Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je možné místo cukru při těhotenské cukrovce používat obilné slady(např. Sladovit) nebo různé sirupy(např. rýžový).
Děkuji za odpověď

Bohužel nelze, protože většina cukrů v nich obsažená jsou jednoduché cukry. Jsou určitě zdravější než bílý cukr, ale při cukrovce nejsou vhodné.

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, co to znamená, když mně v testu na cukrovku vyšla glukóza na lačno 3.6, ostatní hodnoty jsou v normě.
Děkuji Vám za odpověď.

Znamená to, že i glykémii nalačno máte v normě :-) V těhotenství zdravých žen jsou nižší hodnoty běžné.

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak moc ovlivňuje výsledky testů těhotenské cukrovky předchozí konzumace cukrů? Test na cukrovku mě čeká cca za tři týdny, ale ráda bych nyní cukry (kromě přirozených, jako je ovoce a zelenina) přestala konzumovat. Těhotenské chutě a stres způsobily, že jsem prakticky od začátku těhotenství každý den konzumovala opravdu velké množství cukrovinek, což se nyní bohužel projevilo kvasinkovou infekcí. Ráda bych tedy léčbu podpořila i jídelníčkem, ale bojím se aby to neovlivnilo výsledky. Cukrovku (normální) má matka a měla i babička a proto bych nerada něco podcenila.

Děkuji a přeji pěkný den

D.B.

V doporučení biochemiků se uvádí, že výrazné omezení cukrů několik dnů před testem může zkreslit jeho výsledky. Vaše rozhodnutí je ale správné a ovlivnění testu neřešte. S ohledem na rodinnou anamnézu máte vysoké riziko těhotenské cukrovky, možná ji už máte (kvasinkové záněty mohou být průvodní jev) a proto rozhodnutí vysadit cukry už teď je jedině dobře.

Dobrý den,
mám více dotazů, ale především se chci zeptat zda je postup "zjištění a léčby" mé cukrovky v DRUHÉM těhotenství standartní. V prvním těhotenstí mi byla zjištěna těhotenská cukrovka klasicky kolem 24 tt zátěžovým testem ( nevím ale zda to nebylo ovlivněno konzumací většího množství cukru večer před testem, nicméně min. 8 hodin nalačno jsem určitě byla - to je můj druhý dotaz - konkrétně se jednalo o marcipán - dejme tomu v osm nebo devět večer a test kolem sedmé ráno.). Přesné hodnoty už si bohužel nepamatuji, myslím, že na lačno byla vpořádku - nějakých 5, něco, ale ta hodinu po testu byla 10,1 - prý extrémně vysoká, po dvou hodinách už si nepamatuji. Léčila jsem se tedy dietou kterou jsem se snažila co nejpoctivěji dodržovat a docházela jsem pravidelně na diabetologii ( ikdyž se musím přiznat, že sem tam jsem přecejen zhřešila). Všechna další měření z prstu pak už byla vpořádku, porod byl vyvolávaný čtyři dny před termínem ( zde se chci zeptat proč - žádný jiný důvod kromě cukrovky - která byla úspěšně léčená nebyl, v rodině také žádnou zátěž nemám a chci se ještě zeptat zda můžu vyvolávaný porod v tomto případě odmítnout). Odhad miminka byl do 3,5 kg nakonec vážil jen 2940 gramů, zdravý. A teď ten hlavní dotaz. Nyní jsem podruhé těhotná - momentálně 18 tt a už někdy v sedmém týdnu mi bylo doporučeno moji gynekoložkou abych se objednala na diabetologii. Učinila jsem tak tedy a předpokládla, že mi bude zopakován zátěžový test - byť třeba dříve než v prvním těhotenství. Tak se ale nestalo. Již v tom sedmém týdnu mi bylo doporučeno abych držela dietu a objednali mě na kontrolu v 15tt, tehdy mi výsledky vyšly vpořádku - ale byl to jen odběr z prstu na lačno a po jídle a objednali mě zase až za měsíc ( ve 20tt) s tím, že zatím ASI cukrovku nemám, protože i dlouhodobá hodnota mi vyšla dobře. Dál prý mám držet dietu. Atak se chci zeptat, nemělo by být standartní, že se zopakuje zátěžový test aby se zjistilo zda se cukrovka opakuje, prý 95% těhotných ji pak má znovu, ale co těch zbylých 5%? Budou mi ho provádět zase v tom 24 tt, nebo všechny ženy co jsou podruhé těhotné a v prvním těhotenství měly cukrovku jsou automaticky považovány za to, že cukrovku opět mají? Netrápí se pak některé zbytečně? Protože co si budeme povídat ona ta dieta přecejen omezující je, ikdyž chápu, že má své důvody a rozhodně ji nechci nijak zpochybňovat, určitě se to dá vydržet pokud člověk ví, že to má smysl a jsou to jen ty tři nebo čtyři měsíce do porodu. Ale pokud je to vpodstatě celé těhotenství a člověk ani neví zda vůbec nějakou cukrovku má tak je to docela vyčerpávající. Nechci nic podcenit, ale také se nechci trápit zbytečně. Mohu trvat na provedení zátěžového testu i v druhém těhotenství? Vím, že je můj dotaz obsáhlý, ale moc prosím a předem děkuj za odpověď. Doufám, že jsem popsala vše důležité. S pozdravem Hanka.

