Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Ano, v době intenzivního kojení jsou výsledky zkresleny, zejména, pokud žena kojí těsně před testem a během testu. Raději test odložte. Kojení má přednost - skvělé pro vás i pro dítě. Pokud jste trvale zůstala na stravě bez cukru a hodláte v ní pokračovat (vaše tělo vám říkalo, jak mu to prospívá), pak není třeba kvůli testu nic měnit. "Bezsacharidová dieta" pár dnů před testem ale udělá falešně negativní výsledek. Takové vyšetření je pak k ničemu. Neléčené poruchy štítné žlázy mají vliv, správně léčené ne. 

Dobrý den, je užívání sioforu v těhotenství bezpečné? Je na to nějaká studie. Děkuji mockrát za odpověď. S pozdravem Monika

Ano, je bezpečný. Studie například zde: Gutzin SJ, Kozer E et al. The safety of oral hypoglycemic agents in the first trimester of pregnancy: a meta-analysis. Can J Clin Pharmacol. 2009;85:607–14, Holt RIG, Lambert KD. The use of oral hypoglycaemic agents in pregnancy. Diabet Med. 2013;31(3):282–91.

Dobrý den, jsem potřetí těhotná. V předchozích těhotenstvích jsem cukrovku neměla. Děti se narodili oba týden po termínu. První porod byl vyvolávaný a malému pan doktor pomohl pomocí vex. Míry měl 4kg, 53cm. Dceru jsem porodila spontánně, velmi rychle s mírami 3,9 kg a 53cm. V rodině se nám rodí velké děti, manžel i můj otec měli přes 4kg. S cukrovkou se lečila jen má matka při třetím těhotenství, pamatuji si, že si píchala inzulín, nyní se již neléčí.
Ve 12tt jsem glykemii měla 4,85. Ve 27tt jsem byla na odběru oGTT a moje výsledky byli 5,1 6,6 6,8. Byla jsem 10hodin před testem na lačno. Čekala jsem celou dobu v čekárně jen s docházkou na wc. Výsledky jsem dostala hned po provedení testu a nesla je na diabet. ambulanci, kde mi řekli, že mám těhu cukrovku. Rovnou jsem šla k dietní sestře, která mě seznámila s dietou. Mudr. měla dovolenou, k té jsem šla až tento týden, kdy jsem byla poučena co a jak a dostala jsem glukometr. V ordici při zkoušce glukometru jsem měla 4,7.
Podle mých výsledku a toho co jsem četla mi nepřipadá, že bych ji měla mít. Ale nerozumím tomu.
Dále se chci zeptat ohledně glukometru. Nejdou mi do něj narvat testovací proužky. Glukometr mám next. V ordinaci při zkoušce to šlo bez problému. Ale proužky z lékárny fora diamont mi dam nejdou. Mohla mi paní doktorka napsat špatné?
Moc děkuji za odpověď

Hodnota nalačno se měla zopakovat (ze žíly, laboratorní metodou). Diagnóza se nemá dělat z jediné zvýšené hodnoty nalačno. Na druhou stranu, rizika pro cukrovku máte. 
Každý typ glukometru má své vlastní proužky. Není divu, že vám tam nešly narvat :-)

Dobrý den, čtu si tady dotazy a zaujala mě vaše odpověď paní Veronice, která se ptala na změnu limitů. Dávala jste jí odkazy na nějaké studie, kterým bohužel moc nerozumím, angličtina je pro mě španělská vesnice. Zajímalo by mě spíš nějaké konkrétní číslo - když bude mít třeba žena konkrétní hodnoty nalačno ještě v normě (třeba průměrně 5.1 nebo 5,2) a když bude mít jiná žena hodnoty o něco vyšší (třeba průměrně 5,4), tak jak se liší riziko komplikací pro děti. A myslím spíš v konkrétních číslech - jestli třeba nějakou komplikaci bude mít v prvním případě jedno dítě ze sta a v druhém deset ze sta atd. Jsou tady opravdu tak veliké rozdíly? A co když ta druhá žena je prostě jenom starší nebo obéznější nebo úzkostlivější apod? Já jsem zatím v prvním trimestru, úplně na začátku, ale s prvním dítětem před pár lety jsem cukrovku měla a vím, že jsem ty ranní hodnoty mívala těsně pod hranicí, která byla myslím tehdy o něco vyšší - nevzpomínám si přesně, ale mám pocit, že ta hranice byla minimálně 5.6. Takže pokud bych teď měla cukrovku, asi by to o moc lepší nebylo, jsem navíc právě o několik let starší a něco jsem i po porodu přibrala... Děkuju vám moc za odpověď, Lucie

