Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Až vyhlásíme přehlídku kuriózních lapsů při vyšetření oGTT, váš příspěvek bude aspirovat na jedno z předních míst...to je jedním slovem otřesné. Z takto provedeného testu opravdu nelze říct, zda výsledek svědčí pro cukrovku či ne. Nejlepší bude požádat o opakování testu na diabetologii, popřípadě jste-li z Prahy a okolí, obraťte se na nás.

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, když bych si chtěla dát slaný cuketovy koláč (cuketak), jake množství si mohu vzít?
Děkuji

Nevím, co vše takový cukeťák obsahuje (kromě cuket) - kolik mouky atd. Orientačně jej počítejte jako pečivo a zkontrolujte glykémii.

Dobrý den, v 27. týdnu těhotenství jsem byla na testu ogtt a vyšly mi hodnoty 5,4 - 10,6 - 10,4 (na lačno, po 60 min., po 120 min). Gynekolog mě nikam neodeslal, ačkoliv jsou hodnoty vyšší, pouze mi doporučil omezit sladké. Je to dostačující? Nebo je potřeba dodržovat striktně dietu? Děkuji.

Máte jednoznačně těhotenskou cukrovku (všechny tři hodnoty jsou nad normu) a je nezbytně nutné, abyste byla sledovaná na diabetologii a léčená. Dodržujte naši dietu, pouhé omezení sladkého je naprosto nedostatečné. Na diabetologii musíte být sledovaná zejména proto, že vám zajistí měření na osobním glukometru, pomocí kterého se může průběžně kontrolovat, zda je dieta dostatečná.

Tak já měla po dvou hodinách hodnotu 8,3 a musím dodržovat dietu a pravidelně se měřit. Hodnota nad 8,5 je již cukrovka a divím se, že Vás lékař nikam nezaslal. Být Vámi spojím se s nějakou diabetologickou poradnou.

Dobry den, ve 28. tydnu jsem absolvovala OGTT a krivka mi vysla ponekud nestandardne: nalacno 4,8, po 1. hodine 6,3, po 2. hodine 9,1.
Muzete mi prosim objasnit, co to muze znamenat? Dekuji.

Pokud byl test proveden správně, jak popisujeme na našich stránkách: http://www.tehotenskacukrovka.cz/jak-byl-mel-test-spravne-probihat, pak je výsledek sice méně obvyklý než vídáme, ale může být. Podle toho výsledku máte těhotenskou cukrovku. Kromě možných chyb, na které upozorňujeme, ještě připadá v úvahu záměna vzorků v 60. a 120. min.

Dobrý den,
na Vašich internetových stránkách jsem se dočetla, že je možné provést OGTT test se standardní snídaní. Bohužel zatím se mi nepodařila sehnat žádnou biochemickou laboratoř, který by to umožňovala. Nemáte k dispozici seznam míst v ČR, kde by bylo možné tento OGTT test se standardní snídaní absolvovat? Moc děkuji.

Test by měla provést jakákoli laboratoř, jde o prosté vyšetření cukru v krvi - váš lékař na žádanku napíše žilní glykémie nalačno a 1 hod. po snídani. Vy si s sebou do laboratoře vezmete tu snídani a s laborantkou se domluvíte, že druhý odběr bude 60 min po dojezení snídaně (aby vás nenechali čekat).

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda můj lékař něco nepodcenil. Byla jsem na testu ogtt ve 24 plus 4 tt a hodnoty byli-ihned-4,7, po hodině 10,85 a po dvou hodinách 6,05. Můj doktor i tu prostřední hodnotu vzal jako vpořáku. Mám to tak také brát? Děkuji

Ta prostřední hodnota není v pořádku a podle starých i nových kritérií máte těhotenskou cukrovku.

dobry den byla jsem na testu cukru a prvni jsem mela 4,8 a po 2 hodinach 7,76 mam cukrovku?? dekuji za odpoved

Podle starších kritérií ano - vyšší hodnota po 2 hodinách. Podle nových kritérií jsou tyto dvě hodnoty v normě, ale chybí vyšetření v 60. min - abychom mohli použít tato nová kritéria, musela byste test absolvovat znovu se změřením všech tří hodnot.

