Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Dobrý den paní doktorko,moc děkuji za odpověď! Budu se tedy nadále měřit a kdyby se objevovaly hraniční hodnoty (hlavně v pozdějším stadiu těhotenství, kdy se to bude zhoršovat), tak se tam znovu vypravím. Chtěla jsem se zeptat, zda-li mi může proužky na testování předepsat i můj gynekolog či obvodní lékař? (Je možné, že prošlé testovací proužky mohou zkreslit výsledky mého vlastního testování? Jsem totiž i trošku ráda, že mě nepovedou jako tu s cukrovkou, a nebude mi tak hrozit vyvolávaný porod atd. Moc děkuji! Krásný den. A moc děkuji za úžasné stránky, které jsou opravdu jedinečné! I mne zbavily pochyb, že jsem si cukrovku zavinila sama a dávají mi spoustu rad, jak s dietou naložit. JH.

Prošlé proužky jsou určitě nepoužitelné a mohly by vysvětlit ty vyšší hodnoty. Některé typy glukometru jsou naprogramovány na rozpoznání prošlého proužku a hlásí jej jako chybu, jiné přístroje nikoli a musí to člověk hlídat sám. Proužky předepíše pouze diabetolog v případě potvrzené cukrovky, jinou variantou je si je koupit (na občasné kontroly by mělo stačit jedno balení po 50 ks). Do lékárny zajděte s glukometem nebo s krabičkou od předchozích proužků, protože co výrobce glukometru, to jiné proužky.

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký je postup v mém případě...dnes jsem měla podstoupit zátěžový test na cukrovku /jsem 25.tt/- v předchozích dvou těhotenstvích bylo vše v pořádku..
dnes mi byla na lačno v 7,00hod. ráno odebrána krev /již od 18,00 předchozího dne jsem nejedla a pila jen neperl.,neslazenou vodu/... s tím,že po výsledcích mi bude podána glukoza a budu čekat..
sestra mě ale poslala nakonec domů s tím,že mám vyšší hodnoty než jsou hraniční pro provedení testu- tedy vyšší než 5,6.... takže test nemůže být proveden...mou hodnotu mi říct nechtěla, že prý se vše dozvím až od svého gynekologa...
shodou okolností mi těsně před těhotenství kamarád měřil cukr /je diabetik/ a na lačno jsem měla hodnotu 6,2 a asi 2,5 hodiny po jídle hodnotu 8 -.
/ale to bylo mimo těhotenství/, v těhotenství jsou normy asi přísnější ,že?

Jaký tedy bude u mne postup.... vůbec vlastně nevím, co znamená, když nelze tento test provést...
Děkuji velice za odpověď, Markéta..

Ten postup byl v pořádku - test by neměl být proveden, je-li zvýšená již glykémie nalačno. Glykémie nalačno by se měla zopakovat ještě jednou a pokud bude opět vyšší, máte těhotenskou cukrovku. S ohledem na ta měření u vašeho kamaráda je to pravděpodobné a možná jste měla vyšší glykémie už před těhotenstvím. Z glukometru se ale nedělá diagnóza, musí se to ověřit z žilní krve standardní laboratorní metodou.

Dobrý den,
nejprve bych velice poděkovat za tyto webové stránky, které mi velmi usnadnily orientaci v problematice těhotenské cukrovky a to včetně typů, jak si zařídit nový jídelníček. Ještě jednou veliké díky.
Nyní bych se ráda zeptala, zda podle Vás mám či nemám těhotenskou cukrovku. Po testu na cukrovku jsem obdržela od paní doktorky gynekoložky zprávu, že mám těhotenskou cukrovku a mám se hlásit ve své vybrané porodnici, kterou je FN Motol. Hodnoty byly následující: nalačno 4,29, po 1h. 9,28, po 2h. 6,25.
Hodnoty jsem nahlásila v Motole a zde mi bylo sděleno, že pro ně je nález negativní, ale že mě tedy objednají do poradny - od výsledku testu po návštěvu poradny mám čekací dobu 1 měsíc..
Mám zato, že během měsíce lze ovlivnit řadu věcí, proto již od prvního dne jsem odstranila rychlé cukry a dodržuji dietu. V poradně mi nakonec před plánovanou kontrolou zatím poskytli proužky na měření cukru v moči a to je zatím vše.
Prosím o zprávu, zda je tento postup v případě u mě naměřených hodnot dostatečný.Domnívám se, že FN Motol přešla na uznávání nových hodnot v případě těhotenské cukrovky, protože jinak si nemohu vysvětlit dvojí přístup k naměřeným hodnotám.
Děkuji za zprávu a přeji hezký den, Kateřina H.

Ano je to tak, podle nových kritérií nemáte těhotenskou cukrovku. Motol, Podolí a Plzeň jsou první pracoviště, která od května přešla na nová kritéria, další snad budou následovat - probíhají jednání. Abych pokud možno rozptýlila Vaše případné pochybnosti - nová kritéria jsou daleko lépe podložená než byla ta předchozí. Vychází z výsledků významné studie HAPO dělané na velkém souboru těhotných (cca 25 tis.). Všechny 3 hodnoty máte podle nových kritérií v normě, glykémii nalačno dokonce pod 4,5 - což v té studii vycházelo jako zanedbatelné riziko. Můžete se podle toho zařídit, cukrovku nemáte.