Rizika rostou lineárně s výší glykémie (v případě neléčeného diabetu). Ale po pravdě řečeno, mezi 5,1 a 5,4 zásadní rozdíl není, když zohledníme variabilitu a chybu měření. Vyšší věk nebo obezita má zvýšená rizika i sama o sobě, proto by pro ně měla platit spíše přísnější kritéria a ne méně přísná. Nad čísly, která nelze mít zcela přesná a zcela spolehlivá se netrapte. Důležitá informace je, že správně léčená cukrovka má riziko komplikací minimální. 

Dobrý den, mám hodnoty po ránu obvykle 5.4-5.6, nicméně v souvislosti s mými problémy s nespavosti se v podstatě nikdy neměřim za optimálních podmínek - po 8 hodinách lacneni, po dostatečném spánku atd. Navíc jsem pokaždé nervózní, jakou hodnotu budu mít dneska - vzbudím se třeba ve 3 v noci a už neusnu a než se v 5 změřím, tak jenom přemýšlím, jak dnes dopadnu. Dohaduju se o tom s mým diabetologem, on mi chce napsat inzulín, protože podle tabulek mám vyšší hodnoty, ale já myslím, že nejsou zrovna moc relevantní. Bere se vůbec v potaz individuální situace, třeba to, že měření může stresovat nebo být ovlivněno různými faktory? Děkuji za odpověď.

Hodnota nalačno je po alespoň 8 hodinách lačnění. Na kratší interval nelze vztahovat hodnoty nalačno. V nejistých případech se také řídíme podle vývoje glykovaného hemoglobinu, ultrazvukového nálezu, zohledňujeme týden těhotenství atd. Jako lékem první volby, v nezbytných případech, může být metformin. Naše tipy na vyšší hodnoty nalačno také zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/co-delat-kdyz-jsou-hodnoty-krevniho-cuk...

Dobry den, dostala jsem dietu na tehotenskou cukrovku a po mesici na teto diete, jsem mela vysledky hodnoty na lacno 2,3, po obede 4 a po uplne stejne veceri jako obed dokonce 3. Normalni to urcite nebude, kdyz jsem porad pod hranici hypoglykemie. Muze to byt tim, ze je pro mne dieta nevhodna? Vse jsem poctive odvazovala, hlad jsem po jidle nemela a nepridala zadny rychly cukr. Dekuji za odpoved.

Jeste doplnim, ze vysledky jsou z laboratore ne z domaciho mereni glukometrem.

Pokud byly odběry do běžné zkumavky a nebyly vyhodnoceny do 30 minut po odběru, pak se jedná o zcela zkreslené výsledky. 

Dobrý den, existuje seznam zemí, alespoň v rámci Evropy, kde probíhá PLOŠNÉ testování všech těhotných formou OGTT? Pokud ano, které země to jsou? Děkuji za odpověď.

Není mi známo. Co vím, že například Německo dělá plošný screening jako my, Francie a VB screning u rizikových skupin, o kterém se ví, že nepodchytí cca 20 % žen s GDM. 

Dobry den, cetla jsem si, ze glukometr by se mel pravidelne kalibrovat. Kdyz jsem se na ptala sve diabetolozky tak.mi rekla, ze je to zbytecne, ze kalibrace se provadi jednou za 2-3 roky. Nedavno se mi ovsem stalo to, ze jsem glukometr nedopatrenim upustila. Muze mit toto vliv na spravnost mereni? Hodnoty mam v drtive vetsine naprosto v poradku ikdyz obcas zhresim. Jsem z toho trochu nervozni. Mam glukometr Infopia element. Predem dekuji za Vasi odpoved.

To je spíš dotaz na výrobce. Osobně si myslím, že to vliv nemá, pokud přístroj dále funguje. Lze jej zkontrolovat i na diabetologii - ze stejné kapky krve změřit glykémii na vašem i jejich glukometru. 

