Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Inzulín je místě, pokud jsou opakovaně glykémie nalačno více než 5,0 a/nebo hodinu po jídle více než 7,7, aniž se jedná o dietní chyby. To nemáte, buďte v klidu. Pokud by se začaly objevovat, běžte na kontrolu dříve.

Dobrý den
Je to asi zhruba měsíc, co mi zjistili GDM. Asi prvních 14 dní jsme to zkoušeli kompenzovat dietou, ale cukr mi nesmyslně skákal a po dvou zcela stejných jídlech se stejnou gramáží ve stejnou denní dobu jsem měla rozmezí výsledku od 6,8-8,8. Takže pokaždé překvapení. Je to asi týden co mi MUDr dal inzulín a píchám si 3-4-3. Co mě ale trápí je, že mi řekl ať se třeba 2-3 dny vůbec neměřím, že jsem pak zbytečně nervózní a jen čekám jaký bude výsledek....snažila jsem se mu vysvětlit, že naopak mě měření uklidňuje, když vím "co se děje". Řekl že si to jen namlouvám a on ví o čem mluví... Stejně ale to nemůžu vydržet a měřím si aspoň každé druhé jídlo, mám ale obavy, že mě "seřve" že spotřebovávám tolik proužků. Už při dietě mi řekl, že takhle by to nešlo abych se měřila 3xdenně a to jsem s dietou teprve začínala... taky jsem díky tomu měření(které jsem podle doktora prováděla zbytečně) zjistila že mi po některých jídlech skáče cukr na 10 i 11 - a to byly přesně odvážené porce podle jídelníčku. Dnes si měřím profil - poprvé při inzulinu (tak mám oficiálně dovoleno se měřit :D) a mám 5,1 na lačno 7,7 po snídani po hodině a 7,7 po obědě po hodině a čtvrt. Nevím jestli to není ještě pořád špatný výsledek. Tady jsem se totiž dočetla jenom doporučené max hodnoty po 2 hodinách při léčbě inzulínem, Ale profil si mám měřit hodinu po jídle. Nemyslím že by to doktor se mnou myslel nějak špatně, ale nevěří mi že mě opravdu uklidňuje když si hodnoty měřím a nevím jak ho přesvědčit - vůbec si nedovedu představit se dva - tři dny neměřit vůbec, jak mi nakázal. Mám strach o mimčo že se něco zanedbá a proto chci vědět jak na tom s cukrem jsem.
Neměla bych raději doktora změnit? Nebo má pravdu a zbytečně se měřím často i přes to že to přispívá mému klidu? A co ty hodnoty po hodině? Jaké jsou doporučeny?
Děkuji za odpověď

Cílové hodnoty u cukrovky v těhotenství léčené inzulínem jsou nalačno 3,5-5,0 a 1 hodinu po jídle 5,0-7,8. Jste trochu opačný případ, než se obvykle setkáváme - pacientky spíše musíme přesvědčovat, aby se měřily dostatečně často :-) Při léčbě inzulinem je každodenní měření nezbytné, jak se píše v doporučených postupech, které jsou závazné i pro pana doktora :-). Máte zatím malé dávky inzulínu k jídlu a žádný déle působící tzv. bazální inzulín, proto jsou u vás vhodná zejména měření nalačno a po hlavních jídlech (tedy 4x denně). Jednou až dvakrát do týdne by ale i u vás byl vhodný velký profil, tj. před a po hlavním jídle - tedy 6x denně. Pojišťovna v případě léčby inzulínem u těhotných schvaluje dostatečné množství proužků, takže v tomto žádné omezení nemáte. Lékaře snad zatím měnit netřeba, ale stůjte si za svým. Je ale důležité meřit se tak, aby to mělo smysl. Měřte se tak, jak uvádím, jiná měření nemají cenu. Jde zejména o měření po jídle - měla byste se měřit přesně hodinu po dojedení jídla (po hodině a čtvrt uvedená rozmezí už neplatí). Doporučujeme pacientkám, aby si na měření zapínaly budík na mobilu hned po dojedení jídla. Měření taky zbytečně neopakujte (někdy se pacientky změří a po 5 minutách znovu, pak ještě z jiného prstu a řeší s náma, jaktože jsou hodnoty různé - to ale nemá smysl a je to pouze plýtvání papírky).

Děkuji za odpověď. To jsem ráda, že se oficiálně můžu měřit :D Budu si stát za svým :) A telefon si nařídím... z 95% měřím přesně po hodině -v tomhle případě mi to uteklo....
Ještě mě trápí ty ranní hodnoty. Ta včerejší byla nejnižší za celou dobu co se měřím jinak mívám 5,5-5,9
Děkuju za Vaše stránky, jsou pro maminky velkým přínosem :)

Ranní hodnoty by snížil bazální (pomalu působící) inzulín, který se aplikuje večer před spaním, ale to už doladíte se svým lékařem.

