Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Nebudou. Hodnoty byly upraveny na základě výsledků velké mezinárodní studie na cca 25 000 těhotných žen. Předchozí hodnoty nebyly takto dobře podloženy - nebyla k dispozici takto kvalitně provedená rozsáhlá studie. Nové hodnoty přijala WHO a řada zemí. Těhotenská cukrovka dobře kompenzovaná dietou vyžaduje obvyklou péči - tedy žádné předčasné vyvolávání porodu atd. Nástřih hráze je indikován v odůvodněných případech, ale cukrovka mezi ně nepatří ani nikdy nepatřila. Zjišťování těhotenské cukrovky bývá kritizováno za to, že vede k nejrůznějším zbytečným zákrokům. Problém je ale v nesprávné indikaci těchto zákroků, ne v diagnóze. Nezjištěná a tudíž neléčená cukrovka má řadu rizik pro matku a dítě. 

Dobrý den,
byla mi zjištěna těhotenská cukrovka ve 24.tt. Hodnoty jsem měla 4,8 na lačno, 10,0 po 1. hodině a 8,8 po 2. hodině. Teď jsem po prvním týdnu kontrolního měření a jelikož jsem hodnoty mělo vždy v normě, vyšší byly pouze jednou, a to když jsem nedodržela pravidelný čas večeře ( o téměř 4 hodiny déle než večeřím teď běžně ), zkusila jsem lehce "zhřešit" a dala jsem si na výletě zmrzlinu, následně jsem se po cca hodině změřila a výsledek byl 7,2, takže v normě. Chci se tedy zeptat, pokud někdy ( neříkám že každý den, ale třeba jednou za týden ) takto něco mlsnu, můžu miminku hodně ublížit, nebo pokud se i přes to budou hodnoty držet v normě, tak takto můžu někdy zahřešit? Kupodivu po chlebu se šunkou jsem měla hodnotu vyšší než teď po té zmzlině.
A ještě jeden dotaz, našla jsem že kokosový cukr má glykemický index pouze 35, můžu ho občas na doslazení použít?
Děkuji za odpověď

Byla jste na výletě - měla pohyb, tak zmrzlina prošla. Za jiných okolností už projít nemusí a napřiklad při stresu glykémii ani pohyb nemusí zlepšit. S kokosovým cukrem nemám zkušenosti, jsem tak trošku ke všem cukrům skeptická :-) Opatrně vyzkoušejte. Miminku nedělají dobře vyšší glykémie. Pokud jsou v normě, tak nevadí.

Dobry den,
vsude se pise, jak mame s tehotenskou cukrovkou omezit sacharidy a uvadi se, kolik sacharidu mame maximalne za den prijmout.Me by vsak zajimalo, jestli je i nejaka spodni hranice. Detailneji si pisu vse co snim (5 -6 krat denne) i s podilem sacharidu. Napriklad vcera jsem mela prijem sacharidu jen 110g. Neni to uz malo? Nerada bych miminku ublizila..Navic mam opakovane problem se dostat na denni davku KJ pres 8.000, pritom doporucena je cca 8.500KJ. Hodnoty na glukometru mam zatim vyborne. Vaha mi nastesti klesla jen minimalne (1kg, dietu drzim 14 dni), ale presto bych se rada ujistila, ze je vse v poradku. Bohuzel na kontrolu k me gynekolozce jdu az za 3 tydny. Doktorka mi sdelila, ze diagnoza teh.cukrovky neni duvod pro castejsi kontroly..
Predem dekuji za Vas cas a informace k uvedenemu.

Určené minimum vlastně není, což ale neznamená, že by bylo rozumné nejíst žádné :-) 110 g je ok. Kalorický příjem zohledňuje nejen fázi těhotenství, ale i váhu, výšku, fyzickou aktivitu atd. Doporučených 8500 kJ je tedy jen přibližná hodnota. Důležité je, jak se cítíte, nehladovět, ani se nepřejídat.