Určitě trvejte na opakování testu v obvyklém termínu po 24. týdnu. Jen dejte pozor, ať je proveden správně, jak je uvedeno na našich stránkách. Nejsem zastáncem preventivního držení diety (pokud je žena rozumná a nedělá blbosti škodlivé i pro zdravou těhotnou ženu). Na druhou stranu se určitě nezlobte na Vaše ošetřující lékaře, že po Vás chtěli dietu, když (možná) nebyla nutná. Daleko horší jsou opačné případy zanedbané péče a navíc, není vlastně přesně známo, co má vliv na opakování a neopakování těhotenské cukrovky (takže možná budeme časem všichni preventivně doporučovat dietu ženám s těhotenskou cukrovkou v předchozím těhotenství). K vyvolávání porodu před termínem u těhotenské cukrovky dobře kompenzované dietou není důvod a máte samozřejmě právo to odmítnout.

Děkuji mockrát za odpověď, samozřejmě nechci miminku ublížit a v doktory všeobecně mám důvěru, ale zarazilo mě, že právě ani nemají zájem zjišťovat zda vůbec nějakou cukrovku opět mám. Přeji co nejukázněnější pacienty a pěkný den. Mimochodem, za svobodna jsem se také jmenovala Hana Krejčí :)

Dobrý den, ve 26tt jsem byla na testu OGTT. Na lačno jsem měla 4,75 a po dvou hodinách 8,0. Hodnotu glykémie po hodině mi neměřili. Podle hodnot, které uvádíte na těchto stránkách a také dle mé gynekoložky, mám tedy těhotenskou cukrovku. Ovšem nyní jsem se dočetla, že jsou stanovené nové hodnoty - 8,5 mmol/l ve 120. min. Mám tedy těhotenskou cukrovku nebo ne? A lze toto objektivně posoudit jen ze dvou hodnot, když mi prostřední chybí? Děkuji za odpověď. L.

Nelze. Pro použití nových kritérií je absolutně nezbytné stanovení všech tří hodnot. Jak už jsem psala v některé předchozí odpovědi - musela byste buď znovu podstoupit test se stanovením všech tří hodnot nebo to pro jistotu berte jako těhotenskou cukrovku.

