Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Dobrý den, jaký je prosím postup v případě, kdy hodnoty měřené za hodinu po jídle jsou i přes 9, ale za dvě hodiny po jídle se již vejdou do povoleného limitu 6, 6? A ještě by mě zajímalo, zda i zdravý člověk může mít jednorázově vysokou glykémii (po pizze - 90g sacharidů za hodinu 12 a za 2 hodiny 9, 4), nebo jde již o příznak cukrovky. Děkuji za odpověď.

Hodnoty hodinu po jídle přes 9 je třeba řešit (nestačí-li dietní úprava, pak i inzulinem). Jíme totiž několikrát denně a pokud je hodnota hodinu po jídle opakovaně vyšší, tak to v součtu dává významný časový úsek, který není zanedbatelný. Proto nesouhlasím s měřením 2 hodiny po jídle, ačkoliv jej některé doporučené postupy připouštějí. Odpověď na Váš druhý dotaz - ano, i zdravý člověk může mít za určitých okolností vyšší glykémii...a navíc, z měření na glukometru nelze dělat diagnózu. Na druhou stranu bych situaci nezlehčovala a dotyčného poslala na vyšetření oGTT.

Dobrý den,
měla bych dotaz ohledně ketolátek v moči. Jsem ve 30tt. a byla mi zjištěna GD, stejně jako u prvního těhotenství. Tehdy jsem ale vystačila s mírnou dietou, teď mám problém udržet cukr po hodině po jídle pod 8. Vzala jsem tedy na pomoc Vaše rady ohledně jídleníčku, bohužel obsah 60g sacharidů ať už k obědu nebo k večeři je pro mě moc. Proto jsem si dle rady své diabetoložky rozložila jídlo na více porcí a ted jím prakticky každé 2 hodiny po malých dávkách, max 30g sacharidů. Přes toto všechno, i přes druhou večeři mám cukr nalačno někdy i přes 6 a objevily se mi v moči ketolátky. Mohu poprosit o radu, co s tím? Brát inzulin se mi moc nechce, až jako krajní možnost.
Předem děkuji

Zdravím, nejsem sice zdejší odborník, ale snad nevadí, že budu na Váš dotaz také reagovat. Stala se mi téměř stejná věc. Ve 36 tt. se mi objevily v moči ketolátky a hodnoty po snídani a obědě se mi i přes rozložení porcí nedařilo držet v normě. Moje lékařka doporučila aplikaci inzulínu před snídaní a obědem. Také se mi do toho moc nechtělo, ale jiná možnost už asi není. Není vhodné hladovět a pokud i přes malé porce cukr letí nahoru, je toto pro maminku i dítě lepší varianta. Navíc s postupujícím těhotenstvím se hodnoty ještě horší, nebo alespoň u mne k tomu dochází a musím si inzulin postupně pomalu navyšovat. Jedinou nevýhodou je, že těhotenství by mělo být ukončeno před termínem - to pro mne byl ten největší problém, ale už jsem se s tím smířila. Před termínem znamená cca kolem 39 tt., můj lékař říkal, že není problém ani např. 39 + 2, tak snad už to potom nebude tak hrozné. A je nutno rodit ve specializovaném porodnickém centru, kde mají novorozenecku JIP, kdyby náhodou nebylo s miminkem něco v pořádku. Samotné aplikace inzulínu se ale nebojte, vůbec to nebolí :-). Přeji hezký zbytek těhotenství, pohodový porod a zdravé miminko :-)Katka

Omlouvám se za pozdní reakci a děkuji Kateřině za odpověď na Vaši otázku, se kterou souhlasím. Stran vyvolávání porodu před termínem viz odpověď na předchozí dotaz.

