Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Pro hodnotu ve 30. min nejsou určeny žádné normy, proto se k tomu nemůžu vyjádřit. Proberte s lékařem, proč ji stanovoval. 

stanovovala jsem si ja sama na glukometru... protoze vim ze mam hodnoty nejvyssi v prvni hodine po jidle, slo me o to, zda je to bezne u zdravych lidi, anebo mam omezit rychle cukry?

Během testu jsou hodnoty z glukometru zcela nespolehlivé s odchylkou 25 i více %

Dobrý den,
mohla bych Vás požádat o vysvětlení, proč musí být u těhotné na lačno glykemie do 5,1, ale u netěhotných do 5,9? Proč musí být glykemie hodinu po jídle do 7,8 u těhotených a 8,9 u netěhotných? Proč jsou ty hodnoty u těhotných a netěhotných rozdílné?
Předem děkuji za vysvětlení!

Hodnoty z průběžných kontrol na glukometru mají být u těhotných do 5,3 nalačno a 7,8 po jídle, mimo těhotenství do 5,5 nalačno a do 7,8 po jídle. Rozdíl je pouze v lačné hodnotě a vychází z rizik pro těhotenství a plod. Mimo těhotenství vychází z rizika dlouhodobých komplikací diabetu. 

Děkuji, za upřesnění. Mohla bych Vás požádat o odkaz na studii, která zmiňuje ona rizika při lačné glykemii 5,4 a výše? Našla jsem tu pouze odkaz na starší z Ausie, kde bylo zvýšené riziko u lačné glykemie "až" u 5,6, navíc s dovětkem, že to nemusí být způsobeno tou zvýšenou lačnou hodnotou.
A ještě jeden dotaz, proč k diagnostice GDM je hraniční hodnota 5,1, ale následně je v pořádku hodnota do 5,3?

Dobrý den, před třemi lety jsem absolvovala klasický test na těhotenskou cukrovku, který jsem zvládla, test byl negativní. Akorát mě dítě po testu začalo hodně intenzivně kopat a vrtělo se a kopalo dalších asi 18 hodin v podstatě bez pauzy. Nemohla jsem v noci kvůli tomu ani usnout, břicho pak dost bolelo.

Nikdy jindy jsem to v těhotenství nezaznamenala. Dítě se mi sice narodilo zdravé, ale teď mě čeká test podruhé a mám z něj po této zkušenosti obavy, jestli opravdu nemůže test plodu ublížit, nebo jestli jsem udělala něco před testem špatně? Stravovala jsem se tehdy hodně zdravě, sladké jsem v podstatě nejedla, neměla jsem na něj chuť, pouze ovoce, nebo občas med. Nevím, jestli pak pro plod nebylo takové množství glukózy šokem? Děkuji

http://bolsasmichaelkorsprecios.com Bolsas Michael Kors Precios
http://michaelkorsrebajas.com Michael Kors Rebajas
http://bolsosmichaelkorsoutlet.com Bolsos Michael Kors Outlet
http://michaelkorsreavaska.com Michael Kors Väska Rea
http://michaelkorsreasvaska.com Michael Kors Rea
http://michaelkorsplanbok.com Michael Kors Plånbok
http://longchampssoldes.com Longchamp Soldes
http://sacsamainlongchamp.com Sac A Main Longchamp
http://sacsamainlongchamps.com Sac À Main Longchamp

Test nemusí udělat dobře dítěti, pokud se hodnota v krvi matky výrazně zvýší - u žen, které mají cukrovku (proto se má nejprve stanovit hodnota nalačno, aby žena s vyšší hodnotou sladký roztok vůbec nepila). U vás byly hodnoty krevního cukru při testu v normě - proč by tedy dítěti měly dělat jakkoliv špatně?

Na to jsem se právěže ptala, proč dítěti udělal test špatně a takhle bouřlivě reagovalo? Možná špatně položená otázka. Že by to bylo shoda náhod nebo, že by si tam 18 hodin juchalo radostí považuji za nepravděpodobné. Mně spíš přišlo řádně naspeedované, což nepovažuji za dobře. Vaše odpověď mě tedy moc neuklidnila, přesto děkuji.