Dobrý den, v prvním těhotenství jsem měla diagnostikovánu těh. cukrovku. Nyní jsem těhotná podruhé (14. týden). Na internetu jsem vyčetla, že bych měla absolvovat OGTT již v 1. trimestru, nebude-li zjištěn, tak v 2. trimestru, a nakonec ve třetím. Na těchto stránkách jsem tuto informaci nenašla. Zajímalo by mne, jak to tedy je. Zatím jsem absolvovala pouze měření lačné glykemie, kterou mám v normě (ale tu jsem měla v normě pokaždé i v předešlém těhotenství).
Dále bych se chtěla zeptat na nová kritéria stanovení těhotenské cukrovky. Podle těchto kritérií bych v 1. těhotenství těhotenskou cukrovku neměla. Nicméně při měření hladiny cukru zapůjčeným glukometrem po jídle (zejména po snídani) jsem povolené hodnoty překračovala - ke konci jsem už v podstatě nemohla snídat téměř nic. Mám strach, že při dosažení stejných hodnot OGTT nyní v druhém těhotenství mi nebude cukrovka stanovena, ale přesto budu povolené hodnoty po jídle překračovat (nicméně nad tím nebudu mít kontrolu, jelikož nedostanu k dispozici glukometr).
Děkuji mockrát za odpovědi.

Ve starším doporučení bylo uvedeno opakování OGTT tak, jak píšete, a bylo to tak původně i na těchto stránkách až do nedávné aktualizace. V praxi se toto doporučení málokdy dodržovalo, celkově byl a stále je v diagnostice těhotenské cukrovky velký zmatek a nejednotnost. V současné době se Česká diabetologická společnost snaží prosadit nová mezinárodně jednotná doporučení a ta uvádíme nově i na těchto stránkách. Podle těchto nových doporučení stačí glykémie nalačno na začátku těhotenství a poté OGTT ve 24.-28. týdnu. Nová diagnostická kritéria vychází z velmi kvalitní mezinárodní studie HAPO provedené na velkém souboru těhotných. Nic podobného dříve nebylo, proto změnu vítáme a snažíme se prosadit. V nových kritériích je přísněji nastavená glykémie nalačno a méně přísně po vypití glukózy (analogicky budeme nyní tolerovat i vyšší hodnoty po jídle při průběžném měření na glukometru). K Vašim obavám - každé těhotenství je jiné, co bylo tehdy, nyní být nemusí. Důležité ale je, aby Vám OGTT bylo provedeno správným způsobem, jak uvádíme na těchto stránkách. Pak jeho výsledku můžete důvěřovat a hodnotami z minulého těhotenství se netrápit.

Dobrý den,
jsem podruhé těhotná, během prvního těhotenství jsem cukrovku neměla, nemáme jí ani v rodině. Ve 24 týdnu mi byl proveden test oGTT s výsledkem 4,25/8,07/7,12. Na základě tohoto výsledku jsem byla odeslána gynekologem k diabetologovi. V průběhu testu jsem byla také poslána na procházku. Podle údajů, které zde uvádíte, mi připadá, že hodnoty jsou v pořádku. Ptala jsem se diabetoložky, zda mám teda cukrovku, ona mi odpověděla, že neví co je na internetu, ale že cukrovku mám. Nicméně, kterou hodnotu jsem překročila jsem se nedozvěděla. Nařídila mi dietní režim (ale žádný jídelníček jsem nedostala, tak vycházím z toho, co píšete zde), dále mi sdělila, že bych během těhotenství měla přibrat maximálně 8 kg, že by neškodilo kdybych zhubla. Mám 165 cm a z původních 65kg jsem do 26 týdne přibrala 6kg. Glukometr jsem nedostala, místo toho jsem měla celý den sbírat moč, z toho odevzdat 3 vzorky a odebírat na lačno a hodinu po jídlech krev. V moči jsem žádný cukr neměla a podle odběrů krve se glykémie pohybovala od 3,9 do 4,7. Toto prý budu provádět každých 14 dnů.
Je tedy nutné abych držela tak přísnou dietu? Podle pediatra a praktického lékaře ne. Nerada bych něco zanedbala, ale také nechci držet dietu zbytečně a stresovat se odběry. První dítě jsem porodila ve 36 týdnu s váhou 2770g. Děkuji za odpověď.

