Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Dobrý den,
byla jsem na vyšteření OGTT v 26tt a měla jsem hodnotu na lačno 6,0. Ve vyšetření nepokračovali, poslali výsledky mému gynekologovi a ten mi provedl podrobnější a citlivější vyšetření z krve, které dopadlo v pořádku. Během tohoto vyšetření jsem už držela 6 dnů dietu podle Vašich stránek, ale den před vyšetřením jsem se tolik nehlídala jako předtím. Je možné, že druhé vyšetření bylo v pořádku, kvůli započaté dietě? Nevím jestli je potřeba dále dodržovat dietu?Předem mnohokrát děkuji za odpověď. Andrea

Na to nelze spolehlivě odpovědět, pokud nevím, o jaké podrobnější a citlivější vyšetření se jednalo. Správný postup je zopakovat glykémii nalačno ze žíly ještě jednou (jiný den), pokud je opět zvýšená, je to cukrovka, pokud je v normě, dokončí se celý test OGTT.

Dobrý den, jedná se o vyšetření glukovaného hemoglobinu, žádala jsem sestřičku o opětovné poslání na test OGTT a řekla mi, že to není potřeba, a že ty výsledky jsou v pořádku a naměřená hodnota 6,0 na lačno je jen mírné zvýšení. Nerada bych něco zanedbala :(.Děkuji

Glykovaný hemoglobin se zvyšuje až při déle trvající neléčené cukrovce, proto je pro diagnostiku těhotenské cukrovky nevhodný - tu potřebujeme odhalit dříve než se glykovaný hemoglobin zvýší. Správný postup je ten, který jsem vám popsala. Pokud se nedomluvíte s gynekologem, můžete se obrátit na praktického lékaře, přímo na diabetologii v místě bydliště nebo pokud jste z Prahy a okolí, vyšetříme vás u nás. Jedenkrát zvýšená glykémie nalačno a normální glykovaný hemoglobin nepotvrzuje ani nevylučuje těhotenskou cukrovku. 

Děkuji Vám mnohokrát. Objednám se na opětovný OGTT jako samoplátce a pokud se těhotenská cukrovka potvrdí, ráda bych se telefonicky objednala do Vaší ordinace. Ještě jednou mnohokrát děkuji za rady.

Dobrý den,
byla jsem na testu OGTT - těhotenství 27+5tt a vyšly mi hodnoty: na lačno 8,06 a po 120min. od vypití roztoku 4,064. Den předtím jsem jedla do 19h, pak už nic. Krev na lačno mi brali v 7:15 ráno.Poslali mě do diabetologické poradny a měřili mi glukoměrem na lačno jsem měla 5,6 a pak proběhlo měření hodinu po obědě (pečené kuře + rýže) a hodnota byla 5,6. Mohu se zeptat na váš názor? Automaticky mě zařadili, že mám těhu cukrovku, ale mě ty výsledky přijdou zvláštní, že bych měla mít na lačno takovou hodnotu 8,06 a po 120min. od vypití roztoku 4,064...Děkuji předem

Je to méně častá varianta, ale může být.

Dobrý den, i já bych Vás chtěla poprosit o radu. Byl mi proveden test (nalačno 4,2, po 2 h 8,1) s tím, že mě nevedou jako pacientku (dle nových norem). Mám ale doma glukometr a snažím se řídit dietou zde uvedenou. No, občas asi sním víc ovoce, ale když tu cukrovku tedy nemám, tak proč ne. Z vlastní zvědavosti si měřím glykemii na lačno a nutno říct, že se málokdy dostanu pod hodnotu 5,1:-(... Když se potom měřím kdykoliv po jídle, hodnoty jsou krásně v limitu. Takže můj jediný problém je hodnota na lačno... mívám i 5,6 (i 5,8)... a to se snažím večer (22h - 23h) mít ještě lehkou svačinu (např 2x toast s avokadem nebo maslem). Můžete mi prosím poradit, zda mám vyžadovat nějaké další vyšetření, nebo co si počít s hodnotou nalačno? Samozřejmě, jako všechny maminky tady bych nerada něco zanedbala. Jsem 32tt.
Moc Vám děkuji za Vaše skvělé stránky a Vaše pacientky mají veliké štěstí, že mají centrum, kam se mohou s důvěrou obrátit!! JH

Může to být chyba glukometru, může to být i cukrovka (přece jen chybí vyšetření v 60. min OGTT). Stálo by to za kontrolu glukometru (taky expirace testovacích proužků) a za kontrolu glykémie nalačno ze žíly - bude-li v normě, můžete být v klidu.

Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Měřím se ráno dál a hodnoty jsou i nad 6, zajímavé je, že hodnoty po jídle jsou v pořádku v normě. Mohu se zeptat, jak se da glukometr zkontrolovat? Kde? A pokud bych chtěla novou glykemii ze žíly, žádanku mi vypíše můj gynekolog? Je to obvyklé nebo mám očekávat problém? Moc Vám děkuji a přeji Vám pěkný den. JH

Glukometr se dá zkontrolovat v diabetologické poradně, v lékarně, kde byl zakoupen, u výrobce... Glykémii ze žíly má zkontrolovat gynekolog (neobvyklé je především to, že aplikuje "nové normy" aniž je proveden celý test). Asi nejjednodušší by byla diabetologie - zkontrolují glukometr i glykémii.

Dobrý den,je mi 42 let,čekám 2.dítě.Při prvním těhotenství byl cukr v pořádku.Nyní v tomto těhotenství v 25.týdnu na OGTT - na lačno 4,9 a po 2.hod.10,6. Gynekolog mě odeslal do diabet.poradny.nyní jsem ve 34.týdnu těh.Měřím se 1x týdně.Na lačno 3,4-4,7, 1.hod po jídle (snídaně 6,5-7,4..oběd 4,6-6,4..večeře 5,7-6,3).Jen 2x mi po obědě a večeři vyskočila hodnota na 7,3 a 7,6 ale to jsem udělala dietní chybu a asi půl hodiny po jídle snědla ještě omylem ovoce.Stalo se mi, že jsem zhřešila, ale poté se pro jistotu po hodině změřila.Po banánu a jahodách s bílým jogurtem a proužkem 86% čokolády jsme měla 3,6.Po čokoládové tatrance a ještě proužku sladké čokolády po hodině 5,1.Vím,že bych takto hřešit neměla,ale někdy mám stavy spíš jako o nízkého cukru.Není to divné,že mi po sladkém hodnota nevyskočí výš?Dodávám,že nemám po jídle žádnou fyzickou aktivitu,ale klidový režim.Před 2.týdny jsme byla nemocnici na pozorování s bolestmi břicha(vše bylo v pořádku),kde mi dělali celodenní glykem.profil z cukru a moči.Vyšel mi úplně v pořádku(3,5-4,6-5,5-5,1).Jen jsem měla +++ acetonu v moči.V diab.poradně mi řekli,že to mohlo být tím,že v nemocnici jsou delší pauzy mezi jídly.Doma jím častěji a ve včerejší moči v poradně jsem prý aceton neměla a opravdu nehladovím.I když mám přírůstek zatím jen 5kg.Včera výsledky dlouhodobého cukru prý jako u zdravého člověka(tuším 33-34?-zprávu jsem odevzdala hned na gynek.).Dostala jsem papírky na moč a mám si ještě navíc měřit ten aceton.Myslíte si,že mám opravdu těhotenskou cukrovku? A nemám se bát o miminko,když sem tam zhřeším(sním hlavně více ovoce,než je povoleno,hlavně jablka),pokud mi hladina cukru neskáče nad povolenou normu?? Moc děkuji za odpověď. Vlaďka

Určitě nemáte důvod se stresovat. Cukrovku sice máte (podle výsledku OGTT jednoznačně), ale máte ji perfektně kompenzovanou (léčenou) a s mírným průběhem - proto snesete i občasné mlsání i více ovoce. O miminko se bát nemusíte - rozhodující jsou glykémie, které máte výborné.

Dobrý den, prosím vás chtěla bych se zeptat jaké by měly být po 2 hodinách snědení jídla hodnoty glykemie u lidí, co drží dietu a naopak u zdravého? Děkuji za odpověď.