Dobrý den,
byla jsem na těhotenské cukrovce v 24 tt, moje hodnoty byli: na lačno 5,2 mmol/l, za dvě hodiny 9,4 mmol/l.po první hodině mě neměřili.Chtěla jsem se zeptat jestli je to dost zvýšené, všude kde jsem četla tak kdo trpí těhotenskou cukrovkou měli zvýšení kolem osmi a mě se to zdá moc 9,4. Do fakultní nemocnice jsem objednaná až za 14 dní a mám strach co mě čeká, protože nikdo mi nic neřekl.14 Dní je dlouhá doba proto jsem začala držet dietu podle vašich stránkách začla jsem hned abych nic nepodcenila, proto Vám děkuji za tyhle stránky, bez nich bych nevěděla vůbec nic. Pěkný den Míša

Výsledky svědčí pro těhotenskou cukrovku, ale nejsou nijak enormě zvýšené. Jsou takové, jaké běžně vídáme. Ničeho se nebojte.

Dobrý den, měla bych prosím také dotaz, možná víc. V prvním těhotenství jsem neměla cukrovku(4,43; 6,47; 4,48). V rodině cukrovku měla myslím jen babička, stařeckou(snad to píšu dobře). Ted jsem v 25+2 byla jsem na oggt a hned první hodnota byla za hranicí - 5,7. Sestra měla po ruce ještě jeden proužek, tak ještě udělala "kontrolní" a ten vyšel 5,8. To bylo v rozmezí 3 - 4 minut, ne po 60 minutach. Další měření neprováděla, že mám cukrovku. Měření však prováděla z prstu pomocí glukometru. Zde jsem se teď dočetla, že se má dělat odběr žilní. Bohužel si z prvního těhotenství nevybavuji, zda byl test žilní nebo z prstu. Mám však za to, že byl žilní, protože hodnoty jsem zjistila dodatečně z průkazky.

Když jsem se MUDr ptala, zda můžeme test zopakovat jiný den, řekl, že ne, že se mám objednat do dia poradny, že mi ho udělají znovu tam. Takže jsem se tam objednala a při objednání jsem se ptala, že jsem měla hraniční hodnotu 5,7, tak jestli je možné test zopakovat, pro potvrzení. Paní mi řekla, že mi maximálně udělají dlouhodobý cukr z krve a že dostanu dietu a glukometr. Ale opakování testu ne.

Po pročtení těchto stránek by mě zajímaly mě 2 věci. Ani ne týden před měřením jsem chytla od dítěte nějakou střevní chřipku, zvracela, průjmila a podobně. Cpala jsem se roztokem Kulíšek, vincentkou a colou (ledovou a po lžičkách, jak se doporučuje), což normálně nepiju(nesladím a jinak používám cukr z kokosových květů, občas v kombinaci s hnědým, ale hodně ted ujíždím na ovoci a zelenině). Neřekla jsem to lékaři, ani v laboratoři, nepřišlo mi to důležité a navíc jsem na to zapomněla. Zde jsem se dočetla, že by test neměl být prováděn v době akutního onemocnění :-/ Je možné, že by to u mě nějak ovlivnilo měření? Nebo myslíte, že je měření už správné?

A druhá... Pokud mi byl test prováděn nesprávně z prstu(nebo jej ovlivnila střevní viroza), mám požadovat nový test přímo v poradně? Nebo jak se tam mám zachovat?
Abych vysvětlila, nerada bych byla opět někam "špatně" zaškatulkována (stalo se mi u prvního těhotenství s jiným přechodným problémem). Bohužel se častěji setkávám s tím, že lékaři neakceptují, co jim říkám - pozdější datum porodu kvůli delšímu cyklu/posunuté ovulaci, nechci císaře, ale protože první skončil akutním císařem, tak druhý bude taky atd. Jedou si své tabulky a co jim říkám (přání, názory) je nezajímají. A nemyslím si, že to ted bude jinak. Když tam přijdu s žádankou a řeknu, že mi dělali test z prstu, což je jak jsem zjistila špatně, a chci ho kontrolně udělat znovu. Navíc když mrknou na porodní míry prvního dítka (54cm, 3830g), tak se se mnou nebudou ani bavit, protože mám 164 cm. Že má ale přítel a celá jeho rodina skoro 2m, to už nikoho zajímat nebude (stejně jako to nikoho nezajímalo u první dítěte i když jsem na to upozorňovala).
Chci si těhotenství užít a hlavně v klidu porodit, ale nechci ublížit mimču. Celé těhotenství mám bez problémů, ale z cukrovky jsem vystreslá už celých 14 dní před testem a po zjištění ani nemluvím. A ted mě čeká dalších 10 dní než půjdu do poradny. Navíc je pro mě velký problém píchání do prstu(z žíly bez problému). Je mi špatně a na zvracení už jen z té představy a když bych si to měla dělat sama...

Omlouvám se, pokud je to zmatené nebo dlouhé, ale chtěla jsem vše vystihnout. Moc děkuji za odpovědi a přeji krásný den.

