Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Vyšší glykémie nezpůsobují antibiotika, ale zánět. Zpravidla vyšší glykémie trvají 2-3 dny, což není problém, pokud déle, je vhodné řešit inzulinem (což se naštěstí téměr nestává).

Dobrý den pani doktorko, jsem 25tt právě jsem se vrátila z testu na teh.cukrovku. " mi na brala krev a po té udělala krevn obraz z prstu. Při kterém zjistila, že mám zvýšený obraz 5,3 na lačno s touto hodnotou se prý těh.test nedělá. Řekla mi ať si tím nelámu hlavu, ale já teď nechápu jak to tedy brát. Zda mám těh.cukrovku či ne.
Děkuji za radu Daniela

Dobry den, jen prosim o radu ohledne tehu cukrovky. Byla jsem na testu ogtt, odber na lacno bran z prstu ostatni ze zily. Vysledek lacny lehce zvyseny,ostatni v poradku. Nesouhlasila sem s postupem presto okamzite me odeslaly na dia s tim ze mam tehu cukrovku. Nikdo se semnou nechtel bavit. Mohu si vyzadat novy test ogtt nebo postaci jen odber lacny? Vsude ctu ze na tehu cukr se nesmi brat z prstu,ze je to hruba chyba. Ze vysledky mohou byt hodne zkreslene,a ze se posuzuji jinak maji jine limity z kapilarni krve. Moc dekuji

Máte pravdu, postup správný není - je třeba dopnit glykémii nalačno ze žíly - bude-li v normě, cukrovku nemáte.

Dobrý den paní doktorko, jsem v 15.tt a od počátku těhotenství trpím (stejně jako v předchozích dvou těhotenstvích) Hyperemesis gravidarum s poruchou metabolismu - nevolnostmi a úporným zvracením. Následkem toho mi můj OG zjistil z krevních testů zvýšené hodnoty krevního obrazu jater a lačné glykémie. Poprvé 5,9.. druhý odběr 5,4. Byla jsem odeslána do diabetické poradny, kde jsem obdržela glukometr a domluvila se s lékařkou na pozorování. Nyní se mi začíná dělat konečně lépe. Začínám jíst (předtím jsem do sebe dostala pouze sousto ovoce 1x za 2-3dny a k pití jsem v sobě udržela pouze colu s ledem), dá se říci, že i pravidelně a hodnota lačné glykémie po mých kontrolách max. 5,1. Během dne se pohybuje po veškerém jídle do 5,6 max. Ráda bych se zeptala, zda-li je možné, že špatná hodnota byla způsobena mým zdravotním stavem a nevolnostmi. V poradně mi na toto nedokázali odpovědět.

Předem děkuji za Vaši odpověď a přeji krásné dny
TH

Ano, mohlo to být ovlivněno, test by bylo dobré zopakovat, ať se nemusíte hlídat zbytečně. Pokud bude nyní glykémie ze žíly v normě, tak máte pokoj, ale pak je třeba ještě doplnit OGTT mezi 24-28 týdnem.

Dobrý den paní doktorko,

předně děkuji za přehledné stránky a informace, které se zde dají najít, pomohly mi o něco více než moje dia poradna. U ogtt v 26.tt mi vyšla mírně zvýšená prostřední hodnota 10,3, ihned jsem začala dodržovat dietu dle vašich stránek, v minulém těhotenství se dělaly jen dvě měření a to jsem měla v normě. Dnes jsem byla v poradně, kde jsem dostala glukometr a veškeré vybavení. Bohužel trpím fobií z jehel, diabetické pero jsem vyzkoušela, ale moc mi to nešlo, krve bylo asi málo. Glykemii bych do příští kontroly měla zapisovat třikrát týdne třikrát denně, tato představa mě dost děsí. Samozřejmě to hodlám ještě zkusit, ale už se připravuji na to, že se může stát, že to prostě nezvládnu - to píchání a následné měření. Co byste poradila v tomto případě, je nějaká alternativa bez užívání glukometru? Psychicky na tom nejsem moc dobře, co se týká užívání tohoto přístroje a všeho kolem píchání. Bojím se, že budu čelit nátlaku a nepříjemnému chování v dia poradně, nemám chuť už tam ani jít znovu. Děkuji předem za odpověď.