Dobrý den, jsem nyní ve 36 tt. druhého těhotenství. Od 24.tt docházím do diabetologické poradny, doposud byly hodnoty glykémií v rámci domácího měření v pořádku, ovšem tento týden se vše zlomilo a i v moči se objevily ketolátky. Moje lékařka proto doporučila nasazení inzulinu před snídaní a před obědem, začala jsem 3 jednotkami (NOVORAPID), ale i po tomto množství byla hodnota glykémie hodinu po snídani i obědě 8,4, budu tedy asi muset počet jednotek navýšit. Jinak lačná glykemie z žilní krve je celou dobu v pořádku (4,8) a také dlouhodobý cukr je v normě (poslední hodnota měřená tento týden je 40). Moje otázka se však týká toho, zda je nutno při užívání inzulinu automaticky porod vyvolávat před termínem? Moje lékařka na diabetologii mi řekla, že dnes se již od tohoto postupu ustupuje, že je dokonce možno nechat i přenášet, pokud se u miminka neobjeví komplikace (větší hmotnost, více plodové vody apod.). Můj gynekolog však automaticky hovořil o vyvolání ve 39. tt. V současné době je váhový odhad miminka cca 2.800 g, plodová voda i monitor jsou v pořádku.
První syn se narodil s porodní váhou 4.050 g a 52 cm spontánně ve 39+6 tt., byl naprosto bez potíží, těhotenskou cukrovku jsem měla zjištěnou i v tom prvním těhotenství, ovšem bez nutnosti aplikace inzulinu. Ráda bych i toto těhotenství ukončila "na požádání" miminka, nebo alespoň v termínu, vyvolání před termínem mne upřímně řečeno děsí a obávám se zbytečných komplikací. Předem děkuji za odpověď, Kateřina

Přenášení u žen léčených inzulinem se skutečně nedoporučuje, ani ve světě ani u nás. Nicméně i nově se rodící doporučený postup péče počítá s vyvoláváním porodu až v předpokládaném termínu, nikoliv před ním.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat v 25.tt mi dělaly vyšetření na těh.cukrovku a bylo vše v pořádku, hodnoty jsi už nepamatuji. Ale nyní jsem přešla od gynekologa do poradny přímo v porodnici a tam mi pani doktorka poslala znova na vyšetření těh.cukrovky, že mám více plodové vody a že mám váhově větší plod. výsledky ještě nemám, ale mám již jen 2 týdny do porodu, tak zda mě to může nějak ovlivnit nebo bych se měla nějak bát, že jsem se s tím nějak neléčila a může to miminko nějak ohrozit. Nebo se tím netrápit a počkat na výsledky?moc děkuji

Větší množství plodové vody může mít i jiné příčiny než cukrovka a váhové odhady nemusí být přesné.

Dobrý den, jsem ve 22tt a můj gyndr. mě odeslal na 5. 12. na oGTT. Ptala jsem se ho, jestli to u nás v nemocnici (Rakovník) dělají tak, jak mají (tzn. 3 hodnoty, odběr ze žíly - dle info z těchto stránek) a bylo mi řečeno, že se tady dělá dvouhodnotový test tak, jak ho požadují gynekologové. Že měření na tři hodnoty je nesmysl a že, pokud by se na to přistoupilo, znamenalo by to zvýšení počtu nepodchycených nemocných. Chci se proto zeptat, kde v nejbližším okolí bych mohla jít na tento test tak, aby byl vyhodnocen správně a jeho výsledky byly validní. Mám od dr. "růžovou žádanku", ale nevím, jestli ta platí i jinam, než do laboratoře tady v nemocnici. Pokud ne, jakou žádanku by mi měl předepsat? Popravdě se mi nechce absolvovat tento způsob testování, když nemusí mít validní výsledky (jinak hodnoty z krve byly ve 12tt - 4,41). Předem děkuji za odpověď!

Oceňuji Váš informovaný přístup. S žádankou od lékaře můžete jít do kterékoliv laboratoře, která poskytuje provedení oGTT (stejně jako s receptem můžete do kterékoliv lékárny). Laboratoř v nemocnici v Rakovníku sice postupuje, jak si gynekologové zatím přejí (další rokování bude v prosinci), ale v rozporu s doporučením vlastní biochemické společnosti, která už v červenci zveřejnila nové doporučení pro diagnostiku těhotenské cukrovky.