Vaše obavy jsou na místě - diagnóza z glukometru špatně, test při viróze špatně, odmítnutí opakování testu špatně. Váš gynekolog nepostupuje správně a diabetoložka to mohla a měla napravit - poslat Vás na standardní OGTT ze žíly do laboratoře. Ale nenapravila. Rozumím, že nechcete být za potížistku, ani bojovat s větrnými mlýny. Ani nemůžete. My si to lékaři musíme vyříkat mezi sebou. Jste těhotná a máte právo být správně vyšetřená. Co teď s tím... Můžu Vám nabídnout vyšetření u nás, pokud jste z Prahy a okolí (cestovat kvůli testu přes půl republiky je nesmysl). Jinou variantou je požádat praktického lékaře - máme s nimi dobré zkušenosti, těhotnou neodmítnou a je s nimi obvykle rozumná domluva - vysvětlíte mu situaci. Bude-li test zvýšený, pokračujte v léčbě a opakování vyšetření nemusíte nikde uvádět. Bude-li v normě, tak si je můžete vychutnat :-) Poproste ale praktika, aby na žádanku napsal OGTT - glykémie 0., 60. a 120. min - aby byl test už podle nových doporučení a správně provedený (viz http://www.diab.cz/dokumenty/Screening_GDM_2014_souhrn.pdf). Celý test stojí cca 100 Kč, nikoho tedy nezatěžujete. Zvolíte-li první variantu, napište mi na hanabarova@seznam.cz Hodně štěstí.

Dobrý den, moc děkuji za bleskovou odpověď. To info bylo přes telefon, když jsem se objednávala. Jsem objednaná teprve na příští pátek. Podle toho, jak tam (ne)dopadnu, tak bych se případně ozvala a přišla. Jsem z Prahy, takže by to nebyl problém. Možná si to ještě rozmyslím a přijdu rovnou k Vám :)

Mám ale prosím ještě jeden dotaz. Kdy myslíte, že je optimální udělat test znovu po té viroze? Moc děkuji a přeji krásný víkend. Jana

Pokud se už cítíte dobře, není problém test absolvovat v průběhu příštího týdne. Zbytečně jej neodkládejte, ať máte jistotu, jestli máte být léčena nebo ne.

Dobrý den,
jsem 33. týden těhotenství. Jedná se o moje druhé těhotenství. Při prvním jsem měla těhotenskou cukrovku (OGTT 5,0/10,1/7,6) (bez píchání inzulinu), vše jsme zvládli úpravou jídelníčku a dietou. Při tomto těhotenství jsem od počátku vedená v dia poradně. Zatím se hodnoty pohybovaly převážně do 6,0, test OGTT mi dělán nebyl. Naposledy mi v dia poradně naměřili glyk. hemoglob. 36, což bylo ve 30.týdnu (14.4.). Orientační měření si mám provádět cca 1xza týden. Koncem dubna mi prvně vyskočila hodnota po snídani na 7,4, od té doby provádí měření častěji, respektive každý den či obden. Hodnoty po jídle se pohybují kolem 7,0. Do dia poradny jdu až kolem 20.5. Mojí sestře Mudr. nasadil při opakujících se hodnotách nad 7, 2 jednotky inzulinu. Můj dotaz tedy spočívá především v tom, do jaké hodnoty je gylkemie po jídle v těhotenství v normě nebo zda mám za lékařem zajít dříve, než v objednaný termín. Abych něco nezanedbala a neublížila miminku či sobě. Před každým měřením začínám být nervozní a ve stresu, což určitě taky není dobře. Moc děkuji za odpověd. Hezký den

Inzulín je místě, pokud jsou opakovaně glykémie nalačno více než 5,0 a/nebo hodinu po jídle více než 7,7, aniž se jedná o dietní chyby. To nemáte, buďte v klidu. Pokud by se začaly objevovat, běžte na kontrolu dříve.

Dobrý den
Je to asi zhruba měsíc, co mi zjistili GDM. Asi prvních 14 dní jsme to zkoušeli kompenzovat dietou, ale cukr mi nesmyslně skákal a po dvou zcela stejných jídlech se stejnou gramáží ve stejnou denní dobu jsem měla rozmezí výsledku od 6,8-8,8. Takže pokaždé překvapení. Je to asi týden co mi MUDr dal inzulín a píchám si 3-4-3. Co mě ale trápí je, že mi řekl ať se třeba 2-3 dny vůbec neměřím, že jsem pak zbytečně nervózní a jen čekám jaký bude výsledek....snažila jsem se mu vysvětlit, že naopak mě měření uklidňuje, když vím "co se děje". Řekl že si to jen namlouvám a on ví o čem mluví... Stejně ale to nemůžu vydržet a měřím si aspoň každé druhé jídlo, mám ale obavy, že mě "seřve" že spotřebovávám tolik proužků. Už při dietě mi řekl, že takhle by to nešlo abych se měřila 3xdenně a to jsem s dietou teprve začínala... taky jsem díky tomu měření(které jsem podle doktora prováděla zbytečně) zjistila že mi po některých jídlech skáče cukr na 10 i 11 - a to byly přesně odvážené porce podle jídelníčku. Dnes si měřím profil - poprvé při inzulinu (tak mám oficiálně dovoleno se měřit :D) a mám 5,1 na lačno 7,7 po snídani po hodině a 7,7 po obědě po hodině a čtvrt. Nevím jestli to není ještě pořád špatný výsledek. Tady jsem se totiž dočetla jenom doporučené max hodnoty po 2 hodinách při léčbě inzulínem, Ale profil si mám měřit hodinu po jídle. Nemyslím že by to doktor se mnou myslel nějak špatně, ale nevěří mi že mě opravdu uklidňuje když si hodnoty měřím a nevím jak ho přesvědčit - vůbec si nedovedu představit se dva - tři dny neměřit vůbec, jak mi nakázal. Mám strach o mimčo že se něco zanedbá a proto chci vědět jak na tom s cukrem jsem.
Neměla bych raději doktora změnit? Nebo má pravdu a zbytečně se měřím často i přes to že to přispívá mému klidu? A co ty hodnoty po hodině? Jaké jsou doporučeny?
Děkuji za odpověď

