Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Tuto komplikaci vídáme spíše u žen, které mají déle trvající cukrovku vzniklou jíž před těhotenstvím. Dobře kompenzovaná cukrovka vzniklá v těhotenství probíhá prakticky bez komplikací. Může jít o jinou příčinu než cukrovka a nebo prostý chybný odhad stáří plodu.

Dakujem za odpoved.
Zatial to inu pricinu nema, lebo placenta, plodova voda a prietoky su v poriadku. Chybny odhad to tiez nebude (napriek moznej odchylke pristroja), lebo to potvrdzuje viacero ultrazvukov na viacerych pristrojoch.
Este by som sa rada spytala, ci hodnota glykovaneho hemoglobinu je dostatocne vypovedna hodnota pre posudenie kompenzacie cukrovky, kedze kontrolne merania po jedle mi doktor nekazal robit.
Dakujem.

Po pravdě řečeno, průběžné měření glykémií po jídle je náš nejdůležitější nástroj sledování kompenzace těhotenské cukrovky. Naše pacientky je měří spolu s glykémií nalačno jednou týdně (podle potřeby i častěji). Glykovaný hemoglobin měříme jednou za měsíc, je také velmi užitečný, ale má tu nevýhodu, že je ovlivněný průměrnými glykémiemi v posledních 3 měsících. Má tedy určité zpoždění a také setrvačnost. Pro diabetologa není problém zapůjčit glukometr, trochu problém jsou měřící proužky (pojišťovny proplatí jen málo, někdy musí sama těhotná jít na svou pojišťovnu, aby jí je proplatili...dají se ale samozřejmě dokoupit).

dneska jsem byla na kontrole kvůli cukrovce,kterou dle starých norem prý mám. I když dietu nedržím,tak je všechno v pořádku,ale doktorka mi tam napsala tohle :UZ plodu: 3.4.14-odp.cca –1 týden. Takže to znamená, že prcek je o týden menší, chápu to dobře, že? Děkuju za odpověď

Chápete to dobře, ale hlavu si z toho nedělejte. Samotný termín porodu (od kterého se odvíjí průběžné stáří plodu) je pouze přibližný odhad (+/- 2 týdny), takže -1 týden je v mezích normy.

Děkuju mnohokrát,dost jste mě teď uklidila.

Mohu Vás poprosit o vypsání těch nových hodnot,prosím?

Nová mezinárodní kritéria pro diagnózu těhotenské cukrovky podle výsledků standardního OGTT jsou: glykémie 5,1 mmol/l nalačno, 10,0 mmol/l v 60. min, 8,5 mmol/l ve 120. min OGTT. Těhotenská cukrovka je přítomna, je-li naměřena alespoň jedna z těchto tří hodnot (a vyšší). Oproti původním kritériím se zpřísnila hodnota nalačno, zatímco ty další dvě jsou méně přísné. Omlouvám se, už to mělo být na těchto stránkách aktualizováno, ale zlobí mě editor, snad to v brzké době bude. Upozorňuji ale, že kritéria zatím schválila pouze Česká diabetologická společnost, na OGTT však posílají těhotné ženy gynekologové (a ti o tom zatím rokují) a OGTT provádí biochemici (ti o tom teprve rokovat budou). Nastane proto přechodné období zmatků, doufejme, že co nejkratší.

To nevadí,tak se zeptáme :) Takže to bude asi ještě běh na dlouho trať :) Díky za odpověď.

Dobrý den, byla jsem na testu OGTT ve 26 tt a tam mi vyšly špatné hodnoty na lačno 5,3 a po dvou hodinách od vypití 9,6. Došla jsem si pro žádanku do dia poradny a dostala glukometr s tím , že se mám měřit hodinu po jídle a dnes jsou hodnoty : na lačno 4,9 po snídani 5,6 , po obědě 5,0 a po večeři 4,6 zkusila jsem se změřit dvě hodiny po večeři jelikož v testu jsem měla po dvou hodinách vysokou no a ta už byla 6,3 je tedy možné že mám pomalý metabolismus a mám vysoké hladiny až po dvou hodinách ? Děkuji za odpověď :)

Nepíšete, jaká byla při testu glykémie v 60. min (pokud vám ji měřili), zpravidla bývá nejvyšší. Z jednoho měření na glukometru ale nelze nic soudit o vašem metabolismu, obě ty hodnoty jsou v normě (po 2 hod po jídle by glykémie měla být do 6,7) a "nuance" v rámci normy nejsou důležité :-). Mohlo jít o chybu měření, o jídlo s pomalým uvolňováním sacharidů, o náhodu, o přechodné vlivy na metabolismus... Netrapte se tím a měřte se dále po hodině.