Dobrý den,
dnes jsem očekávala u svého dr. žádanku na test oGTT, ale nedostala jsem ji. Místo toho jsem si vyzvedla 50g glukosy v lekárně, mám ji po 8hod lačnění rozpustit v 0,5l vody/čaje a hodinu po vypití přijít na odběr krve (v ten den budu 28+1). Na internetu jsem se dočetla že se jedná o tzv. Sullivanův test.
Mám se obávat zanedbané péče a že případná cukrovka nebude podchycena? Může to uškodit dítěti?
Je případně možnost si nechat udělat test v laboratoři na vlastní žádost bez doporučení lékaře?
Děkuji za informace

Sullivan se v našich končinách nepoužívá. Používá se např. v USA. Je to orientační test, který slouží k "vychytání" rizikovějších těhotných - ty, které mají vyšší hodnotu, podstoupí následně standardní oGTT a teprve na zakládě jeho výsledku je zjišťováno, zda mají cukrovku. Na tomto systému je nevýhodné, že zaprvé neodhalí mírnější formy těhotenské cukrovky a zadruhé - ženy, které cukrovku mají, musí dvakrát vypít větší množství koncentrovaného cukru (poprvé 50 g při Sullivan testu a podruhé 100 g při oGTT).
Pokud Váš lékař používá test jak jsem popsala, je to sice jiná metodika zjišťování těhotenské cukrovky než je u nás doporučena, ale přijatelná. Pokud jej však používá jako náhradu standardního testu (což také občas vídáme), je to naprosto nedostatečné. Dítěti test samozřejmě nijak neublíží, potíž je ale v tom, že jde pouze o orientační test, na základě kterého nelze spolehlivě vyloučit těhotenskou cukrovku. 

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, čekám dvojčata, ve 23+6 mi při glukozovem testu byly namereny hodnoty: na lačno 4,31 a po 2 hodinách 7.91. Jedna se o těhotenskou cukrovku?
Děkuji

Podle starších kritérií ano - vyšší hodnota po 2 hodinách. Podle nových kritérií jsou tyto dvě hodnoty v normě, ale chybí vyšetření v 60. min - abychom mohli použít tato nová kritéria, musela byste test absolvovat znovu se změřením všech tří hodnot.

Dobry den,

zajimaly me dovody k vyvolavani porodu kvuli cukrovce, kdyz neporodi do terminu.
Zvlast divne mi prijde, proc chteji vyvolavat i tem, ktere drzi dietu a tim maji hodnoty glykemie v poradku. To pak prece diteti jejich cukrovka vubec neskodi a tim odpada argument s prilis velym ditetem, ne?

Dekuji moc

Máte v zásadě pravdu, ale není to tak jednoduché. Museli bychom mít stoprocentní jistotu, že hodnoty glykémií byly po celou dobu v normě. A to nemáme, z čehož plyne toto preventivní opatření. Na našem pracovišti je praxe taková, že se pár dnů zpravidla čeká na přirozený nástup porodu, ale nenecháme "přenášet" tolik, jako zdravé ženy bez cukrovky. Placenta při cukrovce stárne rychleji a v samotném závěru by mohla způsobit komplikace, včetně té nejhorší - úmrtní plodu v děloze.

Dobrý den,
jsem v 27.týdnu těhotenství a před týdnem mi byla zjištěna cukrovka, Vaše stránky mi velice pomohly se v dietě zorientovat a udržet si hladivu cukru v krvi v normálu :) Stále ale pátrám a získávám různé informace ohledně některých potravin...Chci se zeptat, zda je vhodné sladilo Stévie v těhotenství? Můj dia lékař mi řekl že klidně tohle sladidlo můžu používat, ale na internetu se píší různé věci a tak bych chtěla slyšet Váš názor, dále pak přemýšlím nad výměnou mouky, ale nevím kterou koupit místo těch klasických, jestli špaldovou, pohankouvou, můžete mi poradit prosím? Mockrát Vám děkuji za odpověď

Stevii můžete. Co se mouky týče - kvůli cukrovce nemusíte měnit, pro udržení hladiny cukru stačí nepřekračovat doporučené množství sacharidů. Pokud ale chcete udělat něco navíc pro své zdraví, pak samozřejmě s chutí do toho. Prakticky jakákákoli zdravější alternativa bílé mouky je dobrá volba. Bílou mouku prakticky ve všem nahradí celozrnná špaldová - je zdravější než klasická pšenice, bohatší na vitamíny i živiny. Hodí se i na pečení, chová se prakticky stejně jako bílá, pečivo má díky ní "oříškovou" příchuť. Já osobně ji kombinuji půl na půl s bílou (je drahá). Pohanková je výborná do palačinek, na pečení se hodí méně - nemá lepek (v bezlepkové dietě se používá i na pečení, ale v kombinaci s jinými moukami).

