Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Rizika představuje neléčená nebo špatně léčená cukrovka. Studie s čísly např. zde: http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa0707943#t=article, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2827530/, http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa042973#t=article, http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa0902430#t=article
Z dlouhodobého hlediska jsou největším problémem špatně léčené cukrovky epigenetické změny - "naprogramování" metabolismu tak, že dítě má během života větší sklon k obezitě a složkám metabolického syndromu, včetně DM 2. typu. Riziko úmrtí naštěstí významně zvýšené není - v ČR je obecně velmi nízká perinatální mortalita.

Dobry den, byla jsem v 25+0 na OGTT a rada bych zkonzultovala sve namerene hodnoty. Test byl proveden z zilni krve a vsechna predepsana pravidla dodrzena - 4,97 dale po 60min 5,07 a po dalsich 60min 4,31. Jako by se mnou ten roztok skoro vubec nic neudelal. (Dokonce mi chutnal a postavil me po lacneni na nohy). Mam vypozorovano, ze musim cely zivot pravidelne a casto jist, nekdy mam stavy, ze mi je spatne z hladu, pritom jsem relativne po jidle. To same ma muj bracha, neustale s sebou nosime energeticke tycinky, cokoladu, hroznovy cukr pro pripad nouze. Nikdy jsem nedrzela zadnou dietu, jim na co mam chut a kdy mam chut (a to jsou casto sladke veci), BMI mam v norme (pred tehotenstvim 22,5), doposud jsem pribrala 4,5kg. Mam sedave zamestani, sport velmi rekreacne, kolem 30.roku veku mi namerili bazalni metabolismus kolem 1450kcal. Tak nevim, zda se radovat celkove z rychleho a fungujiciho metabolismu nebo se spise obavat, ze telo nefunguje efektivne a potrebuje hodne cukru, aby fungovalo normalne? Moc dekuji a preji krasne leto. Dekuji Vam take za tyto velmi prinosne stranky. S pozdravem, Senta

Hodnoty máte v normě, nejsou ani příliš nízké. Ale to, co popisujete, je typické pro metabolismus, který na cukry reaguje vyšší hladinou inzulinu, než je třeba a následně stáhne glykémie až do pásma mírné hypoglykémie - tu člověk vnímá nepříjemně a zkonzumuje další cukr. Následuje začarovaný kruh cukr - inzulin - hypoglykémie - další cukr atd. U části těchto jedinců může časem dojít k rozvoji cukrovky (je ale obtížné spolehlivě říci, do jaké míry to představuje riziko cukrovky, která je nyní v populaci velmi rozšířená a její výskyt neustále narůstá). Kruh se dá rozetnout zdravou stravou, zejména omezením volných cukrů (včetně džusů) a rafinovaných sacharidů (bílé pečivo a další bílé přílohy, hranolky atd.).

Dobrý den, před deseti dny jsem byla na testu, mám těhotenskou cukrovku, což byl pro mě šok. Skoro týden držím dietu a měřím se, od začátku se snažím přísně dodržovat dietu, ale hodnoty jsou zatím i tak vysoké, hlavně nalačno (kolem 6), po obědě nebo snídani 2x i kolem deseti, bojím se inzulínu. Špatně snáším i samotné měření, mám odjakživa problém s injekcemi (a nemocničním prostředím vůbec) a kolikrát mi trvá pět minut, než se odhodlám píchnout a přitom se klepu - nevím, kam se píchá inzulín, ale to bych zcela jistě nedala. Nechutná mi ani dieta, jím kolikrát úplně s přemáháním a odporem, protože jsem byla zvyklá jíst úplně jinak a plno svých oblíbených věcí nemůžu. A hlavně jsem tentokrát strašně moc doufala v přirozený porod, protože můj první byla indukce a byl to doslova horor, od začátku těhotenství se mi na to vrací vzpomínky a představa nečeho podobného je pro mě nesnesitelná. V podstatě celý ten týden od měření jenom brečím a brečím, nejsem skoro schopná fungovat a mám pocit, že dalších 12 týdnů nepřežiju, ještě navrch třeba s inzulinem. A z porodu mám teď naprostou a totální hrůzu, v noci z toho nespím, protože další indukci nebo císaře prostě psychcicky nezvládnu, celé předchozí roky mě držela nad vodou jen myšlenka na to, že příště to bude lepší a že porod bude co nejpřirozenější, je to pro mě životně důležitá věc. Co mám dělat? Psycholog mi nepomůže, to jsem zkoušela, k psychiatrovi už chodím a antidepresiva už beru. Děkuji za radu.