Po 2 hodinách od dojedení jídla by glykémie měla být do 6,7 mmol/l - stejně tak u zdravých osob. U těhotenské cukrovky ale dáváme přednost měření po 1 hodině.

Dobrý den, v 28+1 jsem byla na OGTT s výsledky 5,1/8/3,5. může být zvýšená první hodnota daná tím, že jsem šla takhle pozdě? zvyšuje se hladina přirozeně směrem k porodu, když se má chodit 24 - 28 TT? můžu mít vyšší hodnotu přirozeně proto, že nejím příliš masa a nemusí se ještě jednat o cukrovku? Děkuji

Diagnostická kritéria pro těhotenskou jsou platná po celé těhotenství a zdravé ženy bez cukrovky mají normální glykémie až do porodu. Menší konzumace masa také za nic nemůže. Spíš je otázka, zda se opravdu jedná o cukrovku - ta hodnota nalačno je jen o fous a ty další dvě spíše nízké. V tomto případě bych doporučovala ještě jednou zkontrolovat samotnou glykémii nalačno.

Dobrý den ,chtela bych se zeptat na správné měření hodnot na lačno.Vždy když se měřím doma tak mám hodnoty kolem 6 a nekdy i 7 a když jdu na měření k doktorce tak mám hodnoty naprosto v norme a v pořádku.Nechápu čím to muže být a kdy přesně by se melii hodnoty na lačno meřit.Je to hned jak ráno vstanu nebo za nejakou dobu.Doufám,že to není moc hloupý dotaz ale zajímalo by me to.Moc děkuji

To není hloupý dotaz a chtělo by to zkontrolovat glukometr.

Dobrý den, prosím vás mám dotaz. Celý víkend jsem byla na svatbě, kde byli různé sladké i nesladké pochoutky, potom nevyspání, za celý víkend tak 10 hodiny spánku (jiné prostředí), pondělí jsem celé proležela únavou a strava také nic moc dietní - dojídání ze svatby. V úterý jsem podstoupila test ogtt s výsledkem nalačno 4,8 a po necelých dvou hodinách 9,5. Ještě musím dodat, že jsem velký ,,nervák". Vždy, když mi měří tlak v nemocnici mám ho vysoký 165 horní spodní je v normě, už měsíc mi bylo doporučeno si ho měřit doma 2krát denně a doma mám tlak od 110 do 125 horní. Myslíte, že na to má vliv stres a všechny věci, co jsem popsala? Děkuji.

Nějaký vliv ten víkend mít mohl, ale ne takový, aby byla výsledkem glykémie 9,5 aniž by se jednalo o těhotenskou cukrovku - jinými slovy, myslím si, že ji máte. Stres neovlivní bezprostřední hodnoty glykémie tolik jako krevní tlak - nedá se to srovnávat. Spíše by mě zajímalo, co si představit pod "po necelých dvou hodinách". Hranice pro glykémii za 60 min po vypití roztoku je 10,0 a po 120 min 8,5.

Děkuji za odpověď. Bylo to po hodině a půl či třičtvrtě.

V tom případě ta vaše cukrovka až tak jistá není - za půlhodinu by ta glykémie mohla slézt pod 8,5 a taky nevíme, zda v 60. min nebyla přes 10,0. Vzhledem k tomu, že nejasností je víc, stálo by za to test opakovat, ale správně - viz http://www.tehotenskacukrovka.cz/OGTT_jak_se_zjisti_tehotenska_cukrovka_GDM

Děkuji za odpověď. Dietu budu stejně raději držet, bojím se o mimčo. Za týden jdu na kontrolu a zítra si zkusím udělat celodenní profil. Zkusila jsem si změřit glykemii po večeři, snědla jsem 200g nějaké hnědé bulky, namazané máslem, dva plátky šunky od kosti a půl okurky. Po hodině, co jsem dojedla jsem naměřila 6,8. Jsem z toho všeho zmatená.