Děkuji za odpověď. Napsala jsem vedoucímu Oddělení klinických laboratoří dotaz, proč postupují v rozporu s vlastní bioch.spol. a zda si je možné vyžádat při návštěvě provedení standardního tříhodnotového testu. Pokud ne, nevíte, kde případně v okolí by šlo tento test podstoupit dle platných kritérií? Jinak ta růžová žádanka je přímo do rakovnické nemocnice (vpravo nahoře předtištěná hlavička, tel. čísla apod.), nemůžu mít poté problém, pokud bych s ní šla jinam?

Dobrý den, jaký inzulin (název, značka) doporučujete pro snížení ranní glykémie?
Jsem ve 30tt a mám neustále ranní glykémii mezi 5,3-5,5 .
Předem děkuji za odpověď.
VZ

Děkuji za odpověď. Bohužel mi paní doktorka doporučila na 2.večeři jen 2dcl mléka nebo ji vynechat úplně a rovnou mi nasadila inzulin-Levemir,předepsáno píchnout ve 21hod.A pak již nejíst. Začínala jsem na 2jednotkách,ale bez efektu.Bylo mi řečeno,že po 3 dnech bez účinku si mám zvýšit dávku o 1 jednotku,opět 3dny. Dokud nedosáhnu hodnoty 5,1. Nyní jsem na 4 jednotkách, neustále mám večer hlad a ran.glykémie pořád 5,2-dokonce 5,5.Jak bych měla dále postupovat? Předem moc děkuji za odpověď. VZ

Při těchto hodnotách je třeba nejprve vyladit druhou večeři, pak zvažujeme i jiné možnosti (metformin) a nakonec inzulin. Druhá věčeře: co nejpozději (22. hod. ale i později), vhodné složení (pečivo+mléčný výrobek, ne ovoce), s obsahem 30 g sacharidů. Inzulin ovlivňující ranní glykémii se aplikuje večer kolem 22. hod, jedná se o depotní inzulin s déle trvajícím účinkem např. Insulatard, Insuman basal, Humulin N, Levemir, Lantus.

Dobrý den,

jsem 3 neděle na dietě při GD. Odhalena při OGTT v 25. týdnu - lačná glykémie 5,2, ostatní hodnoty již v normě.
Mám 2 dotazy:
1) Nyní po 3 týdnech diety se mi dle glukometru (podle mně velmi nepřesného zařízení, je shopno v tu samou chvíli naměřit 7,3 a 5,9 při opakovaném měření za minutu) pohybuje ranní glykemie mezi 5,1 -5,4. Večeřím mezi 18-19hod dle hladu, před spaním 21:30-22:00 si dávám 20 g chleba s plátkem sýra jako druhou večeři. Poradíte mi prosím, co mám změnit, abych snížila ranní glykémii?

2) kolik má být glykémie po jídle? Dle paní doktorky měřím 1,5 hod po jídle a vyžaduje hodnotu do 6mmol. Dle zde uvedených parametrů 1hod po jídle 7,8, 2 hod po jídle do 6,6mmol mi to přijde matoucí a přísné.

Taky se mi zdá, že abych se vlezla do 6mmol a ranní gl. do 5,1, musím za den přijmout sacharidy v součtu max. 150 g chleba/brambor + např. 2 manadarinky v průběhu dne jako svačiny. Zhubla jsem již 2 kg (mám z čeho brát, miinko roste, klesající váha mi nedělá starosti)

