Jste zde

Jak se těhotenská cukrovka kontroluje?

Pro úspěšnou léčbu jsou velmi důležité pravidelné kontroly toho, jak jste léčeny. Kontroly zajišťuje diabetologická poradna. Občasné stanovení glykémie nalačno a přítomnosti cukru v moči je naprosto nedostatečné. Glykémie nalačno může být u těhotenské cukrovky po celou dobu zcela v normě, zatímco hodnoty po jídle zvýšené (při nedostatečné léčbě). Kontroly přítomnosti cukru v moči jsou zbytečné, protože u některých těhotných žen je cukr v moči přítomen aniž by trpěly cukrovkou a u těch, co cukrovku skutečně mají, může být naopak přítomen až při výrazně zvýšených hladinách cukru v krvi.

Co naopak smysl má, je pravidelná kontrola glykémií během celého dne. Podle doporučení by měl být všem těhotným s cukrovkou poskytnut osobní glukometr pro domácí měření hladin cukru z kapky krve z prstu. V diabetologické poradně vám přístroj půjčí, naučí, jak se s ním pracuje a doporučí, jak často se měřit. Problém je s testovacími proužky do glukometru. Pojišťovna proplácí bez problémů proužky v dostatečném množství pouze pro těhotné ženy s cukrovkou léčenou inzulinem. Obvykle však schválí i určité množství proužků pro pacientky léčené pouze dietou. Záleží na pojišťovně a na ochotě revizního lékaře v daném regionu. V nejhorším případě je třeba, aby pacientka sama zašla do pojišťovny s poukazem na proužky od lékaře - zpravidla ji neodmítnou a proužky proplatí. Proužky lze samozřejmě dokoupit v lékárně, podle typu glukometru.

Zpravidla jednou za měsíc kontrolujeme při klasickém odběru ze žíly hladinu tzv. glykovaného hemoglobinu. To je velmi užitečný ukazatel toho, jak na tom byla vaše cukrovka za posledních několik týdnů. Norma je do 40 mmol/mol. Užitečný v tom, že se nedá ošidit. Nestačí dodržovat léčbu několik dnů před jeho vyšetřením – jeho hladina se tak rychle nemění. Pokud má tedy pacientka pravidelné měření glykémií na glukometru v normě, ale glykovaný hemoglobin zvýšený, může to znamenat, že v den, kdy se měří na glukometru, vše poctivě dodržuje, ale v ostatní dny polevuje. Glykovaný hemoglobin je pro vás tedy něco jako „hlídací pes“.