Nepotěším vás, protože zatím nic jiného k dispozici nemáme. Někdo to řeší tím, že s měřením (vpichem) pomůže partner, kamarád...atd.

Dobrý den, paní doktorko, zatím jsem neabsolvovala test OGTT, měřím se doma ze své vlastní iniciativy glukometrem. Běžně mám ranní glykémiiokolo 4,7 mmol. Dnes jsem jela do laboratoře nechat si udělat odběr ze žíly, abych zjistila odchylku glukometru. Ráno po probuzení lačná glykémie 4,7 mmol (6:30 hod), 2 hodiny poté v laboratoři glukometr ukázal 5,9 mmol (!). Takže mám cukrovku??? Uvádíte, že glykémii je třeba měřit hned po probuzení, ale než se dopravím někam k lékaři na test, glykémie stoupne do diabetických čísel. Jak to hodnotit? PS: Hodnoty hodinu po jídle mám většinou do 5,8 mmol. Děkuji.

Během rána stoupá hladina některých hormonů, které způsobí mírný vzestup glykémie a nemusí to znamenat cukrovku. Je třeba ale brát v úvahu také chybu měření glukometru.

Dobrý den,
děkuji moc za tyto stránky, které jsou nesrovnatelně hodnotnější, než zavádějící informace z dia poradny ve fakultní nemocnici Olomouc.

Šokovala mě informace, že dle posledních výzkumů se u poloviny těhotných s gestační diabetes do 10 let od porodu projeví buď diabetes 2. typu, nebo prediabetes (které vede k pozdějšímu diabetu v 70% případů). A pokud nebyla informace z internetu mylná (http://www.diasvet.cz/tehotenska-cukrovka-a-vysoky-krevni-tlak-spolecne-...) , tak to znamená 15x vyšší riziko rozvoje diabetu 2. typu než u těhotných, které těh.cukrovku neměly. Což je alarmující a mělo by důrazněji zaznívat, protože mám pocit, že se těhotenská cukrovka podceňuje a vnímá jako dočasný problém, který s porodem vymizí.

Chtěla bych se zeptat, jaké je vaše doporučení na preventivní stravu v případě, že gestační diabetes po porodu odezní. Na internetu jsem se dočetla o 2 do značné míry protichůdných směrech, a to:

1) neměl by se snižovat příjem energie ze sacharidů, ale pracovat na zastoupení tuků - zvyšovat polynenasycené MK a snižovat nasycené a transtuky
https://books.google.cz/books?id=oCXrZkrZZ_UC&lpg=PA133&ots=pH5SSASEkp&d..., strana 132-133

2) měly by se snížit sacharidy celkově a nahradit je tuky (http://www.cukrpodkontrolou.cz/cukrovka). Když koukám na doporučené tuky na této stránce, píše se "máslo, přepuštěné máslo (ghí), smetana, slanina, sádlo, za studena lisované oleje (olivový, avokádový), domácí majonéza (bez cukru), kvalitní kokosový tuk, semínka, ořechy, ořechová másla, avokádo, kokos, olivy." a "Sýry: čerstvé i zrající, ale přednost mají ty tučné."
a) Přijde mi, že kdybych se měla řídit dle těchto doporučení, převládnou v jídle nasycené tuky... Je třeba to hlídat? Jaký by měl být správný poměr tuků?
b) z dia poradny jsem dostala materiál, který doporučuje "netučnou bílkovinu", "rostlinné máslo"... Tj. protiřečí si s výše uvedeným. Co je tedy správně?

Předem moc děkuji za sumarizaci, co je tedy v preventivní dietě správné, a jak (a zda?) se tato preventivní dieta má lišit od diety diabetické. Budu také vděčná za doporučení literatury a seriózních internetových zdrojů.