Děkuji za odpověď,

PN

Glukometry jsou holt nepřesné, výrobci avizovaná chyba měření je až 20%. Je-li to víc, zpravidla je za tím nějaká metodická chyba - např. menší kapka krve, nečistota na prstech atd. Měřte se jen jednou, opakujte jen když jste si vědoma nějaké chyby.
1. Ty glykémie nalačno jsou sice hraniční, ale další opatření zatím netřeba. 2. Hodnota do 6 za 1,5 hod. po jídle je nejen matoucí a přísná, ale také nestandardní - všechna doporučení ve světě i u nás doporučují měření buď za 1 hod. nebo za 2. Příjem sacharidů by neměl klesat pod 200 g za den.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda moje vysoké hodnoty jsou už na dávkování inzulínu. Na lačno mám většinou na stejno kolem 7,1 , po snídani hodinu až hodinu a půl mám třeba 9,2 9,8 9,7 . Odpoledne nebo večer hodinu,hodinu a půl po jídle mám přibližně to stejné - kolem 8-9. Pečivo vůbec nemůžu, to jsem měla hodnoty ještě vyšší, zkouším co můžu, ale už sama nevím co zkusit. Můžu jako těhotná zkusit chrom na snížení hladiny nebo nedoporučujete? Děkuji za odpověď.

Ty hodnoty jsou na inzulin. S chromem ani jinými přípravky v těhotentsví raději neexperimentujte.

Dobrý den, mohla bych se prosím zeptat, zda je povoleno u těhotenské cukrovky používat přírodní sladildlo Erythritol? Zde je uvedeno že je bezpečné pro těhotné a kojící - http://www.gigalekarna.cz/produkt/extra-linie-sladidlo-400g/ . Moc děkuji za odpověď.

Zatím s ním nemám zkušenosti, ale k uvedenému popisu přípravku nemám námitek.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na radu ohledně jídelníčku..je mi 36 a jsem ve 30 týdnu a polyhydramnion...již 3 týdny jsem na inzulínu a předevčírem mi paní doktorka nasadila i tabetku večer pro stále vyšší ranní glykemii. občas i po norm inzulín mám na noc humulín N 16J a na ráno před snídaní R 15J,přesto mám ranní glymču 6,1 a po snídani (60g pečiva + máslo nebo sýr) mám i 9,3 taky se budím se v noci hlady.. jím druhou večeři ve 22 většinou kousek chleba buď s jogurtem nebo máslem a k tomu hrnek mléka, mám pálení žáhy..po ránu mám opravdu hlad a navíc vysoké ketony v moči.přes den si jídlo odvažuju a mám příjem sacharidů do 250g. Byla jsem i v nemocnici, kde jsem hodnoty měla ranní super, (zjistili jsme, že jsem měla i špatný glukometr.. můj uměl naměřit i 2,5 mmol víc než u nich.. dostala jsem nový, tak snad???) a nehladověla jsem, v noci dávali mi chléb s jablkem, ale to mi teď dietní sestra zakázala. už nevím co jíst,abych cukr nenavyšovala a zároveň nehladověla. Moc dobře nespím, mívám křeče v kyčlích, tak jestli to může taky ovlivňovat hladinu?? jím většinou brambory s masem a zeleninou k večeři. děkuji moc za radu Stárková Jana

Nelze ordinovat na dálku a už vůbec ne zasahovat do léčby jiného lékaře, takže se omezím jen na obecná konstatování - dávky inzulinu je třeba adekvátně zvyšovat, dokud není dosaženo cílových hodnot glykémií. V těhotenství jsou zcela běžné i daleko vyšší dávky, než zatím máte. Hladovění (a z toho zvýšené ketolátky) jsou chybou - je nutné zvýšit dávky inzulinu k jídlu, nikoli ubírat jídlo. Ovoce k druhé večeři vhodné není, lepší je varianta mléčný výrobek + pečivo - ale v adekvátním množství (30 g sacharidů).