Nevzdávejte pomoc psychologa, zkuste jiného. Stres zhoršuje glykémie - je to pak začarovaný kruh. Těch pár týdnů do porodu to určitě zvládnete. Dobře kompenzovaná cukrovka, včetně té, která je léčena nízkými dávkami inzulinu, není důvodem žádných zásahů do termínu ani způsobu vedení porodu. Pouze u cukrovky, která vyžaduje vyšší dávky medikace, se nedoporučuje přenášet, tzn. že se těsně před termínem porod vyvolá. Ani v těchto případech ale není sama o sobě důvodem k císařskému řezu.  

Na našem malém městě žádný jiný není, musela bych jezdit daleko vlakem nebo busem, což teď není reálné. Je to všechno spíš čím dál horší, před měřením kolikrát brečím a přijde mi, že mě to pořád víc bolí, nenávidím to a celou tu hodinu do měření se pomalu klepu, jak to teď vyjde. Ranní lačné glykémie mám vždy vysoké a to jsem zkusila jíst večer na druhou večeři třeba i ten večerní chlebík, ale přijde mi vyloženě hnusný a a když ho s velkým přemáháním sním, je mi z něj vysloveně fyzicky zle a na zvracení. Celkově teď snáším těhotenství špatně, mizerně spím, jsem pořád unavená, bolesti zad, pálení žáhy... kolikrát nemám ani sílu vařit, natož vymýšlet něco nízkosacharidového, je to ostatně dost těžké, protože třeba mé oblíbené věci (těstoviny, domácí pizzu, klasické omáčky, sladké...) nemůžu. Maso samotné moc ráda nemám, před časem jsem zkoušela i vegetariánství. Ryby od malička nejím, na luštěniny nemám chuť od začátku těhotenství a na samotnou zeleninu nejsem moc zvyklá, miluju spíš ovoce jako banány nebo melouny, kterým se zrovna ládovat taky nemůžu... Prostě pořád řeším, co jíst a nakonec sice vždycky něco jakžtakž přijatelného vymyslím, ale většinou si moc nepochutnám. Volala jsem na diabetologii, chtějí mi kvůli těm hodnotám napsat inzulín, ale to prostě nedám, stresuje mě i píchání do prstu, natož jinam, to ani omylem nezvládnu. Od té diagnózy jsem jenom ve stresu, mám strach o dítě, co by se mu všechno mohlo stát a jak tahle diagnóza ovlivní porod, protože všechny mé psychické problémy začaly právě po tom příšerném prvním porodu, který byl vyvolávaný, já ani miminko jsme nebyli připravení a podle toho to taky dopadlo, celé to byla agónie plná násilí, která mě hodně poznamenala a vedla k depresím. Manžel chce, abych se na to raději vykašlala, když mě to tak ničí, myslí si, že to akorát škodí mně i miminku. Apoň jsem se rozhodla, že do preventivního vyvolání porodu v žádném případě nejdu, další příšerný traumatický porod zažít nehodlám.

Dobrý den,
jsem ve 27tt a moje gynekoložka mě na žádnou těhotenskou cukrovku zatím neposlala. Když jsem se ptala, její odpověď zněla, že nemám předpoklady k těhotenské cukrovce, všechno zatím v pořádku a uvidíme, až při 30tt jak bude mimčo velké. Začínám mít ovšem obavy, zda je její přístup v pořádku. Mám to nechat být nebo naléhat? Cukrovku v rodině má pouze babička, což pí. doktorka odůvodnila, že to je stařecká cukrovka.

Všechny ženy mají mít provedený test na těhotenskou cukrovku mezi 24.-28. týdnem bez ohledu na rizikové faktory. Stařecká cukrovka v rodině je navíc jedním z rizikových faktorů. Jeho provedení až na základě růstu plodu je v rozporu s doporučeným postupem gynekologicko-porodnícké společnosti. 

Dobrý den, jsem ve 25tt a musím na druhy test ogtt, protože při prvním měření mi bylo naměřeno na lačno 5,9.Nyni ale beru antibiotika, bude to mít nějaký vliv.Mam zánět močových cest a beru Medoxin po 12 hod. .Děkuji za odpověď.