Dobrý den, bojují s hodnotami nalačno a po snídani. Jsem zvykla snidat kávu s mlékem a bílé pečivo s maslem, což možná není úplně ideální, ale je to takový můj rituál, který si vychutnávam . Teď to ovšem nejde, po téhle snídani jsem mela hodnoty hrozně vysoké a zjistila jsem, ze nemůžu kafe s mlékem ani bílé pečivo, což je pro mě dost deprimujici. Řeším tedy, co jist. Jenže celozrnné pečivo odjakživa nesnáším, glykemie jsem měla v normě jen po večerním chlebiku, ale po tom se mi chtělo regulérně zvracet a zbytek letěl do koše. Na vajíčka po ránu moc chuť nemám, rozhodne si je nechci dávat každý den. Jakztakz mi hranicne projde bílý jogurt, ale tím se moc nezasytim. Takže už vážně nevím, co jist. Ještě jsem zkusila polévku, ale to mi moc nevyhovovalo a každý den ji taky jist nechci. Strašně mi ráno chybí moje bílé pečivo a kafe, ale z opakovaných pokusů už vím, že mi neprojde ani malý kousek obyčejného chleba a ani miniaturní naprstkove kafe :-( Děkuji za radu.

Zkuste domácí nízkosacharidové "pečivo" - zpravidla se dělá z mandlové, kokosové mouky atd. Na internetu najdete spoustu receptů. Na cukrfree kuchařka najdete recepty také na nízkosacharidové kaše. Pokud projde jogurt, mohl by projít i tvaroh. Lze dosladit stevií nebo trošičkou xylitolu. Do toho trochu ovoce a hodně ořechů. To by už mohlo zasytit. Nebo zeleninová miska se sýrem, ořechy, olivovým olejem, avokádem (jestli máte ráda). V ostatní dny lze střídat vajíčka (ty lze i každý den a dají se dělat na různé způsoby) a polívku. Další variantou je normální pečivo, ale s inzulinem před snídaní.  

dobrý den, od rána mám střevní chřipku. Je mi hrozně špatně, křeče v břiše, silně na zvracení. U nás už všichni zvrací,tak čekám, kdy budu i já. Na jídlo ani pomyšlení, asi bych ho šla hned vyzvracet (ale zas bez něj je mi špatně hlady). Normálně bych při stř.chřipce jedla suché piškoty, ted fakt nevím :-( Můžete mně prosím poradit? Moc děkuji za odpověď.

Pár suchých piškotů žádnou škodu neudělá, ale nutné také nejsou. Můžete si dát i samotnou rýži nebo s vařenou mrkví. V rekonvalescenci (až odezní nejhorší) drůbeží nebo hovězí vývary, bílý jogurt nebo kefír...

Dobrý den,
ráda bych se poradila - v 11tt mi při odběru na lačno byla zjištěna zvýšená glykémie (5,18), bohužel to bylo po dni, kdy jsem díky střevním problémům prakticky celý den nejedla a večer snědla nemoudře jen tři palačinky s marmeládou... Na kontrolní odběr po pár dnech ve 12tt jsem šla tedy klidná, ale výsledek byl bohužel ještě vyšší - 5,54. Má PA mi doporučila zhotovení glykemického profilu, pro co nejpřesnější potvrzení či vyvrácení podezření na GDM. Dokážete mi prosím poradit, zda je v Praze místo, kde by mi při 24h hospitalizaci tento profil zhotovili? Preferovala bych tento test před klasickým ogtt, při kterém mi bohužel v prvním těhotenství byla díky chybné interpretaci výsledku diagnostikována GDM a zbytečně nasazena dieta. Předem děkuji za radu

Podotýkám, že při domácím měření mám nalačno hodnoty 4,7-5,1, hodinu po jídle dokonce nejčastěji mezi 4,7-6,5 max.8vc což se mi.na cukrovku úplně nezdá...

Po jídle 4,7-6,5 maximálně. Ta 8 tam nepatří :-)

Dobrý den, mám ještě doplňující dotaz - je pravda, že výši glykémie nalačno může ovlivnit (zvýšit) odběr provedený po příliš dlouhé době od probuzení? Setkala jsem se s informací, že po probuzení je glykémie přirozeně nižší, a s prodlužující se dobou aktivity po probuzení nalačno, se z jater začne uvolňovat zbytkový cukr, který glykemii zvýší... Děkuji za odpověď

Asi vás zklamu, ale hodnoty nalačno opakovaně vyšší než 5 (z žilní krve laboratorní metodou, ne na glukometru) považujeme za těhotenskou cukrovku. Glykemický profil se dělá pravidelně v domácím prostředí (na za hospitalizace) na domácím glukometru ke sledování kompenzace léčené cukrovky, ne pro potvrzení diagnózy. 