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda by mohli 2 nebo tři loky čisté vody z kohoutku nějak zásadně pozměnit výsledky testu oGTT? V době testu jsem totiž měla ještě stále kašel, a tak jsem měla těsně před odběrem v 60. minutě sucho v krku, že jsem si musela krk zvlhčit, jinak bych se "ukuckala". Potom mi ale zpětně začalo vrtat hlavou, jestli jsem nějak nemohla ovlivnit výsledky (odhaduji to tak na 0,15 l). Mé výsledky v 60. a 120. minutě byly: 8,8 a 7,6.
Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

Vypití trochy čisté vody během testu nemá vliv. Problém je spíš v tom, že by se test neměl dělat v době akutního onemocnění - tedy ten kašel - což může vést k falešně vyšším hodnotám. Ty vaše ale byly i při kašli v normě (pokud byla hodnota nalačno pod 5,1), test tedy netřeba opakovat.  

Dobry den,ano hodnota nalacno byla 4,6.

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jaké hodnoty jsou k nasazení inzulinu? Cukrovku mám od 26+0, teď jsem 30+1.
Moje hodnoty jsou nalačno: od 5,5 do 6,9
1 hod po jídle : od 6 do 9,3
2 hod po jídle : od 5,8 do 8,9
Teď ve 30 tt jsem byla u gynekologa, na diabetologii my bylo zděleno, že by mi měl gynekolog udělat ultrazvuk.Pan doktor odmítnul, že neni třeba, že každe miminko je jinak veliké a že to neni směrodatné k nasazení inzulinu.Po mém naléhání mě gynekolog objednal na další kontrolu již za 3 týdny, kde mi prý ultrazvuk udělá.Mám trochu obavy, abych něco nezanedbala a nepřihodilo se něco miminku.Za celé těhotenství jesm přibrala 7,5 kg při výšce 170 cm vážím teď 78 kg.Děkuji moc za radu

Rozhodující pro nasazení inzulinu jsou hodnoty glykémií. Je důležité, aby ty vyšší hodnoty nebyly způsobené dietními chybami (jinak by vám nepomohl ani inzulin). Norma je do 5,1-5,3 nalačno a do 7,8 1 hod po jídle nebo do 6,7 po 2 hod po jídle (nemá smysl měřit obě hodnoty po jídle, ale vybrat si jednu z nich a u té zůstat). Pokud jsou ty vyšší hodnoty opakovaně a nejsou způsobeny dietními chybami, pak je inzulin na místě bez ohledu na výsledek ultrazvuku.  

Zdravím. Chtěla jsem se zeptat. Mám pochybnosti o provedení oGTT. Krev mi brali jen dvakrát a to na začátku a az po 135 min. Zapomněli na mě. Sestričce na gynekologii (manželce mého doktora) jsem to říkala, ale neřešila to. Obvoďák na oGTT má názor takový, že by se to mělo dělat jen u žen, které k tomu mají nějaký předpoklad, takže mi novou žádanku nevystavil. Je možné si nechat udělat oGTT u Vás jako samoplátce? Nerada bych něco zanedbala. Děkuji

Celý test stojí pouze cca 100 Kč, ale vzhledem k tomu, že ta chyba nebyla vaší vinnou, měli by vám test udělat znovu a už podle nových pravidel (viz http://www.tehotenskacukrovka.cz/OGTT_jak_se_zjisti_tehotenska_cukrovka_GDM)

Dobrý den, mám dotaz, byla jsem na vyšetření cukrovky a výsledek zněl, že první hodnota je v pořádku a ta druhá je 6,25. Mám tedy cukrovku nebo ne. Sestřička od lékařky mi jen doporučila vynechání cukrů a bílého pečiva, s tím, že se do diabetologické poradny hlásit nemusím. Tak se chci jen zeptat jestli je to pravda a stačí mi jen se omezit v přijmu cukru. Děkuji

Podle starších kritérií je výsledek v normě, podle nových jsou třeba k vyloučení cukrovky tři hodnoty - nalačno, v 60. a 120. min oGTT. 6,25 je nicméně v normě podle starých i podle nových kritérií.

Dobrý den,
předem Vás zdravím. Včera 21.10. jsem byla na vyšetření OGTT a dneska jsem dostala tyto výsledky.