Dobrý den,
jsem ve 24 týdnu těhotenství a podstoupila jsem test na cukrovku v Jindřichově Hradci. Test probíhal tak, že mi nejprve byla odebrána krev ze žíly, vyhodnoceny výsledky, které byly v pořádku, následně jsem vypila glukózu, a po dvou hodinách mi byla opět nabrána krev ze žíly. Celou dobu jsem poctivě seděla v čekárně a trápila se hlady, jelikož mě trápí nevolnosti a pokud se nenajím, tak je mi špatně. Se mnou tam společně byli i další maminky, které ovšem neseděli v čekárně a těstě před testem se přiřítili do čekárny celé uřícené. Má výsledná hodnota po dvou hodinách byla 7,9. Lékař mi diagnostikoval těhotenskou cukrovku, že se s tím nedá nic dělat, a dal mi domu glukometr, kterým si mám jednou za týden 4x denně měřit hladinu cukru. Proč ale píši. Chtěla bych se zeptat na několik otázek, byť na spoustu z nich jsem našla i odpověď zde na Vašich stránkách, ale jistota je jistota.
1) Zajímalo by mne, zdali je normální, že všem maminkám, které jsou objednané na jeden den, se nabírá krev pohromadě, takže jsme se navzájem měli možnost ohodnotit, jak které zvládáme bolest?
2) Zdali je správné, že bez ohledu na to, že já mám 60 kg a ostatní maminky měli třeba 100 kg pijí stejné množství glukózy jako všichni ostatní?
3) Sestra veřejně řekla před všemi ostatními maminkami a ostatními pacienty, že ostatní maminky hodnoty v pořádku a mě poslala za lékařem, jelikož veřejně řekla, že výsledky nemám v pořádku?
4) Mám opravdu těhotenskou cukrovku?
5) Lékař mi řekl, že už neměla přibírat, aby se mi cukrovka nehoršila. Zajímalo by mne, jak toho mám v těhotenství dosáhnout?
6) Byl mi test proveden správně?
7) Jak se mám tedy zachovat do budoucna? Glukometr sice mám, ale jak jsem se dočetla na Vašich stránkách je stejně nepřesný a ranní hodnoty se dají těžko hodnotit, když je nejvyšší hladina hormonů. Navíc pokud si ráno nedám něco sladkého a mlékem, nikdy se nemůžu zbavit pocitu hladu :-)

Prosím poraďte mi a řekněte mi, co mám dělat :-)

Děkuji

ad 1 a 3: Není to v pořádku a tento postup je v rozporu s právy pacientů.
ad 2: Množství glukózu upravujeme podle váhy do tělesné hmotnosti cca 40 kg, při vyšší hmotnosti se již podává jednotná dávka 75 g.
ad 4: Podle starších kritérií ano (vyšší hodnota ve 120. min), podle nových kritérií nelze říct - nepíšete hodnotu glykémie nalačno a chybí vyšetření v 60. min.
ad 5: Dodržování diety, kterou doporučujeme, zajistí optimální přítůstek (popřípadě udržení váhy).
ad 6: Ano, jen chybí ta 60. min.
ad 7: To je nedorozumění - glukometr nelze použít k diagnostice cukrovky, ale pro měření glykémií nalačno a po jídle při průběžném sledování cukrovky je nenahraditelný a dostatečný. Ranní hodnoty hodnotíme stejně jako všechny ostatní - naše zmínka o působení hormonů je uvedena pouze pro vysvětlení, proč jsou ranní hodnoty zpravidla nejvyšší (hlavně po snídani). Vy jste si to nesprávně vyložila, že se nedají hodnotit. Pro udržení normální ranní glykémie nalačno je třeba dodržovat druhou večeři, na glykémii po snídani má zase velký vliv správné složení snídaně. Při cukrovce je nutné si zvyknout na nesladké snídaně, aby glykémie zůstala v normě. Ty Vás naopak zasytí více než sladké, jen je třeba rozlišovat mezi pocitem hladu a chutí :-) S mlékem a mléčnými výrobky na snídani je to složitější - u někoho prochází bez problémů, u jiných ne - je třeba to vyzkoušet pomocí měření na glukometru.