A můžete mi, prosím, sdělit, zda víte nebo jste se třeba nepídila, proč tedy laboratoře dělají test jen s hodnotou nalačno a po dvou hodinách? Předpokládala jsem, že mi udělají test, kde se skutečně prokáže, zda mám těhotenskou cukrovku či nikoli. Ale pokud jsou mi dvě hodnoty pro správné stanovení na nic a mám to tedy raději pro jistotu brát tak, že mám těhotenskou cukrovku, tak se mi to vůbec nelíbí. Je pro mě s malým dítětem (v prvním těhotenství jsem cukrovku neměla - na základě stejných testů) fakt těžké dodržovat pevný stravovací režim a ještě si k tomu přepočítávat, kolik čeho můžu (zvlášť, když je dítě ve fázi, že mu rostou zuby, jí málo a hlavně nepravidelně). Nejsem z těch, které by do sebe rvaly sladké horem dolem, přestala jsem pít i slazené limonády a džusy... Nerada bych "ublížila" miminku nebo sobě, ale hlídání času, kdy jíst a dodržovat ho (s přepočítáváním, kolik sacharidů můžu), je tak nějak nad moje síly. :-(

Důvodem, proč některé laboratoře stanovují glykémii jen nalačno a po 2 hodinách je ten, že v posledním doporučení z r. 2008 bylo nešťastně napsáno, že stanovení hodnoty v 60. min je dobrovolné. Proto ten zmatek a nejednotnost - některé laboratoře ji stanovují, jiné ne, někteří lékaři ji berou v úvahu, jiní ne. Vyřeší to až zavedení nových mezinárodních kritérií, ale bude to trvat, zatím je přijali jen diabetologové, gynekologové a biochemici o tom jednají. Chápu, že se Vám nechce do diety, pokud je naděje, že není nutná. Pokud si to později nechcete vyčítat, nezbývá než jít na test znovu se stanovením všech tří hodnot.

Dobry den,

rada bych se zeptala, zda se da u pacientek s tehotenskou cukrovkou obcas pouzit rostlinne sladidlo ze Stevie?
Dekuji.

Pavlina

Můžete, pokud vám nevadí její anýzová pachuť :-)

Dobry den,
rada by som sa spytala, ci moze tehotenska cukrovka sposobit zaostavanie plodu. V prvom tehotenstve som mala tehotensku cukrovku, dieta sa narodilo s vahou 3 160 g. V druhom tehotenstve som bola na testoch dvakrat, pri prvom sa tehotenska cukrovka nepotvrdila, pri neskorsom ano. Diabetolog mi kontroluje moc, glukozu nalacno a glykovany hemoglobin, vysledky su v poriadku, no merania glukomerom po jedle mi nekazal robit. Som v 37. tyzdni, cca od 30. tyzdna zacal plod zaostavat, zaostavanie je cca 2-3 tyzdne. Moze to byt nasledok tehotenskej cukrovky? Vzdy sa spomina riziko velkeho babatka...
Dakujem za odpoved.

Tuto komplikaci vídáme spíše u žen, které mají déle trvající cukrovku vzniklou jíž před těhotenstvím. Dobře kompenzovaná cukrovka vzniklá v těhotenství probíhá prakticky bez komplikací. Může jít o jinou příčinu než cukrovka a nebo prostý chybný odhad stáří plodu.

Dakujem za odpoved.
Zatial to inu pricinu nema, lebo placenta, plodova voda a prietoky su v poriadku. Chybny odhad to tiez nebude (napriek moznej odchylke pristroja), lebo to potvrdzuje viacero ultrazvukov na viacerych pristrojoch.
Este by som sa rada spytala, ci hodnota glykovaneho hemoglobinu je dostatocne vypovedna hodnota pre posudenie kompenzacie cukrovky, kedze kontrolne merania po jedle mi doktor nekazal robit.
Dakujem.

