovu se změřením všech tří hodnot.

Dobry den,

zajimaly me dovody k vyvolavani porodu kvuli cukrovce, kdyz neporodi do terminu.
Zvlast divne mi prijde, proc chteji vyvolavat i tem, ktere drzi dietu a tim maji hodnoty glykemie v poradku. To pak prece diteti jejich cukrovka vubec neskodi a tim odpada argument s prilis velym ditetem, ne?

Dekuji moc

Máte v zásadě pravdu, ale není to tak jednoduché. Museli bychom mít stoprocentní jistotu, že hodnoty glykémií byly po celou dobu v normě. A to nemáme, z čehož plyne toto preventivní opatření. Na našem pracovišti je praxe taková, že se pár dnů zpravidla čeká na přirozený nástup porodu, ale nenecháme "přenášet" tolik, jako zdravé ženy bez cukrovky. Placenta při cukrovce stárne rychleji a v samotném závěru by mohla způsobit komplikace, včetně té nejhorší - úmrtní plodu v děloze.

Dobrý den,
jsem v 27.týdnu těhotenství a před týdnem mi byla zjištěna cukrovka, Vaše stránky mi velice pomohly se v dietě zorientovat a udržet si hladivu cukru v krvi v normálu :) Stále ale pátrám a získávám různé informace ohledně některých potravin...Chci se zeptat, zda je vhodné sladilo Stévie v těhotenství? Můj dia lékař mi řekl že klidně tohle sladidlo můžu používat, ale na internetu se píší různé věci a tak bych chtěla slyšet Váš názor, dále pak přemýšlím nad výměnou mouky, ale nevím kterou koupit místo těch klasických, jestli špaldovou, pohankouvou, můžete mi poradit prosím? Mockrát Vám děkuji za odpověď

Stevii můžete. Co se mouky týče - kvůli cukrovce nemusíte měnit, pro udržení hladiny cukru stačí nepřekračovat doporučené množství sacharidů. Pokud ale chcete udělat něco navíc pro své zdraví, pak samozřejmě s chutí do toho. Prakticky jakákákoli zdravější alternativa bílé mouky je dobrá volba. Bílou mouku prakticky ve všem nahradí celozrnná špaldová - je zdravější než klasická pšenice, bohatší na vitamíny i živiny. Hodí se i na pečení, chová se prakticky stejně jako bílá, pečivo má díky ní "oříškovou" příchuť. Já osobně ji kombinuji půl na půl s bílou (je drahá). Pohanková je výborná do palačinek, na pečení se hodí méně - nemá lepek (v bezlepkové dietě se používá i na pečení, ale v kombinaci s jinými moukami).

Dobrý den,
jsem ve 24 týdnu těhotenství a podstoupila jsem test na cukrovku v Jindřichově Hradci. Test probíhal tak, že mi nejprve byla odebrána krev ze žíly, vyhodnoceny výsledky, které byly v pořádku, následně jsem vypila glukózu, a po dvou hodinách mi byla opět nabrána krev ze žíly. Celou dobu jsem poctivě seděla v čekárně a trápila se hlady, jelikož mě trápí nevolnosti a pokud se nenajím, tak je mi špatně. Se mnou tam společně byli i další maminky, které ovšem neseděli v čekárně a těstě před testem se přiřítili do čekárny celé uřícené. Má výsledná hodnota po dvou hodinách byla 7,9. Lékař mi diagnostikoval těhotenskou cukrovku, že se s tím nedá nic dělat, a dal mi domu glukometr, kterým si mám jednou za týden 4x denně měřit hladinu cukru. Proč ale píši. Chtěla bych se zeptat na několik otázek, byť na spoustu z nich jsem našla i odpověď zde na Vašich stránkách, ale jistota je jistota.
1) Zajímalo by mne, zdali je normální, že všem maminkám, které jsou objednané na jeden den, se nabírá krev pohromadě, takže jsme se navzájem měli možnost ohodnotit, jak které zvládáme bolest?
2) Zdali je správné, že bez ohledu na to, že já mám 60 kg a ostatní maminky měli třeba 100 kg pijí stejné množství glukózy jako všichni ostatní?
3) Sestra veřejně řekla před všemi ostatními maminkami a ostatními pacienty, že ostatní maminky hodnoty v pořádku a mě poslala za lékařem, jelikož veřejně řekla, že výsledky nemám v pořádku?
4) Mám opravdu těhotenskou cukrovku?
5) Lékař mi řekl, že už neměla přibírat, aby se mi cukrovka nehoršila. Zajímalo by mne, jak toho mám v těhotenství dosáhnout?
6) Byl mi test proveden správně?
7) Jak se mám tedy zachovat do budoucna? Glukometr sice mám, ale jak jsem se dočetla na Vašich stránkách je stejně nepřesný a ranní hodnoty se dají těžko hodnotit, když je nejvyšší hladina hormonů. Navíc pokud si ráno nedám něco sladkého a mlékem, nikdy se nemůžu zbavit pocitu hladu :-)