Zopakování testu odložte po dobrání antibiotik.

Dobrý den, chtěla jsem odeslat dotazník (kde a jak byl test proveden špatně) , ale prostě se přes "nejsem robot" (CAPTCHA) nedostanu z žádného prohlížeče. Nikde není nic, co by šlo opsat do rámečku, dostanu se na obrázky, vše vyklikám správně, stisknu ověřit a odeslat dotazník a vždy chyba. Škoda.
Tady v komentářích vám boj proti spamu funguje dobře a znaky jsou viditelné.

Dobrý den, jsem ve 24tt a byla jsem na testu těhotenské cukrovky OGTT. Když jsem přišla ráno na test na lačno tak mi vzali krev, pak mě posadili do čekárny tam jsem strávila cca 45 min, poté přišla doktorka a řekla mi ať jdu domu, že mi řekne výsledky můj gynekolog. Právě mě zarazilo, že mi nedali vypít nápoj a neřekli mi vůbec nic. Tak se Vás ptám co mám očekávat od doktora apod. ??? Děkuji za rady.

Zřejmě jste měla vyšší hodnotu nalačno, vyšetření je však třeba znovu zopakovat. K tomu vás ale měla laboratoř pozvat následující den a ne vás posílat zpět ke gynekologovi. Laboratoř má povinnost provést úplný screening a úplný screening znamená vyšetření zopakovat při vyšší hodnotě nalačno - tak to mají napsané v doporučeném postupu.

Dobrý den,
ve 27 tt jsem byla na OGTT. Naměřené hodnoty na lačno (4,7) a po 2. hodině (7,2) mi vyšly dobře, ale hodnota po první hodině byla těsně pod limitem (9,6). Gynekoložka mě na to upozornila a doporučila mi vyhýbat se sladkostem, sladkému ovoci a jíst častěji menší porce jídla. Běžně moc sladkého nejím, nesladím, ale ovoce jsem jedla poměrně dost. Zajímá mě zda se může cukrovka v průběhu těhotenství ještě rozvinout a zda bych si měla neměla hlídat i množství sacharidů ve stravě (brambory, chléb), nebo postačí vyhýbat se jednoduchým cukrům? Děkuji

Stačí se vyhnout přidaným cukrům. Což by ostatně prospělo všem těhotným :-)

Dobrý den,
lze nahradit test OGTT pravidelnym merenim na glukometru (v pripade potreby kazdy den)? Na kolik % je toto testovani spolehlive? V pripade nevyhovujicich hodnot (peclivych zaznamu pro lekare) je pote samozrejmosti test z odberu... Dale bych se rada zeptala na laborator v Praze, kde byste test doporucila, nase doktorka (spise sestra) provadi test v ordinaci. Odebira vsechny tri vzorky u sebe, takze v pripade podstoupeni testu bych radeji byla v laboratori, kde bude vse spravne.
Velice vam predem dekuji za vas cas a preji vam krasny vikend.
S pozdravem,
Tereza

Glukometr nenahradí přesnější vyšetření standardní laboratorní metodou. S žádankou od své lékařky můžete každý všední den bez objednání do odběrového centra VFN Karlovo nám. 32, ideálně mezi 6:30-7:00. Bude-li fronta, máte jako těhotná přednost.