Neklid musel mít jinou příčinu než provedení testu - glykémie byla v normě, proto nemohla dítěti dělat zle. 

http://bolsasmichaelkorsprecios.com Bolsas Michael Kors Precios
http://michaelkorsrebajas.com Michael Kors Rebajas
http://bolsosmichaelkorsoutlet.com Bolsos Michael Kors Outlet
http://michaelkorsreavaska.com Michael Kors Väska Rea
http://michaelkorsreasvaska.com Michael Kors Rea
http://michaelkorsplanbok.com Michael Kors Plånbok
http://longchampssoldes.com Longchamp Soldes
http://sacsamainlongchamp.com Sac A Main Longchamp
http://sacsamainlongchamps.com Sac À Main Longchamp

Dobry den,
chcem sa s Vami poradit...v 28 tt som podstupila oGTT test u svojej gynekologicky,ktora ho robi trosku zjednodusene...doma som vypila glukozu a za 2 hodiny u nej odber krvi zo zily...vysledok bol 8.12. Kedze podla starych hodnot ktore boli norma po 120 min. do 7.8 poslala ma diabetologiu na kontrolny test. Dnes som bola na opakovanom teste, zo zaujmavosti som si merala vzdy po odbere zo zily aj z prsta glukomerom... hodnoty z labaku zo zily nalacno 4.9, po hodine 7.1 a po dvoch 4.6 cize ok.Hodnoty z prsta z glukomeru 5.3 nalacno,nasledne 10.1 a 7.0....chcem sa opytat ci je mozny taky velky rozdiel medzi hodnotami zo zily a z prsta z glukomeru a tiez rozdiel ze pred tyzdnom som mala u gynekologicky po dvoch hodinach 8.12 a dnes 4.6....su taketo rozdiely v norme?Dakujem...

Hodnoty z prstu při zátěžovém testu nelze vůbec brát v potaz - ano, ty hodnoty mohou být takto rozdílné. Jediný relavatní je ten správně provedený OGTT ze žíly, pokdle kterého cukrovku nemáte.

Dobrý den, na gynekologii mi brali krev ze žíly, kde zjistili glukozu 5.4 poté test za dva dny opakovali výsledek byl 5.2 bylo to delano na lacno. Poslali me na diabetologii, kde mi dělali test po hodině po jídle z prstu byl 5.5. Bylo mi řečeno dodržovat dietu jako vyhnout se sládkemu, i napojum, omezit přílohy, ovoce... Jinak prý muzu vše jist. Nakonec jsem se ptala na glukometr a bylo mi řečeno, ze ho nepotřebují ze to vypadá, ze cukrovku nemám, prý se uvidí 3.7 kde mi udělají test na lacno, za dva měsíce. Ženské mi říkají, ze to cukrovka je a měla bych se kontrolovat, co mi sedí a co ne. Nevím teď co dělat, nechci něco zanedbat. Dekuji

Ten postup je opravdu nesprávný, cukrovku máte a máte nárok na glukometr - jinak se to dá těžko kontrolovat.

Dobrý den paní Doktorko, prosím Vás, jaké jsou hodnoty pro určení těhotenské cukrovky na lačno, PŘED KAŽDÝM HLAVNÍM JÍDLEM, po jídle? Mám si je měřit doma glukometrem. Děkuji

nalačno do 5,3, před jídly do 5,5 (max do 6), hodinu po jídle do 7,8

Dobrý den paní doktorko, nenašla jsem svůj dotaz z 31.3., tak píšu znovu. Po třetím těhotenství jsem 5měsíců po porodu (jsem kojící) absolvovala OGTT s hodnotami 6,1 na lačno a poté 120min po vypití glukozy 7,6. Cca 2hod před prvním odběrem jsem kojila, v průběhu testu jsem už nekojila. Po té jsem byla pozvána do diabetologické poradny, kde mi byl proveden odběr z prstu (1,5hod před odběrem jsem kojila) a 1hod. před odběrem jsem snědla 3 čerstvé bílé rohlíky a byla mi naměřena hodnota 9,4. Chci se zeptat jestli je možné, že se té cukrovky někdy zbavím, např. časem po ukončení kojení? Předem děkuji za odpověď.