Pokud ty hodnoty uvádíte správně, pak nemáte cukrovku podle starých ani podle nových kritérií. Procházka při testu být neměla, ale budeme-li vycházet z Vaší krásné glykémie nalačno, je dosažení hranice cukrovky v 60. a 120. minutě testu i bez procházky nepravděpodobné. Způsob sledování Vaší údajné cukrovky na diabetologii je zastaralý a prakticky k ničemu. Hubnutí je nevhodné, i kdybyste těhotenskou cukrovku měla. Můžete s klidnou myslí pověsit dietu na hřebík a být v klidu. V klidu nejsem já a jestli by Vám to nevadilo, pošlete mi prosím adresu diabetologie na hanabarova@seznam.cz Pomůžete ostatním pacientkám, které jsou tam také sledované. Vás jako zdroj samozřejmě nikde uvádět nebudu.

Dobrý den,
jsem v 15. týdnu druhého těhotenství. Při prvním těhotenství mi podle prostřední hodnoty (9,3), která jako jediná byla zvýšená byla diagnostikována cukrovka a chodila jsem do dia poradny a byla na dietě. Při kontrolních testech jsem nikdy neměla zvýšený cukr, ani po jídle ani před jídlem. Jednou jsem měla max. 6. Při porodu jsem dokonce měla hypoglykémii, neco kolem 2,5 a dostala jsem několik kapaček glukózy. Mimčo bylo spíše menší a já já příbrala jen 10Kg. Od začátku druhého těhotenství mě automaticky opět dali na dietu. Četla jsem ale, že jsou nová diagnostická kritéria a mám pochyb, zda li jsem v minulém těhotenství vůbec měla cukrovku. Pokud ne, ráda bych se vyhla všem těm opatřením a návštěvám dia poradny, což bylo vždycky na celé dopoledne čekání a docela stresující. Myslíte si, že je nutné být striktní dietě, prý nesmím vůbec nic sladkého, ani zmrzlinu. Připadá mi to ale přehnané....

Ano, kritéria se změnila, pokud jste měla v minulém těhotenství také glykémii nalačno menší než 5,1 (ta jediná je přísněji nastavená), pak jste cukrovku neměla. Přesné znění nových doporučení najdete zde: http://www.diab.cz/dokumenty/Screening_GDM_2014_souhrn.pdf Upozorňuji však, že tento postup zatím nebyl oficiálně schválen odbornými společnostmi českých biochemiků a gynekologů - probíhají jednání. Ani ve starých doporučeních však nebylo, aby žena s těhotenskou cukrovkou automaticky držela dietu od začátku dalšího těhotenství, proto trvejte na provedení vyšetření (nyní glykémie nalačno, bude-li v normě, pak žádná dieta netřeba a dále OGTT mezi 24.-28. týdnem), nejlépe již podle nových doporučení.

Dobrý den, v 26+1 tt jsem absolvovala test OGTT, kdy mi byly naměřeny hodnoty 5,0 - 9,7 - 4,9 mmol/l. Doktorka mi nařídila dietu s tím, že za dva týdny mám znovu přijít na kontrolní test - nicméně pouze na lačno, nikoliv i kontrolní odběr 1h po jídle. Do diab. poradny mě však neposlala. Mám se tam raději hlásit sama? Nerada bych něco zanedbala, v prvním těhotenství jsem těh. cukrovku neměla, ale léčila jsem se s hypertenzí (nakonec jsem porodila 36+6, v současné době se tlak drží i bez prášků), tak se trochu obávám, aby se to pak ke konci nezhoršilo obojí. Děkuji předem za odpověď. A děkuji za tyto stránky, jinak bych se k informacím dostala o dost hůř. Krajčírová

Podle nových kritérií (5,1-10,0-8,5) nemáte cukrovku, ale určitě bude moudré zopakovat tu hodnotu nalačno, protože ženy s anamnézou hypertenze mají vyšší riziko cukrovky v těhotenství a ta hodnota nalačno byla přece jen hraniční. Jiné hodnoty ve Vašem případě kontrolovat netřeba.

Dobrý den,
našla jsem, že maximální hodnoty glykémie mají být na lačno 5,5 a hodinu po jídle 7,3.
Existují také minimální hodnoty?

Mohu poznat, že jím sacharidů příliš málo?
Někdy jsem najedená dříve než dosáhnu maximálního množství povolených sacharidů. Sním například k obědu jen 30 g S a nechci se přejídat.
Je pak lepší sníst hned po obědě třeba mandle nebo vypít mléko nebo mohu zůstat na 30g S?

Děkuji

Jak píšu v odpovědi na předchozí dotaz, nově budeme doporučovat nalačno do 5,1 a hodinu po jídle do 7,8. Minimální hodnoty jsou pouze pro pacientky léčené inzulínem a jsou 3,5 nalačno a 5,0 po jídle. Málo sacharidů poznáte pocitem hladu (ale pozor, ne každý pocit hladu znamená málo sacharidů, taky je někdy těžké rozlišit mezi "chutí na něco" a hladem :-) Striktní hlídání minima sacharidů není nutné. Jen upozorňujeme, aby nedocházelo k častému ubírání až vynechávání sacharidů - protože některé ženy mají sklon takto pojmout dietu. Ale pokud se stane, že po 30 g jste sytá, nemusíte se nutit do více, ale můžete třeba přidat další jídlo po 2 hod.. Na optimální množství jídla má vliv celá řada dalších faktorů (pohyb, předchozí jídlo, viróza, horko/zima atd. atd.) a nedá se všechno uhlídat. Hlídejte maximum, vše ostatní "podle citu". Nehubnout, nehladovět. Víc není třeba.