http://bolsasmichaelkorsprecios.com Bolsas Michael Kors Precios
http://michaelkorsrebajas.com Michael Kors Rebajas
http://bolsosmichaelkorsoutlet.com Bolsos Michael Kors Outlet
http://michaelkorsreavaska.com Michael Kors Väska Rea
http://michaelkorsreasvaska.com Michael Kors Rea
http://michaelkorsplanbok.com Michael Kors Plånbok
http://longchampssoldes.com Longchamp Soldes
http://sacsamainlongchamp.com Sac A Main Longchamp
http://sacsamainlongchamps.com Sac À Main Longchamp

Dobrý den,
absolvovala jsem OGTT test a na lačno jsem měla 5,7 , sestřička řekla, že můžeme pokračovat. Ale vy jste zde psali, že mají být hodnoty na lačno do 5,6 . Tak ta jedna desetinka asi nevadí, že??
Po hodině mi odebrali znovu krev a to jsem měla 7,5 , tak a po další hodině jsem měla 6,5. Na to mi sestřička řekla, že je to v pořádku, ale ať raději místo sladkého jím např. čabajku :-D . Dnes jsem byla s výsledky u pana doktora na gynekologii a on mi řekl, že mám cukrovku!!! Že dle hodnot sice neví s určitostí přesně, ale zarazila ho věta pod výsledky: (není to přesné, ale znělo to nějak takto: Dle centrální gynekologické asociace se jedná o diabetes mellitus.
Ale sestřička mi přitom do těhotenské průkazky napsal že to mám negativní, ale pan doktor mi tvrdí, že ji mám. Tak můj doktor tvrdí že mám cukrovku, ale v nemocnici mi sestřičky říkaly, že to mám na střední hranici. Tak já opravdu nevím co si mám myslet... :-( Prosím poraďte, děkuji.

Pravdu má váš lékař, ta hodnota nalačno je vyšší. Jedna desetinka vadí, navíc podle nových doporučení je zvýšená hodnota už od 5,1 (podle starších od 5,6). Když je vyšší už hodnota nalačno, v testu se správně nemá pokračovat, ale glykémie nalačno se má druhý den zopakovat.

Dobrý den,byla jsem na testu těhotenské cukrovky a výsledky na lacno 4,4 po hodine 7,4 a po 2hodinach 8,49..Mám těhotenskou cukrovku?

O fous, ale máte. Bylo by lepší, kdyby laboratoř uváděla výsledky již zaokrouhlené na jedno desetinné místo, takto je to matoucí, ale ta třetí hodnota je 8,5 a to už je cukrovka (stejně hodnotíme výsledky 8,45-8,54).

Dobry den,
mam tehotenskou cukrovku, lecim ji jen dietou, merim se glukometrem a vysledky mam dobre, hodnoty mam v poradku.
Uz se mi kvapem blizi termin porodu, tak mam patr dotazu o postupu po porodu.

Chtela jsem se zeptat jaky je spravny postup u porodu. Mam drzet dietu i behem porodu? Jim 6 krat denne v urcite hodiny urcite mnozstvi sacharidu dle Vaseho doporuceni. Mam to dodrzovat i behem porodu? Po klistyru mi nejspis zakazou jist Je to v poradku?
Mam si po porodu merit cukr? Maji doktori nejak zmerit cukr diteti? Mohu jist na oddeleni sestinedeli jiz normalni nemocnicni stravu? Mohu si par hodin po porodu dat ovocny koktejl (bez cukru)? Muzu si dat cestou z porodnice zmrzlinu??

Dekuji moc

Dietu během porodu je třeba dodržovat ve smyslu vynechání jednoduchých cukrů. Lačnit bude nutné (stejně jako u všech ostatních žen) a není to žádný problém. Pokud by byla nutná infúze s glukózou (např. při císařském řezu), bude nutné do ní přidat inzulín. Všechna tato opatření se dělají z toho důvodu, že také vysoká hladina cukru v krvi ženy během porodu má negativní vliv na dítě. Po porodu striktní omezení již neplatí. V případě léčby pouze dietou není nutno u maminky měřit cukr po porodu. Hladina cukru u dítěte by měla být zkontrolována v prvních hodinách po porodu. Na oddělení šestinedělí vám ještě předepíšou dietu, ale ovoce si dopřejte už bez omezení a doma jezte normálně. Můžete i sladké, pouze nepřehánět.