Dobrý den, v 26.tt jsem podstoupila OGGT.
Hodnoty byly nalačno 5,0 za hodinu po vypití 9,30 a za dvě hodiny 8,10.
Chodím do diabetologické poradny v okresní nemocnici - která není přímo specializovaná pro těhotné.
Byla mi doporučena dieta, jídlo 5-6 x denně. Dostala jsem glukometr a 50 testovacích proužků, mám se měřit 3x do týdne vždy jen hodinu po jídle.
Pokud se vlezu do normy 7,5 hodinu po jídle je to OK a mám pokračovat, následně mě za měsíc čeká kontrola s odběry.
Měla jsem snad všechny předpoklady pro cukrovku ( nadváha, cukrovka v rodině, 3 x potrat, vyšší tlak). Myslíte že kontrola 3x týdně stačí?
Zatím jsem se testovala jen jednou a po snídani naměřena hodnota 7,3. Švagrová měla cukrovku u obou neteří a jezdila do dia poradny do Brna.
Musela se testovat doma vždy před i po každém jídle. Sice jsem ráda že u mě stačí jenom 3x do týdne, ale určitě nechci nic zanedbat.
Jsou počáteční hodnoty z OGGT hodně vysoké? Mohla mít švagrová vyšší když se musela testovat při každém jídle?
Děkuji moc za odpověď
S pozdravem Mitysková

Podle nových kritérií sice nemáte cukrovku, ale s ohledem na vyšší riziko je dobře, že jste hlídaná. Hodnoty OGTT byly ještě v normě, ale při horní hranici. Měření 3x týdně je více než dostatečné, stačilo by i méně (1x týdně, event. po rizikovějším jídle).

Dobrý den, jsem ve 30. tt a z gynekologie mě poslali do diabetické poradny, i když jsem měla oGTT v normě 4,4-9,3-6,4, ale je mi nad 30 let, jsem obézní, v předchozím těhotenství jsem byla hlídána pro gestační diabetes díky podobným výsledkům jako tentokrát, dcera měla porodní váhu 3,65 kg, další věc je větší množství plodové vody a plod je o 14 dní větší prý hlavně v bříšku. Dostala jsem glukometr na velký glykemický profil (48 hodin) a všechny glykémie jsou v normě ranní max. 4,9, před jídlem také max. 4,9 a hodinu po jídle max. 7,3. Mám problém s dietou, když mi před týdnem oznámili, že je miminko větší zřejmě kvůli diabetu, tak jsem si našla vaše stránky a začala dodržovat stravu na 250 g sacharidů, paní doktorka mi snížila v pondělí příjem na 200 g a 7500 kj, takže od pondělka jím na 200 g, dnes jsem se vážila, dělám to pravidelně každé úterý a mám o 4,5 kg méně než před týdnem, což mi nepřipadá v pořádku a pokud budu dodržovat jídelníček co jsem dostala v poradně, tak mám strach, že půjde váha ještě rychleji dolů. Za celé těhotenství jsem přibrala jen 3 kg a teď jsem -1,5 kg pod původní váhou. Mám strach, aby takové snižování váhy neublížilo miminku. Co jím na 200 g sacharidů, tak jsem hrozně unavená. Jak mám upravit jídelníček, abych alespoň udržela váhu? Můžu si zvýšit sacharidy na 250 g, když mám normální glykemie? Děkuji za radu. Krásný den

Nová kritéria pro diagnózu těhotenské cukrovky jsou v platnosti teprve krátce a bude chvíli trvat, než si na ně lékaři zvyknou. Pomoci tomu můžou i samy informované těhotné ženy, budou-li jejich aplikaci vyžadovat. Ve Vašem případě se tedy nejedná o cukrovku a nepatřite do diabetologické poradny. Otázku množství sacharidů není třeba řešit. Na druhou stranu sama obezita je i bez cukrovky rizikový faktor a pomůže hlídat váhové přírůstky, aby nebyly příliš velké. Hubnutí a trápení se hladem ale není na místě. Stravujte se rozumně, zdravě: hodně zeleniny, kvalitní maso, mléčné výrobky s normálním obsahem tuku (ne smetanové výrobky, ne tučné sýry), hlídejte tuky (zejména živočišné - nejezte uzeniny, tučné maso a tučné mléčné výrobky), tak abyste se cítila dobře, ale nepřibírala více než 1-2 kg za měsíc.