Dobrý den,
už jsem vám před časem psala. V minulém těhotenství jsem měla diagnostikovanou těhotenskou cukrovku, a i když jsem měla (jenom s dietou) vše naprosto bez problémů, dobře kompenzováno, s dobrými hodnotami a ani jinak v těhotenství žádné problémy, doktor v porodnici mě jen kvůli tomu velmi nevybíravě tlačil do vyvolání porodu už deset dní před termínem, zastrašoval smrtí dítěte atd. Doktorka u mého nekomplikovaného porodu zase i touto dobře kompenzovanou těhotenskou cukrovkou (!) zdůvodnila zbytečný a mnou nechtěný nástřih hráze, který mi pak způsobil velké následné problémy a obrovské psychické trauma. Dcera přišla na svět zdravá a v termínu, 2 800 g. Nicméně mám pocit, že jsem jenom kvůli těhotenské ckrovce spadla do kolonky riziková a podle toho se mnou jednali, užila jsem si spoustu stresu a problémů, které být ani nemusely (ostatně sama uvádíte, že například vyvolávání porodu je u dobře kompenzované cukrovky zbytečné). To by ještě tak nevadilo, ale nedávným podrobným zjišťováním informací jsem zjistila, že krátce po mém porodu se změnily hodnoty a že jsem GDM podle nových hodnot NEMĚLA. Takže všechen ten stres a problémy byly úplně, ale úplně zbytečné, kdybych na test nešla, ušetřila bych si nervy, nikdo by neměl důvod mě tlačit do vyvolání, pravděpodobně bych jednala v mnohém jinak a porodila přirozeněji a bez fyzických a duševních jizev, které se stále úplně nezahojily. Celé mi to prostě přijde absurdní.
Mám za sebou druhý údajně pozitivní test OGTT, který jsem absolvovala jen po velkém váhání, ale poté jsem zjistila právě tu zmíněnou předešlou změnu v hodnotách a mám teď velké pochyby, navíc když pouze jedna z hodnot byla lehounce vyšší. Nechystá se zase náhodou nějaká změna hodnot, abych po porodu nezjistila, že jsem vlastně cukrovku neměla? A můžu se zeptat na to, jaká je praxe v ostatních zemích, zda je test všude prováděn stejně a zda je cukrovka diagnostikována podle stejných hodnot? Na základě nejen svých smutných zkušeností nejen v této záležitosti prostě momentálně nemám velkou důvěru v české porodnictví...
A pokud tomu testu prostě už moc nevěřím, je ještě jiná možnost, jak ověřit cukrovku?
Děkuji za odpověď.

Nebudou. Hodnoty byly upraveny na základě výsledků velké mezinárodní studie na cca 25 000 těhotných žen. Předchozí hodnoty nebyly takto dobře podloženy - nebyla k dispozici takto kvalitně provedená rozsáhlá studie. Nové hodnoty přijala WHO a řada zemí. Těhotenská cukrovka dobře kompenzovaná dietou vyžaduje obvyklou péči - tedy žádné předčasné vyvolávání porodu atd. Nástřih hráze je indikován v odůvodněných případech, ale cukrovka mezi ně nepatří ani nikdy nepatřila. Zjišťování těhotenské cukrovky bývá kritizováno za to, že vede k nejrůznějším zbytečným zákrokům. Problém je ale v nesprávné indikaci těchto zákroků, ne v diagnóze. Nezjištěná a tudíž neléčená cukrovka má řadu rizik pro matku a dítě. 

Dobrý den,
byla mi zjištěna těhotenská cukrovka ve 24.tt. Hodnoty jsem měla 4,8 na lačno, 10,0 po 1. hodině a 8,8 po 2. hodině. Teď jsem po prvním týdnu kontrolního měření a jelikož jsem hodnoty mělo vždy v normě, vyšší byly pouze jednou, a to když jsem nedodržela pravidelný čas večeře ( o téměř 4 hodiny déle než večeřím teď běžně ), zkusila jsem lehce "zhřešit" a dala jsem si na výletě zmrzlinu, následně jsem se po cca hodině změřila a výsledek byl 7,2, takže v normě. Chci se tedy zeptat, pokud někdy ( neříkám že každý den, ale třeba jednou za týden ) takto něco mlsnu, můžu miminku hodně ublížit, nebo pokud se i přes to budou hodnoty držet v normě, tak takto můžu někdy zahřešit? Kupodivu po chlebu se šunkou jsem měla hodnotu vyšší než teď po té zmzlině.
A ještě jeden dotaz, našla jsem že kokosový cukr má glykemický index pouze 35, můžu ho občas na doslazení použít?
Děkuji za odpověď

Byla jste na výletě - měla pohyb, tak zmrzlina prošla. Za jiných okolností už projít nemusí a napřiklad při stresu glykémii ani pohyb nemusí zlepšit. S kokosovým cukrem nemám zkušenosti, jsem tak trošku ke všem cukrům skeptická :-) Opatrně vyzkoušejte. Miminku nedělají dobře vyšší glykémie. Pokud jsou v normě, tak nevadí.