Dobrý den, ještě jsem se chtěla zeptat, co doporučujete jako záchrané jídlo při první době porodní. Ostatním ženám radí v porodnici hroznový cukr nebo lipánek. Aby matka mohla zahnat hlad a dodat si energii kdyby ta první doba porodní trvala příliš dlouho. Co si můžeme dát my, cukrovkářky? Třeba nějaké oříšky neb jablko???
Děkuji

Ovoce můžete (ořechy by nám anesteziologové nejspíš nepochválili), event. kousek čokolády.

Děkuji za odpověď.
Čokoláda ale obsahuje jednoduché cukry, které nemohu jíst vůbec, ne? I v hořké čokoládě jsou. A s těmi oříšky tomu nerozumím. Jak prosím souvisí s anesteziologií?? Možná jsem jen natvrdlá, ale nenapadá mě nic.
Vychází mi z toho tedy, že jednou za tři hodiny si dám jablko a je to. To bych měla vydržet celou první dobu porodní.

Nejbezpečnější je během první doby porodní vůbec nic nejíst, pouze přiměřeně pít, je-li to nutné. Jídlo v žaludku je totiž komplikace pro anestezii v případě, že se něco zvrtne a je třeba provést císařský řez nebo po porodu nedojde k odloučení placenty a je třeba ji vybavit (vyjmout) manuálně - což se provádí v celkové anestézii. Maminky příliš prožívají, co si mohou během té doby dát. I kdyby trvala řadu hodin (což je zejména u prvního porodu běžné), nebojte se, že byste to nevydržela. Často na žádné jídlo ani není pomyšlení, tělo je v úplně jiném "modu" a v takových situacích si snadno vystačí z rezerv. A to platí i u cukrovky léčené dietou. Pokud ale dané pracoviště něco malého k snědku povoluje, pak při cukrovce to musí být něco, co nezvýší glykémii nad normu. Hořká čokoláda sice má jednoduché cukry, ale díky celkovému složení poměrně nízký glykemický index. Bavíme se také o symbolickém čtverečku na povzbuzení, ne o celé tabulce :-) Ořechy jsou nevhodné kvůli struktuře, pomalejšímu vstřebávání a s tím souvisejícím rizikem vdechnutí v případě anestézie.

Dobrý den, v 16tt jsem podstoupila test OGTT, kdy mi byla nabrána krev z žíly nalačno (hodnoty byly ok) a poté po 2 hodinách mi byla nabrána opět krev, kdy jsem měla hodnoty 8,4. Můj ošetřující Dr mě zatím do diabetologické poradny neodeslal s tím, že mám omezit cukry a test zopakujeme kolem 28tt. V prvním trimestru jsem glykémii na lačno měla 3,8. Stačí tedy pouze omezit cukry, popř. mám držet dietu k těhotenské cukrovce? Nerada bych něco zanedbala. Děkuji a přeji hezký den, Michaela M.

Pokud byla glykémie nalačno i při testu nižší než 5,1, pak netřeba držet dietu, jen bych zopakování testu nenechávala až na 28. tt, ale udělala o něco dříve (ve 24. tt). Pro hodnocení testu podle nových kritérií bude nutné stanovení všech 3 hodnot, tj. i glykémie v 60. min.

Moc děkuji za odpověď. Ano, glykémie na lačno byla nižší než 5,1. Už jsem domluvená na zopakování testu ve 24.tt, tak snad vše bude v pořádku. Ještě jednou díky a přeji hezký den, Michaela M.