Dobrý den, jsem ve 38. týdnu těhotenství, s potvrzenou cukrovkou, kterou kompenzuji dietou, kdy hodnoty po jidlech mám v pořádku a na noc si musím píchat inzulín momentálně 7 jednotek a ranní hodnoty se mi dostanou pod požadovanou hranici. Co mě teď trápí, chodím do rizikové poradny FN v Plzni a v pondělí mi bylo sděleno, že mi porod budou příští týden (což bude 38+3 tt) vyvolávat. Nikdo mi ale vlastně neřekl proč. Miminko je malé dle UTZ má 2600 gramů a žádné jiné komplikace a potíže také nemám dle sdělení paní doktorky je všechno v pořádku, už by mi porod vyvolavali tento týden, ale potřebují, aby miminko ještě trošku povyrostlo, a ja nechápu, z jakého důvodu mi bude porod vyvoláván poměrně brzo cca o dva týdny ďříve. Můžete mi, prosím, sdělit, proč bude takto postupováno? Moc Vám děkuji za odpověď. Soňa

Ohledně porodu žen s těhotenskou cukrovku v současné době není žádné jednoznačné doporučení (ani u nás ani ve světě) a budeme se muset s porodníky pokusit o nějakou domluvu, protože praxe na různých pracovištích je velmi rozdílná. V porodnici u Apolináře se postupuje individuálně a domnívám se, že ve Vašem případě by s porodem nespěchali. Není žádný důvod paušálně aplikovat doporučení nepřenášet, které platí pro ženy s nedostatečně léčeným diabetem, také u žen s výborně kompenzovaným diabetem na dietě nebo malých dávkách inzulínu. A už vůbec ne před termínem porodu - v nedokončeném 39. týdnu.

Děkuji Vám mockrát za odpověď. Bohužel se mnou o tomto nikdo nekomunikuje a zřejmě budu nucena se podvolit a nechat si porod vyvolat, i když mě zatím nikdo nepřesvědčil o tom, že je to v mém případě nutností. Jsem z toho taková rozpolcená, ale co můžu udělat, budu muset důvěřovat porodníkům, nic jiného mi v mojí situaci nezbývá, a věřit, že vše dopadne dobře. Soňa

To zní tak rezignovaně... V roli pacientky jste vůči lékařům v partnerském vztahu, nikoliv podřízeném, navzdory tomu, že na to my lékaři někdy (a někdy i často) zapomínáme. Důvěřujte své intuici. Sporné zákroky máte právo odmítnout.

Dobrý den, tak dnes jedna dobrá zpráva. Paní doktorka mně řekla, že pokud mám glykemie v normě a píchám si jen poměrně malé množství inzulínu, je dle nějakého nového předpisu možnost nechat porod proběhnout až ve 40. týdnu, z čehož mám opravdu radost. Miminko zase přibralo a všechny utz a kontroly dopadly v pořádku, takže prý není důvod indikovat porod takhle brzo, nejsou tam žádné známky diabetické fetopatie. Takže vám moc děkuji za povzbuzení, nenechala jsem se dnes jen tak odbýt a bylo mi na všechny dotazy konečně k mé spokojenosti zodpovězeno. Ještě jednou díky. Soňa

Dobrý den,už jsem jednou psala ale můj příspěvěk se mi nechce zobrazit tak to zkouším ještě jednou.Jsem ve 28tt těhotenství a byla jsem na testu těhotenské cukrovky.Výsledky mám na lačno 4.352 , po 1Hod. 7.399 , po 2Hod 8.49 . Ráda bych věděla jestli mám nebo nemám těhotenskou cukrovku.Z laboratoře mě poslali s výsledky na diabetologii kde mi setra řekla že neví jestli knim spadám nebo nespadám takže jsem se pochopitelně lekla,šla se zeptat doktorky a ta jí řekla že můj test je negativní ať nejím moc sladkého a piju jen neslazenou vodu.Takže nevím co můžu a co ne..Děkuji Vám moc za odpověď:-)

Podle nových kritérií cukrovku nemáte, i když ta poslední hodnota byla o chlup. 8,5 už je zvýšená. Na druhou stranu ty první dvě hodnoty jsou s velkou rezervou, takže celkově bych ten test hodnotila jako negativní - jako vaše paní doktorka. Nejíst příliš sladkého a nepít slazené limonády je obecné doporučení prospěšné všem těhotným...a nejen těhotným. Víc netřeba, cukrovku nemáte.