Dobrý den,mám na vás dotaz. Dostala jsem v diabet.poradně glukometr a neřekli mi kolik mají být hodnoty v měření doma. Jestli se shodují jak při ogtt testu nebo jsou jinak nastaveny,díky

Domácí měření má jiné rozmezí než diagnostický test. Naše starší doporučení jsou: do 5,5 mmol/l ráno nalačno a do 7,3 mmol/l 1 hodinu po dojedení jídla. V nových doporučení je do 5,1 nalačno a do 7,8 1 hodinu po dojedení jídla.
 

Dobry den,

mam tehotenskou cukrovku a uz tyden drzim vasi dietu. Obcas ale behem ni mam dost velky hlad a bojim se ze ten hlad ma pak i dite. Je stejne mnozstvi doporuceneho prijmu sacharidu pro vsechny vahove kategorie? Nebo je ten pocit hladu jen psychicky a az si telo zvykne na novy rezim, tak prejde?
Pred tehotenstvim jsem mela 53kg (170cm), ted jsem v 30 tydni a mam 63kg. Mam si behem diety hlidat i kolik pribiram? Mohu i ubirat na vaze?

Dietu drzim podle vasich stranek - jim 6krat denne v presne stanovene hodiny a pocitam prijem sacharidu na maximalni mozny. Uz jsem z jidelnicku vyradila napriklad banan neb mi prijde ze se nevyplati (clovek ho sni, vycerpa si veskere povolene sacharidy pro danou svacinu a pak ma tri hodiny hlad).

Je vubec v poradku mit behem teto diety hlad?

Glukometr jsem nedostala, ale asi si o nej jeste reknu. Bojim se, abych naopak nejedla malo.

Nejim moc maso, ale to by nemel byt z hlediska cukrovky problem, ne? Vitamin B12 ziskavam z bileho jogurtu, ktereho snim denne temer pul kila, bilkoviny z lustenin. Jinak stravu mam pestrejsi nez bezni masozrouti (pohanka, bulgur, jahly, quinoa, ruzne obili, celozrne pecivo, kvaskovy chleba, mnoho druhu lustenin, spousta druhu zeleniny, kysane mlecne vyrobky, seminka, ruzne druhy oleju a celozrnych muk, obcas sojovy veci ale malo...)

Dekuji

Podle zkušeností našich pacientek jsou pocity hladu v počátku přechodu na dietu běžné, záhy se to upraví. Neměla byste hubnout, ale je celkem časté (a normální), že se váhový přírůstek při dietě zastaví (zvláště pokud byl už dostatečný, což u vás byl). Váhu stačí kontrolovat při návštěvách poradny. Množství sacharidů není stejné pro všechny ženy, to, co zde uvádíme, vyhovuje většině, ale individuálně děláme úpravy. Pokud bude hlad přetrvávat, můžete si sacharidy trochu přidat (280 g za den), ale jsou k tomu nutné průběžné kontroly na glukometru, abyste měla jistotu, že se "vlezete do limitu". K pocitu sytosti ale více přispějí tuky a pokud přidáte jen ty kvalitní (olivový a další kvalitní rostlinné oleje při přípravě jídel, ořechy a semínka na mlsání, tučné ryby), glykémii to neovlivní. Stran skladby Vaší stravy by neměl být problém, je nadprůměrně pestrá :-) 
 

Dobry den, poprosim Vas o radu. Bol mi diagnostikovany GDM. Hodnoty po zatazovom teste 75 g glukozy mi vysli : na lacno 4,9, po hodine 14,5 a po dvoch hodinach 7,9 mmol/l. K doktorke som sa ani nedostala, sestricka mi len zakazala jest sladkosti. Az na internete som si nastudovala danu problematiku, hlavne na Vasej stranke. Riadila som sa radami o spravnej vyzive. Jem zdravo, 5 x denne mensie porcie, vela pohybu. Nic si vsak nevazim, jedlo davam od oka. O tyzden som mala kontrolu, hodnoty odberov v norme. Na lacno 3,7, po 2 hodinach po dietnych ranajkach 6,3. Dalsiu kontrolu mam o 3 tyzdne. Za 2 tyzdne som schudla 3 kg. Glukomer, ani ziadne tabulky som nedostala, vychadzam z internetu. Chcem sa len uistit, ze to je postacujuce a nic sa nezanedbalo. Dnes podla ultrazvuku v 31. tyzdni vyzera všetko OK. A mam este otazku ake druhy ovocia mozem jest. Pri pocitani sacharidovych jednotiek a rozumnom mnozstve mi vychadza, ze velku cast ovocia. No podla sestricky len zelene jablko a grep. Dakujem za odpoved.