Ty hodnoty vypadají na prediabetes. Kojení je pozitivní záležitost - čím déle, tím lépe pro váš metabolismus (i dítěte). Samo o sobě ale nestačí, bude to chtít i úpravu stravy a nejíst 3 rohlíky na posezení :-)

Dobrý den,

byla jsem v 10tt těhotenství poslána na odběry krve. V krvi mi vyšla zvýšená hodnota cukru 5,2, takže jsem byla poslána test opakovat, podruhé vyšla 5,3 (odběry byly nalačno).

Gynekoložka mě odkázala do dia poradny, kde jsem dostala glukometr a začala se měřit, ještě jsem nezačala s dietou (jen vysadila sladké limonády a sladké, které jsem jedla a pila okolo 7-10tt až moc) a ranní lačná hodnota je 4,9. Po snídani jsem se měřila a vyšlo mi 5,3.

Opravdu mám těhotenskou cukrovku, když stačilo pouze denně nesníst nějakou sladkost (čokoládu, nutellu, zmrzlinu) a pít vodu?

Máte. Její tíže a průběh jsou u každé ženy jiné - někomu stačí přestat pít limonády, někdo musí omezit i sacharidové přílohy. K tomu jsou třeba průběžná měření na glukometru, abyste měla jistotu, jak na tom jste i nadále. 

Dobry den,

Mockrat dekuji za stránky a Vasi peci, moc si toho vazim.

Rada bych se informovala na lacne hodnoty. Jim 2. veceri cca 22:30. Vim, ze se ma lacnit 8 hodin nejmene, to pro me vetsinou neni problem, hlad nemam. Pokud jsem vstavala prave po 8 hodinach hladina lacne je horsi nez pokud vstanu po 7 hodinach (jim po 8 hodinach) a začínám se hybat. Je mi jasne, ze s pohybem glykemie klesaji. Mam to vyzkouseno na dennich hodnotach.

Rada bych se zeptala, jestli je mozne takto fungovat, jelikoz nedojde k narustu hodnot. Za me je to "oblafnuti" lacne, jelikoz mereni hned, jak vstanu je po 7 hod (neni mereno po 8 hodin lacneni) a pocitam, ze o 1 hodinu pozdeji pred snidani (po 8 hodinach), uz je to nevypovidajici z duvodu pohybu. Jelikoz nedojde k vyssim hodnotam, co maji negativní vliv na miminko, tak jsem se chtela zeptat, jestli je mozne takto lacnou oblafnout.

Jsem 28tt, hodnoty bez inzulinu i 6,1/6,2 a s inzulinem vzdy po navyseni dojde k poklesu napr. na 4,6 a po 3 dnech musim znovu navysovat, jelikoz to stoupne na 5,5/5,6. Aktualne inzulin 14j.

Mockrat diky za informaci a vazim si Vasi pomoci pres tyto stranky.

Hezky jste to oblafla :-) Jakákoli strategie prevence zvýšení glykémie je ok a lepší než zvyšování inzulinu - ten zvyšovat až když další strategie nejsou dostatečné.

Dobrý den, byla mi diagnostikována těhotenská cukrovka, jsem na dietě bez medikace. Mohu používat stévii místo cukru?
Děkuji

Ano, v rozumné míře.

Dobrý den,

jsem ve 30tt, byla mi diagnostikována těhotenská cukrovka, zatím kompenzováno dietou, měřím se (zatím jen týden) glukometrem. Hodnoty po jídle jsou vždy v pořádku, ranní glykémie však dle glukometru kolem 5,6. Lékař mi doporučil, abych začala s léčbou inzulinem, budou-li ranní hodnoty nadále nad 5,3. Myslí se tím hodnoty dle glukometru, nebo hodnoty z žilní krve z laboratoře? Z žilní krve mi vycházejí ranní hodnoty 5,1, zatímco v ty samé dny měřeno glukometrem z prstu 5,6. Děkuji

Myslel hodnoty z glukometru. Zde pár tipů, co s tím lze dělat: http://www.tehotenskacukrovka.cz/co-delat-kdyz-jsou-hodnoty-krevniho-cuk...
​Glukometr není zcela srovnatelný s laboratorním měřením, ale pokud se hodnota nalačno výrazně liší, je třeba prověřit přesnost měření glukometru. 