Prosím poraďte mi a řekněte mi, co mám dělat :-)

Děkuji

ad 1 a 3: Není to v pořádku a tento postup je v rozporu s právy pacientů.
ad 2: Množství glukózu upravujeme podle váhy do tělesné hmotnosti cca 40 kg, při vyšší hmotnosti se již podává jednotná dávka 75 g.
ad 4: Podle starších kritérií ano (vyšší hodnota ve 120. min), podle nových kritérií nelze říct - nepíšete hodnotu glykémie nalačno a chybí vyšetření v 60. min.
ad 5: Dodržování diety, kterou doporučujeme, zajistí optimální přítůstek (popřípadě udržení váhy).
ad 6: Ano, jen chybí ta 60. min.
ad 7: To je nedorozumění - glukometr nelze použít k diagnostice cukrovky, ale pro měření glykémií nalačno a po jídle při průběžném sledování cukrovky je nenahraditelný a dostatečný. Ranní hodnoty hodnotíme stejně jako všechny ostatní - naše zmínka o působení hormonů je uvedena pouze pro vysvětlení, proč jsou ranní hodnoty zpravidla nejvyšší (hlavně po snídani). Vy jste si to nesprávně vyložila, že se nedají hodnotit. Pro udržení normální ranní glykémie nalačno je třeba dodržovat druhou večeři, na glykémii po snídani má zase velký vliv správné složení snídaně. Při cukrovce je nutné si zvyknout na nesladké snídaně, aby glykémie zůstala v normě. Ty Vás naopak zasytí více než sladké, jen je třeba rozlišovat mezi pocitem hladu a chutí :-) S mlékem a mléčnými výrobky na snídani je to složitější - u někoho prochází bez problémů, u jiných ne - je třeba to vyzkoušet pomocí měření na glukometru.

Dobrý den,
absolvovala jsem OGTT test a na lačno jsem měla 5,7 , sestřička řekla, že můžeme pokračovat. Ale vy jste zde psali, že mají být hodnoty na lačno do 5,6 . Tak ta jedna desetinka asi nevadí, že??
Po hodině mi odebrali znovu krev a to jsem měla 7,5 , tak a po další hodině jsem měla 6,5. Na to mi sestřička řekla, že je to v pořádku, ale ať raději místo sladkého jím např. čabajku :-D . Dnes jsem byla s výsledky u pana doktora na gynekologii a on mi řekl, že mám cukrovku!!! Že dle hodnot sice neví s určitostí přesně, ale zarazila ho věta pod výsledky: (není to přesné, ale znělo to nějak takto: Dle centrální gynekologické asociace se jedná o diabetes mellitus.
Ale sestřička mi přitom do těhotenské průkazky napsal že to mám negativní, ale pan doktor mi tvrdí, že ji mám. Tak můj doktor tvrdí že mám cukrovku, ale v nemocnici mi sestřičky říkaly, že to mám na střední hranici. Tak já opravdu nevím co si mám myslet... :-( Prosím poraďte, děkuji.

Pravdu má váš lékař, ta hodnota nalačno je vyšší. Jedna desetinka vadí, navíc podle nových doporučení je zvýšená hodnota už od 5,1 (podle starších od 5,6). Když je vyšší už hodnota nalačno, v testu se správně nemá pokračovat, ale glykémie nalačno se má druhý den zopakovat.

Dobrý den,byla jsem na testu těhotenské cukrovky a výsledky na lacno 4,4 po hodine 7,4 a po 2hodinach 8,49..Mám těhotenskou cukrovku?