Pojala jste to poctivě, jen by jste už neměla hubnout. Nějaké kilo dolů na začátku bývá často a nevadí, ale další hubnutí by nemělo být - když tak přidejte porce. Chybí Vám glukometr...viz odpověď na předchozí dotaz s názvem "dotaz". Na druhu ovoce nezáleží, můžete cokoliv, pokud se vlezete do množství sacharidů.

Dobrý den,
mám pochyby ohledně stanovení diagnózy gestačního diabetu v mém případě - hodnoty po OGTT jsem měla 4,4; 8,44; 7,8 a hodnoty HbAlc: 28,6 mmol/mol. Již dva měsíce jsem na dietě a mám glukometr pro selfmonitoring. Hodnoty se většinou nepřiblíží ani k hraniční hodnotě, kterou nemám přesáhnout - jen jednou po špatném spočítání sacharidů ke snídani jsem měla vyšší glykémii (9,5 a po kontrolním měření z jiného prstu 10,4). Miminko je zatím dokonce menší, než dle tabulek. Je tedy opravdu nutné nadále striktně držet dietu, pokud si již mé tělo zvyklo na nižší příjem sacharidů, ačkoliv hodnoty zřejmě neodpovídají cukrovce? Předem děkuji za odpověď!

Podle výsledků OGTT nemáte cukrovku a i další průběh, tak jak popisujete, tomu odpovídá (až na tu jednu výjimku, ale glukometr nedělá diagnózu). Jste zdravá těhotná a podle toho se zařiďte :-)

Dobrý den, na gynekologii kam chodím mi chtěli provést OGTT, ale pouze jen varianu se 2 odběry, odběry posílají do laboratoře a mezi odběry jsem mohla odejít. Jelikož jsem zdravotní sestra a o všech vyšetření v těhotenství si hledám aktuální a podrobné informace, vyšetřené jsem u nich odmítla a požadovala žádanku na OGTT do laboratoře. Což se paní Dr. moc nelíbilo, bylo mi řečeno, že dělám jen chaos, je to zbytečné a pokud mi vyjde hodnota po 60.minutách špatná, že ona jí řešit nebude. Jelikož je to soukromé zařízení, kde si péči v těhotenství připlácím jsem poměrně dost naštvaná a chtěla bych, aby Dr. uznala, že mám zřejmě pravdu. Ráda bych jí ukázala přesné znění doporučení pro provedení OGTT v těhotenství, kde se požadují 3 odběry krve. O to, že se mění hodnoty mi ani tak nejde, jde zřejmě o nové informace. Ale mám pocit, že se 3 odběry doporučovaly vždy. Mohla by jste mi poradit, kde nějaký "oficiální dokument" pro tohle najdu? Děkuji za pomoc. Hezký den. Bauerová

Poslední doporučený postup z r. 2009 vyšel v České gynekologii, což je takový hlavní časopis českých gynekologů (Andělová, K. Doporučený postup provádění screeningu poruch glukózové tolerance v graviditě. Česká gynekologie, 2009, 74, S1, s. 7). Ten Vám ale nepomůže, protože je tam nešťastně formulováno, že stanovení glykémie v 60. min je fakultativní - tedy dobrovolné, na zvážení lékaře. To vysvětluje chaos, který máme, že někdo ji stanovuje a někdo ne. Ale významná pracoviště jako je Apolinář nebo Podolí a řada dalších ji stanovují. Doporučuji ale použít nová doporučení, která najdete na stránkách České diabetologické společnosti: http://www.diab.cz/dokumenty/Screening_GDM_2014_souhrn.pdf  Je zde mimo jiné uveden přesný postup, jak by se OGTT mělo dělat. Nová doporučení sice zatím schválili jen diabetologové (gynekologové a biochemici o tom jednají), ale některá pracoviště (Podolí, Motol, Plzeň) na ně přecházejí už od května a další se budou přidávat. Pozdravujte paní doktorku a že ji prosím, aby to přehodnotila.