Děkuji Vám moc za odpověd!Moc jste mě uklidnila.Takže jidelniček nijak měnit nemusím?a když si občas dám nějakou buchtu to vadit nebude?Děkuji Vám!!

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně jídelníčku. Ve 24. týdnu jsem byla na OGTT hodnoty mi vyšly 5.34 a po dvou hodinách 7.76, po hodině mi krev nebrali. Muj gynekolog mě poslal do diabetologické poradny. Tam mi paní doktorka naměřila asi hodinu po jídle (měla jsem i sladkou šťávu a chléb a ředkvičky) 7.6. Dále mi řekla, že to jsou hraniční hodnoty s inzulínem, ale že dáme dietu s tím že bych měla jít na kontrolu za měsíc. Dala mi jídelníček ne pro těhotné, protože ten prý nemají. Ale v jídelníčku je omezena porce masa na 70g k obědu i k večeři. Ve vašem článku píšete, že maso by šlo jíst v jakém koliv množství ( jasně že přiměřeně). Za 10 dní diety jsem zhubla přes 4 kg, což mi nepřijde dobře. Chci se zeptat, jak moc to bude vadit, když si dám porci masa kolem 100-150g? Zda to jde nebo zda mám počkat až se tělo vyrovná s menšími porcemi. Měřené hodnoty cukru během dne byly: ráno na lačno 4.4 dvě hodiny po snídani 5.1. před obědem 4.4 dvě hodiny po obědě 6.3, před večeří 4.0 dvě hodiny po věčeři 5.2, před spaním 5.4.Děkuji za odpověď.

Dostala jste zřejmě leták s dietou pro diabetiky 2. typu, kde je jednou z priorit omezení živočišných tuků (více než cukrů). Jejich hlavním zdrojem jsou uzeniny, ale také maso - taková dieta se však naprosto neslučuje s potřebami v těhotenství, proto ji s klidným svědomím hoďte do sběru a řiďte se dietou na těchto stránkách. Hned k obědu si dopřejte pořádnou flákotu a žádné další hubnutí! Hlídejte pouze sacharidy. Dále doporučuji spíše měření po hodině od dojedení jídla - řekne nám více než měření za 2 hodiny (které se doporučuje opět spíše u diabetiků 2. typu).

Dobrý den chtěla bych se zeptat.Moje doktorka z dia poradny mi dala glukometr na měření hodnot.Mám se měřit jeden den v týdnu vždy jen po jídle a další týden jen jeden den v týdnu před i po jídle.Měřím se ted třetí týden všechny hodnoty mám vždycky do normy ale hodnota na lačno vždy ráno je vyšší.Vždy kolem 7.Můžete mi poradit čím to je nebo co mám upravit v jídelníčku.Jestli to není i tím že jím poseldní jídlo v 18.00 večer.Snad to není nic hrozného a nehrozí mi inzulínDěkuji za odpoved.

Začněte určitě tím, že přidáte 2. večeři mezi 21. a 22. hod. Měla by obsahovat delší cukry, není vhodné ovoce. Vhodná 2. večeře je např. kousek pečiva s žervé. Pokud se ranní glykémie neupraví, bude nutný inzulin - jednou denně, déle působící, aplikovaný před spaním - sníží ranní glykémii. Takto inzolovaně vyšší glykémie nalačno nejsou pro typickou těhotenskou cukrovku obvyklé a vídáme je spíše u MODY 2 diabetu. MODY 2 je mírná porucha, která se mimo těhotenství neléčí, v těhotenství je ale v některých případech nutný inzulin (po porodu se opět vysazuje). Tento typ cukrovky se diagnostikuje ve FN Motol speciálním vyšetřením z jednoho odběru krve.