Po pravdě řečeno, průběžné měření glykémií po jídle je náš nejdůležitější nástroj sledování kompenzace těhotenské cukrovky. Naše pacientky je měří spolu s glykémií nalačno jednou týdně (podle potřeby i častěji). Glykovaný hemoglobin měříme jednou za měsíc, je také velmi užitečný, ale má tu nevýhodu, že je ovlivněný průměrnými glykémiemi v posledních 3 měsících. Má tedy určité zpoždění a také setrvačnost. Pro diabetologa není problém zapůjčit glukometr, trochu problém jsou měřící proužky (pojišťovny proplatí jen málo, někdy musí sama těhotná jít na svou pojišťovnu, aby jí je proplatili...dají se ale samozřejmě dokoupit).

dneska jsem byla na kontrole kvůli cukrovce,kterou dle starých norem prý mám. I když dietu nedržím,tak je všechno v pořádku,ale doktorka mi tam napsala tohle :UZ plodu: 3.4.14-odp.cca –1 týden. Takže to znamená, že prcek je o týden menší, chápu to dobře, že? Děkuju za odpověď

Chápete to dobře, ale hlavu si z toho nedělejte. Samotný termín porodu (od kterého se odvíjí průběžné stáří plodu) je pouze přibližný odhad (+/- 2 týdny), takže -1 týden je v mezích normy.

Děkuju mnohokrát,dost jste mě teď uklidila.

Mohu Vás poprosit o vypsání těch nových hodnot,prosím?

Nová mezinárodní kritéria pro diagnózu těhotenské cukrovky podle výsledků standardního OGTT jsou: glykémie 5,1 mmol/l nalačno, 10,0 mmol/l v 60. min, 8,5 mmol/l ve 120. min OGTT. Těhotenská cukrovka je přítomna, je-li naměřena alespoň jedna z těchto tří hodnot (a vyšší). Oproti původním kritériím se zpřísnila hodnota nalačno, zatímco ty další dvě jsou méně přísné. Omlouvám se, už to mělo být na těchto stránkách aktualizováno, ale zlobí mě editor, snad to v brzké době bude. Upozorňuji ale, že kritéria zatím schválila pouze Česká diabetologická společnost, na OGTT však posílají těhotné ženy gynekologové (a ti o tom zatím rokují) a OGTT provádí biochemici (ti o tom teprve rokovat budou). Nastane proto přechodné období zmatků, doufejme, že co nejkratší.

To nevadí,tak se zeptáme :) Takže to bude asi ještě běh na dlouho trať :) Díky za odpověď.

Dobrý den, byla jsem na testu OGTT ve 26 tt a tam mi vyšly špatné hodnoty na lačno 5,3 a po dvou hodinách od vypití 9,6. Došla jsem si pro žádanku do dia poradny a dostala glukometr s tím , že se mám měřit hodinu po jídle a dnes jsou hodnoty : na lačno 4,9 po snídani 5,6 , po obědě 5,0 a po večeři 4,6 zkusila jsem se změřit dvě hodiny po večeři jelikož v testu jsem měla po dvou hodinách vysokou no a ta už byla 6,3 je tedy možné že mám pomalý metabolismus a mám vysoké hladiny až po dvou hodinách ? Děkuji za odpověď :)

Nepíšete, jaká byla při testu glykémie v 60. min (pokud vám ji měřili), zpravidla bývá nejvyšší. Z jednoho měření na glukometru ale nelze nic soudit o vašem metabolismu, obě ty hodnoty jsou v normě (po 2 hod po jídle by glykémie měla být do 6,7) a "nuance" v rámci normy nejsou důležité :-). Mohlo jít o chybu měření, o jídlo s pomalým uvolňováním sacharidů, o náhodu, o přechodné vlivy na metabolismus... Netrapte se tím a měřte se dále po hodině.