Dobrý den, ve 24 tt. jsem byla na ogtt, hodnoty nalačno 4,2 ; 1h po zátěži 9,1 ; 2h po zátěži 8,0. Gynekologem interpretováno jako negativní. Je to tak? Máme v rodině velkou zátěž diabetem a nerada bych něco podcenila. Díky moc za odpověď. Kristýna

Hodnoty jsou v normě.

Dobrý den, je normální že i po deseti dnech diety, a od včera na noc prodaného inzulínu mám ranní glykemii na lačno 5,7? Při prvním odběru byla 5.5, během diety 5.7-5.9, hodnoty po jídle vždy v pořádku. A ještě dotaz, můžu rodit ve vybrané porodnici, nebo jen někde ve velké specializované, pro mě vzdálené přes 70km.?Dekuju za odpověď

Dávku inzulinu je třeba vyladit tak, aby hodnota ráno nalačno bylav normě - vyladíte se svým diabetologem. Pokud vám budou stačit nízké dávky (do 10 jednotek denně), pak můžete rodit kdekoliv. Jinak je vhodnější porod ve větším centru.

Dobrý den,
je mí 30let,jsem v 25 tt a dneska v laboratoře mí vzali krev s prstu a naměřili 6,5 a prý pokračovat nebudou mám jít za svojí doktorkou, vůbec nic mí neřekli, ona ale má dovolenou a tak jí mám zavolat 17/7 ale do té doby budu držet dietu pokud je to správné což si myslím že ano... Nechápu jednu věc když jsem byla před měsícem na kontrolu cukru vše bylo ok naměřili 4,5...ale důležité je že já vůbec nejím sladké je pravda že milují ovoce, ale ne přeháním... kde je chyba muže to být stresem? Jsem s toho hodně špatná, a tak nevím co dál (((
Děkují vám za všechno!!!
Přejí krásný zbytek dne!!!
S pozdravem IVA.

Z hodnoty z prstu se diagnóza nedělá. Provádějí test špatně a navíc neúplně - při vyšší hodnotě se má test znovu druhý den zopakovat - na to platí ta jedna žádanka (ta je na provedení celého a úplného screeningu na cukrovku) a není třeba kvůli tomu znovu chodit ke gynekologovi. Běžte tam znovu, ať svou práci dělají jak mají a podle doporučeného postupu a pohrozte jim, že jinak pošlete stížnost na Českou společnost klinické biochemie.

Dobrý den,
včera jsem byla na testu, vyšel pozitivně - první a třetí hodnota v normě, prostřední hodnota mírně vyšší, 10,7. Od rána jsem se moc necítila, což jsem přičítala lačnění a pak testu, ale už odpoledne jsem začala pokašlávat, teď druhý den jsem celá zahleněná, s rýmou a kašlem. Není to nic strašného, teplotu nemám, ale rozhodně nejsem úplně fit. Mohlo takové počínající nachlazení ovlivnit výsledek?
Děkuji vám za odpověď.

Mohlo, ale spíše se to projeví už v hodnotách nalačno.

Dobrý den,
při OGTT mně byly zjištěny následující hodnoty: na lačno 4,79, po jedné hodině 9,35, po dvou hodinách 10,1. Chtěla bych se zeptat, zda takové hodnoty nesvědčí spíše o diabetu 2. typu, než o těhotenské cukrovce? Četla jsem, že u tohoto typu diabetu je nejvyšší hladina cukru právě po dvou hodinách (a mně místo aby klesnul právě ještě stoupnul). 2. Diabetoložka mně doporučila měření po dvou hodinách od jídla, ale všude se píše, že při těhotenské cukrovce se má měřit hodinu po jídle. Je to správně zvolený postup za předpokladu, že jsem měla nejvyšší právě hodnotu glykémie po dvou hodinách? Děkuji za odpovědi.

Takto může vypadat i těhotenská cukrovka. Ta vyšší poslední hodnota ale může mít i jiné vysvětlení - přehození zkumavek nebo delší časová prodleva mezi prvními odběry a vyhodnocením - hodnota glukózy je pak falešně nižší.