Cílové hodnoty u cukrovky v těhotenství léčené inzulínem jsou nalačno 3,5-5,0 a 1 hodinu po jídle 5,0-7,8. Jste trochu opačný případ, než se obvykle setkáváme - pacientky spíše musíme přesvědčovat, aby se měřily dostatečně často :-) Při léčbě inzulinem je každodenní měření nezbytné, jak se píše v doporučených postupech, které jsou závazné i pro pana doktora :-). Máte zatím malé dávky inzulínu k jídlu a žádný déle působící tzv. bazální inzulín, proto jsou u vás vhodná zejména měření nalačno a po hlavních jídlech (tedy 4x denně). Jednou až dvakrát do týdne by ale i u vás byl vhodný velký profil, tj. před a po hlavním jídle - tedy 6x denně. Pojišťovna v případě léčby inzulínem u těhotných schvaluje dostatečné množství proužků, takže v tomto žádné omezení nemáte. Lékaře snad zatím měnit netřeba, ale stůjte si za svým. Je ale důležité meřit se tak, aby to mělo smysl. Měřte se tak, jak uvádím, jiná měření nemají cenu. Jde zejména o měření po jídle - měla byste se měřit přesně hodinu po dojedení jídla (po hodině a čtvrt uvedená rozmezí už neplatí). Doporučujeme pacientkám, aby si na měření zapínaly budík na mobilu hned po dojedení jídla. Měření taky zbytečně neopakujte (někdy se pacientky změří a po 5 minutách znovu, pak ještě z jiného prstu a řeší s náma, jaktože jsou hodnoty různé - to ale nemá smysl a je to pouze plýtvání papírky).

Děkuji za odpověď. To jsem ráda, že se oficiálně můžu měřit :D Budu si stát za svým :) A telefon si nařídím... z 95% měřím přesně po hodině -v tomhle případě mi to uteklo....
Ještě mě trápí ty ranní hodnoty. Ta včerejší byla nejnižší za celou dobu co se měřím jinak mívám 5,5-5,9
Děkuju za Vaše stránky, jsou pro maminky velkým přínosem :)

Ranní hodnoty by snížil bazální (pomalu působící) inzulín, který se aplikuje večer před spaním, ale to už doladíte se svým lékařem.

Dobrý den, v prvním těhotenství jsem měla diagnostikovánu těh. cukrovku. Nyní jsem těhotná podruhé (14. týden). Na internetu jsem vyčetla, že bych měla absolvovat OGTT již v 1. trimestru, nebude-li zjištěn, tak v 2. trimestru, a nakonec ve třetím. Na těchto stránkách jsem tuto informaci nenašla. Zajímalo by mne, jak to tedy je. Zatím jsem absolvovala pouze měření lačné glykemie, kterou mám v normě (ale tu jsem měla v normě pokaždé i v předešlém těhotenství).
Dále bych se chtěla zeptat na nová kritéria stanovení těhotenské cukrovky. Podle těchto kritérií bych v 1. těhotenství těhotenskou cukrovku neměla. Nicméně při měření hladiny cukru zapůjčeným glukometrem po jídle (zejména po snídani) jsem povolené hodnoty překračovala - ke konci jsem už v podstatě nemohla snídat téměř nic. Mám strach, že při dosažení stejných hodnot OGTT nyní v druhém těhotenství mi nebude cukrovka stanovena, ale přesto budu povolené hodnoty po jídle překračovat (nicméně nad tím nebudu mít kontrolu, jelikož nedostanu k dispozici glukometr).
Děkuji mockrát za odpovědi.

Ve starším doporučení bylo uvedeno opakování OGTT tak, jak píšete, a bylo to tak původně i na těchto stránkách až do nedávné aktualizace. V praxi se toto doporučení málokdy dodržovalo, celkově byl a stále je v diagnostice těhotenské cukrovky velký zmatek a nejednotnost. V současné době se Česká diabetologická společnost snaží prosadit nová mezinárodně jednotná doporučení a ta uvádíme nově i na těchto stránkách. Podle těchto nových doporučení stačí glykémie nalačno na začátku těhotenství a poté OGTT ve 24.-28. týdnu. Nová diagnostická kritéria vychází z velmi kvalitní mezinárodní studie HAPO provedené na velkém souboru těhotných. Nic podobného dříve nebylo, proto změnu vítáme a snažíme se prosadit. V nových kritériích je přísněji nastavená glykémie nalačno a méně přísně po vypití glukózy (analogicky budeme nyní tolerovat i vyšší hodnoty po jídle při průběžném měření na glukometru). K Vašim obavám - každé těhotenství je jiné, co bylo tehdy, nyní být nemusí. Důležité ale je, aby Vám OGTT bylo provedeno správným způsobem, jak uvádíme na těchto stránkách. Pak jeho výsledku můžete důvěřovat a hodnotami z minulého těhotenství se netrápit.