Po hodině mi hladinu neměřili , děkuji za odpověď

dobry den,
jsem prave ve 24. tydnu a ziji ted v UK, tady ta pece neni tak dusledna jako u nas a na muj dotaz, jestli mi budou delat test na tehotenskou cukrovku, mi bylo odpovezeno, ze ji delaji jen v pripade prokazane cukrovky u mych rodicu ci sourozencu. Tvrdila jsem, ze oni sice ne, ale babicka ma stareckou cukrovku, ale to uz je nezajima. Stejne ve 30.tydnu se vracim na porod a vlastne uz na porad zpatky do CR, tak se chci jen zeptat, zda v te dobe uz neni pozde na ten test a nebo ho muzu absolvovat i tak po prijezdu. Predem dekuji za odpoved.

Tak bude to sice o něco později než je doporučeno, ale lepší pozdě než nikdy :-) Pokud je vám více než 30 let, pro jistotu do té doby vynechte cukr. V UK vám jej neudělají vůbec a u nás zase často špatně - pročtěte si prosím na našich stránkách, jak by měl probíhat: http://www.tehotenskacukrovka.cz/OGTT_jak_se_zjisti_tehotenska_cukrovka_GDM a předem se ujistěte, že laboratoř, do které se vypravíte, jej takto provádí.

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je opravdu nutná návštěva dia poradny, při hodnotách 4,53 a 8,4. A jak probíhá další vyšetření, po vypití nápoje s glukózou mi bylo špatně.

Test je neúplný, chybí vyšetření v 60. min. Ty dvě hodnoty jsou sice podle nových kritérií o fous v normě (glykémie ve 120. min testu je zvýšená od 8,5), ale protože nemáme tu 60. min, bude lepší brát to jako cukrovku (než znovu absolvovat test). Každá cukrovka vyžaduje kontroly, které si budete dělat sama na glukometru (měli by zapůjčit v dia poradně). Ten test je pouze diagnostický, v těhotenství už jej znovu nebudete absolvovat :-)

Vyšetření po 60 minutách nechybí, protože mi žádný odběr po 60 minutách nedělali. Zřejmě byl tedy test proveden chybně a výsledky jsou podle Vás téměř v pořádku, takže můžu být v klidu :-)
Glukometr by měřil hodnoty z moči? Odběr krve bych si sama doma stejně neudělala, nesnáším pohled na krev.

V klidu být nemůžete, protože chybí to vyšetření v 60. minutě, které mohlo být zvýšené (zvlášť když ta druhá hodnota byla hraniční). Buď můžete test absolvovat znovu a správně: http://www.tehotenskacukrovka.cz/OGTT_jak_se_zjisti_tehotenska_cukrovka_GDM nebo to pro jistotu brát jako cukrovku a podle toho se zařídit. Glukometr měří cukr v krvi z malé kapky získané z prstu. Není to nic hrozného, hrozné je, když se narodí dítě s následky cukrovky, kterým jste mohla zabránit. Nezlobte se, že to píšu takto drsně, ale to je realita.

Dobrý den, včera jsem byla vyšetření ogtt. Byly měřeny hodnoty 4.554-7.335-7.615.Jsem ve 26.tt a čekám dvojčata. V průběhu vyšetření se mi udělalo nevolno. První hodinu jsem ležela na lůžku a druhou mi bylo doporučeno stoupnout si nachvili na vzduch. Poté jsem už jen seděla. Dvakrát v průběhu testu jsem se i napila trochu čisté vody. Myslíte, že to výsledek mohlo ovlivnit? Jsou hodnoty v pořádku? Do poradny jdu až za týden. Moc děkuji.

Test proběhl v pořádku a cukrovku nemáte (podle starých ani podle nových kritérií), můžete být v klidu:-)

Dobrý den,
chci se zeptat co si o tom mám vlastně myslet.
Byla jsem na ogtt hodnoty všechny v normě až na jeden co byl 1hod po vypití toho sladkého nápoje,bylo to něco málo kolem 9. Byla jsem poslána do diaporadny,kde mi dali jídelníček a DiaPhan na kontrolu moči. Když jsem se šla zeptat jestli mi nemohou půjčit glukometr jelikož proužky mi ukazovali,že mám vše v pořádku. Tak se sestra podívala na mé výsledky z poradny a tam bylo vše v pořádku. A nemusím prý extra dodržovat dietu,mám mít přiměřený pohyb a nemám se přejídat. Na další kontrolu jdu 22.4. zajímá mě teda kde se mohla stát chyba,když jednou to vyšlo tak a podruhé jinak.