Název metody Výsledek Hodnocení Ref. meze Jednotka
oGTT (těhotné)
oGTT-glykémie/P nalačno 4,70 (.) 0,00-5,09 mmol/l
oGTT-glykémie/P 60min 10,80 ( ). 0,00-9,99 mmol/l
oGTT-glykémie/P 120min 10,10 ( ). 0,00-8,49 mmol/l

Pod těmito výsledky bylo žlutým zvýrazněno, že je to gestační DM. Úplně mě to vykolejilo. Jsem z toho špatná. Je to tak hrozné? Příští týden jdu do těhotenské poradny. Mám se už sama objednat do diabetologické poradny? Nevím totiž, jaká je v této poradně čekací doba.

Děkuji za odpověď.

Odpovídám se zpožděním, tak jste asi už absolvovala poradnu i objednání na diabetologii - na tu je dobré se objednat co nejdříve, netřeba čekat na vyjádření gynekologa. Nic hrozného to není, klasická těhotenská cukrovka. Po porodu zase odezní. K dispozici máte také naše stránky, kde se snad dočtete vše potřebné.

Dobrý den,
byla jsem odeslána na tes OGTT, který mi nemohl být proveden z důvodu údajně vysoké hodnoty na lačno (u první 5,4 , druhý den 5,15) a byla jsem odeslána do diabetologické poradny. Z jakého důvodu jsou u těhotné tyto hodnoty považovány za těhotenskou cukrovku, když zdravý člověk má hodnoty do 5,5 (5,6) na lačno zcela v pořádku? Přijde mi absurdní, že pokud bych šla na tento test do roku 2013, tak bych byla považována za zdravou,mohla test podstoupit,ale od roku 2014, kdy se zavádí nějaká nová pravidla, zřejmě ještě neodzkoušená, už mám mít těhotenskou cukrovku? Nebo stačilo by jít do jiné nemocnice, ordinace, či laboratoře, které ještě vše dělají podle starých pravidel a také bych byla dle jejich směrnic schopna k provedení toho testu. Je to opravdu zarážející a nelogické, kdy i sami doktoři v tomto nejsou jednotní a ještě neexistuje jednotné nařízení. Akorát se tím straší ženy čekající miminko. Pochopila bych, kdybych tedy test nemohla podstoupit abych neohrozila sebe nebo dítě a tedy bych musela jít do diabetologické poradny, kde udělají klasický test se snídaní a až dle toho mohou stanovit nějakou diagnozu, ne že rovnou z normálních hodnot do 5,5 udělají z těhotné hned ženu s cukrovkou.

Medicína má svůj vývoj a je to tak dobře, jinak bychom stále přikládali pijavice a pouštěli žilou. Pokud tedy na základě nových poznatků v roce 2014 platí něco jiného než v předchozích letech, není na tom nic absurdního. Nová diagnostická kritéria pro těhotenskou cukrovku vzešla z mezinárodní studie provedené u více než 23 000 těhotných žen. V rámci studie bylo sledováno, které hodnoty mateřské glykémie již představují zvýšené riziko pro matku a plod (a vyplatí se je léčit). Na základě jejich výsledků byla revidována předchozí kritéria. Zatímco dříve si každá země diagnostiku těhotenské cukrovky upravovala sama a jinak, nyní postupně přecházejí na nová kritéria (stejně jako všechy uznávané mezinárodní instituce, včetně WHO). Ta studie (z roku 2008) je pro nás takový historický milník, protože do té doby jsme nic v podobném rozsahu a kvalitě provedení neměli k dispozici. Jinými slovy - předchozí kritéria nebyla dostatečně podložená a proto je nesmyslné na nich trvat. Proto jsme velmi rádi, že je konečně přijala i Česká republika - zatím je akceptovali diabetologové, laboratoře a snad brzo i gynekologové. V nových kritériích je nižší hodnota nalačno, ale vyšší hodnoty v 60. a 120. min - některé ženy, které bychom dříve nesledovaly, budeme sledovat, ale naopak jiné, které by podle původních kritérií měly cukrovku, nově sledovat nebudeme, protože se ukázalo, že u nich riziko komplikací není významné. Těhotenství významně ovlivňuje působení inzulinu, který reguluje hladinu cukru v krvi, proto u těhotných žen nelze aplikovat stejná kritéria jako ve všeobecné populaci - to je také vysvětlením vaší námitky, proč je hraniční hodnota nalačno nastavena níž než je u zbytku populace. Jsem ráda, že jste byla vyšetřena přesně v souladu s novým doporučením (alespoň někde to už funguje!), ale rozumím, že vás výsledek rozhodně nepotěšíl, zvlášť když je doprovázen pochybnostmi, podle čeho se řídit a proč...a jestli je to celé vůbec k něčemu...snad tedy má odpověď alespoň něco z toho objasnila.