Dobrý den,
jsem podruhé těhotná, během prvního těhotenství jsem cukrovku neměla, nemáme jí ani v rodině. Ve 24 týdnu mi byl proveden test oGTT s výsledkem 4,25/8,07/7,12. Na základě tohoto výsledku jsem byla odeslána gynekologem k diabetologovi. V průběhu testu jsem byla také poslána na procházku. Podle údajů, které zde uvádíte, mi připadá, že hodnoty jsou v pořádku. Ptala jsem se diabetoložky, zda mám teda cukrovku, ona mi odpověděla, že neví co je na internetu, ale že cukrovku mám. Nicméně, kterou hodnotu jsem překročila jsem se nedozvěděla. Nařídila mi dietní režim (ale žádný jídelníček jsem nedostala, tak vycházím z toho, co píšete zde), dále mi sdělila, že bych během těhotenství měla přibrat maximálně 8 kg, že by neškodilo kdybych zhubla. Mám 165 cm a z původních 65kg jsem do 26 týdne přibrala 6kg. Glukometr jsem nedostala, místo toho jsem měla celý den sbírat moč, z toho odevzdat 3 vzorky a odebírat na lačno a hodinu po jídlech krev. V moči jsem žádný cukr neměla a podle odběrů krve se glykémie pohybovala od 3,9 do 4,7. Toto prý budu provádět každých 14 dnů.
Je tedy nutné abych držela tak přísnou dietu? Podle pediatra a praktického lékaře ne. Nerada bych něco zanedbala, ale také nechci držet dietu zbytečně a stresovat se odběry. První dítě jsem porodila ve 36 týdnu s váhou 2770g. Děkuji za odpověď.

Pokud ty hodnoty uvádíte správně, pak nemáte cukrovku podle starých ani podle nových kritérií. Procházka při testu být neměla, ale budeme-li vycházet z Vaší krásné glykémie nalačno, je dosažení hranice cukrovky v 60. a 120. minutě testu i bez procházky nepravděpodobné. Způsob sledování Vaší údajné cukrovky na diabetologii je zastaralý a prakticky k ničemu. Hubnutí je nevhodné, i kdybyste těhotenskou cukrovku měla. Můžete s klidnou myslí pověsit dietu na hřebík a být v klidu. V klidu nejsem já a jestli by Vám to nevadilo, pošlete mi prosím adresu diabetologie na hanabarova@seznam.cz Pomůžete ostatním pacientkám, které jsou tam také sledované. Vás jako zdroj samozřejmě nikde uvádět nebudu.

Dobrý den,
jsem v 15. týdnu druhého těhotenství. Při prvním těhotenství mi podle prostřední hodnoty (9,3), která jako jediná byla zvýšená byla diagnostikována cukrovka a chodila jsem do dia poradny a byla na dietě. Při kontrolních testech jsem nikdy neměla zvýšený cukr, ani po jídle ani před jídlem. Jednou jsem měla max. 6. Při porodu jsem dokonce měla hypoglykémii, neco kolem 2,5 a dostala jsem několik kapaček glukózy. Mimčo bylo spíše menší a já já příbrala jen 10Kg. Od začátku druhého těhotenství mě automaticky opět dali na dietu. Četla jsem ale, že jsou nová diagnostická kritéria a mám pochyb, zda li jsem v minulém těhotenství vůbec měla cukrovku. Pokud ne, ráda bych se vyhla všem těm opatřením a návštěvám dia poradny, což bylo vždycky na celé dopoledne čekání a docela stresující. Myslíte si, že je nutné být striktní dietě, prý nesmím vůbec nic sladkého, ani zmrzlinu. Připadá mi to ale přehnané....

Ano, kritéria se změnila, pokud jste měla v minulém těhotenství také glykémii nalačno menší než 5,1 (ta jediná je přísněji nastavená), pak jste cukrovku neměla. Přesné znění nových doporučení najdete zde: http://www.diab.cz/dokumenty/Screening_GDM_2014_souhrn.pdf Upozorňuji však, že tento postup zatím nebyl oficiálně schválen odbornými společnostmi českých biochemiků a gynekologů - probíhají jednání. Ani ve starých doporučeních však nebylo, aby žena s těhotenskou cukrovkou automaticky držela dietu od začátku dalšího těhotenství, proto trvejte na provedení vyšetření (nyní glykémie nalačno, bude-li v normě, pak žádná dieta netřeba a dále OGTT mezi 24.-28. týdnem), nejlépe již podle nových doporučení.

Dobrý den, v 26+1 tt jsem absolvovala test OGTT, kdy mi byly naměřeny hodnoty 5,0 - 9,7 - 4,9 mmol/l. Doktorka mi nařídila dietu s tím, že za dva týdny mám znovu přijít na kontrolní test - nicméně pouze na lačno, nikoliv i kontrolní odběr 1h po jídle. Do diab. poradny mě však neposlala. Mám se tam raději hlásit sama? Nerada bych něco zanedbala, v prvním těhotenství jsem těh. cukrovku neměla, ale léčila jsem se s hypertenzí (nakonec jsem porodila 36+6, v současné době se tlak drží i bez prášků), tak se trochu obávám, aby se to pak ke konci nezhoršilo obojí. Děkuji předem za odpověď. A děkuji za tyto stránky, jinak bych se k informacím dostala o dost hůř. Krajčírová

Podle nových kritérií (5,1-10,0-8,5) nemáte cukrovku, ale určitě bude moudré zopakovat tu hodnotu nalačno, protože ženy s anamnézou hypertenze mají vyšší riziko cukrovky v těhotenství a ta hodnota nalačno byla přece jen hraniční. Jiné hodnoty ve Vašem případě kontrolovat netřeba.

Dobrý den,
našla jsem, že maximální hodnoty glykémie mají být na lačno 5,5 a hodinu po jídle 7,3.
Existují také minimální hodnoty?

Mohu poznat, že jím sacharidů příliš málo?
Někdy jsem najedená dříve než dosáhnu maximálního množství povolených sacharidů. Sním například k obědu jen 30 g S a nechci se přejídat.
Je pak lepší sníst hned po obědě třeba mandle nebo vypít mléko nebo mohu zůstat na 30g S?