Děkuju za odpověď

Abych vám mohla odpovědět, musela bych znát přesně všechny tři hodnoty oGTT. Z té poslední věty navíc nerozumím, jestli jste test absolvovala dvakrát?

Po OGTT jsem měla výsledky 4,63-9.07-5,87. V Dia poradně jsem měla odběr ráno na lačno,potom po snídani a to jsem měla hodnoty 3,97 po snídani 4,90. Jednou jsem měla test s tím pitím a potom až v dia poradně se snídaní.

Glykémie se v krvi neustále mění a má na ni vliv celá řada faktorů, proto je zcela normální, že ve dvou různých situacích (oGTT a test se snídaní), vyjdou různé hodnoty. V obou případech v normě - podle nových kritérií (které již schválila Česká diabetologická společnost a čeká se na vyjádření gynekologů) nemáte těhotenskou cukrovku.

Děkuju Vám moc za odpovědi. Jsem ráda,že aspoň někdo mi v tom udělal pořádek. A můžu se nějak domluvit se svojí doktorkou co a jak bude dál.

Dobrý den,
promiňte, že Vás zatěžuji možná snad až hloupým dotazem. Test OGTT ve 24.tt mám 4,7 mmol/l a po hodině 8,7. Diabetolog ve zprávě píše, že gestační diabetes mám "dle nových kritérií". Navíc mě zarazilo, že dle předepsané diety můj denní příjem je 1 770 kcal. Zdůrazňuji, že čekám dvojčata. Nepřijde Vám to málo? Nehraničí to už s hladověním, které by mohlo doposud zcela zdravým miminkům uškodit ?
Předem děkuji za odpověď a taky za tyto stránky
Hana

Potřebovala bych znát tu třetí hodnotu oGTT (po 2 hodinách), protože ty dvě, které jste napsala, jsou v normě podle starých i nových kritérií. Nemám ráda přepočítávání na kcal, z praktického hlediska stačí hlídat příjem sacharidů, který by měl být 250 g za den. Kaloricky to vychází přes 2000 kcal, přesněji se v doporučení píše: 23-25kcal/kg hmotnosti před těhotenstvím u obézních žen, 30-34kcal/kg hmotnosti před těhotenstvím u žen s normální hmotností. Takže ano, ten příjem není dostatečný.

Dobrý den,
dnes jsem se telefonicky dozvěděla výsledky OGTT s tím, že mám těhotenskou cukrovku, ale na kontrolu k lékaři jdu až za týden, tak bych se chtěla zeptat, jak je to vzhledem k výsledům vážné. Jsem již ve 33 týdnu. V prvním testu ve 25. týdnu jsem měla zvýšenou pouze hodnotu odběru po 1. hodině (10,06), ostatní hodnoty byly v normě. O cukrovku se prý nejednalo, pouze mi bylo doporučeno nejíst sladké, což jsem v podstatě dodržovala. Nyní u kontrolního testu mi vyšly zvýšené hodnoty po jedné i dvou hodinách a po těch dvou hodinách byly hodnoty vyšší i v tabulce pro klasickou cukrovku (přesné hodnoty jsem si nezapamatovala). Mohlo by se jednat o cukrovku, která není jen těhotenská?
Děkuji za odpověď.

Těhotenskou cukrovku jste měla potvrzenou už při prvním vyšetření. Ty zmatky jsou způsobené tím, že někteří lékaři neuznávají hodnotu měření po 1. hodině testu (tu, co jste měla zvýšenou), což ale neodpovídá mezinárodním doporučením - na ukončení zmatků a sjednocení kritérií pracujeme. Podle výsledků testu se nedá soudit, jestli je cukrovka trvalá nebo čistě těhotenská, proto je všem ženám, které ji měly, doporučen kontrolní test zhruba půl roku po porodu.