Dobrý den. V cca. 26.tt jsem byla na oggt testu. Hodnoty byly 4,8 nalačno a 8,2 po dvou hodinách. Byla jsem odeslána na diabetologii, kde mně bylo řečeno, že podle nové normy jsou hodnoty v pořádku a žádnou dietu držet nemusím. Toto se moc nezdálo ani mé gynekoložce, která navrhla, že mě pošle později na kontrolní oggt test. Na ten bych měla jít cca. za 14 dnů a budu v 34.tt. Po zjištění, že kamarádka z jiného koutu ČR má hodnoty oggt testu podobné, ale jedou tam ještě dle starých norem, takže dostala dietu a musí se měřit, při čemž ji glykemie celkem létá i při dietní stravě, jsem aspoň nyní (začátek 33.tt.) zkusila test z moči. Výsledek byl pozitivní, ale nebyla to ranní moč, proužek jsem použila večer. Je toto znamení, že by se u mě takto mohla projevovat neléčená cukrovka a nebo výsledek z moči se dá považovat za vypovídající pouze v případě, že se jedná o ranní moč? A mám případně začít držet nějakou dietu a nebo je to před opakováním oggt testu nevhodné? Děkuji. Petra

Cukr v moči se může objevit při cukrovce, ale stejně tak může být i u zdravé těhotné ženy bez cukrovky - jeho vyšetření nám nic neřekne, pro cukrovku je rozhodující vyšetření hladiny cukru v krvi. Mrzí mě, že jste v nejistotě kvůli zmatkům, které nastaly kvůli tomu, že gynekologové zatím aplikují stará kritéria a diabetologové nová. Pro použití nových kritérií je však nezbytné i stanovení glykémie v 60. min. testu. Váš výsledek je vyšší podle starých kritérií (těch 8,2), podle nových kritérií jsou obě hodnoty sice v normě, ale protože chybí vyšetření v 60. min, nelze podle nových kritérií cukrovku spolehlivě vyloučit. V těchto případech je třeba buď postupovat podle starých kritérií (pro jistotu předpokládat, že cukrovku máte) nebo vyšetření zopakovat, jak správně navrhla vaše gynekoložka. Je však třeba stanovit všechny 3 hodnoty a není třeba čekat 2 týdny.

Dekuji za Vasi odpoved. Na opakovani testu jsem objednana na toto utery, ale podle slov sestricky pri objednavani soudim, ze se bude jednat opet pouze o dva odbery. Prvni nalacno a druhy po dvou hodinach. Takze pokud vyjde hodnota mezi 7,7-8,5 budu na tom vlastne stejne jako jsem nyni. Je nejake oficialni doporuceni/narizeni, kde je uvedeno, ze podle nove normy se musi delat odbery po hodine a po dvou hodinach? Sice pochybuji, ze i kdyz na to upozornim ve zdravotnickem zarizeni pri provedeni testu, ze mi to k necemu bude, kdyz oni tam budou mit svoje smernice, ale muzu se pripadne pokusit. Dekuji. Petra

Dobry den,jsem zoufala a potrebovala bych poradit.Je mi 34let,mam diabetes 2typu,zjisten v roce 2008.Nyni jsem tehotna zhruba 6-7tyden(nelze presneji urcit stari gravidity)Jde jiz o me treti neuspesne tehotenstvi,vlastni deti doposud nemam.Menstruaci jsem mela velmi nepravidelnou cca po 35dnech.Hladiny cukru v krvi mi strasne kolisaji a jsou velmi vysoke.priklad ze vcerejska rano na lacno11,9 po snidani az15,1,pred obedem 10,3 po obede10,4 pred veceri zase jen 4,1 po veceri az 11,1 a posledni mereni vecer ve 22hod. 9,5.Dnes jsem byla na gynekologii na prvnim UZ,a tam me cekal sok.Tehotensky vacek je neumerne veliky oproti plodu ktery neodpovida delce gravidity pocitane podle poslednich mesicku,ty byli 15.4.Vubec tam nebyla srdecni cinnost u miminka.Je nejaka nadeje?Ma gynekolozka to vidi velmi spatne?za tyden me ceka kontrolni UZ a tam se ukaze zdali se plod vyviji ci nikoli.Prosim,mate nekdo podobnou zkusenost nebo se mam smirit s tim ze uz v mem pripade potreti dojde k potratu?PROSIM VAS RYCHLE O
.Dekuji Sarka