Máte pravdu, že informace jsou rozporuplné, ale jen zdánlivě - do Říma vede více cest, někdo si může vybrat, jakou chce zvolit, u někoho se časem může ukázat, že jedna z cest je pro něj vhodnější než druhá. Velmi zjednodušeně se dají výživové směry rozdělit na 3 hlavní (každý z nich má však různé podvarianty): klasická vyvážená strava, vysokocharidová převážně rostlinná nízkotučná strava a nízkosacharidová vysokotuková strava. Té první se věnuje např. Klinická dietologie, na kterou odkazujete, ale i řada dalších zrojů - je to nejčastější doporučovaná strava. Těm dalším se věnují zmiňované stránky www.cukrpodkontrolou.cz, více také v odkazech. Přesnější poměr nasycených a nenasycených tuků se řeší u vyvážené stravy (i když i u té je zpochybňováno, zda je to vlastně podstatné....řada rozporuplných studií), kde příjem tuků tvoří 30-35 % energetického příjmu. U nízkosacharidové stravy je ale převaha nasycených tuků jen zdánlivá, i tam to +/- vychází. Řada živočišných zdrojů má navíc "lepší" poměr než některé rostlinné (třeba sádlo vs kokosový tuk).

Dobrý den, po prodělané těhotenské cukrovce mi v porodnici měřili hladinu glykémie ( na lačno 4,29). Nasadili mi dietu (i když teda v rámci možností nemocniční stravy se o dietě moc mluvit nedalo)...na můjdotaz jak postupovat po porodu mi nebyli moc schopní dát jednoznačnou odpověď. Nakonec mi doktorka řekla ať dietu držím dál a po šestinedělí si zavolám na diabetologii, kam jsem v těhotenství docházela na kontroly...Všude ale čtu, že těhotenská cukrovka po porodu mizí. Je tedy opravdu nutné držet stejně přísnou dietu jako v těhotenství? Nebo je to individuální a mám se řídit podle naměřených hodnot glukometrem ( od porodu před 2 týdny jsem neměřila). Předem děkuji za odpověď.

Přísnou dietu už po porodu není třeba držet, ale je rozumné stravovat se správně i dál - jako prevence následné cukrovky 2. typu. Na glukometru se občas změřte, aspoň uvidíte, jak se to vyvíjí. Důležité je pak kontrolní OGTT - cca půl roku po porodu. Více zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/co-dal-po-porodu

Dobrý večer, byla jsem na testu OGTT ve 27+3 tt. Výsledky jsou nasledujici: na lačno 5,4, po hodině 8,4, po dvou hodinách 8,3 (i přesto, že mě neměli na základě zvýšené hodnoty na lačno dále testovat, neudelali tak). Nevím tedy, kdy vůbec prvni krev vyšetřovali. Doktorka me poslala do diabetologicke poradny, kde mi mají zopakovat test na lačno. Jelikož jsou svátky, jsem objednána na 3.1. Hledala jsem diabetologickou poradnu co nejblíže k bydlišti, tam jsem také objednána. Ale předtím jsem se dovolala do jinaci poradny, kde mi sdělili, že mám zvýšenou i tu třetí hodnotu a že je to jasná cukrovka. Na internetu i na Vašich strankach se píše, že po dvou hodinách má být hodnota do 8,5 a ja mam 8,3, takže to si myslim, že mam ještě v normě a špatně mé výsledky vyhodnotili. Je tomu tak? Nicméně jdu do té druhe poradny, kde mi budou brát krev znovu na lačno a uvidim. Jde mi jen o to, že jsou teď svatky a trošku me vyvedli z míry, když mi řekli, ze mam i tu třetí hodnotu zvýšenou. Tak se chci jen ujistit, jestli me mínění je správné. Uvidí se az pri dalsim odběru na lačno, jestli se cukrovka potvrdi nebo naopak. Mám pravdu? Děkuji za odpoved

Máte pravdu.

Dobrý den, byla jsem na těhotenském testu cukrovky a bylo mi naměřeno. Ráno na lačno 5,8 a poté mi si vypít roztok kdy hodinu poté mi naměřily 7,1 a pak 3,9. A byla jsem poté poslána na diabetes.poradnu že mám cukrovku. Ale podle internetu jak čtu tak nechápu proč když jsem měla zvýšenou normu na lačno mi vůbec daly pít ten roztok, a řekli že je vše ok že můžu pít dle sestry jsem měla vše ok a na poslední výsledky jsem měla volat druhý den a po telefonu mi zdelily opak že mám cukrovku že po sirupu je vše ok ale na lačno je vysoké. Tak mám cukrovku nebo ne? Podle mě nepostupovali správně. Jsem mladá hubená sladké moc nejím jen den před odběrem jsem snědla cukroví tak si myslím že to bylo z toho přece není normální abych ráno měla cukr zvýšený a po tak sladkém glukózovem roztoku jsem měla hodnoty úplně ukázkové. Prosím jak to mám chápat? Musím opravdu dodržovat tak přísnou dietu co mi dali? Děkuji

Postup nebyl správný. Hodnotu nalačno ze žíly je třeba zopakovat. Pokud bude v normě, pak nemáte cukrovku.