Omlouváme se za výpadek dotazů a odpovědí v období od února do dubna 2018, z části způsobený technickými komplikacemi a zasypání spamy. 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, alergie se považuje za virozu? Může ovlivnit hodnoty měření glukometrem?
Jinak ogtt v 28tt - 4,7 - 10,7 - 10,1
Nasazena dieta. Od doby diety už se pod 5,5 nedostanu, lačná většinou 5,4-6, hodinu po jídlech 6-7,8. Ale od ogtt testu začlo nevím co kvést, teče mi z nosu nonstop, svědí a slzí mi oči. A ještě dotaz, jsou toto hodnoty na inzulín?
Děkuji Martina

Ano, glykémie zvyšuje jakýkoliv zánět, tedy i alergický. Pokud nic nepomáhá, pak tyto hodnoty (ty vyšší nalačno) je třeba řešit i léky, popřípadě inzulinem. 

Dobrý den,
Byla jsem na ogtt ve 24.tt. Den před odběrem jsem si dala odpoledne zmrzlinu, brambůry a 0,3l coca coly. Druhý den mi při testu bylo naměřeno 5,11mmol/l po lačnění. Ostatní hodnoty byly v normě. Je možné, že potraviny které jsem si dala mohly hodnotu po lačnění ovlivnit?
Děkuji

Pokud jste byla alespoň 8 hodin nalačno, tak ne, do té doby má být hodnota v normě. Test je třeba zopakovat, pokud budou hodnoty znovu vyšší (nalačno nebo po glukóze), pak máte těhotenskou cukrovku. Pokud budou všechny hodnoty v normě, i tak by vašemu těhotenství prospělo takové věci nekonzumovat :-)

Dobrý den paní doktorko,
chtěla bych se zeptat, při prvním těhotenství jsem měla těhotenskou cukrovku a byla jsem na dietě. Teď jsem ve druhém těhotenství a dnes jsem byla v 17tt na testech OGTT, test vyšel v pořádku (i když prostřední hodnota, byla na hranici). Moje otázka je, zda se mám podrobit testu OGTT znovu behem 24-27tt?
Děkuji za odpověď

Ano, opakování testu v obvyklém termínu (24.-28. týdnu) je nutné.

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. V 7tt jsem byla odeslána do diabetologické poradny kvůli opakovaně zvýšeným hodnotám z krve na lačno (5,3 a 5,26 mmol/l). Dostala jsem glukometr a byla poučena o dietě, před další kotnrolou v dia jsem šla na nové odběry, kde jsem měla hodnoty uplně v pořádku (4,6mmol/l). Stále jsem měla dodržovat dietu a chodit na kontroly. Hodnoty jsem měla dle doporučení, tedy v pořádku na lačno i po jídlech. Občas jsem i zhřešila nějakou tou sladkostí, nebo jídlem (byly vánoce atd.) ale nikdy se mi hodnoty nezvedly nad maximu 7,2.
Nyní jsem 33tt a už týden mám hodnoty zvýšené, hlavně ty na lačno ( až 6,7), hodnoty po jídle mám sice vyšší než jindy ale stále v normě. Může to být koncem těhotenství? Horším spánkem, nebo občasnou sladkostí(zmrzlina s dcerou, spíš tou co ona nedojí)?
Jak moc miminku takovou sladkostí škodím v mém případu? Nepřecpávám se sladkým a jak mě to celé těhotenství nelákalo, tak teď je to horší.
Předem moc děkuji za radu
Pavlína

Těhotenstká cukrovka se může takto zhoršovat s přibývajícími týdny těhotenství vlivem hormonů - jejich hladina se stále zvyšuje. Vše ostatní, co zmiňujete, má samozřejmě také vliv. Při takto vyšších hodnotách můžou být na místě také léky, popřípadě inzulin - obraťte se na svého lékaře. 

Dobry den chtela bych se zeptat jak si mam sestavit jidelnicek jsem vtom uolne bezradna.Vsude pisou orechy nebo jablko a mandle ale ja tyhle veci nejim. Vubec nevim jak. moje mereni cukru krome rana na lacno vychazi stale vyssi nez by melo,vubec tomu nerozumim.Potrebovala bych nak poradit jak a kolik toho mam jist.Je mi uplne do breku ze si nevim s jidlem rady,vzdy jsem varila jen klasiku a zadny zdravi a dietni veci jsem nedelala.Hlavne jak skloubit sve dietni jidlo s jidlem pro manzela,ktery potrebuje normalne jist jelikoz pracuje od rana do vecera na stavbe.Muzete mi poradit prosim? Dekuji.