Dobrý večer, ráda bych se zeptala, kdy se přistupuje k léčbě těhotenské cukrovky inzulinem. Abych byla konkrétní... Všechny hodnoty měřené glukometrem mám v pořádku (měřím se již 3 týdny), až na jednu hodnotu naměřenou hodinu po večeři. Ta byla 8,8. Nechápu, kde jsem udělala chybu, ale zřejmě jsem si musela špatně spočítat množství sacharidů v jídle (snědla jsem víc, než jsem měla). Tato hodnota mě celkem vyděsila. Je toto indikací k tomu, abych začala být léčena inzulinem? Nebo by těch hodnot muselo být víc? Děkuji za odpověď.

Důvodem nasazení inzulinu jsou opakovaně vyšší hodnoty glykémií, aniž se jedná o dietní chyby. Buďte tedy úplně v klidu :-)

Dobrý den,
prosím o radu, jak dále postupovat. Ve 27.tt jsem podstoupila OGTT s výsledky 4,8 – 9,3 – 6,7. Test však nebyl proveden úplně ok – nahlásila jsem, že jsem si ráno omylem 2x lokla mléka (a možná i v noci, pomáhá mi to na pálení žáhy a neuvědomila jsem si, že to může test ovlivnit), ale sestra řekla, že to nevadí. A během testování nám doporučili, ať si jdeme vyřídit co potřebujeme, takže mezi jednotlivými odběry jsem nebyla v klidu.

Ve 32.tt jsem se dostala do diabetické poradny. Výsledky glykemie z prstu byly 4,1 a 7,3. Sestra v poradně mi řekla, že pro ni jsou to hraniční hodnoty – je to tak? Mě jako laikovi připadá, že tam je celkem rezerva :-) Test mi udělali i přes to, že jsem byla nastydlá.

S lékařkou v poradně jsem pak chtěla probrat, zda je opravdu nutné, abych byla vedená s těhu cukrovkou a zmínila jsem se jí o nových normách. Reagovala podrážděně, že ona se jimi řídit nebude a že s výsledky které mám mě rozhodně z poradny nepustí. Dostala jsem dietu, glukometr prý není potřeba, další kontrola za 2 týdny. Za 3 dny budu mít ještě výsledky z testu na dlouhodobý cukr (snad to píšu správně).

Jsem dost na pochybách, jestli je dodržování diety a pravidelné (a pro mě stresující) kontroly opravdu nutné. Zároveň však samozřejmě nechci ohrozit dítě (až dosud je vše ok, i jeho velikost vždy odpovídá daným týdnům). Myslíte, že je dieta v mém případě opravdu nutná? Bylo by případně možné se objednat na osobní konzultaci a vyšetření k Vám? Dostanu od Vás pak zprávu pro moji gynekoložku? Protože pochopitelně nechci, aby si myslela, že si stanovuji diagnózu sama podle internetu :)

Nejprve k OGTT - to mléko by hrálo roli v případě, že by glykémie "nalačno" byla vyšší, což nebyla. Horší je ta fyzická aktivita během testu - dělá falešně nižší hodnoty. Takže nelze s jistotou říci, zda ty hodnoty byly opravdu v normě (podle nových krirérií). Hodnoty testu v dia poradně jsou v normě, ale nepíšete, o jaký test se jednalo. K přístupu paní doktorky lze konstatovat jen to, že nová kritéria jsou pro diabetology závazná, protože jsou součástí doporučeného postupu scháleného Českou diabetologickou společností (je to ale horká novinka z dubna t.r., bude chvíli trvat, než se o ni všichni dozví). Můžete se objednat, pokud jste už pokročilejší týden, viděla bych to spíš na test se snídaní (ne opakování OGTT), zprávu Vám samozřejmě dáme.