Dobry den,
vsude se pise, jak mame s tehotenskou cukrovkou omezit sacharidy a uvadi se, kolik sacharidu mame maximalne za den prijmout.Me by vsak zajimalo, jestli je i nejaka spodni hranice. Detailneji si pisu vse co snim (5 -6 krat denne) i s podilem sacharidu. Napriklad vcera jsem mela prijem sacharidu jen 110g. Neni to uz malo? Nerada bych miminku ublizila..Navic mam opakovane problem se dostat na denni davku KJ pres 8.000, pritom doporucena je cca 8.500KJ. Hodnoty na glukometru mam zatim vyborne. Vaha mi nastesti klesla jen minimalne (1kg, dietu drzim 14 dni), ale presto bych se rada ujistila, ze je vse v poradku. Bohuzel na kontrolu k me gynekolozce jdu az za 3 tydny. Doktorka mi sdelila, ze diagnoza teh.cukrovky neni duvod pro castejsi kontroly..
Predem dekuji za Vas cas a informace k uvedenemu.

Určené minimum vlastně není, což ale neznamená, že by bylo rozumné nejíst žádné :-) 110 g je ok. Kalorický příjem zohledňuje nejen fázi těhotenství, ale i váhu, výšku, fyzickou aktivitu atd. Doporučených 8500 kJ je tedy jen přibližná hodnota. Důležité je, jak se cítíte, nehladovět, ani se nepřejídat.

Dobrý den, ve 24 tt. jsem byla na ogtt, hodnoty nalačno 4,2 ; 1h po zátěži 9,1 ; 2h po zátěži 8,0. Gynekologem interpretováno jako negativní. Je to tak? Máme v rodině velkou zátěž diabetem a nerada bych něco podcenila. Díky moc za odpověď. Kristýna

Hodnoty jsou v normě.

Dobrý den, je normální že i po deseti dnech diety, a od včera na noc prodaného inzulínu mám ranní glykemii na lačno 5,7? Při prvním odběru byla 5.5, během diety 5.7-5.9, hodnoty po jídle vždy v pořádku. A ještě dotaz, můžu rodit ve vybrané porodnici, nebo jen někde ve velké specializované, pro mě vzdálené přes 70km.?Dekuju za odpověď

Dávku inzulinu je třeba vyladit tak, aby hodnota ráno nalačno bylav normě - vyladíte se svým diabetologem. Pokud vám budou stačit nízké dávky (do 10 jednotek denně), pak můžete rodit kdekoliv. Jinak je vhodnější porod ve větším centru.

Dobrý den,
je mí 30let,jsem v 25 tt a dneska v laboratoře mí vzali krev s prstu a naměřili 6,5 a prý pokračovat nebudou mám jít za svojí doktorkou, vůbec nic mí neřekli, ona ale má dovolenou a tak jí mám zavolat 17/7 ale do té doby budu držet dietu pokud je to správné což si myslím že ano... Nechápu jednu věc když jsem byla před měsícem na kontrolu cukru vše bylo ok naměřili 4,5...ale důležité je že já vůbec nejím sladké je pravda že milují ovoce, ale ne přeháním... kde je chyba muže to být stresem? Jsem s toho hodně špatná, a tak nevím co dál (((
Děkují vám za všechno!!!
Přejí krásný zbytek dne!!!
S pozdravem IVA.

Z hodnoty z prstu se diagnóza nedělá. Provádějí test špatně a navíc neúplně - při vyšší hodnotě se má test znovu druhý den zopakovat - na to platí ta jedna žádanka (ta je na provedení celého a úplného screeningu na cukrovku) a není třeba kvůli tomu znovu chodit ke gynekologovi. Běžte tam znovu, ať svou práci dělají jak mají a podle doporučeného postupu a pohrozte jim, že jinak pošlete stížnost na Českou společnost klinické biochemie.

Dobrý den,
včera jsem byla na testu, vyšel pozitivně - první a třetí hodnota v normě, prostřední hodnota mírně vyšší, 10,7. Od rána jsem se moc necítila, což jsem přičítala lačnění a pak testu, ale už odpoledne jsem začala pokašlávat, teď druhý den jsem celá zahleněná, s rýmou a kašlem. Není to nic strašného, teplotu nemám, ale rozhodně nejsem úplně fit. Mohlo takové počínající nachlazení ovlivnit výsledek?
Děkuji vám za odpověď.

Mohlo, ale spíše se to projeví už v hodnotách nalačno.