Milá Šárko, nezbývá než počkat na výsledek kontrolního vyšetření. Nejsem gynekolog a nemůžu posuzovat výsledky gynekologického vyšetření. Z pohledu diabetologa Vám ale mohu říct, že kompenzace Vaší cukrovky není připravena na úspěšné těhotenství. Vysoké hodnoty glykémií mohou být jednou z příčin nevydařených předchozích těhotenství a i pro to nynější představují výrazné riziko. Pokud to napotřetí nevyjde, nevěšte hlavu. Je třeba však nejprve srovnat cukrovku (do té doby se před otěhotněním naopak chránit) a s pokusy o další těhotenství počkat až na dobu, kdy budete mít hodnoty glykémií (a glykovaného hemoglobinu) v normě. Nejde jen o riziko dalšího potratu, ale i o riziko závažných vrozených vývojových vad a dalších komplikací, které jsou spojeny s nedostatečně léčenou cukrovkou. Hlavu vzhůru, nic není ztraceno!

Dobrý den, byla jsem právě na OGTT. Před vlastním testem mi byl udělán kontrolní odběr z prstu (5,2 ), přistoupilo se tedy k testu. Výsledky jsou ale zarážející jak pro mne, tak pro moji gynekoložku - hodnota ze žilní krve nalačno 7,1, po 1 hodině 4,1 a po 2 hodinách 4,2. Tedy v normě není jen první hodnota nalačno, ovšem velice se liší od testu z kapilární krve (nechápu tak velký rozdíl). Všechny zkumavky byly hodnoceny až po skončení celého testu, tedy první odběr rozhodně nebyl zhodnocen do 1 hodiny po odebrání.
Moje gynekoložka mne odeslala na kontrolní odběr glc nalačno, že prý dle výsledků zopakujeme OGTT. Je to správný postup, nebo by se mělo rovnou přihlédnout k výsledkům prvního OGT testu? A proč byl tak velký rozdíl mezi hodnotou glc v kapilární a žilní krvi? A jak je možné, že po zátěži mám hodnoty v normálu? Nebo byl první test chybný a jsem zcela v pořádku?
Děkuji.

Dobrý den,
tak jsem byla ještě 2 dny po provedeném OGTT na kontrolním testu glukózy nalačno a výsledek je 4,2 mmol/L, takže zcela v normě. Navíc jsem si ted 2 dny měřila glykémii pomocí glukometru a hodnoty před jídlem nalačno mám kolem 4,3 mmol/L a 1 hod po jídle (snídaně banán+jogurt+musli+čaj s mlékem) mám hodnotu 5,5 mmol/L, a to i v případě, že jsem si dám k obědu ještě dezert sladký koláč. Dle mého názoru cukrovku nemám.
Je potřeba ještě zopakovat OGTT, nebo je to zbytečné a cukrovku prostě nemám?
Děkuji.

Ten test nebyl proveden správně (časová prodleva mezi odběrem a vyhodnocením) a navíc pravděpodobně došlo k prohození vzorků - to je mé vysvětlení těch podivných hodnot. 7,1 jste nejspíše měla v 60. nebo 120. minutě. S ohledem na to, že při glykémii nalačno 4,2 je cukrovka nepravděpodobná a také vaše následné testování na glukometru, které bylo v normě, bych to uzavřela, že cukrovku nemáte.

Dobrý den, vím, že jsem to tu někde na stránkách už četla, ale nemohu to znovu najít. Hledala jsem vzorec, podle kterého vypočítat kolik si dát gramů určité potraviny, abych se vešla do limitu obsahu sacharidů v daném jídle. Děkuji za odpověď. Petra

Vzorec k přepočtu je: 100 x množství sacharidů v gramech povolené k jídlu / množství sacharidů ve 100 gramech příslušné potraviny = množství potraviny, které mohu k danému jídlu sníst (v gramech). Na našich stránkách je i s praktickým příkladem k nalezení zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/dieta

.Výsledky mám na lačno 4.352 , po 1Hod. 7.399 , po 2Hod 8.49 . Uz sem zde jednou psala ale potrebuji radu.doktorka můj test bere jako negativni at vysadim jen sladke,vy ste mi napsala ze uz sem spise pozitivni at dodrzuji jidelnicek.takze sem zacala dodrzovat pravidelnou stravu ale zhubla sem necele kilo,myslite ze je to v poradku?

Je to v pořádku, malý pokles při přechodu na dietu může být. Důležité je, aby se zastavil a nehubla jste i dále.

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
w
w
k
u
Enter the code without spaces.