Dobrý den,
zajímalo by mne, zda je nutné aplikovat inzulín, když mám po snídani hodnotu 7,2? Což mi doporučila p. doktorka, když se i při příštím testu objeví tato hodnota. (jsem ve 34tt., za dobu těhotenství jsem přibrala 13 kg, původní váha 57kg, výška 180cm). Zkusím vynechat mléčné výrobky, jak doporučujete na stránkách. Také by mě zajímalo, zda je možné si odvážit (podle sacharidů) dětskou přesnídávku, nobo raději vůbec ne?
Děkuji, přeji hezký den

Tolerovaná hodnota hodinu po jídle je do 7,8 nebo dvě hodiny po jídle do 6,7. Pokud je problém pouze po snídani, vhodným řešením může být snídani rozdělit na dvě části - první sníst v obvyklý čas, druhou půlku po 2 hod., po dalších 2 hod. si dát svačinu a za další 2 hod. oběd. Touto cestou lze v řadě případů předejít aplikaci inzulinu.

Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor ohledně výsledků z testů na těhotenskou cukrovku.
Výsledek nalačno byl 4,6, po první hodině 9,1 a po dvou hodinách 8.
Bylo mi řečeno, že je vše v normě. Ale po pročítání článků si nejsem jistá, zda-li jsou tyto hodnoty v normě.
Předem moc děkuji za odpověď.

Pokud byl test proveden spávně (dočtete se na našich stránkách), pak jsou jeho výsledky podle nových kritérií v normě a nemáte těhotenskou cukrovku.

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda-li musím jít na druhé vyšetření těh. cukrovky. Dnes jsem byla testu byla a vše je v pořádku ( 22.tt). Nejvíce jsem se děsila, že budu po dobu vyšetření o hladu a sladké glukozy. Vše se dala ale vydržet a nebylo to hrozné, jediné co pro mě bylo nepříjemné je odběr krve. Všechny boleli ( první odběr byl proveden z jedné ruky, ostatní však po pokusu na jedné ruce - šťouráním jehly a mačkáním na jehlu mi přesto krev netekla do zkumavky a tak musela použít druhou ruku, kde to také dělalo menší potíže), měla jsem pocit, že sestřička neumí napíchnout pacienta. Díky této zkušenosti se bojím jít na druhé vyšetření, které má být za měsíc. Ještě bych měla říci, že babička měla tzv. stařeckou cukrovku a jen proto mě tak vlastně chtějí vidět.
Předem děkuji za odpověď

Není mi jasné, proč jste musela test absolvovat v tomto termínu - těhotenská cukrovka zpravidla začíná později a v tomto období (mezi 24.-28. týdnem) se také provádí test.

Dobrý den,
v dvojcetnem těhotenství jsem měla těhotenskou cukrovku. Mám od Vás zadanku na test po porodu. Chci se zeptat, zda je lepší jít na test po skončení kojení.
Děkuji

Ano, bylo by to lepší, ale někdo kojí 2 roky i déle, čímž by se kontrola příliš oddalovala. Důležité je nekojit zejména v průběhu testu (a těsně před ním), takže doporučujeme jít na test tehdy, až je možné tyto podmínky zajistit.