Dobrý den,

měla bych dotaz. Jsem 30+5tt a ve 24tt mi byla zjistěna těhu cukrovka. Ale velmi snížená..Jen poslední hodnota vyšla o cca 0,4. Navštěvuji teda diabetologii, dodržuji dietu a do toho ještě držím dietu na žlučník, jelikož ve 20tt mi byly zjištěny žlučníkové kameny(bahno) po šílených bolestech. A tedy k mému dotazu :) Někdy si připadám, že vlastně cukrovku nemám? Můžu se zeptat, zda je možné, že i když si dám ke svačině kolem 15h rohlík bílý s medem a po hodině měření mi vyjde hodnota 6,2? Nebo večer si dám kolem 21.30h jablko a nektarinku a hodnota je 6,8 a méně..Ráno mám vždy pokaždé hodnotu kolem 4,2...Z krve vždy kolem 3,8. Mohu si tedy normálně dávat ty jídla, co mi vychází dobře, jako je např. ten med a rohlík? Ovoce večer....Pak si dám ještě mimochodem hrnek teplého mléka občas před spaním...Teď jsem zkoušela i čaj černý na večer s cukrem a citronem který tak miluji a hodnota byla 6,2 i s večeří. Glykovaný hemoglobin mi 11.8.2017 vyšel 26mmol/mol, což mi bylo zděleno, že to je krása. Moc vám děkuji za odpověď :) Na diabetologii jdu až za 2 týdny, tak by mě nyní zajímal váš názor. Krásný večer

Ano, průběh je velmi individuální. U někoho je cukrovka mírná a projdou i tyto dietní chyby (ale ne vždy a není záruka, že budou procházet i nadále). U někoho neprojde ani trošku větší příloha. A u někoho je nutný inzulin. 

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, proč se změnily hraniční hodnoty u těhotenské cukrovky. Čekám druhé miminko, na lačno mi bylo naměřeno v 10.týdnu 5,2, v 16.týdnu 4,9 a v 18.týdnu 5,3 a bez zátěžového testu jsem odeslána do dia. poradny s těhotenskou cukrovkou. U prvního miminka v roce 2014 jsem měla výsledky velmi podobné, bylo mi řečeno, že jsou hraniční, ale že je ještě vše v pořádku. Proč se tedy normy tak zpřísnily? Má to nějaké lékařské opodstatnění a opravdu to najednou může miminko tak ohrozit? Bohužel nemám informace o tom, jaký mám cukr před otěhotněním, ale manžel má hodnoty kolem 5 - je hubený, sladké skoro nejí. Dejme tomu, že mám stejné hodnoty na lačno i před otěhotněním, je tedy dle mě velmi nepravděpodobné, že v těhotenství klesnou, nebo se pletu?
Děkuji za odpověď.

Hodnoty jsou pro těhotenství jiné. V prvním trimestru se zlepšuje účinek inzulinu a hodnoty cukru jsou u zdravých žen přirozeně nižší. Hodnoty pro těhotenskou cukrovku, byly zpřísněny v hodnotě nalačno na základě zjištění zvýšeného rizika pro těhotenství a plod. 

Dobrý den,ráda bych se zeptala,zda mohu pít při těhotenské cukrovce čaj z maliníku?
Děkuji.

Můžete.

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Podstoupila jsem test na zátěžovou cukrovku, kde mi brali krev a zároveň před každým náběrem požadovali i vzorek moči. Výsledek je takovy, že všechny tři náběry z krve jsou v pořádku, neobjevily se ani hraniční hodnoty , ale naopak výsledky moci jsou po vypití roztoku zvysene.Je takový rozdílný výsledek možný ?? Dekuji.