O fous, ale máte. Bylo by lepší, kdyby laboratoř uváděla výsledky již zaokrouhlené na jedno desetinné místo, takto je to matoucí, ale ta třetí hodnota je 8,5 a to už je cukrovka (stejně hodnotíme výsledky 8,45-8,54).

Dobry den,
mam tehotenskou cukrovku, lecim ji jen dietou, merim se glukometrem a vysledky mam dobre, hodnoty mam v poradku.
Uz se mi kvapem blizi termin porodu, tak mam patr dotazu o postupu po porodu.

Chtela jsem se zeptat jaky je spravny postup u porodu. Mam drzet dietu i behem porodu? Jim 6 krat denne v urcite hodiny urcite mnozstvi sacharidu dle Vaseho doporuceni. Mam to dodrzovat i behem porodu? Po klistyru mi nejspis zakazou jist Je to v poradku?
Mam si po porodu merit cukr? Maji doktori nejak zmerit cukr diteti? Mohu jist na oddeleni sestinedeli jiz normalni nemocnicni stravu? Mohu si par hodin po porodu dat ovocny koktejl (bez cukru)? Muzu si dat cestou z porodnice zmrzlinu??

Dekuji moc

Dietu během porodu je třeba dodržovat ve smyslu vynechání jednoduchých cukrů. Lačnit bude nutné (stejně jako u všech ostatních žen) a není to žádný problém. Pokud by byla nutná infúze s glukózou (např. při císařském řezu), bude nutné do ní přidat inzulín. Všechna tato opatření se dělají z toho důvodu, že také vysoká hladina cukru v krvi ženy během porodu má negativní vliv na dítě. Po porodu striktní omezení již neplatí. V případě léčby pouze dietou není nutno u maminky měřit cukr po porodu. Hladina cukru u dítěte by měla být zkontrolována v prvních hodinách po porodu. Na oddělení šestinedělí vám ještě předepíšou dietu, ale ovoce si dopřejte už bez omezení a doma jezte normálně. Můžete i sladké, pouze nepřehánět.

Dobrý den, ještě jsem se chtěla zeptat, co doporučujete jako záchrané jídlo při první době porodní. Ostatním ženám radí v porodnici hroznový cukr nebo lipánek. Aby matka mohla zahnat hlad a dodat si energii kdyby ta první doba porodní trvala příliš dlouho. Co si můžeme dát my, cukrovkářky? Třeba nějaké oříšky neb jablko???
Děkuji

Ovoce můžete (ořechy by nám anesteziologové nejspíš nepochválili), event. kousek čokolády.

Děkuji za odpověď.
Čokoláda ale obsahuje jednoduché cukry, které nemohu jíst vůbec, ne? I v hořké čokoládě jsou. A s těmi oříšky tomu nerozumím. Jak prosím souvisí s anesteziologií?? Možná jsem jen natvrdlá, ale nenapadá mě nic.
Vychází mi z toho tedy, že jednou za tři hodiny si dám jablko a je to. To bych měla vydržet celou první dobu porodní.

Nejbezpečnější je během první doby porodní vůbec nic nejíst, pouze přiměřeně pít, je-li to nutné. Jídlo v žaludku je totiž komplikace pro anestezii v případě, že se něco zvrtne a je třeba provést císařský řez nebo po porodu nedojde k odloučení placenty a je třeba ji vybavit (vyjmout) manuálně - což se provádí v celkové anestézii. Maminky příliš prožívají, co si mohou během té doby dát. I kdyby trvala řadu hodin (což je zejména u prvního porodu běžné), nebojte se, že byste to nevydržela. Často na žádné jídlo ani není pomyšlení, tělo je v úplně jiném "modu" a v takových situacích si snadno vystačí z rezerv. A to platí i u cukrovky léčené dietou. Pokud ale dané pracoviště něco malého k snědku povoluje, pak při cukrovce to musí být něco, co nezvýší glykémii nad normu. Hořká čokoláda sice má jednoduché cukry, ale díky celkovému složení poměrně nízký glykemický index. Bavíme se také o symbolickém čtverečku na povzbuzení, ne o celé tabulce :-) Ořechy jsou nevhodné kvůli struktuře, pomalejšímu vstřebávání a s tím souvisejícím rizikem vdechnutí v případě anestézie.

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
g
Q
L
c
Enter the code without spaces.