Při pokusu o zobrazení vzorového jídelníčku se objevuje hláška Stránka nenalezena :-( Moc mě to mrzí, šlo by to, prosím,opravit?

Děkuji za upozornění. Je přístupný na konci (v příloze) hlavní stránky Jídelníček nebo zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/sites/default/files/jidelni_listek_na_7...

Dobrý den,
odjíždím na 14 dnů na dovolenou a konzultovala jsem s lékařem, kdy jít na test na cukrovku. Doporučil mi jít ještě před dovolenou, budu ale teprve 22+6. Není to brzo?
Děkuji za odpověď.

Je to brzo, běžte až po dovolené.

Dobrý den, jsem ve 31.týdnu a mám těh.cukrovku. Mé hodnoty na lačno jsou 5,8- 6,5 a hodinu po jídle je mám různě-6,5-7,8. Doktor mi dal ještě týden na úpravu lačních hodnot, ale nedaří se. A tak doporučil na noc píchat inzulin, aby lační hodnoty byly v normě. Musím tedy opravdu podstoupit ten inzulin ? Ptám se proto, že známá měla vyšší hodnoty než já a inzulin si nepíchala. Každý lékař říká i něco jiného, prý do 8 je to ještě v normě.
Děkuji za odpověď.

Pro těhotenství platí přísnější hodnoty a hodnota 8 nalačno je opravdu vysoká a riziková. Více o tom, jak se dá hodnota nalačno ovlivnit zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/co-delat-kdyz-jsou-hodnoty-krevniho-cukru-vyssi/co-delat-kdyz-jsou-hodnoty-krevniho-cukru-vyssi

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně kontrolního OGTT po porodu. V březnu jsem porodila a měla bych jít dle mé Dr. za 3 měsíce na kontrolní test ale nevím jak je to když plně kojím? Může se test dělat při plném kojení nebude tím výsledek nějak zkreslený? Za odpověď předem děkuji Katka

Odložte test na dobu, kdy budete moci test absolvovat tak, že před testem a během testu nebudete muset kojit (odstříkané mléko nebo příkrm).

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda jsou i diabetologickou společností vydána nějaká doporučení na to, jak často a jaká mají být provedena vyšetření plodu nad rámec běžně probíhajícího těhotenství. Mám GDM na inzulinu a jsem brána jako běžné těhotenství, bez UTZ či kontrol průtoků navíc s tím že rodit prý mohu v běžné malé porodnici bez speciální péče pro miminka, miminko začíná být menší ... tak mám trochu strach ... dekuji za Váš názor, Jana

Předpokládám, že máte nízké dávky inzulinu (do 10 j za den). Pak je postup ok, ale v posledních týdnech byste měla mít nad rámec běžných vyšetření alespoň jeden ultrazvuk navíc k posouzení růstu plodu. Pokud máte vyšší dávku inzulinu, pak byste měla být sledovaná jako rizková ve větším centru. 

mám cca 15 jednotek za den (3 x denně před hlavními jídly), myslíte, že by na ty poslední týdny (jsem 32 tt) tehotenstvi bylo tedy jistější se preregistrovat na odbornejsi pracoviste, tedy tam kde budu chtít rodit? Moc děkuji za informace

Ano, bylo by to lepší.

Dobrý den,

mám dotaz, byla mi diagnostikována před 2 týdny těh. cukrovka - 2x zvýšený cukr na lačno - jednou 5,6 podruhé 5,4. Ovšem minulý týden v pátek jsem byla akutně hospitalizovaná s vážným zánětem slepého střeva, který mi byl vyoperován. Od operace když si měřím cukr, tak mám všechny hladiny již zcela v normě, ranní cukr mi za ten týden klesl zhruba na 4,6 a to se již par dnu drží a dvě hodiny po jídle jsem zatím nikdy neměla vyšší než 6,0- a to jsem měla jen zezačátku po operaci, nyní spíš do 5,0, samozřejmě dle toho, co jsem jedla. Je možné, že ten akutní slepák mohl ovlivnit nějak cukr v krvi? V úterý jdu po dia poradny, tak se ještě poptám, jen mě zajímá, zdali je to možné, případně, zdali zažádat o nové testy OGTT. Děkuji za odpověď

Ano, pokud v té době už byl přítomný zánět, mohl glykémie zvýšit. Doporučuji test ze žíly zopakovat a pokud bude hodnota nalačno v normě, dokončit celý test. Budou-li výsledky v normě, nemáte cukrovku.