Stanovení cukru v moči v průběhu testu se již neprovádí. Jedná se o překonanou metodu. Cukr v moči mohou mít i ženy bez cukrovky (v těhotenství častý jev) a naopak nepřítomnost cukru nevylučuje cukrovku. Pro diagnózu jsou rozhodující výsledky z žilní krve. Viz také vyjádření České společnosti klinické biochemie: Stanovení glukózy v moči není doporučeno pro diagnostiku a sledování pacienta s diagnózou DM.

Vážená paní doktorko, velice děkuji za užitečné webové stránky! Jsou plné potřebných informací, a jmenovitě děkuji, že jste na web uložila i pdf s doporučeným postupem ČGPS a ČLS (našla jsem tam odpověď na otázku, zda mohu před testem OGTT vzít lék předepsaný endokrinologem). Ještě jednou velice děkuji za Vaši záslužnou práci a užitečný web!

A já vám velmi děkuji za milou zpětnou vazbu a přeji hodně zdaru.

Dobrý den,

cca před měsícem jsem psala příspěvek/dotaz, ale vůbec se zde nezobrazuje...
Trpím Crohnovou chorobou a byla mi zjištěna těhotenská cukrovka (hodonty: 4,6; 10,1; 4,8). Byla mi naordinována diabetická dieta, ale nemusím si jídlo odvažovat, pouze mám vynechat sladké. V dřívějších týdnech těhotenství mi vycházelo měření v normě (nikdy po jídle nepřesáhlo hodnotu 6,8), ale tento týden, kdy si mám dělat glykemický profil mi hodnoty vycházejí již o něco hůř...Nevím do kolika je stanovena hranice do jedné hodiny po jídle...
Chci se ovšem zeptat, jak mám dodržovat diabetickou dietu, když ta se naprosto vylučuje s bezezbytkovou dietou, kterou mám na základní onemocněné (IDB). Jediné pečivo, které snesu je bílé (u cukrovky se nesmí, má se nahrazovat celozrnným), čerstvou zeleninu snesu ve velice omezeném množství, a to jen v podstatě oloupaná a vypeckovaná rajčata, čili zelenina jako příloha (místo brambor, rýže, těstovin apod.), je nemyslitelná. Navíc, kdybych si měla jídlo odvažovat, tak mi příjem vůbec nestačí (už takto se hlídám...).
Další dotaz je ohledně glukometru, který měří "divně". Jednou mi po jídle naměří hodnotu 8,0 a když zastrčím druhý proužek a dám další kapku krve ze stejného prstu a stejného vpichu, tak mi naměří např. 7,1. Když pak píchnu z druhé ruky, je výsledek zase naprosto odlišný (6,8 např.). Která hodnota je teda relevantní?
Celkově mě tento stav velice stresuje, jelikož vím, že cokoli sním (kromě bílého jogurtu, na kterém ale nemůžu být živa pořád), je kvůli cukrovce špatně a škodím tím dítěti. Ale kdybych měla jíst doporučenou stravu, tak se mohu rovnou odstěhovat na JIP s problémy se střevy.

Děkuji moc za odpověď

Norma za hodinu po jídle je do 7,8. Divný glukometr je třeba prověřit, na trhu je bohužel spousta nepřesně měřících přístrojů. Co se týká vaší stravy, pak záleží, zda jste ve fázi remise (tj. Crohnova choroba je nyní v klidu) nebo ne. Bezezbytková dieta je nutná pouze v aktivní fázi. V remisi se doporučuje naopak strava s dostatkem vlákniny, což je v souladu se stravou vhodnou u diabetu. V obou případech má být také dostatek bílkovin a zdravých tuků - maso, ryby, sýry, vajíčka...nejsou nijak omezeny. Na diabetické dietě jsou zakázány pouze věci s cukrem, které ostatně neprospívají ani Crohnově chorobě. Bílé pečivo zakázáno není, jen je třeba ohlídat množství, které se vleze do hodnoty 7,8. K tomu více sýru, vajíček atd., aby byla výživa dostatečná. Pokud máte ale aktivní fázi a bezezbytkovou stravu, pak je vhodné jídelníček konzultovat s nutričním terapeutem - tak, aby byl slučitelný i s cukrovkou a výživově dostatečný. 