Dobrý den,
prosím o radu ... mám vážné pochybnosti o provedení testu ogtt v 25 tt - bylo mi sděleno, že výsledky jsou v pořádku, i přesto, že hodnota nalačno byla 5,4 (cca hodinu předtím jsem brala euthyrox 75), zakoupila jsme tedy domácí glukoměr (GlucoLab - snad nebude mít velké odchylky měření) ... dnes jsem jej poprvé zkoušela na lačno - a měla jsem 6,7 (bez Euthyroxu), pak sem si jej hned vzala a po půl hodině jsem naměřila 5,2.
1/ moc Vás prosím o radu, jaké měření je relevantní - s lékem před měřením, anebo po? může hladinu cukru ovlivnit železo Ferro-folgama brané ve 24:00, tedy cca 7h a 45 min. před měřením?
2/ pokud i nadále naměřím vyšší lačné hodnoty nad 5,1 - nyní začínám 26 tt, měla bych se jít poradit do dia poradny, nebo to nechat být, tak jak mě řekli na gynekologii, že vše je ok?
3/ může v těhotenství nastat zhoršení zraku? rozmazané vidění - např. když koukám na TV? zhruba poslední měsíc? + nevím, zda to může s mým metabolismem souviset, ale mám i zvýšené hodnoty tuků v krvi - cholesterol celkový 6,6, HDL na hraně, LDL nad normou, triacylgl. nad normou, jsem velmi štíhlé postavy ... BMI ve 26 tt 19,7 ...
Předem moc děkuji za rady a moc si vážím vašich stránek,
s pozdravem, Tereza

Podle nových kritérií máte těhotenskou cukrovku a měla byste být sledována na diabetologii - měli by vás přijmout i bez požehnání gynekologa. Léky na štítnou žlázu si před měřením nalačno brát můžete, železo berte večer. Se zvýšenými tuky si starosti nedělejte - ty jsou v těhotenství normálně zvýšené. V těhotenství mohou nastat poruchy vidění z nejrůznějších příčin, proto je vhodná kontrola očním lékařem - nález může mít vliv například na doporučení stran vedení porodu.

Dobrý den
V těhotenství mi zjistili těhu cukrovku, která se stále zhoršovala a nakonec jsem skončila s celkem vysokými dávkami inzulínu. Můj diabetolog mi ještě před porodem vypsal žádanku na zátěžový test a říkal, abych si na něj zašla po šestinedělí. jsem už 3 měsíce po porodu a ještě jsem na test nebyla- hlavní problém mám teda s tím, že nechci sedět v čekárně plné nemocných lidí s tak malým miminkem, které skoro co 2 hodiny chce pít. Odběry mají totiž společnou čekárnu se všema ordinacema na celém patře polikliniky. Navíc maminy, kterých jsem se ptala a které měly taky těhu cukrovku, posílali jejich doktoři ne test až po 6-ti měsících. ( všechny měly ale v těhotenství jenom dietu bez inzulínu) takže se ptám jestli je nezbytné jít na ten test tak brzy, nebo můžu počkat až po tom 6-tém měsíci?? Nebo tím inzulínem je o hodně větší riziko, že tu cukrovku po porodu budu mít i normálně?? Hodnoty glykémií po porodu měřené v nemocnici byly hned na druhý den úplně v pořádku.

Máte o něco vyšší riziko než ženy, které nebyly léčeny inzulinem, proto se snažte mít dostatek pohybu (procházky s kočárkem), rozumně se stravujte, ale na test běžte až jej budete moci absolvovat bez miminka - kojení v průběhu testu by zkreslilo výsledky a nebyl by hodnotitelný. Kojení má teď ale přednost :-)

Děkuji za odpověď :)

Dobrý den, mám těhotenskou cukrovku a chtěla bych se informovat, zda můžu fruktózu (pečivo slazené fruktózou)? Předem mnohokrát děkuji za odpověď.

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
e
6
S
W
Enter the code without spaces.