Dobry den, na testu tehotenske cukrovku jsem byla v 24+5 tydnu tehotenstvi.Hodnoty byly 5,11 10,68 a 3,42 z gynekologie mi dali zadanku na diabetologickou poradnu. Tam jsem byla dnes 29.4. Od sestry jsem pouze dostla vseobecne materialy na diabetickou dietu s 225 g sacharidu s tim, ze mam prijit az 20.5. (pred tim si mam nechat udelat odbery krve). Mohu se zeptat, zda je tento postup spravny a o jak zavaznou cukrovku jde? Zda se mi divne, ze mam prijit az za mesic a vzor jidelnicku jsem dostala na klasickou diabetickou dietu. Dekuji

Z výsledků OGTT nelze říct spolehlivě nic o závažnosti cukrovky, protože v těhotenství se porucha dále vyvíjí - vlivem hormonů. Ty výsledky jsou ale v běžném rozmezí, jaké vídáme u většiny pacientek. Ten postup ze strany dia poradny není úplně v pořádku - viz doporučený postup http://www.diab.cz/dokumenty/DP_DM_tehotenstvi_CDS_2014.pdf - v podkapitole o gestačním diabetu na str. 8 je uvedeno, že všechny pacientky by měly být vybaveny glukometrem, aby se mohly měřit. Kontrola jednou za měsíc je zcela nedostatečná. Dietu vhodnou pro těhotné s cukrovkou najdete na našich stránkách, včetně příkladu jídelníčku.

Dobrý den, byla mi zjištěna těhotenská cukrovka, dostala jsem glukometr a dietu. Měřím se 3x v týdnu cca 3 týdny. Hodnoty nalačno mám od 5.5 do 6.5, po snídani od 7.0 do 8.5 (jednou 10.8). Po obědě je to do 7.8 a po věčeři od 5.7 do 8.5 (jednou 9.0). Poslední krevní test mi prý vyšel v pořádku a přesto mi paní doktorka nasadila inzulín. Chtěla bych se zeptat zda jsou ty hodnoty opravdu tak vysoké abych musela brát inzulín?
Děkuji za odpověď Kopelentová

Ty hodnoty jsou opravdu na inzulín. V případě nasazení inzulínu se rozhodujeme v první řadě podle hodnot, které jsou průběžně měřeny na osobním glukometru, protože glykovaný hemoglobin v krvi (předpokládám, že to byl ten krevní test) má velké zpoždění - zvýší se až při déle trvajících vyšších hodnotách krevního cukru. Na to v těhotenství nečekáme a včasným nasazením inzulínu se tomu naopak snažíme předejít.

Moc děkuji za odpověď. Kopelentová

Dobrý den,

mám těhotenskou cukrovku (bohužel jen ze dvou hodnot neb jsem netušila, že dělají zastaralý test).
První hodnotu jsem měla v pořádku, druhou 8.2. Babička měla typ II, inzulín nebrala, jen dietu. Mamka měla cukrovku když mě čekala, ale vymizelo jí to jen dietou (jen vynecháním sladkého) ještě před porodem.
Chtěla jsem se zeptat zda mám nárok na zapůjčení glukometru? Pokud ano, tak asi jen v okrese trvalého pobytu, že? Takže v Praze u Apolináře asi ne, když bydlím v jižních Čechách? V ordinaci mi to sami nenabídli.
Mám ale kolegu v práci, který ten přístroj má, napichovátko mi dali. Můžu si tedy koupit jen papírky. Mají být na recept nebo si je mohu koupit jen tak na paragon a pak mi je pojišťovna proplatí? Mám OZP.

Do práce ale budu chodit jen měsíc, do té doby bych si ráda přístroj někde zapůjčila.

Jinak moc děkuji za tyto přehledné stránky. Bez nich bych se nedozvěděla vůbec nic. Teď se diety nebojím a vydržím:-)

A. J.

Nárok na půjčení glukometru sice formálně nemáte, ale je to běžná praxe - každý diabetolog je má k dispozici a není to pro něj žádný výdaj. Od pojišťovny máte nárok alespoň na 50 proužků, ale u těhotných jsou většinou ochotni schválit více. Zkuste se nejprve domluvit u vás. U nás vás sice neodmítneme, ale je to pro vás hodně z ruky. Samotný paragon vám pojišťovna neproplatí, musí k tomu být poukaz od lékaře.

Tak si tady pročítám a čtu, že pojišťovny jsou ochotny schválit více než 50 proužků měsíčně. No tak to je zrovna věc, kterou jsem se svou zdravotní pojišťovnou před chvílí řešila- je to Průmyslová zdravotní pojišťovna č.205- a bylo mi řečeno že mám nárok pouze na těch 50 ks a hotovo, což jsem zjistila je pro mě nedostačující. Ale třeba u VZP jak jsem zjistila proplatí 100 až 150 ks měsíčně... i když do konce těhotenství nestihnu přejít k jiné pojišťovně, udělám to ihned jakmile to bude možné už jenom z principu! Co je to za pojišťovnu, která má větší strach o pár stovek, než o nenarozené dítě- mimochodem jejich taky budoucího pojištěnce?