Dobrý den, tento týden (26tt)mi byla diagnostikována těhotenská cukrovka. Hodnoty 5.2, 10.3, 8.6. Jsem štíhlá, bez cukrovky v rodině. Vynechání cukru nesu velmi těžce, denně jsem byla zvyklá alespoň na jednu sladkost. Dietu nyní pečlivě dodržuji, nicméně stále se snažím vpasovat do jídelníčku alespoň náznak sladké chuti (2ks ovoce mi nestačí). Hodnoty jsou zatím po pár dnech měření v normě.
Teď k otázce: Je možné použít alespoň 1x denně jako sladidlo tekutou Stévii (Složení: steviol-glykosid, hydrogenuhličitan sodný) třeba do bílého jogurtu?
Ještě bych vám moc ráda poděkovala za tyto stránky a za váš čas, který tady věnujete všem otázkám.

Jasně, stévii si dopřejte, žádný problém. Po porodu si všechna utržená příkoří vynahradíte, vydržte. A děkuji za milou zpětnou vazbu.

Dobrý den, prosím o radu. Už dva měsíce držím dietu, přesto lačná pořád 5.3-5.5, nasazen lantus na noc, z 8j jsem už na 30j, zkouším k druhé večeři vše, i ji vynechat, a pořád bez úspěchu, dvakrát byla lačná v pořádku, a poslední tři dny zase 5.5... Dle dia poradny mám dál navyšovat.... Teď koukám do průkazky, a už v 13tt jsem měla cukr v krvi 5.6, to nikdo neřešil, až v 24tt při ogtt, kdy jsem měla 5.5. Za poslední dva roky mi při lékařských prohlídkách nikdy cukr pod 5.5 nešel, to opravdu v těhotenství má klesnout? A ještě, aplikace lantusu hodně pálí a stipe, mám pokaždé slzy v očích, i když místa stridam, každá kapka ke utrpení, ne vpich, ale ta aplikace.... Omlouvám se za román, předem dekuju za vysvětlení.

To vůbec není román, podívejte se níže na stránku :-) Omlouvám se, nedostala jsem se k odpovědi dříve, předpokládám, že problém je už vyřešen. Pokud ne, je možné Lantus vyměnit za Toujeo - je to koncentrovaný inzulinu - ty samé jednotky jsou v polovičním objemu tekutiny, aplikace by měla být snesitelnější. Cukrovka se zhoršuje, jak stoupá hladina těhotenských hormonů. Po porodu se vše upraví a budete zase bez inzulinu. Další možností je přidat do léčby metformin - zlepšuje účinek inzulinu - proberte se svým lékařem.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na správnost provedení testů. Ve 13. týdnu jsem měla nalačno 4,2, v 25. týdnu zátěžový test, na lačno 4,4, po hodině a půl nebo tři čtvrtě (určitě to byla kratší doba než 120 minut, protože si pamatuji, že sestra říkala, že to snad nebude vadit - já ale nikam nespěchala), tak 8,6. Výsledky jsem se ale dozvěděla za měsíc a půl:-( ... byla jsem odeslána na DIA, kde jsem dostala od sestry akorát letáky a k doktorce jsem objednaná až za 14 dní... přijde mi to celé dost nestandardní. Navíc jsem celiak a docela se s tou DIA dietou plácám (nevím, jestli nedělám chyby). Ráno jsem zvyklá třeba snídat blp müsli (cca 3 lžíce) a bílý jogurt - na blp pečivo s šunkou/sýrem/vejcem chuť nemám a i mi je z toho špatně, vůbec nejsem zvyklá takhle snídat. Chci se hlavně zeptat, jestli měření proběhlo správně a co mi v této situaci doporučujete? Děkuji, Katka

Test tedy správně provedený nebyl. V 60. min je norma do 10,0 a ve 120. do 8,5. Vy jste byla vyšeřena něco mezi (a čtvrt hodina hraje velkou roli), takže není jisté, zda vůbec cukrovku máte. Řešením by bylo prosvést test znovu správným způsobem.

Dobrý den, měla jsem vyšší hodnoty nalačno,proto teď beru metformin, týden s jednou tabletkou nezabral,tak teď beru dvě,ale hodnoty nalačno se pořád pohybují ve stejném rozmezí, ať dělám, co dělám, s metforminem i bez něj. Mám obavu,že to bude stejne i s inzulinem, byly tu takové příběhy. Není pak lepší nic nebrat? Chapu, že to má rizika, ale když pak inzulín nezabere, tak ty rizika přetrvávají a navíc se přidá riziko inzulinu, kteremu moc nevěřím, jsou i názory, které ho nedoporučuji na nic kromě diabetu prvního typu. Také by mě zajímalo, jak se přišlo právě na hodnotu 5.3, když budu budu mít hodnotu nalačno třeba 5.6 nebo 6, tak jsou nějak přesně statistický vyčíslena rizika? Děkuji vám za odpověď.