Po hodině mi hladinu neměřili , děkuji za odpověď

dobry den,
jsem prave ve 24. tydnu a ziji ted v UK, tady ta pece neni tak dusledna jako u nas a na muj dotaz, jestli mi budou delat test na tehotenskou cukrovku, mi bylo odpovezeno, ze ji delaji jen v pripade prokazane cukrovky u mych rodicu ci sourozencu. Tvrdila jsem, ze oni sice ne, ale babicka ma stareckou cukrovku, ale to uz je nezajima. Stejne ve 30.tydnu se vracim na porod a vlastne uz na porad zpatky do CR, tak se chci jen zeptat, zda v te dobe uz neni pozde na ten test a nebo ho muzu absolvovat i tak po prijezdu. Predem dekuji za odpoved.

Tak bude to sice o něco později než je doporučeno, ale lepší pozdě než nikdy :-) Pokud je vám více než 30 let, pro jistotu do té doby vynechte cukr. V UK vám jej neudělají vůbec a u nás zase často špatně - pročtěte si prosím na našich stránkách, jak by měl probíhat: http://www.tehotenskacukrovka.cz/OGTT_jak_se_zjisti_tehotenska_cukrovka_GDM a předem se ujistěte, že laboratoř, do které se vypravíte, jej takto provádí.

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je opravdu nutná návštěva dia poradny, při hodnotách 4,53 a 8,4. A jak probíhá další vyšetření, po vypití nápoje s glukózou mi bylo špatně.

Test je neúplný, chybí vyšetření v 60. min. Ty dvě hodnoty jsou sice podle nových kritérií o fous v normě (glykémie ve 120. min testu je zvýšená od 8,5), ale protože nemáme tu 60. min, bude lepší brát to jako cukrovku (než znovu absolvovat test). Každá cukrovka vyžaduje kontroly, které si budete dělat sama na glukometru (měli by zapůjčit v dia poradně). Ten test je pouze diagnostický, v těhotenství už jej znovu nebudete absolvovat :-)

Vyšetření po 60 minutách nechybí, protože mi žádný odběr po 60 minutách nedělali. Zřejmě byl tedy test proveden chybně a výsledky jsou podle Vás téměř v pořádku, takže můžu být v klidu :-)
Glukometr by měřil hodnoty z moči? Odběr krve bych si sama doma stejně neudělala, nesnáším pohled na krev.

V klidu být nemůžete, protože chybí to vyšetření v 60. minutě, které mohlo být zvýšené (zvlášť když ta druhá hodnota byla hraniční). Buď můžete test absolvovat znovu a správně: http://www.tehotenskacukrovka.cz/OGTT_jak_se_zjisti_tehotenska_cukrovka_GDM nebo to pro jistotu brát jako cukrovku a podle toho se zařídit. Glukometr měří cukr v krvi z malé kapky získané z prstu. Není to nic hrozného, hrozné je, když se narodí dítě s následky cukrovky, kterým jste mohla zabránit. Nezlobte se, že to píšu takto drsně, ale to je realita.

Dobrý den, včera jsem byla vyšetření ogtt. Byly měřeny hodnoty 4.554-7.335-7.615.Jsem ve 26.tt a čekám dvojčata. V průběhu vyšetření se mi udělalo nevolno. První hodinu jsem ležela na lůžku a druhou mi bylo doporučeno stoupnout si nachvili na vzduch. Poté jsem už jen seděla. Dvakrát v průběhu testu jsem se i napila trochu čisté vody. Myslíte, že to výsledek mohlo ovlivnit? Jsou hodnoty v pořádku? Do poradny jdu až za týden. Moc děkuji.