Dobry den pani doktorko, mela bych dotaz tykajici se hodnoty c peptidu v tehotenstvi. Při OGTT mi byla prokazana tehotenska cukrovka s hodnotami 4,8 (na lacno), 10,6 (hodinu po odberu), 9,6 (2 hodiny po odberu). Hodnota c peptidu 246, coz je pod normu. Zatim jsem na diete, protoze veskere domaci mereni glukometrem jsou v norme. Nejde mi jen do hlavy ta hodnota c peptidu. Docetla jsem se, ze kdyz je nizka, hrozi po odezneni gestacniho diabetu, diabetes 1. stupne s nutnosti aplikace inzulinu. I priznaky na me docela sedi - sucho v ustech, zizen, poceni, caste infekce mocovych a gyn. cest. Plus minuly rok jsem mela kolaps, kdy jsem se z minuty na minutu zhroutila do bezvedomi....predchazela tomu nevolnost, pocit na zvraceni, tres a ledovy pot. Myslite, ze by to mohlo mit spojitost s DM 1. stupne? Diabetolog mi prozatim doporucil pouze dietu, ktera je v mem pripade dostacujici a zhruba po roce se provede kontrolni vysetreni c peptidu. Myslite, ze je to postacujici? Dekuji za vasi odpoved. S pozdravem Veronika

Ta hodnota je jen hraniční a žádné závěry bych z toho nedělala. Pokud by vaše potíže souvisely s cukrovkou, hodnoty glykémií by byly mnohem vyšší. Toto vypadá na standardní těhotenskou cukrovku.

Dobry den chtela bych se zeptat v prvnim trimestru mi pri odberu na cukr byl zjisten zvyseny cukr 5,2 tato hodnota mi byla namerena i po druhe kde se test opakuje. Sem objednana do diaporadny. Jen by me zajimalo pokud jeste v noci kojim rok a pul stare dite jrstli to muze taky zkreslovat vysledek? Dekuji za odpověď

Může, ale spíše pozitivně.

Dobry den.

Na facebooku vedu skupinu: recepty pro sladke maminky. Holky tam muzou cerpat inspirwci na vareni v obdobi tehotenstvi, kdy jim byla diagnostikovana teh.cukrovka. Dnes vznikl rozpor v tom, jestli muzeme ovoce tepelne upravene. Muzeme jablecny strudl? Muzeme 100% dzem bez pridaneho cukru? Muzeme moucnik, ktery je slazeny bananem a tepelne upraveny? Vim, ze nemuzem jist moc ovoce, a co teprve, kdyz je tepelne upravene a vznikajo v nem cukry, je to vhodne? Predem dekuji za odpoved, budu ji tlumocit holkam do skupiny. Michaela

Myslím, že ovoce je hodně individuální. Mně osobně třeba nedělá skoro nic (30 g sacharidů v ovoci mi projde v pohodě, ale stejné množství sacharidů v příloze už ne), snažím se ho ale vždy kombinovat s tuky (jogurt, mléko, ořechy). Podobné je to i se štrůdlem. Je potřeba opatrně otestovat. Nicméně u štrůdlu pozor na "zapečenou" horní kůrku, která může zvyšovat cukr snad víc než rafinovaný cukr (kůrka je totiž vlastně zkaramelizovaný cukr). Při stejném množství štrůdlu se světlou kůrkou jsem měla jednou cukr 6,4 a s hnědou zapečenou 10,1! Totéž platí i u zapečených toastů apod. A samozřejmě pozor na hrozinky a strouhanku (nahrazuji buď mletým kokosem nebo mandlemi).

Děkuji za skvělou odpověď. Ještě doplním, ža jakákoliv úprava ovoce, která naruší vlákninu, může u někoho zlobit (opět velmi individuálně) - tedy i telepná úprava, nastrouhání, rozmixování atd.

