Porod a po něm

Jak na porod s těhotenskou cukrovkou a co dělat po porodu?

 

Porod s těhotenskou cukrovkou má svoje specifika. Vysvětlíme, jaká rizika může obnášet, kde je vhodné rodit, zda lze „přenášet“ nebo co při porodu konzumovat. Dozvíte se, jaké vyšetření podstoupit po porodu a dostanete několik tipů, jak snížit riziko rozvoje diabetu později v životě. 

ogtt a diagnostika gdm

Porod s těhotenskou cukrovkou

Kde rodit a musí být porod vyvolán dříve?

Dobře léčená těhotenská cukrovka na dietě nebo malých dávkách medikace nebývá spojena s komplikacemi. Porod probíhá ve vámi zvolené porodnici, přirozenou cestou a v obvyklém termínu („jak si příroda řekne“).

U nedostatečně léčené těhotenské cukrovky nebo léčené vyššími dávkami medikace nebo v případě dalších komplikací se doporučuje porod v perinatologickém centru. V případě komplikací u miminka je zde zajištěna potřebná péče a není nutný převoz dítěte do specializovaného centra. V těchto případech se také nedoporučuje přenášet a porod se vyvolává nejpozději v určeném termínu porodu, individuálně i o něco dříve. Důvodem je, že riziko komplikací, zejména té nejzávažnější – úmrtí plodu v děloze, se zvyšuje koncem těhotenství v důsledku rychleji stárnoucí placenty. Porod císařským řezem je volen individuálně podle posouzení ošetřujícího porodníka. Jedním z důvodů může být očekávání porodu velkého plodu (podle odhadu při ultrazvukovém vyšetření).

Co si můžete dát během porodu

I během porodu musí být hladina cukru v krvi v normě, proto je třeba dietu dodržovat před i při porodu – tedy žádná coca-cola či jiné sladké nápoje, čokoláda atd. Můžete si dát například kousek ovoce. Ideálním zdrojem energie během porodu je poctivý domácí vývar (můžete si s sebou přinést v termosce). Doplní také tekutiny, minerální látky i potřebné bílkoviny.

Pokud jsou během porodu podávány infúze obsahující glukózu, musí se do nich současně přidat inzulin, aby glykémie zůstala během porodu v normě (ve většině případů však infúze nejsou třeba). Zvýšená glykémie během porodu může vyvolat hypoglykémii u dítěte po narození. Zvýšená glykémie totiž zvýší u plodu produkci inzulinu. Po přestřižení pupeční šňůry ale další glukóza od matky nepřichází a vyšší hladina inzulinu způsobí u dítěte hypoglykémii.

Jak dál po porodu

Zde vás konečně potěším – léčba po porodu v podstatě není žádná. Klasická těhotenská cukrovka končí krátce po porodu, konkrétně po odloučení placenty. Placentární hormony, které cukrovku vyvolaly, rychle klesají, a tím mizí i cukrovka. Na oddělení šestinedělí vám ještě předepíšou diabetickou dietu, což je v pořádku (hormony klesají postupně). U těch z vás, kdo musely být léčeny metforminem a/nebo inzulinem, se léčba ukončuje hned po porodu.

Nezapomeňte na tři důležité věci:

  1. Zhruba půl roku po porodu, je třeba zopakovat test na cukrovku (OGTT), aby se potvrdilo, že šlo o čistě těhotenskou cukrovku, která po porodu zmizela. Na kontrolní test vás pošle diabetolog nebo praktický lékař, případně ambulantní gynekolog.

Pozor, mimo těhotenství platí jiná kritéria a stačí stanovení glykémie nalačno a ve 120. min OGTT. Glykémie nalačno by měla být pod 5,6 mmol/l a ve 120. min pod 7,8 mmol/l.
Hodnoty 5,6 – 6,9 mmol/l nalačno nebo 7,8 – 11 mmol/l ve 120. min OGTT svědčí pro tzv. prediabetes (počínající porucha).
Hodnoty 7 a více mmol/l nalačno nebo 11,1 a více mmol/l ve 120. min znamenají cukrovku.

 

  1. V dalším těhotenstvíse cukrovka bude s velkou pravděpodobností opakovat, což ale můžete pozitivně ovlivnit pravidelným sportováním a zdravou stravou. V dalším těhotenství není třeba držet dietu automaticky hned od začátku, ani absolvovat navíc jiná vyšetření než jsou doporučená všem těhotným. Je však nutné, abyste byly vyšetřeny včas a správně – více na Jak se zjistí? 

    3. Prodělaná těhotenská cukrovka je varováním, že jste v budoucnu ohroženy klasickou cukrovkou, zejména 2. typu, jejíž riziko můžete významně snížit zdravým způsobem života. Jezte proto zdravě i nadále, hýbejte se, nestresujte se, dobře spěte a nepřibírejte. A pokud možno kojte, kojení významně snižuje riziko následné cukrovky. Pravidelná fyzická aktivita (5x týdně 30-45 min, stačí svižná chůze) snižuje riziko cukrovky 2. typu až o 50 %. Největší pravděpodobnost cukrovky je prvních pět let po porodu. Zvýšené riziko mají ženy, které měly v těhotenství vyšší glykémie nalačno, s nutností farmakologické léčby, s nadváhou nebo obezitou a ženy s cukrovkou v rodinné anamnéze.

    S ohledem na toto zvýšené riziko je doporučeno, aby praktický lékař u všech žen, které měly těhotenskou cukrovku, 1x ročně prováděl kontrolní test (OGTT nebo vyšetření glykémie nalačno + glykovaného hemoglobinu). Frekvenci kontrolních vyšetření se individuálně upravuje podle rizikových faktorů pro rozvoj cukrovky. Pokud vám bude zjištěna cukrovka 2. typu, není ještě vše ztraceno. Po nějakou dobu je možný její ústup neboli remise pomocí redukce hmotnosti a úpravy životospráva. Více se dozvíte v programu Život 2.0.