Test proběhl v pořádku a cukrovku nemáte (podle starých ani podle nových kritérií), můžete být v klidu:-)

Dobrý den,
chci se zeptat co si o tom mám vlastně myslet.
Byla jsem na ogtt hodnoty všechny v normě až na jeden co byl 1hod po vypití toho sladkého nápoje,bylo to něco málo kolem 9. Byla jsem poslána do diaporadny,kde mi dali jídelníček a DiaPhan na kontrolu moči. Když jsem se šla zeptat jestli mi nemohou půjčit glukometr jelikož proužky mi ukazovali,že mám vše v pořádku. Tak se sestra podívala na mé výsledky z poradny a tam bylo vše v pořádku. A nemusím prý extra dodržovat dietu,mám mít přiměřený pohyb a nemám se přejídat. Na další kontrolu jdu 22.4. zajímá mě teda kde se mohla stát chyba,když jednou to vyšlo tak a podruhé jinak.

Děkuju za odpověď

Abych vám mohla odpovědět, musela bych znát přesně všechny tři hodnoty oGTT. Z té poslední věty navíc nerozumím, jestli jste test absolvovala dvakrát?

Po OGTT jsem měla výsledky 4,63-9.07-5,87. V Dia poradně jsem měla odběr ráno na lačno,potom po snídani a to jsem měla hodnoty 3,97 po snídani 4,90. Jednou jsem měla test s tím pitím a potom až v dia poradně se snídaní.

Glykémie se v krvi neustále mění a má na ni vliv celá řada faktorů, proto je zcela normální, že ve dvou různých situacích (oGTT a test se snídaní), vyjdou různé hodnoty. V obou případech v normě - podle nových kritérií (které již schválila Česká diabetologická společnost a čeká se na vyjádření gynekologů) nemáte těhotenskou cukrovku.

Děkuju Vám moc za odpovědi. Jsem ráda,že aspoň někdo mi v tom udělal pořádek. A můžu se nějak domluvit se svojí doktorkou co a jak bude dál.

Dobrý den,
promiňte, že Vás zatěžuji možná snad až hloupým dotazem. Test OGTT ve 24.tt mám 4,7 mmol/l a po hodině 8,7. Diabetolog ve zprávě píše, že gestační diabetes mám "dle nových kritérií". Navíc mě zarazilo, že dle předepsané diety můj denní příjem je 1 770 kcal. Zdůrazňuji, že čekám dvojčata. Nepřijde Vám to málo? Nehraničí to už s hladověním, které by mohlo doposud zcela zdravým miminkům uškodit ?
Předem děkuji za odpověď a taky za tyto stránky
Hana

Potřebovala bych znát tu třetí hodnotu oGTT (po 2 hodinách), protože ty dvě, které jste napsala, jsou v normě podle starých i nových kritérií. Nemám ráda přepočítávání na kcal, z praktického hlediska stačí hlídat příjem sacharidů, který by měl být 250 g za den. Kaloricky to vychází přes 2000 kcal, přesněji se v doporučení píše: 23-25kcal/kg hmotnosti před těhotenstvím u obézních žen, 30-34kcal/kg hmotnosti před těhotenstvím u žen s normální hmotností. Takže ano, ten příjem není dostatečný.

Dobrý den,
dnes jsem se telefonicky dozvěděla výsledky OGTT s tím, že mám těhotenskou cukrovku, ale na kontrolu k lékaři jdu až za týden, tak bych se chtěla zeptat, jak je to vzhledem k výsledům vážné. Jsem již ve 33 týdnu. V prvním testu ve 25. týdnu jsem měla zvýšenou pouze hodnotu odběru po 1. hodině (10,06), ostatní hodnoty byly v normě. O cukrovku se prý nejednalo, pouze mi bylo doporučeno nejíst sladké, což jsem v podstatě dodržovala. Nyní u kontrolního testu mi vyšly zvýšené hodnoty po jedné i dvou hodinách a po těch dvou hodinách byly hodnoty vyšší i v tabulce pro klasickou cukrovku (přesné hodnoty jsem si nezapamatovala). Mohlo by se jednat o cukrovku, která není jen těhotenská?
Děkuji za odpověď.

Těhotenskou cukrovku jste měla potvrzenou už při prvním vyšetření. Ty zmatky jsou způsobené tím, že někteří lékaři neuznávají hodnotu měření po 1. hodině testu (tu, co jste měla zvýšenou), což ale neodpovídá mezinárodním doporučením - na ukončení zmatků a sjednocení kritérií pracujeme. Podle výsledků testu se nedá soudit, jestli je cukrovka trvalá nebo čistě těhotenská, proto je všem ženám, které ji měly, doporučen kontrolní test zhruba půl roku po porodu.