Dobrý den.
Byla mi diagnostikovana tehotenska cukrovka.Behem konzultace mi lékařka zapomněla sdělit, jake hodnoty jsou ještě v normální.
Prosím vás o radu,jake maji byt maximální hodnoty měřené po jídle?
Myslím tím po snídani,obědě,večeři.
Potrebuji vědět,zda prisum sacharidů je v limitech.
Moc děkuji Jelínková

Dobrý den
dceři byla ve 24. TT naměřena hodnota 5,13 z toho důvodu ji bylo řečeno ji nemohli provést OGTT test. Na další měření byla objednána ve 27. TT a byla naměřena hodnota 5,09 a je odeslána na OGTT test. Lékařka ji řekla, že je obézní (v těhotenství přibrala 3kg, nadváhu má 175cm/100 kg) a že má držet dietu nebo ji "umře dítě v břiše". Dcera od začátku těhotenství jí pravidelně 5x denně vyváženou stravu (tak jak jsem koukala na Vaše stránku v souladu s vašimi jídelníčky) a že prostě má cukrovku. Má tedy cukrovku? (zatím jiné vyšetření než výše popsané děláno nebylo ani nic jiného) a co může pro zdárný průběh těhotenství ještě udělat. Necitlivost paní doktorky mě vyvedla z rovnováhy, stejně jako dceru. Dcera má také diagnostikovanou leidenskou mutaci po otci.
Děkuji za odpověď

2x vyšší glykémie nalačno je těhotenská cukrovka, OGTT se pak již neprovádí. Nerozumím, proč byl mezi 1. a 2. vyšetřením tak dlouhý rozestup (ideální je, když se glykémie nalačno zopakuje druhý den). Správný postup také zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/jak-byl-mel-test-spravne-probihat

Dobrý den, chci se zeptat. Vcera jsem byla na OGTT, nabrali mi krev na lacno hodnota vysla 5,14, tak uz mi nedavali vypit roztok. Pristi tyden jdu znova bohuzel jinam, pac nemaji misto. Tam vemou krev a necekaji na vysledek a rovnou mi daji vypit glukozu. Jeto v poradku?

Dobrý den, jsem v 36 tt. Měřím se glukometrem. Hodnota na lačno 4,3. Hodinu po snídani 7,1. Hodinu po obědě 8,6. K obědu byla velká porce rizota. Je takováto hodnota normální po konzumaci většího množství sacharidů,nebo by se zdravý člově vešel do 7,8? Dvě hodiny po obědě 5,9. OGTT jsem nepodstoupila,měla jsem test se snídaní ve 28tt, který vyšel negativní.
Může se u mé jednat o těhotenskou cukrovku? Děkuji

Hodnota 8,6 není v normě, zdravý člověk se vleze do 7,8. Ale z jednoho měření nelze dělat diagnózu, obzlášť ne z glukometru.

Dobrý den, na testu mi byly zjištěny hodnoty 4.3 , 6.7 a 7.1. Chci se zeptat, je možné aby druhá hodnota byla nižší než třetí? Znamená to, ze test nebyl správně proveden? Děkuji.

Ne, může to být i takto.

Dobrý den, v 8. tt mi byla naměřena hodnota ranní glykémie 5,12. Může mít na vysledek vliv to, že 3 krát denně užívám Duphaston? Pokud ano,jak mám toto řešit? V předchozím tehotenstvi mi byla diagnostikována těhotenská cukrovka,ktera byla dobře kompenzovana dietou. Dekuji

Jeste bych chtela dodat,ze mi dalsi odbery nedelali,jen mi naridili drzet dietu a merit si glukometrem. Jsem z toho zoufala,protoze doma,kdyz si měřím ranni glykemii,tak je na hodnote 4,0. V den odberu mi nebylo nejlepe,lacnila jsem 13 hodin(kvuli dlouhe fronte na odberech),byla jsem z toho ve stresu. Dekuji

Všechny vlivy, které uvádíte - Duphaston i dlouhé lačnění a stres mohlo mít vliv. Na druhou stranu jste měla těhotenskou cukrovku, takže riziková jste. Máte glukometr - podle něj se řidte, co můžete a co už ne. V druhé polovině těhotenství budete muset pravděpodobně zpřísnit - uvidíte podle vývoje.