Já bych nemalovala čerta na zeď. Není pravda, že inzulin nezabírá a není pravda, že škodí. Škodí vysoké glykémie. Riziko lineárně stoupá s hodnotou glykémie. Nikdy to ale není tak, že by byla hodnota pořád 5,3 nebo pořád 6,0. Vždy kolísá v rámci určitého rozmezí a pro léčbu je podstatné, které hodnoty převládají. Pro vyjímečně vyšší glykémii léčbu neměníme.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat podle čeho jsou určeny nové hodnoty u tehotenske cukrovky? Já znám tu hodnotu, že tehotensky tehotensky diabetes je od hodnoty 5,6 nalacno.... Já mela netehotna pro odberech v lednu hoddnotu 5.2 a nyni tehotna 5.1 a jsem tim padem jsem diabeticka, cemuz uplne nerozumim.... Jak teď vznikla nová hranice pro teh. diabetes? Už jsem psala na víc míst a nikde mi nejsou schopni otázku zodpovědět......Moc děkuji V.

Nové limity jsou podpořené rozsáhlou studií, což ty staré nebyly. Otázky Vám může zodpovědět tento článek: http://www.actualgyn.com/pdf/en_2014_151.pdf

Moc Vám děkuji, jste první, kdo neodpovedel "Prostě protože".... Bohužel jsem v článku nenalezla odpověď, proč byla snížená hodnota glykemie nalacno.... Stále mi nedává smysl, že s glykemii 5,1 na konci prvního trimestru, kdy se ma životospráva skládala u piškotů a džusu, jsem diagnostikovana jako diabeticka. Nyní se tři měsíce merim- ani jednou glykemie nalacno nebyla vyšší než 4,6, hodinu po jídle nejvyšší hodnota 6,7, ale spíše bývá kolem 5,5 a dvě hodiny po jídle nejvyšší 5,4. Navíc mě zaráží stále ta věc, že před otehotnenim ma hodnota byla 5,2 s normální životosprávou a v těhotenství je ještě nižší 5,1 s nulovou životosprávou, ale je diagnostikovan diabetes.....9

Když se podíváte na zdroje, které jsou v tom článku, tak tam najdete odkaz na tu zmíněnou studii HAPO, která sledovala vliv glykémií na miminko. Tady v tom odkazu http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa0707943#t=article najdete potřebné výstupy, pro zjednodušení Vám může posloužit i tabulka, která je nazvaná "Frequency of Primary Outcomes across the Glucose Categories".
Paní doktorka by Vám to určitě popsala o dost lépe.
Gestační cukrovka není diabetem, který by představoval bezprostřední riziko pro matku (pro matku představuje gestační diabetes "pouze" riziko rozvoje klasického diabetu 2. typu v budoucnu) Hodnoty, které máte normálně mimo těhotenství, představují bezpečné glykémie pro Vás osobně. Ale ve studii se řeší vliv glykémie na miminko a tam se ukázala spojitost mezi primárním záchytem těchto glykémií a následnými komplikacemi u dítěte. Samozřejmě je ale důležité, aby diagnóza gestačního diabetu byla stanovena správně (ne na základě jedné zvýšené lačné glykémie nebo například za nestandardních situací, jako je probíhající infekce nebo užívání léků, které mohou glykémii zkreslit).

Lékař i diabetologicka sestra mi daly pouze odpověď, že jsou prostě nové tabulky a tečka.... Já jsem bývala diabetologicka sestra ale na dětském oddělení, takže mám zkušenosti převážně s DM1, ale já vždy všemu potřebuju rozumět :) Navíc jsem měla možnost nahlédnout i do pozadí diabetlogickeho průmyslu a vím, jak některé věci chodí... Moc Vám děkuji za odpověď, je vidět, že jste odborník-ce na svém místě a zajímáte se o problematiku do hloubky a nejen kouknutim do tabulek- moc děkuji...

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
n
c
a
c
Enter the code without spaces.