Dobry den, rada bych se zeptala, pokud tedy vite, zda existuje v Brne specializovane pracoviste pro maminky s tehentskou cukrovkou anebo lekari, kteri se ji zabyvaji? Dekuji.

Kontakt najdete na našich stránkách zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/seznam-dia-poraden-pro-tehotne

Dobrý den,
obracím se k Vám s dotazem. Byla mi zjištěna těhotenská cukrovka s hodnotami 4,5 na lačno a 8,0 po 120 minutách. Chci se zeptat, jak moc vážné jsou tyto hodnoty a zda mám nějak zásadně měnit své návyky? Nadváhou netrpím, jsem léčena na hypotyreosu, jinak těhotenství probíhá v pořádku. Je pravda, že až nyní od 25tt. mne přapadly "chutě" a tak jsem často snídala mléčné výrobky s musli, sladké, bílé pečivo s marmeládou a to nyní vynechávám a nahrazuji snídaní bez cukrů. Trápí mne však únava, pocení a žízeň a časté močení - může to souviset s těhotenskou cukrovkou?
Za vaši odpověď Vám moc děkuji. Eva P.

Ráda bych Vám napsala, že podle nových kritérií cukrovku nemáte, ale jak už jsem opakovaně psala v odpovědích na předchozí dotazy, problém je, chybí hodnota po 60 min. Ty potíže, které popisujete, mohou souviset s cukrovkou, jsou však běžné i v normálním těhotenství.

Dobry den, v 26 tt mi bol urobeny OGTT test, ktoreho vysledky su na lacno 3.48, po 1 hodine 6.93 a po 2 hod. 8.32. Na zaklade tretej hodnoty, mi bolo povedane, ze mam tehotensku cukrovku a dost ma to vystrasilo. Mam dietu, ktoru dodrziavam. Docitala som sa, ze nove kriteria na tretiu hodnotu su do 8.5. Len pre svoj pokoj na dusi sa chcem opytat, su teda moje vysledky podla novych kriterii v poriadku? Dakujem

Ano, podle nových kritérií jsou ty výsledky v pořádku, jen je dost netypické, aby při takto nízké hodnotě nalačno, byla glykémie po 2 hod přes 8. Byly jednotlivé vzorky krve vyhodnoceny ihned po odběru nebo až po skončení celého testu? Pokud vzorek krve leží "ladem" déle než hodinu, červené krvinky spotřebovávají glukózu a její koncentrace je pak falešně nižší. Jen se chci ujistit, že byl test proveden správně, pak Vám ráda potvrdím, že cukrovku nemáte :-)

Dakujem za odpoved. Prva hodnota mi bola merana hned, ale zvysne dve neviem. Celkovy vysledok mi bol oznameny az poobede v ten den mojou lekarkou.

Vypadá to, že test proběhnul v pořádku, v tom případě podle nových kritérií cukrovku nemáte :-)

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je možné místo cukru při těhotenské cukrovce používat obilné slady(např. Sladovit) nebo různé sirupy(např. rýžový).
Děkuji za odpověď

Bohužel nelze, protože většina cukrů v nich obsažená jsou jednoduché cukry. Jsou určitě zdravější než bílý cukr, ale při cukrovce nejsou vhodné.

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, co to znamená, když mně v testu na cukrovku vyšla glukóza na lačno 3.6, ostatní hodnoty jsou v normě.
Děkuji Vám za odpověď.

Znamená to, že i glykémii nalačno máte v normě :-) V těhotenství zdravých žen jsou nižší hodnoty běžné.

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak moc ovlivňuje výsledky testů těhotenské cukrovky předchozí konzumace cukrů? Test na cukrovku mě čeká cca za tři týdny, ale ráda bych nyní cukry (kromě přirozených, jako je ovoce a zelenina) přestala konzumovat. Těhotenské chutě a stres způsobily, že jsem prakticky od začátku těhotenství každý den konzumovala opravdu velké množství cukrovinek, což se nyní bohužel projevilo kvasinkovou infekcí. Ráda bych tedy léčbu podpořila i jídelníčkem, ale bojím se aby to neovlivnilo výsledky. Cukrovku (normální) má matka a měla i babička a proto bych nerada něco podcenila.

Děkuji a přeji pěkný den

D.B.

V doporučení biochemiků se uvádí, že výrazné omezení cukrů několik dnů před testem může zkreslit jeho výsledky. Vaše rozhodnutí je ale správné a ovlivnění testu neřešte. S ohledem na rodinnou anamnézu máte vysoké riziko těhotenské cukrovky, možná ji už máte (kvasinkové záněty mohou být průvodní jev) a proto rozhodnutí vysadit cukry už teď je jedině dobře.