Dobrý den paní doktorko, mohu jit na OGTT i ve 31.tt? Nebo jsem už zaspala a je pozdě to řešit? Jde o me 3. těhotenství, u předchozích vždy vše v normě. Ale jak píšete s přibývajícím věkem roste i riziko a je mi 35 let. Děkuji předem za odpoved! Veronika

31. týden není pozdě. Pozdě je ale moje odpověď, omlouvám se.

Dobrý den, paní doktorko, jsem 5 měsíců po porodu (GDM na dietě od 13tt), na OGTT jsem zatím nebyla, ale z měření glukometrem po jídle vím, že mám hodnoty i přes dietu vysoké - k hlavnímu jídlu mi teď často neprojde ani 100g přílohy - brambor, celozrnných těstovin nebo natural rýže a to ani v kombinaci se zeleninou. Po dvou hodinách už mám ale hodnoty obvykle na úrovni lačné glykemie. Ve srovnání s těhotenstvím bohužel nastalo zhoršení, pozoruji také docela velké rozkolísání (co mi jednou projde s hodnotou kolem 6 mi jindy neprojde s hodnotou kolem 8-10). Abych udržela cukr na uzdě, jím už prakticky jen maso, zeleninu, ovoce, mléčné výrobky, ořechy a přílohy v malém množství do max. 100g), na 150g sacharidů za den se dostanu málokdy a pokud ano, tak to naháním kvantem zeleniny. Včera po večeři (pečený pstruh na másle, 125 g brambor a zeleninový salát) jsem měla glykémii 8,7, podobně vysoké hodnoty se mi i při dietě opakují prakticky denně (glukometr mám contour plus, který podle informací na internetu ještě navíc podměřuje, takže ve skutečnosti asi budou ještě vyšší). Dcerku plně kojím a jsem štíhlá (BMI 18). Praktická lékařka mě poslala na diabetologii, tam mi ale řekli, že mám dál držet dietu a přijít, až přestanu kojit (kvůli testům na protilátky), nebo pokud budou mé hodnoty kolem glykemie po jídle kolem 15 (tedy už rozjetá cukrovka). Inzulín mi nyí nasazovat nechtějí kvůli riziku hypoglykémií při kojení. Glykovaný hemoglobin byl 4,1 (na konci těhotenství 35, ale je pravda, že první měsíce po porodu jsem takto striktní dietu nedržela, protože jsem o zvýšeném cukru nevěděla. Jsem z toho nešťastná, nechci přestat kojit, ale bojím se, že kombinace kojení a stravy s převahou tuků pro mne není dlouhodobě vhodná. Navíc se bojím množství sacharidů ještě snížit, aby si na ně mé tělo neodvyklo úplně, takže se snažím jíst každé dvě hodiny a menší dávky, abych se dostala na 100-150 g sacharidů za den. Je to řešení, nebo si mám raději vyžádat inzulín? Nebo prostě stáhnout sacharidy na úplné mínimum, spoléhat na tuky a bílkoviny a doufat, že až přestanu kojit, hodnoty se srovnají samy a bude zase možné sacharidy zpátky přidat?

Ještě bych se chtěla zeptat - je nějaký výzkum, kolika ženám po porodu porucha zůstane? Pořád pátrám, proč zrovna u mně se stále neztratila (po prvním těhotenství byla na kontrolním OGTT po 9 měsících po porodu úplně ok, glukometr jsem doma neměla, takže jsem si cukr po porodu neměřila a tím pádem nevím, kdy se mi cukr po prvním porodu ve skutečnosti srovnal), když jsem hubená a rozhodně jsem se nikdy nestravovala nezdravě, jen je pravda, že tomu pohybu zas tak moc nedám. Jsem ale štíhlá a v rodině v tomto věku (je mi 35) cukrovku nemáme (jen poruchu glukózové tolerance ve vyšším věku u matky, která má lehkou nadváhu, a pak u dědečka z otcovy strany, tam se ale objevila DM2 až po 80 letech věku). Je možné, že by se u mně teď projevila DM1 - LADA? Zatím stále doufám, že se u cukr po skončení kojení srovná - je to ještě reálné, nebo se to nestává? Nebo mám spíš čekat, že až začnu s příkrmy, tak se cukr naopak ještě zvýší a skončím na inzulínu?