Děkuji

Jak píšu v odpovědi na předchozí dotaz, nově budeme doporučovat nalačno do 5,1 a hodinu po jídle do 7,8. Minimální hodnoty jsou pouze pro pacientky léčené inzulínem a jsou 3,5 nalačno a 5,0 po jídle. Málo sacharidů poznáte pocitem hladu (ale pozor, ne každý pocit hladu znamená málo sacharidů, taky je někdy těžké rozlišit mezi "chutí na něco" a hladem :-) Striktní hlídání minima sacharidů není nutné. Jen upozorňujeme, aby nedocházelo k častému ubírání až vynechávání sacharidů - protože některé ženy mají sklon takto pojmout dietu. Ale pokud se stane, že po 30 g jste sytá, nemusíte se nutit do více, ale můžete třeba přidat další jídlo po 2 hod.. Na optimální množství jídla má vliv celá řada dalších faktorů (pohyb, předchozí jídlo, viróza, horko/zima atd. atd.) a nedá se všechno uhlídat. Hlídejte maximum, vše ostatní "podle citu". Nehubnout, nehladovět. Víc není třeba.

Dobrý den,mám na vás dotaz. Dostala jsem v diabet.poradně glukometr a neřekli mi kolik mají být hodnoty v měření doma. Jestli se shodují jak při ogtt testu nebo jsou jinak nastaveny,díky

Domácí měření má jiné rozmezí než diagnostický test. Naše starší doporučení jsou: do 5,5 mmol/l ráno nalačno a do 7,3 mmol/l 1 hodinu po dojedení jídla. V nových doporučení je do 5,1 nalačno a do 7,8 1 hodinu po dojedení jídla.
 

Dobry den,

mam tehotenskou cukrovku a uz tyden drzim vasi dietu. Obcas ale behem ni mam dost velky hlad a bojim se ze ten hlad ma pak i dite. Je stejne mnozstvi doporuceneho prijmu sacharidu pro vsechny vahove kategorie? Nebo je ten pocit hladu jen psychicky a az si telo zvykne na novy rezim, tak prejde?
Pred tehotenstvim jsem mela 53kg (170cm), ted jsem v 30 tydni a mam 63kg. Mam si behem diety hlidat i kolik pribiram? Mohu i ubirat na vaze?

Dietu drzim podle vasich stranek - jim 6krat denne v presne stanovene hodiny a pocitam prijem sacharidu na maximalni mozny. Uz jsem z jidelnicku vyradila napriklad banan neb mi prijde ze se nevyplati (clovek ho sni, vycerpa si veskere povolene sacharidy pro danou svacinu a pak ma tri hodiny hlad).

Je vubec v poradku mit behem teto diety hlad?

Glukometr jsem nedostala, ale asi si o nej jeste reknu. Bojim se, abych naopak nejedla malo.

Nejim moc maso, ale to by nemel byt z hlediska cukrovky problem, ne? Vitamin B12 ziskavam z bileho jogurtu, ktereho snim denne temer pul kila, bilkoviny z lustenin. Jinak stravu mam pestrejsi nez bezni masozrouti (pohanka, bulgur, jahly, quinoa, ruzne obili, celozrne pecivo, kvaskovy chleba, mnoho druhu lustenin, spousta druhu zeleniny, kysane mlecne vyrobky, seminka, ruzne druhy oleju a celozrnych muk, obcas sojovy veci ale malo...)

Dekuji

Podle zkušeností našich pacientek jsou pocity hladu v počátku přechodu na dietu běžné, záhy se to upraví. Neměla byste hubnout, ale je celkem časté (a normální), že se váhový přírůstek při dietě zastaví (zvláště pokud byl už dostatečný, což u vás byl). Váhu stačí kontrolovat při návštěvách poradny. Množství sacharidů není stejné pro všechny ženy, to, co zde uvádíme, vyhovuje většině, ale individuálně děláme úpravy. Pokud bude hlad přetrvávat, můžete si sacharidy trochu přidat (280 g za den), ale jsou k tomu nutné průběžné kontroly na glukometru, abyste měla jistotu, že se "vlezete do limitu". K pocitu sytosti ale více přispějí tuky a pokud přidáte jen ty kvalitní (olivový a další kvalitní rostlinné oleje při přípravě jídel, ořechy a semínka na mlsání, tučné ryby), glykémii to neovlivní. Stran skladby Vaší stravy by neměl být problém, je nadprůměrně pestrá :-) 
 

Dobry den, poprosim Vas o radu. Bol mi diagnostikovany GDM. Hodnoty po zatazovom teste 75 g glukozy mi vysli : na lacno 4,9, po hodine 14,5 a po dvoch hodinach 7,9 mmol/l. K doktorke som sa ani nedostala, sestricka mi len zakazala jest sladkosti. Az na internete som si nastudovala danu problematiku, hlavne na Vasej stranke. Riadila som sa radami o spravnej vyzive. Jem zdravo, 5 x denne mensie porcie, vela pohybu. Nic si vsak nevazim, jedlo davam od oka. O tyzden som mala kontrolu, hodnoty odberov v norme. Na lacno 3,7, po 2 hodinach po dietnych ranajkach 6,3. Dalsiu kontrolu mam o 3 tyzdne. Za 2 tyzdne som schudla 3 kg. Glukomer, ani ziadne tabulky som nedostala, vychadzam z internetu. Chcem sa len uistit, ze to je postacujuce a nic sa nezanedbalo. Dnes podla ultrazvuku v 31. tyzdni vyzera všetko OK. A mam este otazku ake druhy ovocia mozem jest. Pri pocitani sacharidovych jednotiek a rozumnom mnozstve mi vychadza, ze velku cast ovocia. No podla sestricky len zelene jablko a grep. Dakujem za odpoved.