Dobrý den,
mám více dotazů, ale především se chci zeptat zda je postup "zjištění a léčby" mé cukrovky v DRUHÉM těhotenství standartní. V prvním těhotenstí mi byla zjištěna těhotenská cukrovka klasicky kolem 24 tt zátěžovým testem ( nevím ale zda to nebylo ovlivněno konzumací většího množství cukru večer před testem, nicméně min. 8 hodin nalačno jsem určitě byla - to je můj druhý dotaz - konkrétně se jednalo o marcipán - dejme tomu v osm nebo devět večer a test kolem sedmé ráno.). Přesné hodnoty už si bohužel nepamatuji, myslím, že na lačno byla vpořádku - nějakých 5, něco, ale ta hodinu po testu byla 10,1 - prý extrémně vysoká, po dvou hodinách už si nepamatuji. Léčila jsem se tedy dietou kterou jsem se snažila co nejpoctivěji dodržovat a docházela jsem pravidelně na diabetologii ( ikdyž se musím přiznat, že sem tam jsem přecejen zhřešila). Všechna další měření z prstu pak už byla vpořádku, porod byl vyvolávaný čtyři dny před termínem ( zde se chci zeptat proč - žádný jiný důvod kromě cukrovky - která byla úspěšně léčená nebyl, v rodině také žádnou zátěž nemám a chci se ještě zeptat zda můžu vyvolávaný porod v tomto případě odmítnout). Odhad miminka byl do 3,5 kg nakonec vážil jen 2940 gramů, zdravý. A teď ten hlavní dotaz. Nyní jsem podruhé těhotná - momentálně 18 tt a už někdy v sedmém týdnu mi bylo doporučeno moji gynekoložkou abych se objednala na diabetologii. Učinila jsem tak tedy a předpokládla, že mi bude zopakován zátěžový test - byť třeba dříve než v prvním těhotenství. Tak se ale nestalo. Již v tom sedmém týdnu mi bylo doporučeno abych držela dietu a objednali mě na kontrolu v 15tt, tehdy mi výsledky vyšly vpořádku - ale byl to jen odběr z prstu na lačno a po jídle a objednali mě zase až za měsíc ( ve 20tt) s tím, že zatím ASI cukrovku nemám, protože i dlouhodobá hodnota mi vyšla dobře. Dál prý mám držet dietu. Atak se chci zeptat, nemělo by být standartní, že se zopakuje zátěžový test aby se zjistilo zda se cukrovka opakuje, prý 95% těhotných ji pak má znovu, ale co těch zbylých 5%? Budou mi ho provádět zase v tom 24 tt, nebo všechny ženy co jsou podruhé těhotné a v prvním těhotenství měly cukrovku jsou automaticky považovány za to, že cukrovku opět mají? Netrápí se pak některé zbytečně? Protože co si budeme povídat ona ta dieta přecejen omezující je, ikdyž chápu, že má své důvody a rozhodně ji nechci nijak zpochybňovat, určitě se to dá vydržet pokud člověk ví, že to má smysl a jsou to jen ty tři nebo čtyři měsíce do porodu. Ale pokud je to vpodstatě celé těhotenství a člověk ani neví zda vůbec nějakou cukrovku má tak je to docela vyčerpávající. Nechci nic podcenit, ale také se nechci trápit zbytečně. Mohu trvat na provedení zátěžového testu i v druhém těhotenství? Vím, že je můj dotaz obsáhlý, ale moc prosím a předem děkuj za odpověď. Doufám, že jsem popsala vše důležité. S pozdravem Hanka.

Určitě trvejte na opakování testu v obvyklém termínu po 24. týdnu. Jen dejte pozor, ať je proveden správně, jak je uvedeno na našich stránkách. Nejsem zastáncem preventivního držení diety (pokud je žena rozumná a nedělá blbosti škodlivé i pro zdravou těhotnou ženu). Na druhou stranu se určitě nezlobte na Vaše ošetřující lékaře, že po Vás chtěli dietu, když (možná) nebyla nutná. Daleko horší jsou opačné případy zanedbané péče a navíc, není vlastně přesně známo, co má vliv na opakování a neopakování těhotenské cukrovky (takže možná budeme časem všichni preventivně doporučovat dietu ženám s těhotenskou cukrovkou v předchozím těhotenství). K vyvolávání porodu před termínem u těhotenské cukrovky dobře kompenzované dietou není důvod a máte samozřejmě právo to odmítnout.

Děkuji mockrát za odpověď, samozřejmě nechci miminku ublížit a v doktory všeobecně mám důvěru, ale zarazilo mě, že právě ani nemají zájem zjišťovat zda vůbec nějakou cukrovku opět mám. Přeji co nejukázněnější pacienty a pěkný den. Mimochodem, za svobodna jsem se také jmenovala Hana Krejčí :)

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
X
h
k
k
Enter the code without spaces.