Dobrý den,
mám dva dotazy. V minulém těhotenství jsem měla diagnostikovanou těhotenskou cukrovku, ale podle nových hodnot bych ji neměla, navíc test byl dost problematický, kdy jsem zvracela atd. A i když jsem měla (jenom s dietou) vše naprosto bez problémů, dobře kompenzováno, s dobrými hodnotami a ani jinak v těhotenství žádné problémy, doktor v porodnici mě jen kvůli tomu nevybíravě tlačil do vyvolání porodu před termínem. Doktorka u mého nekomplikovaného porodu zase mimo jiné i dobře kompenzovanou těhotenskou cukrovkou (!) zdůvodnila zbytečný a mnou nechtěný nástřih hráze, který mi pak způsobil velké problémy. Dcera přišla na svět zdravá a v termínu, ale malinká (2 800 g), takže jsem pak přemýšlela o tom, zda jí přísná a mnou velmi poctivě držená dieta nemohla nějak uškodit, zda třeba kvůli tomu méně nepřibírala.
V současnosti čekám druhé dítě, na OGTT se chystám za pár dní (26. týden), ostatně mám věk (35 let) a nadváhu, takže jsou tu rizikové faktory. Jenže po svých zkušenostech mám různé pochyby a navíc nevím, jak test zvládnu, protože stále trpím nevolnostmi, hlavně ráno - kolikrát jako první věc po probuzení sním něco malého ještě v posteli, abych vůbec mohla fungovat, někdy si musím dát něco, i když se v noci vzbudím, protože prázdný žaludek je pro mě prostě nesnesitelný. Navíc i mimo těhotenství špatně snáším odběry krve, už jsem párkrát omdlela. Takže vážně nevím, jak test zvládnu. Volala jsem do laboratoře v naší nemocnici, kam mám přijít a ptala jsem se na možnost testu se snídaní (dva rohlíky), ale tam o té možnosti vůbec neslyšeli a prý by to pak ani nemělo cenu. Vy také uvádíte, že test (s rohlíky) pak není tak vypovídající, může to třeba zkreslit výsledky směrem k těhotenské cukrovce nebo jak to je? Co mám dělat, když vím skoro jistě, že nalačno to prostě nezvládnu? Děkuji vám za odpověď.

Snídaňový test se zpravidla dělá v ordinaci, ale po dohodě lékaře s laboratoří klidně i tam. Nedává tak spolehlivý výsledek jako OGTT, ale je to lepší než nevyšetřit nic. Rizikové faktory máte, alespoň takto byste být vyšetřená měla. Druhou možností je pořídit si glukometr a proměřit se nalačno a hodinu po jídlech, v 2-týdenních intervalech kontrolovat, zda jsou hodnoty stále v normě.
Váha 2800 g je zcela normální porodní váha, bez ohledu na to, že většina současných novorozenců váží více. Před 100 lety byla toto zcela běžná váha a to, že dnešní novorozenci váží mnohem více, není bez následků - je to jedna z příčin, proč se častěji rodí císařským řezem.

Dobry den vcera jsem byla na tehotenske cukrovce,ale vubec mi nerekli jestli mam cukrovku muzete mi poradit? Glu 0 = 4,3 glu 60= 9,5 glu 120=9,1 Na lacno> 5,1 mmol, 1hod. Po zatezi>10mmol 2hod. Po zatezi 8,5 mmol. Dekuji za radu

Třetí hodnota je zvýšená, takže máte těhotenskou cukrovku.