Dobrý den, byla jsem na OGTT. Hodnoty glykémie jsem měla 5,0 - 10,1 - 6,9. Na kontrole v těhotenské poradně doktor říkal,že je vše v pořádku. Já jsem se dočetla,že hodnoty po hodině od začátku testu mám vysoké,po dvou hodinách by měly být v toleranci. V předchozím těhotenství jsem cukrovku měla a držela jsem dietu. Chtěla bych vědět,jestli trpím těhotenskou cukrovkou,nebo ne. V moči jsem cukr neměla a jiné problémy také ne. Mám se nějak omezovat? Děkuji za odpověď

Máte, a to podle starých (dosud platných) i podle nových mezinárodních kritérií, o kterých se zatím s gynekology jedná. Zvýšená je ta prostřední hodnota (nalačno je v normě). Takže navzdory názoru pana doktora se objednejte na diabetologii (neměli by vás odmítnout), pročtěte si naše stránky a začněte dodržovat dietu.

Dobrý den, Minulý týden jsem byla na dia poradně, kvůli cukrovce. Test mi nedělali, protože jsem měla na lačno hodnoty 5,8 a dva dny na to 5,7. Na poradně mi řekli ať dodržuju dietu něco málo mi k tomu řekli a pozvali mě na kontrolu za týden. Sestra mi dala 3 zkumavky do kterých jsem si den předem, hodinu po jídle měla nakapat dostatek krve z prstu. Když jsem se sestrou začla řešit, že jeden glukometr má doma babi, ale že už nemá testovací proužky, řekla mi ať si je teda koupím a aspoň nemusím "kapat" do těch zkumavek. Tenhle rozhovor slyšel doktor, tak řekl sestře ať mi jeden glukometr půjčí. Sestra mi ho teda dala spolu s asi 35 testovacími proužky a upozornila mě, že mi to musí vydržet až do konce těhu, že více jich nedostanu ( jsem ve 26tt). Bavila jsem se o tom se známou, která měla v obou těhotenstvích cukrovku a chodila na kontroly jinam. Ta na mě hleděla jako kdybych byla z jiného světa a říkala, že u toho jejího doktora jí řekli ať se poměří kdykoliv si nebude jistá(hlavně teda ze začátku, než na to přišla co a jak) a na každé návštěvě se jí ptali, jestli má ještě proužky a když neměla dostala další. Tak nevím jestli měla ona štěstí na doktora, nebo já mám smůlu a nemám raději přejít jinam?
Taky jsem se nedozvěděla jaké hodnoty jsou ještě v pořádku a které už ne.
Na lačno ráno mívám od 5,5 do 5,9 hodinu po jídle od 6,9-8,3 a dvě hod po jídle mi to klesá zase k těm 5-ti
Jsou tyto výsledky v normě?
Děkuji za odpověď

Váš lékař by vám měl zajistit dostatek proužků - pojišťovny jsou u těhotných ochotné schválit více, i když víme, že někde jsou s tím větší problémy (záleží na revizním lékaři). V nejhorším případě pomůže, když si s poukazem na proužky od diabetologa zajdete přímo do vaší pojišťovny - většinou si nedovolí těhotnou ženu odmítnout. 35 proužků je naprosto nedostatečných. Teď ty hodnoty: nalačno 3,5-5,0 (max. 5,5), 1 hod po dojedení jídla 5,0-7,3 (max. 7,8). Máte to tedy trochu vyšší (o to větší důvod se měřit častěji). Pročtěte si naši dietu a zkuste vychytat, co by se dalo zlepšit.

Děkuji Vám za odpověď :)

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
s
Z
w
4
Enter the code without spaces.