Paní doktorko, ještě poslední dotaz - nemohl by za zvýšenými glykemiemi stát zvýšený korizol (způsobený hladověním = současnou už téměř rok drženou dietou zaměřenou nyní už víceméně jen na tuky a bílkoviny) a stres? Přiznám se, že zvýšené glykemie docela řeším, každé měření nad normu je stresující a vidina celoživotního píchání inzulinu a kombplikací spojených s diabetem mi na stresu neubírá. Navíc jsem opravu hodně hubená (mám už hraniční podváhu), což je způsobeno nízkosacharidovou dietou (100-150g sacharidů denně), kterou držím už téměř rok (v těhotenství jsem i přes štíhlou postavu přibrala jen 5 kilo). Má smysl si i při kojení nechat si jako samoplátce vyšetřit krev (kortizol, případně i cpeptid), abych věděla, jak jsem na tom? Nechci nechávat vyšetření až po skončení kojení (za rok), protože pokud by to byla LADA, prý je nutné začít s inzulínem co nejdřív. Bohužel lékařka mi při kojení vyšetření kvůli zkreslení nechce provést. Moc děkuji za reakci

Možností je více, nelze vyloučit ani typ LADA, ale k jeho dovyšetření není třeba čekat až po skončení kojení - nevidím k tomu důvod. Hladovění za vyšší glykémie nemůže, ale ve vašem případě není vhodné z mnoha jiných ohledů. Nízkosacharidová strava není o hladovění a pokud na ní přesto hladovíte a hubnete, pak není správně pojatá a zbytečně spolu se sacharidy omezujete i to ostatní. Tím neříkám, že je vhodná pro každého. Chtělo by to ale podrobnější rozbor s jídelníčkem. Negativní roli může hrát i nedostatek svalové hmoty - jste hubená a nesportujete. Svaly jsou pro odbourávání glukózy důležité (zvlášť po jídle, které ji obsahuje).

Dobrý den.jsem podruhé těhotná 24+5,doteď kompenzace cukrovky výborná, glykovany hemoglobin 33, problém mívám s glykémii na lačno,ale ta je ok,dlouho jsem neměřila posnídánovou-jak pecuju ó syna,zapomínám hlídat čas,dnes po rohlíku 10,2.chci se zeptat,může se dlouhý cukr za měsíc zvýšit z těch 33 na hodnotu přes 40?Děkuji PP

Ano, glykovaný hemoglobin se může zvýšit poměrně výrazně, glykémie 10 nejsou v pořádku.

Dobrý den, jak velkou odchylku od reality může mít vyhodnocení všech 3 vzorků odebrané žilní krve až po dokončení testu oGTT? Mé výsledky testu jsou lačná 4,8..8,2..6,3. Nyní jsem ve 20. týdnu těhotenství. Již při prvním náběru na začátku gravidity jsem měla lačnou gly 5,1 . Protože předchozí 2 těhotenství byla s GDM, měřím se na vlastní náklady od 14. týdne glukometrem, držím dietu s vyloučením volných cukrů, porce však neodměřuji, jen od oka hlídám přílohy. Vážím 52 kg, za poslední měsíc jsem zhubla půl kg. Posledních 14 dnů mívám lačnou gly kolem 5,5 a 1 hod po jídle kolem 10, proto jsem o dřívější oGTT poprosila svou gynekoložku. (jinak asi 1/2 hod po testu, jsem přijela domů jsem, najedla a udělalo se mi špatně,dle glukometru naměřila 3,6,) Děkuji za Vaši odpověď.

Pokud byly použity zkumavky s trojsložkovým antiglykolytickým činidlem (který zabrání zkreslení výsledků), pak pozdější vyhodnocení vzorků nevadí. Ty výsledky z glukometru (a anamnéza diabetu v předchozím těhotenství) ale pro diabetes svědčí. Pro jistotu by bylo vhodné zkontrolovat přesnost glukometru.

Dobrý den, ve 25.týdnu těhotenství jsem byla v laboratoři na testu OGTT. Vyšly mi hodnoty 4,2, po 60min 7,5 a po 120 min. 8,6 mmol/l. S výsledky jsem objednaná na kontrolu na gynekologii až za 14 dní.. Vyplývají pro mě z naměřených hodnot nějaká omezení? Děkuji za zprávu.

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
c
6
6
P
Enter the code without spaces.