Dobrý den,dnes jsem byla na vyšetření cukrovky v těhotenství...po odebrání krve na lačno jsem měla výsledek 5,79 a sestra mě poslala domů stím,že v testu nemůžu pokračovat a mám si v pondělí zavolat svému ginekologovi a on mi řekne co bude dál.Ta hodnota co mi vyšla je opravdu tak závažná?Děkuji za odpověď.Veronika

Není závažná, ale je zvýšená. Vyšetření je třeba zopakovat - bude-li znovu vyšší, máte těhotenskou cukrovku, bude-li v normě, dokončí se celý test.

Dobry den, chtela bych se zeptat. 28tt jsem byla na OGTT. Lacneni jsem dodrzela, ale po vypiti glukozy jsem behem tech dvou hodin vypila cca 0,2l ciste neperlive vody. Jak moc to mohlo ovlivnit vysledek? Vysledky jsem mela 4,2-7,9-7,8. Ted mam strach, ze diky vode se mi zkreslil vysledek a muzu mit cukrovku. Dekuji za odpoved a preji hezky zbytek dne.

Buďte v klidu, žádný vliv to nemělo :-)

Dobrý den, v 1. těhotenství mi byla zjištěna těhotenská cukrovka ve 28tt, ve 2. těhotenství v 24tt nikoli. Nyní ve 3. těhotenství ve 26tt mi dvě hodnoty vyšly hraniční 4,5-9,8-8,4. Test neprobíhal v laboratoři, výsledky nebyly tedy hned vyhodnoceny. Pro jistotu jsem si pořídila glukometr Accu-Chek Performa nano a obden měřím hodinu po každém hl. jídle. Poslední týden mívám hodnoty hodinu po večeři vyšší : 10.4, 8.6, ikdyž dodržím doporučené množství sacharidů. Je podle Vás nutné tuto situaci řešit? Předem děkuji ta odpověď.

Ano je, zvláště když test neprobíhal, jak měl a měla jste cukrovku v předchozím těhotenství. Obraťte se na diabetologii, kde jste byla sledovaná.

Dobrý den, jsem ve 24+5 tt a jiz od 12. tt chodím na diabetologii s vyšším cukrem na lačno, který ale nikdy nepřesahuje 6,0, spíš 5,1-5,5, občas se dostanu i pod 5,0 a s glykémií po jídle problém není. Jestli se jedná o GDM nebo pre-gestační DM nelze určit. Díky přísné dietě od 12. tt jsem přibrala pouze 2 kg. Jak často je vhodné chodit na ultrazvuk a kontrolovat, jestli mimčo správně roste? Jsem také dost unavená, krevní testy se dělaly pouze v 1. trimestru. Děkuji za odpověď.

Stran vhodné frekvence kontrol ultrazvukem se domluvte se svým gynekologem. S přírůstky v těhotenství je to velmi individuální, nepíšete, zda jste měla před těhotenstvím normální váhu nebo vyšší. U obézních žen se dokonce doporučuje v těhotenství nic nepřibrat. Dieta by měla být přísná pouze v sacharidech. Stran výživy to nevadí, nejsou důležité. Jezte však dostatek bílkovin spolu s kvalitními tuky (maso, ryby, vejce, sýry, ořechy...) - v tom se neomezujte a stejně tak v zelenině - mějte ji ke každému jídlu.

Dobrý den, byla mi zjištěna těhotenská cukrovka..merim se jednou za tyden (4x behem dne) hodnoty po jidle mam vzdy dobre..ale bojuji s hodnoty na lačno..poslednich par mereni mam hodnotu nalacno okolo 5.3..bude nutne mi zavest uzivani inzulinu?