Dobrý den,
při OGTT mně byly zjištěny následující hodnoty: na lačno 4,79, po jedné hodině 9,35, po dvou hodinách 10,1. Chtěla bych se zeptat, zda takové hodnoty nesvědčí spíše o diabetu 2. typu, než o těhotenské cukrovce? Četla jsem, že u tohoto typu diabetu je nejvyšší hladina cukru právě po dvou hodinách (a mně místo aby klesnul právě ještě stoupnul). 2. Diabetoložka mně doporučila měření po dvou hodinách od jídla, ale všude se píše, že při těhotenské cukrovce se má měřit hodinu po jídle. Je to správně zvolený postup za předpokladu, že jsem měla nejvyšší právě hodnotu glykémie po dvou hodinách? Děkuji za odpovědi.

Takto může vypadat i těhotenská cukrovka. Ta vyšší poslední hodnota ale může mít i jiné vysvětlení - přehození zkumavek nebo delší časová prodleva mezi prvními odběry a vyhodnocením - hodnota glukózy je pak falešně nižší.

Při pokusu o zobrazení vzorového jídelníčku se objevuje hláška Stránka nenalezena :-( Moc mě to mrzí, šlo by to, prosím,opravit?

Děkuji za upozornění. Je přístupný na konci (v příloze) hlavní stránky Jídelníček nebo zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/sites/default/files/jidelni_listek_na_7...

Dobrý den,
odjíždím na 14 dnů na dovolenou a konzultovala jsem s lékařem, kdy jít na test na cukrovku. Doporučil mi jít ještě před dovolenou, budu ale teprve 22+6. Není to brzo?
Děkuji za odpověď.

Je to brzo, běžte až po dovolené.

Dobrý den, jsem ve 31.týdnu a mám těh.cukrovku. Mé hodnoty na lačno jsou 5,8- 6,5 a hodinu po jídle je mám různě-6,5-7,8. Doktor mi dal ještě týden na úpravu lačních hodnot, ale nedaří se. A tak doporučil na noc píchat inzulin, aby lační hodnoty byly v normě. Musím tedy opravdu podstoupit ten inzulin ? Ptám se proto, že známá měla vyšší hodnoty než já a inzulin si nepíchala. Každý lékař říká i něco jiného, prý do 8 je to ještě v normě.
Děkuji za odpověď.

Pro těhotenství platí přísnější hodnoty a hodnota 8 nalačno je opravdu vysoká a riziková. Více o tom, jak se dá hodnota nalačno ovlivnit zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/co-delat-kdyz-jsou-hodnoty-krevniho-cukru-vyssi/co-delat-kdyz-jsou-hodnoty-krevniho-cukru-vyssi

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně kontrolního OGTT po porodu. V březnu jsem porodila a měla bych jít dle mé Dr. za 3 měsíce na kontrolní test ale nevím jak je to když plně kojím? Může se test dělat při plném kojení nebude tím výsledek nějak zkreslený? Za odpověď předem děkuji Katka

Odložte test na dobu, kdy budete moci test absolvovat tak, že před testem a během testu nebudete muset kojit (odstříkané mléko nebo příkrm).

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda jsou i diabetologickou společností vydána nějaká doporučení na to, jak často a jaká mají být provedena vyšetření plodu nad rámec běžně probíhajícího těhotenství. Mám GDM na inzulinu a jsem brána jako běžné těhotenství, bez UTZ či kontrol průtoků navíc s tím že rodit prý mohu v běžné malé porodnici bez speciální péče pro miminka, miminko začíná být menší ... tak mám trochu strach ... dekuji za Váš názor, Jana

Předpokládám, že máte nízké dávky inzulinu (do 10 j za den). Pak je postup ok, ale v posledních týdnech byste měla mít nad rámec běžných vyšetření alespoň jeden ultrazvuk navíc k posouzení růstu plodu. Pokud máte vyšší dávku inzulinu, pak byste měla být sledovaná jako rizková ve větším centru. 

mám cca 15 jednotek za den (3 x denně před hlavními jídly), myslíte, že by na ty poslední týdny (jsem 32 tt) tehotenstvi bylo tedy jistější se preregistrovat na odbornejsi pracoviste, tedy tam kde budu chtít rodit? Moc děkuji za informace

Ano, bylo by to lepší.