Dobrý den, byla jsem na OGTT. Hodnoty glykémie jsem měla 5,0 - 10,1 - 6,9. Na kontrole v těhotenské poradně doktor říkal,že je vše v pořádku. Já jsem se dočetla,že hodnoty po hodině od začátku testu mám vysoké,po dvou hodinách by měly být v toleranci. V předchozím těhotenství jsem cukrovku měla a držela jsem dietu. Chtěla bych vědět,jestli trpím těhotenskou cukrovkou,nebo ne. V moči jsem cukr neměla a jiné problémy také ne. Mám se nějak omezovat? Děkuji za odpověď

Máte, a to podle starých (dosud platných) i podle nových mezinárodních kritérií, o kterých se zatím s gynekology jedná. Zvýšená je ta prostřední hodnota (nalačno je v normě). Takže navzdory názoru pana doktora se objednejte na diabetologii (neměli by vás odmítnout), pročtěte si naše stránky a začněte dodržovat dietu.

Dobrý den, Minulý týden jsem byla na dia poradně, kvůli cukrovce. Test mi nedělali, protože jsem měla na lačno hodnoty 5,8 a dva dny na to 5,7. Na poradně mi řekli ať dodržuju dietu něco málo mi k tomu řekli a pozvali mě na kontrolu za týden. Sestra mi dala 3 zkumavky do kterých jsem si den předem, hodinu po jídle měla nakapat dostatek krve z prstu. Když jsem se sestrou začla řešit, že jeden glukometr má doma babi, ale že už nemá testovací proužky, řekla mi ať si je teda koupím a aspoň nemusím "kapat" do těch zkumavek. Tenhle rozhovor slyšel doktor, tak řekl sestře ať mi jeden glukometr půjčí. Sestra mi ho teda dala spolu s asi 35 testovacími proužky a upozornila mě, že mi to musí vydržet až do konce těhu, že více jich nedostanu ( jsem ve 26tt). Bavila jsem se o tom se známou, která měla v obou těhotenstvích cukrovku a chodila na kontroly jinam. Ta na mě hleděla jako kdybych byla z jiného světa a říkala, že u toho jejího doktora jí řekli ať se poměří kdykoliv si nebude jistá(hlavně teda ze začátku, než na to přišla co a jak) a na každé návštěvě se jí ptali, jestli má ještě proužky a když neměla dostala další. Tak nevím jestli měla ona štěstí na doktora, nebo já mám smůlu a nemám raději přejít jinam?
Taky jsem se nedozvěděla jaké hodnoty jsou ještě v pořádku a které už ne.
Na lačno ráno mívám od 5,5 do 5,9 hodinu po jídle od 6,9-8,3 a dvě hod po jídle mi to klesá zase k těm 5-ti
Jsou tyto výsledky v normě?
Děkuji za odpověď

Váš lékař by vám měl zajistit dostatek proužků - pojišťovny jsou u těhotných ochotné schválit více, i když víme, že někde jsou s tím větší problémy (záleží na revizním lékaři). V nejhorším případě pomůže, když si s poukazem na proužky od diabetologa zajdete přímo do vaší pojišťovny - většinou si nedovolí těhotnou ženu odmítnout. 35 proužků je naprosto nedostatečných. Teď ty hodnoty: nalačno 3,5-5,0 (max. 5,5), 1 hod po dojedení jídla 5,0-7,3 (max. 7,8). Máte to tedy trochu vyšší (o to větší důvod se měřit častěji). Pročtěte si naši dietu a zkuste vychytat, co by se dalo zlepšit.

Děkuji Vám za odpověď :)

Dobrý den, je mi 23 let, jsem podruhé těhotná, nyní v 20tt. Přemýšlím, zda je nutné jít na test cukrovky a jestli test neodmítnout. Manžel je diabetik I.typu, píchá si inzulín. Babička a dědeček mají "stařeckou" cukrovku, berou léky, tedy II.typ. Jinak ostatní jsou zdraví.

V prvním těhotenství byl test v pořádku. Obézní nejsem, spíše hubená. Těhotenství probíhá, stejně jako první, naprosto v pořádku.

Otázka je, jestli nestačí, když si doma občas změřím cukr glukometrem, popř. v podstatě můžu sníst něco, co má 75g glukózy a změřit hodinu a dvě hodiny po.
Také si myslím, že kdybych cukrovku měla, budu mít pravděpodobně nějaké příznaky, problémy...

