Jste zde

Léčba po porodu

Zde vás konečně potěším – léčba po porodu v podstatě není žádná. Klasická těhotenská cukrovka končí porodem – konkrétně odloučením placenty. Placentární hormony, které cukrovku vyvolávají, rychle klesají, a tím mizí i cukrovka. Na oddělení šestinedělí vám ještě předepíšou diabetickou dietu, což je v pořádku (hormony klesají postupně). U těch z vás, kdo musely být léčeny inzulinem, se inzulin postupně vysazuje obvykle již během prvního dne po porodu (pokud byly dávky inzulinu poměrně nízké, vysadí se hned po porodu).  

Nezapomeňte na tři důležité věci:

  1. Po ukončení šestinedělí, zhruba do půl roku po porodu se připomeňte svému praktickému lékaři, který vás odešle na zopakování OGTT, aby se potvrdilo, že šlo o čistě těhotenskou cukrovku, která po porodu zmizela. Pozor - mimo těhotenství platí jiná kritéria a stačí stanovení glykémie nalačno a ve 120. min. OGTT. Glykémie nalačno by měla být pod 5,6 mmol/l a ve 120. min. pod 7,8 mmol/l. Více na Co dál po porodu?
  2. V dalším těhotenství se cukrovka bude s velkou pravděpodobností opakovat, což ale můžete pozitivně ovlivnit pravidelným sportováním a zdravou stravou. V dalším těhotenství není třeba držet dietu automaticky hned od začátku, ani absolvovat navíc jiná vyšetření než jsou doporučená všem těhotným. Je však nutné, abyste byly vyšetřeny včas a správně - více na Jak se zjistí?
  3. Prodělaná těhotenská cukrovka je pro vás varováním, že jste v budoucnu ohroženy cukrovkou 2. typu, jejíž riziko můžete významně snížit zdravým způsobem života. Jezte proto zdravě i nadále, hýbejte se a nepřibírejte.