Dobrý den, na základe OGTT jsem měla hodnoty (nalačno 4,20, po 2 h 8,10) proto mě můj lékař odeslal do diabetického centra. Tam mi ale řekli, že zohledňují nové normy a proto mě jako pacientku nepřijali s tím, že cukrovku nemám. Moje dvojče cukrovku měla (podle starých norem) a tak má doma ještě glukometr, proto jsem v mezidobí, než jsem měla termín na diabetologii, dodržovala zásady pro cukrovku pro těhotné. Ráno jsem mívala hodnoty 5,0 a častěji i více a hodinu po jídle jsem někdy měla i 7,5 až 7,8. Zajimalo by mě, zda se změnou norem pro cukrovku byly zvednuty i normy po jídle? Doporučenou hodnotu 7,3 jsem snadno překročila i s "dietou", natož teď, když nemám žádnou dietu držet. Mám tedy mít za to, že cukrovku nemám nebo mám? Děkuji moc! JH

Hodnoty po jídle se zvýšily na uvedených 7,8, ale i tak jsou ty Vaše přece jen trochu vyšší, než mají běžně ženy bez cukrovky. Nejsem zastáncem toho, aby se aplikovala nová kritéria, aniž je proveden celý test - v tom Vašem chybí stanovení glykémie v 60. min. Pravděpodobnost, že byla 10,0 a více (což by svědčilo pro cukrovku) je sice malá, ale přece jen ne nulová. Doporučuji, abyste s výsledky z glukometru znovu zašla na diabetologii.

Dobrý den paní doktorko,moc děkuji za odpověď! Budu se tedy nadále měřit a kdyby se objevovaly hraniční hodnoty (hlavně v pozdějším stadiu těhotenství, kdy se to bude zhoršovat), tak se tam znovu vypravím. Chtěla jsem se zeptat, zda-li mi může proužky na testování předepsat i můj gynekolog či obvodní lékař? (Je možné, že prošlé testovací proužky mohou zkreslit výsledky mého vlastního testování? Jsem totiž i trošku ráda, že mě nepovedou jako tu s cukrovkou, a nebude mi tak hrozit vyvolávaný porod atd. Moc děkuji! Krásný den. A moc děkuji za úžasné stránky, které jsou opravdu jedinečné! I mne zbavily pochyb, že jsem si cukrovku zavinila sama a dávají mi spoustu rad, jak s dietou naložit. JH.

Prošlé proužky jsou určitě nepoužitelné a mohly by vysvětlit ty vyšší hodnoty. Některé typy glukometru jsou naprogramovány na rozpoznání prošlého proužku a hlásí jej jako chybu, jiné přístroje nikoli a musí to člověk hlídat sám. Proužky předepíše pouze diabetolog v případě potvrzené cukrovky, jinou variantou je si je koupit (na občasné kontroly by mělo stačit jedno balení po 50 ks). Do lékárny zajděte s glukometem nebo s krabičkou od předchozích proužků, protože co výrobce glukometru, to jiné proužky.

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký je postup v mém případě...dnes jsem měla podstoupit zátěžový test na cukrovku /jsem 25.tt/- v předchozích dvou těhotenstvích bylo vše v pořádku..
dnes mi byla na lačno v 7,00hod. ráno odebrána krev /již od 18,00 předchozího dne jsem nejedla a pila jen neperl.,neslazenou vodu/... s tím,že po výsledcích mi bude podána glukoza a budu čekat..
sestra mě ale poslala nakonec domů s tím,že mám vyšší hodnoty než jsou hraniční pro provedení testu- tedy vyšší než 5,6.... takže test nemůže být proveden...mou hodnotu mi říct nechtěla, že prý se vše dozvím až od svého gynekologa...
shodou okolností mi těsně před těhotenství kamarád měřil cukr /je diabetik/ a na lačno jsem měla hodnotu 6,2 a asi 2,5 hodiny po jídle hodnotu 8 -.
/ale to bylo mimo těhotenství/, v těhotenství jsou normy asi přísnější ,že?

Jaký tedy bude u mne postup.... vůbec vlastně nevím, co znamená, když nelze tento test provést...
Děkuji velice za odpověď, Markéta..

Ten postup byl v pořádku - test by neměl být proveden, je-li zvýšená již glykémie nalačno. Glykémie nalačno by se měla zopakovat ještě jednou a pokud bude opět vyšší, máte těhotenskou cukrovku. S ohledem na ta měření u vašeho kamaráda je to pravděpodobné a možná jste měla vyšší glykémie už před těhotenstvím. Z glukometru se ale nedělá diagnóza, musí se to ověřit z žilní krve standardní laboratorní metodou.

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
b
D
p
Y
Enter the code without spaces.