Co si o tom myslíte? Děkuji za odpověď.

Mírná těhotenská cukrovka (a těch je naprostá většina) žádné příznaky nemá. Určité riziko přece jen máte ("stařecká" cukrovka v rodině), proto by bylo nejspolehlivější test absolvovat a mít klid, než se doma měřit na glukometru a pochybovat, jestli se na to dá spolehnout. A hubených máme v ordinaci spoustu :-)

Dobrý den, dnes jsem byla na testech těh. cuk. Na lačno jsem měla 4,3. Po vypití jsem byla hodinu v klidu a pak jsem začala zvracet. Studeny pot a na omdlení. Jsem ve 27tt a podotýkám, že jsem po celou dobu nezvracela. Šla jsem na gynekologii pro novou žádanku, že to zkusím za dva dny znovu. Pan doktor mi řekl, ať už tam nechodím, že bych stejně zvracela a ať prý vynechám veškeré sladké. Jelikož jsem zodpovědná a miminko je vymodlené bojím se abych něco nezanedbala. Přibírám dost, už mám nahoře 15kg a v nemocnici mi řekli minulý týden, že mimi je o týden menší. Můžu prosím znát Váš názor jak postupovat dál? Na kontrolu jdu až 22.4. Děkuji.

Řešením je test se standardní snídaní: http://www.tehotenskacukrovka.cz/tehotenska_cukrovka_test_se_standardni_...
Při glykémii nalačno 4,3 je sice riziko cukrovky velmi malé, na druhou stranu máte větší přírůstek váhy, proto by tento náhradní test byl vhodný.

Dobry den pani Doktorko.
Bohuzel z objektivnich pricin jsem neabsolvovala OGTT... coz mne mrzi, protoze jsem zodpovedna a nic nechci podcenit... Ja jsem po rakovine delozniho cipku, kdyz mi zustal max 1.5 cm / tudiz prisny klidovy rezim cele tehotenstvi. Nini mi doktorka doporucila stejne na test jit / je mi 35 let a jsem prvorodicka... jeji doporuceni prislo po 30tydnu tehotenstvi. Stalo se ale to, ze manzel zustal paralizovanej na luzku a ja nemela jak na test dojit, a musela se starat i o nej... Zitra budu 34+0. Ma jeste smysl na OGTT jit? nebo myslite, v pripade, ze cele tehotenstvi mam vsechny vysledky odberu krve a take moci v poradku, ze to uz mam vynechat? Osobne jsem udelala pro mimi alespon to, ze se ridim doporucenym jidelnickem z vasi poradny nebo spis jeste min, protoze mi prijde hodne jidla, na to co ja snim..... Cukr nepouzivam vubec, sladkosti take ne, spis mlecne vyrobky a obcas nejaky ten croissant ale opravdu v minimalnim mnozstvi...
Moc dekuji za radu.

Nechte to už být. Je moc dobře, že pro jistotu dodržujete dietu, to je stejně nejdůležitější a prospívá všem těhotným (i vzhledem k tomu, jak je cukrovka častá).

Dobrý den,
minulý čt jsem byla na ogtt. Byla mi odebrána krev ze žíly na lačno, kontrola okamžitá zřejmě glukometrem 4,6. Poté mi byla brána krev až po dvou hodinách. Dnes telefonát od mé ošetřující lékařky, že mám hodnoty hraniční a mám ve středu přijít na kontrolní odběr krve na lačno. Na dotaz jaké jsem měla hodnoty mi bylo sděleno že na lačno 4,4 a po dvou hodinách referenční hodnoty 2,5-7,8. Mezi těmito údaji na mě sestřička vychrlila ještě nějaké referenční číslo 2,5-5,6 (nevím k čemu přiřadit) a možná ještě nějaké jiné číslo, ale to už si nepamatuji. Nevím tomu ani hlavu ani patu, pomozte prosím jak se v tom zorientovat. Děkuji
Kateřina V.

Podle dosud platných doporučení jsou normální hodnoty glykémie nalačno nižší než 5,6, v 60. min oGTT nižší než 8,9 a ve 120. min nižší než 7,7. Těhotenská cukrovka je přítomna, je-li alespoň jedna z těch hodnot zvýšená.