Toto nelze vyřešit cestou této poradny - obraťte se na svého lékaře a velmi vhodná by byla konzultace s nutričním terapeutem, který Vám může pomoci s jídelníčkem "šitým na míru". 

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jestli si mohu dát žvýkačku typu Orbit na zmírnění pachuti v ústech v průběhu zátěžového testu aniž bych tím ovlivnila nějak výsledky testu.

Děkuji

Můžete, ale pokud možno ji žvýkejte jen krátce - po nezbytně nutnou dobu - má vliv na trávení a také může paradoxně později vyvolat nevolnost. 

Dobry den, na základě testu OGGT jsem se dostala do diabetologicke poradny, kde mi mimo jiné dělali testy z krve na funkci štítné žlázy. Jak to s cukrovkou souvisí? Co pro mě znamena, že mám jak cukrovku tak i zhoršené vysledky na stitnou zlazu.

Ženy s těhotenskou cukrovkou mají vyšší riziko poruch štítné žlázy, proto ji preventivně vyšetřujeme.

Dobrý den,
u gynekologa mi bylo řečeno, abych před testem už od obéda nejedla vůbec nic sladkého, ani kousek ovoce, nic. Že poté budu mít vysoký cukr a test bude špatný. Opravdu se vůbec nesmí sladké? Jak je to správně? Děkuji

Den před testem má být obvyklá strava - sacharidy neubírat ani nepřidávat. Jediným pravidlem je test provádět nalačno v ranních hodinách (po 8-10 hod. vylačnění).

Dobrý den,
jsem 25+1 a dnes jsem absolvovala OGGT test. Glykemie nalačno 4,86, po 60 minutach 7,28 a po 120 minutach 8,58. Chtěla jsem se zeptat jestli mohl dřivejší odběr po 120 minutach ovlivnit poslední hodnotu a jestli má zmysl test opakovat například o týden později. Glukosu jsem pila od 8.05 do 8.15, první odběr po vypití v cca 9.15a druhý odběr po vypití cca 10.05. V rodine mám predispozici (dědeček měl DM 2.typu na IT). Stravuji se zdravě, BMI před těhotenstvím 18,9. Nesportuji však pravidelně a mám hodně stresujíci zaměstnání.

Děkuji za odpověď

S ohledem na okolnosti - rizika pro cukrovku - bych o možnosti zkreslední výsledku nespekulovala, opakování v tomto případě netřeba.

Dobrý den,
ráda bych Vám poděkovala za dovětek v článku "Je OGTT bezpečný?", že při nepodstoupení tohoto testu je vhodné dodržovat jídelníček pro ženy s těhotenskou cukrovkou (vždyť je to rozumné výživové doporučení pro každého). Velice mi v těhotenské poradně chybělo zmínění této možnosti, prostě se automaticky předpokládá, že se těhotná láduje cukrem "horem dolem".
Také bych se chtěla zeptat na průkaznost tohoto testu u lidí, kteří se stravují téměř podle tohoto doporučení (občas obilný sirup či med, ale zdaleka ne denně). Není v tomto případě vyšší možnost falešně pozitivního výsledku, když organismus takového člověka není zvyklý na denní přísun rafinovaných a jednoduchých cukrů v takové míře, jak je u většiny populace obvyklé?
Předem děkuji za odpověď.
Bušinová Markéta

Děkuji za milou zpětnou vazbu. K Vaší otázce - ne, zdravý metabolismus tuto nálož cukru zvládne.

Dobrý den paní doktorko,
již několikátý týden si měřím hodnoty cukru. Všechny hodnoty, které jsem dosud naměřila, byly v limitu. Začala jsem před pár dny brát z důvodu anginy ATB a hodnoty se zvýšily (z 4,8 na 5,9 ranní; z 4,9 na 9,6 hodinu po jídle). Jídelníček držím stejný. Jsem ve 32.tt. Mohou to způsobovat ATB? Děkuji.

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
b
G
B
z
Enter the code without spaces.