Pojala jste to poctivě, jen by jste už neměla hubnout. Nějaké kilo dolů na začátku bývá často a nevadí, ale další hubnutí by nemělo být - když tak přidejte porce. Chybí Vám glukometr...viz odpověď na předchozí dotaz s názvem "dotaz". Na druhu ovoce nezáleží, můžete cokoliv, pokud se vlezete do množství sacharidů.

Dobrý den,
mám pochyby ohledně stanovení diagnózy gestačního diabetu v mém případě - hodnoty po OGTT jsem měla 4,4; 8,44; 7,8 a hodnoty HbAlc: 28,6 mmol/mol. Již dva měsíce jsem na dietě a mám glukometr pro selfmonitoring. Hodnoty se většinou nepřiblíží ani k hraniční hodnotě, kterou nemám přesáhnout - jen jednou po špatném spočítání sacharidů ke snídani jsem měla vyšší glykémii (9,5 a po kontrolním měření z jiného prstu 10,4). Miminko je zatím dokonce menší, než dle tabulek. Je tedy opravdu nutné nadále striktně držet dietu, pokud si již mé tělo zvyklo na nižší příjem sacharidů, ačkoliv hodnoty zřejmě neodpovídají cukrovce? Předem děkuji za odpověď!

Podle výsledků OGTT nemáte cukrovku a i další průběh, tak jak popisujete, tomu odpovídá (až na tu jednu výjimku, ale glukometr nedělá diagnózu). Jste zdravá těhotná a podle toho se zařiďte :-)

Dobrý den, na gynekologii kam chodím mi chtěli provést OGTT, ale pouze jen varianu se 2 odběry, odběry posílají do laboratoře a mezi odběry jsem mohla odejít. Jelikož jsem zdravotní sestra a o všech vyšetření v těhotenství si hledám aktuální a podrobné informace, vyšetřené jsem u nich odmítla a požadovala žádanku na OGTT do laboratoře. Což se paní Dr. moc nelíbilo, bylo mi řečeno, že dělám jen chaos, je to zbytečné a pokud mi vyjde hodnota po 60.minutách špatná, že ona jí řešit nebude. Jelikož je to soukromé zařízení, kde si péči v těhotenství připlácím jsem poměrně dost naštvaná a chtěla bych, aby Dr. uznala, že mám zřejmě pravdu. Ráda bych jí ukázala přesné znění doporučení pro provedení OGTT v těhotenství, kde se požadují 3 odběry krve. O to, že se mění hodnoty mi ani tak nejde, jde zřejmě o nové informace. Ale mám pocit, že se 3 odběry doporučovaly vždy. Mohla by jste mi poradit, kde nějaký "oficiální dokument" pro tohle najdu? Děkuji za pomoc. Hezký den. Bauerová

Poslední doporučený postup z r. 2009 vyšel v České gynekologii, což je takový hlavní časopis českých gynekologů (Andělová, K. Doporučený postup provádění screeningu poruch glukózové tolerance v graviditě. Česká gynekologie, 2009, 74, S1, s. 7). Ten Vám ale nepomůže, protože je tam nešťastně formulováno, že stanovení glykémie v 60. min je fakultativní - tedy dobrovolné, na zvážení lékaře. To vysvětluje chaos, který máme, že někdo ji stanovuje a někdo ne. Ale významná pracoviště jako je Apolinář nebo Podolí a řada dalších ji stanovují. Doporučuji ale použít nová doporučení, která najdete na stránkách České diabetologické společnosti: http://www.diab.cz/dokumenty/Screening_GDM_2014_souhrn.pdf  Je zde mimo jiné uveden přesný postup, jak by se OGTT mělo dělat. Nová doporučení sice zatím schválili jen diabetologové (gynekologové a biochemici o tom jednají), ale některá pracoviště (Podolí, Motol, Plzeň) na ně přecházejí už od května a další se budou přidávat. Pozdravujte paní doktorku a že ji prosím, aby to přehodnotila.

Dobry den, na testu tehotenske cukrovku jsem byla v 24+5 tydnu tehotenstvi.Hodnoty byly 5,11 10,68 a 3,42 z gynekologie mi dali zadanku na diabetologickou poradnu. Tam jsem byla dnes 29.4. Od sestry jsem pouze dostla vseobecne materialy na diabetickou dietu s 225 g sacharidu s tim, ze mam prijit az 20.5. (pred tim si mam nechat udelat odbery krve). Mohu se zeptat, zda je tento postup spravny a o jak zavaznou cukrovku jde? Zda se mi divne, ze mam prijit az za mesic a vzor jidelnicku jsem dostala na klasickou diabetickou dietu. Dekuji

Z výsledků OGTT nelze říct spolehlivě nic o závažnosti cukrovky, protože v těhotenství se porucha dále vyvíjí - vlivem hormonů. Ty výsledky jsou ale v běžném rozmezí, jaké vídáme u většiny pacientek. Ten postup ze strany dia poradny není úplně v pořádku - viz doporučený postup http://www.diab.cz/dokumenty/DP_DM_tehotenstvi_CDS_2014.pdf - v podkapitole o gestačním diabetu na str. 8 je uvedeno, že všechny pacientky by měly být vybaveny glukometrem, aby se mohly měřit. Kontrola jednou za měsíc je zcela nedostatečná. Dietu vhodnou pro těhotné s cukrovkou najdete na našich stránkách, včetně příkladu jídelníčku.