Dobrý den paní doktorko,

chtěla bych se zeptat, jestli přítomnost cukru v moči přímo souvisí s těhotenskou cukrovkou? Pravidelně chodím na urologii, před týdnem mi byl udělán rozbor moči a vše bylo v pořádku. Dá se z toho usuzovat, že cukrovkou netrpím? Čeká mě v nejbližších dnech OGTT, mám strach na něj jít, neboť při prvním těhotenství mi při něm bylo hodně špatně, mimochodem byl negativní. Četla jsem si na Vašem webu projevy cukrovky, bohužel trpím zvýšeným močením, žízní i únavou. Doporučila byste mi tedy na test jít či se dá cukrovka vyloučit díky nepřítomnosti cukru v moči?

Děkuji moc za odpověď,

Lucie

Stanovení cukru v moči je velmi nespolehlivé jak pro vyloučení, tak pro diagnózu cukrovky. Stejně tak projevy cukrovky - zvýšené močení, únava...jsou obvyklé potíže i v normálním těhotenství. Mírná cukrovka navíc žádné projevy ani nemá. OGTT je zatím jediný diagnostický test, který máme k dispozici.

ještě jeden dotaz :-)
testy mi vyšly takto 0min.OGTT 4,70mmol/l
60min OGTT 9,03
120min OGTT 5,98
jak moc jsem na tom špatně?já vubec nemám představu co se ted děje,jestli se nemuze stát neco miminku ,jsem ve 27tt,,,,člověk se ptá,stejne nikdo nikomu nic neřekne,.....
děkuju moc za odpověď
hezký den

Nejste na tom vůbec špatně. Komplikace hrozí pouze při neléčené cukrovce.

dobry den,
jsem na tom nejspis dost podobne:
ve 26tt nalacno 4,7
60min 10,83
120min 4,54
musim opravdu drzet 'striktni' dietu nebo muzu alespon jednou tydne kousek cokolady? je to me druhe tehotenstvi a s malym divokym synkem si obcas opravdu potebuji osladit zivot..
dekuji za odpoved

Dobrý den,
na testu OGTT jsem byla 13.3. doktor mi to oznámil až 1.4. že mám cukrovku a do poradny mne objednali až na 14.4. ,,hned jsem našla vaše stránky a najela jsem na dietu podle vašich instrukcí..doufám že vše dělám dobře...Do tedˇ jsem zvracela v podstatě každý den i několikrát a bylo mi permanentně zle od žaludku,,,,co jsem začala dodržovat dietu tak už mi tak špatně není,ale stává se mi že si dám v 7:00 snídani a v pul 9 se musím jít vyzvracet,nevyzvracím celou snídani,ale nějakou část ano,,,,jak to pusobí pak na cukr? Já vlastně vím jen to co píšete na tomto webu,jinak mi nikde nikdo ještě nic neřekl,,,v podstatě minimálně měsíc jsem se stravovala s cukrovkou šíleně,takže to ted snad horší není,ale jde mi především o to zvracení,,abych pak někde nedělala chybu nebo nevím,,,jsem z toho všeho zmatená,,,doufám že jsem se snad zeptala a vysvětlila vše srozumitelně :-)
předem děkuji za odpověď Pavlína

Máte prodloužené těhotenské nevolnosti, což při těhotenské cukrovce občas vídáme. Měly by postupně odeznívat a je dobře, jak píšete, že se to už zlepšuje. Pokud je to v této mírné formě, nijak to vás ani dítě neohrožuje. Po té částečně vyzvracené snídani bude glykémie spíše nižší, ne vyšší. Zkuste vypozorovat, které jídlo tolerujete lépe.

Dobrý den paní doktorko,
dnes jsem po OGGT testu, první odběr na lačno vyšel 6,69 v laboratoři v Brně, glukozu mně vypít nedali a poslali domů. Je to hodně zvýšené? Co by jste mi prosím doporučila? Cukrovka v rodině byla u babičky, mamka se léčí tabletkami. Mám nadváhu, ale sportuji, léčím se se štítnou žlázou hypofunkce nyní kompenzovaná Letrox 200 mg + každý druhý den 225 mg kvůli miminku. Z prstu po občasné kontrole na lačno mívám běžně kolem 5,6 a pod. kolem. Nyní jsem v 26 týdnu1 1 den. Moc díky za vaši reakci. Martina

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
F
Z
a
z
Enter the code without spaces.