Dobrý den,

mám dotaz, byla mi diagnostikována před 2 týdny těh. cukrovka - 2x zvýšený cukr na lačno - jednou 5,6 podruhé 5,4. Ovšem minulý týden v pátek jsem byla akutně hospitalizovaná s vážným zánětem slepého střeva, který mi byl vyoperován. Od operace když si měřím cukr, tak mám všechny hladiny již zcela v normě, ranní cukr mi za ten týden klesl zhruba na 4,6 a to se již par dnu drží a dvě hodiny po jídle jsem zatím nikdy neměla vyšší než 6,0- a to jsem měla jen zezačátku po operaci, nyní spíš do 5,0, samozřejmě dle toho, co jsem jedla. Je možné, že ten akutní slepák mohl ovlivnit nějak cukr v krvi? V úterý jdu po dia poradny, tak se ještě poptám, jen mě zajímá, zdali je to možné, případně, zdali zažádat o nové testy OGTT. Děkuji za odpověď

Ano, pokud v té době už byl přítomný zánět, mohl glykémie zvýšit. Doporučuji test ze žíly zopakovat a pokud bude hodnota nalačno v normě, dokončit celý test. Budou-li výsledky v normě, nemáte cukrovku.

Dobrý den,
mám dva dotazy. V minulém těhotenství jsem měla diagnostikovanou těhotenskou cukrovku, ale podle nových hodnot bych ji neměla, navíc test byl dost problematický, kdy jsem zvracela atd. A i když jsem měla (jenom s dietou) vše naprosto bez problémů, dobře kompenzováno, s dobrými hodnotami a ani jinak v těhotenství žádné problémy, doktor v porodnici mě jen kvůli tomu nevybíravě tlačil do vyvolání porodu před termínem. Doktorka u mého nekomplikovaného porodu zase mimo jiné i dobře kompenzovanou těhotenskou cukrovkou (!) zdůvodnila zbytečný a mnou nechtěný nástřih hráze, který mi pak způsobil velké problémy. Dcera přišla na svět zdravá a v termínu, ale malinká (2 800 g), takže jsem pak přemýšlela o tom, zda jí přísná a mnou velmi poctivě držená dieta nemohla nějak uškodit, zda třeba kvůli tomu méně nepřibírala.
V současnosti čekám druhé dítě, na OGTT se chystám za pár dní (26. týden), ostatně mám věk (35 let) a nadváhu, takže jsou tu rizikové faktory. Jenže po svých zkušenostech mám různé pochyby a navíc nevím, jak test zvládnu, protože stále trpím nevolnostmi, hlavně ráno - kolikrát jako první věc po probuzení sním něco malého ještě v posteli, abych vůbec mohla fungovat, někdy si musím dát něco, i když se v noci vzbudím, protože prázdný žaludek je pro mě prostě nesnesitelný. Navíc i mimo těhotenství špatně snáším odběry krve, už jsem párkrát omdlela. Takže vážně nevím, jak test zvládnu. Volala jsem do laboratoře v naší nemocnici, kam mám přijít a ptala jsem se na možnost testu se snídaní (dva rohlíky), ale tam o té možnosti vůbec neslyšeli a prý by to pak ani nemělo cenu. Vy také uvádíte, že test (s rohlíky) pak není tak vypovídající, může to třeba zkreslit výsledky směrem k těhotenské cukrovce nebo jak to je? Co mám dělat, když vím skoro jistě, že nalačno to prostě nezvládnu? Děkuji vám za odpověď.

Snídaňový test se zpravidla dělá v ordinaci, ale po dohodě lékaře s laboratoří klidně i tam. Nedává tak spolehlivý výsledek jako OGTT, ale je to lepší než nevyšetřit nic. Rizikové faktory máte, alespoň takto byste být vyšetřená měla. Druhou možností je pořídit si glukometr a proměřit se nalačno a hodinu po jídlech, v 2-týdenních intervalech kontrolovat, zda jsou hodnoty stále v normě.
Váha 2800 g je zcela normální porodní váha, bez ohledu na to, že většina současných novorozenců váží více. Před 100 lety byla toto zcela běžná váha a to, že dnešní novorozenci váží mnohem více, není bez následků - je to jedna z příčin, proč se častěji rodí císařským řezem.

Dobry den vcera jsem byla na tehotenske cukrovce,ale vubec mi nerekli jestli mam cukrovku muzete mi poradit? Glu 0 = 4,3 glu 60= 9,5 glu 120=9,1 Na lacno> 5,1 mmol, 1hod. Po zatezi>10mmol 2hod. Po zatezi 8,5 mmol. Dekuji za radu

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
z
w
x
B
Enter the code without spaces.