Dobrý den, byla mi zjištěna těhotenská cukrovka, dostala jsem glukometr a dietu. Měřím se 3x v týdnu cca 3 týdny. Hodnoty nalačno mám od 5.5 do 6.5, po snídani od 7.0 do 8.5 (jednou 10.8). Po obědě je to do 7.8 a po věčeři od 5.7 do 8.5 (jednou 9.0). Poslední krevní test mi prý vyšel v pořádku a přesto mi paní doktorka nasadila inzulín. Chtěla bych se zeptat zda jsou ty hodnoty opravdu tak vysoké abych musela brát inzulín?
Děkuji za odpověď Kopelentová

Ty hodnoty jsou opravdu na inzulín. V případě nasazení inzulínu se rozhodujeme v první řadě podle hodnot, které jsou průběžně měřeny na osobním glukometru, protože glykovaný hemoglobin v krvi (předpokládám, že to byl ten krevní test) má velké zpoždění - zvýší se až při déle trvajících vyšších hodnotách krevního cukru. Na to v těhotenství nečekáme a včasným nasazením inzulínu se tomu naopak snažíme předejít.

Moc děkuji za odpověď. Kopelentová

Dobrý den,

mám těhotenskou cukrovku (bohužel jen ze dvou hodnot neb jsem netušila, že dělají zastaralý test).
První hodnotu jsem měla v pořádku, druhou 8.2. Babička měla typ II, inzulín nebrala, jen dietu. Mamka měla cukrovku když mě čekala, ale vymizelo jí to jen dietou (jen vynecháním sladkého) ještě před porodem.
Chtěla jsem se zeptat zda mám nárok na zapůjčení glukometru? Pokud ano, tak asi jen v okrese trvalého pobytu, že? Takže v Praze u Apolináře asi ne, když bydlím v jižních Čechách? V ordinaci mi to sami nenabídli.
Mám ale kolegu v práci, který ten přístroj má, napichovátko mi dali. Můžu si tedy koupit jen papírky. Mají být na recept nebo si je mohu koupit jen tak na paragon a pak mi je pojišťovna proplatí? Mám OZP.

Do práce ale budu chodit jen měsíc, do té doby bych si ráda přístroj někde zapůjčila.

Jinak moc děkuji za tyto přehledné stránky. Bez nich bych se nedozvěděla vůbec nic. Teď se diety nebojím a vydržím:-)

A. J.

Nárok na půjčení glukometru sice formálně nemáte, ale je to běžná praxe - každý diabetolog je má k dispozici a není to pro něj žádný výdaj. Od pojišťovny máte nárok alespoň na 50 proužků, ale u těhotných jsou většinou ochotni schválit více. Zkuste se nejprve domluvit u vás. U nás vás sice neodmítneme, ale je to pro vás hodně z ruky. Samotný paragon vám pojišťovna neproplatí, musí k tomu být poukaz od lékaře.

Tak si tady pročítám a čtu, že pojišťovny jsou ochotny schválit více než 50 proužků měsíčně. No tak to je zrovna věc, kterou jsem se svou zdravotní pojišťovnou před chvílí řešila- je to Průmyslová zdravotní pojišťovna č.205- a bylo mi řečeno že mám nárok pouze na těch 50 ks a hotovo, což jsem zjistila je pro mě nedostačující. Ale třeba u VZP jak jsem zjistila proplatí 100 až 150 ks měsíčně... i když do konce těhotenství nestihnu přejít k jiné pojišťovně, udělám to ihned jakmile to bude možné už jenom z principu! Co je to za pojišťovnu, která má větší strach o pár stovek, než o nenarozené dítě- mimochodem jejich taky budoucího pojištěnce?

Dobry den, rada bych se zeptala, pokud tedy vite, zda existuje v Brne specializovane pracoviste pro maminky s tehentskou cukrovkou anebo lekari, kteri se ji zabyvaji? Dekuji.

Kontakt najdete na našich stránkách zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/seznam-dia-poraden-pro-tehotne

Dobrý den,
obracím se k Vám s dotazem. Byla mi zjištěna těhotenská cukrovka s hodnotami 4,5 na lačno a 8,0 po 120 minutách. Chci se zeptat, jak moc vážné jsou tyto hodnoty a zda mám nějak zásadně měnit své návyky? Nadváhou netrpím, jsem léčena na hypotyreosu, jinak těhotenství probíhá v pořádku. Je pravda, že až nyní od 25tt. mne přapadly "chutě" a tak jsem často snídala mléčné výrobky s musli, sladké, bílé pečivo s marmeládou a to nyní vynechávám a nahrazuji snídaní bez cukrů. Trápí mne však únava, pocení a žízeň a časté močení - může to souviset s těhotenskou cukrovkou?
Za vaši odpověď Vám moc děkuji. Eva P.

Ráda bych Vám napsala, že podle nových kritérií cukrovku nemáte, ale jak už jsem opakovaně psala v odpovědích na předchozí dotazy, problém je, chybí hodnota po 60 min. Ty potíže, které popisujete, mohou souviset s cukrovkou, jsou však běžné i v normálním těhotenství.

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
P
P
i
y
Enter the code without spaces.