Dobrý večer,
ráda bych se Vás zeptala na radu. V 1. těhotenství mi byla zjištěna cukrovka. Nyní jsem ve 25 tt (2. těhotenství) a na OGTT jsem teprve objednána. Domu jsem si pro svůj klid pořídila glukometr. Do této doby byly hodnoty v normě. Před týdnem 2x naměřeny zvýšené hodnoty 1 hodinu po snídani. 1. den (müsli s ovocným kefírem) - za 1 hodinu hodnota 8,4. 2. den (velký krajíc chleba se sýrem, zelenina) - hodnota 8,2. 3. den jsem si snídani již navážila na 30 g sacharidů - hodnota 6,2. Od té doby držím dietu a hodnoty se pohybují mezi 6 - 7. Chtěla jsem se Vás zeptat, zda je tedy nutné jít na vyšetření OGTT. Zda se hodnoty z glukometru dají považovat za věrohodné a brát to, že mám těhotenskou cukrovku. Nerada bych miminku uškodila vynecháním testu. Moc děkuji za odpověď.

V tomto případě - cukrovka v předchozím těhotenství a opakovaně vyšší hodnoty po jídle na glukometru lze OGTT vynechat - přihlašte se na diabetologii, kde jste byla sledována.

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně mé těhotenské cukrovky. Byla mi potvrzena už na začátku těhotenství zhruba kolem 11tt. Mám od doktora zapůjčený glukometr a měřím si hodnoty. Přes den mi vycházejí skvěle, nejvýše 6,5 hodinu po jídle. Měřím 4x za den. Kritická je pro mě ale hodnota na lačno. Jen jednou se mi podařilo 4,9 mmol, jinak mám pokaždé nad 5,5 mmol. Už nejím skoro vůbec sladké (max. bílý jogurt s troškou marmelády), ovoce trochu, druhou večeři mám např. okurek a pořád jsou hodnoty vysoké. Jím opravdu střídmě, takže už hubnu, ale děťátko naštěstí přibývá. Nevím, co dělám špatně. Doktor říkal, že když se ranní hodnoty nezlepší, tak nasadíme inzulín. Může to být třeba i z nervů nebo z toho, že málo jím?
Moc děkuji za odpověď.
S pozdravem Karolína

Zkuste si pročíst dietu popsanou na těchto stránkách. Podstatou diety určitě není jíst málo a hubnout. Je třeba si hlídat sacharidy, nejíst věci typu marmeláda. Maso, ryby, sýry, vejce, nesladká zelenina jsou bez omezení a lze je přidat místo ubraných sacharidů (příloh) - pak žádné hubnutí nehrozí a glykémie zůstavají v mezích. S vyšší glykémií nalačno je to složitější - více zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/co-delat-kdyz-jsou-hodnoty-krevniho-cukru-vyssi/co-delat-kdyz-jsou-hodnoty-krevniho-cukru-vyssi  V některých případech nic nezabírá a řešením je metformin, event. inzulin.

Dobrý den, ve 26 tt jsem byla testech cukrovky. ranní hodnota 4,7, 10,4 a 6,9. Je možné, že by ta prostřední hodnota mohla být chybná? Moje gynekoložka mě nikam na diabetologii neposlala. Ve 30 tt mi dělala glykovaný hemoglobin, který byl v normě pod 40. A to jsem nedržela žádnou dietu.Podle ní sklon k cukrovce nemám. V nemocnici mě poslali na diabetologii s glukoměrem. Při měření mám na lačno do 5,1 obvykle kolem 4,7. A hodinu po jídle mám nejvýše 6,8. A to striktně dietu nedržím. Občas si dám i zmrzlinu a sušenku a cukr je pořád v normě v kteroukoliv dobu. Tak nevím zda cukrovku mám či ne.
Děkuji

Podle výsledků OGTT těhotenskou cukrovku máte. Je možné, že s mírným průběhem, ale sledovaná a kontrolovaná byste být měla.

Dobrý den, dnes mi po opakovaném testu byla zjištěna těhotenská cukrovka. Než se dostanu k doktorovi, zajímá mě, zda se přistupuje s dietou individuálně podle výsledků testu. První měření mi ukázalo 5.5 a o 2 týdny později hodnotu 5.3. Přistupuje se tedy k léčbě např pacientky, které bylo naměřeno např. 6 a více jinak než ke mně? Myslím z hlediska diety, ne prášku nebo inzulínu. Moc děkuji za odpověď, Martina T.

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
8
X
Y
j
Enter the code without spaces.