Shrnutí 

To nejdůležitější, co si odnést… 

 

Těhotenská cukrovka je metabolická porucha vzniklá v těhotenství a jejím projevem je zvýšená hladina krevního cukru (ať už nalačno nebo po jídle nebo obojí). Jiné projevy zpravidla nemá.

Neléčená cukrovka může vést ke komplikacím plodu i matky.

Vzniká u žen s vrozenou dispozicí, přidruženými nepříznivými faktory jsou věk, obezita a nedostatek pohybu. Cukrovku mají také častěji ženy s hypertenzí nebo syndromem polycystických ovarií. Spouštěcím faktorem této poruchy je působení těhotenských hormonů.

Předchozí těhotenství bez cukrovky není žádnou zárukou toho, že se neobjeví v dalším těhotenství. Postihuje také ženy štíhlé a fyzicky aktivní.

Porucha spontánně vymizí krátce po porodu, zůstává však vrozená dispozice, která často vede k rozvoji cukrovky 2. typu. Zdravý životní styl riziko pozdější cukrovky 2. typu snižuje.

Zjišťuje se pomocí opakovaně zvýšené glykémie nalačno na začátku těhotenství nebo OGTT (orální glukózový toleranční test) mezi 24.-28. týdnemtěhotenství. OGTT by měly mezi 24.-28. týdnem podstoupit všechny ženy, u kterých nebyla zjištěna cukrovka na začátku těhotenství. OGTT slouží k diagnóze těhotenské cukrovky, nikoli k jejímu sledování. Nesprávně provedený test vede k falešně vyšším i nižším výsledkům.

Podle výsledků OGTT nelze spolehlivě odhadnout, zda bude cukrovka „mírná“, bude stačit dieta nebo budou nutné léky. I lehce vyšší hodnoty nad normu při OGTT znamenají těhotenskou cukrovku a vyžadují léčbu (pouhé omezení sladkostí nestačí).

Jednou zjištěná porucha do konce těhotenství nezmizí, naopak se pod vlivem rostoucí hladiny těhotenských hormonů často zhoršuje. Dietní chyba, která projde na začátku, o pár týdnů později již procházet nemusí.

Všechny ženy s těhotenskou cukrovkou by měly být sledované v diabetologické poradně.

Léčbou je dieta a pohyb, pokud nestačí k dobré kompenzaci, přidává se léčba metforminem, případně inzulinem.

To nejdůležitější ke stravě: 
1. žádné sladkosti, žádná jídla a nápoje obsahující cukr nebo umělá sladidla
2. omezit konzumaci prostých škrobů chudých na vlákninu (bílé pečivo, těstoviny, bílá rýže, brambory), tradiční přílohy co nejvíce nahrazovat zeleninou
3. ovoce nepřehánět, vynechat mošty, džusy, ovocné šťávy
4. jíst vícekrát denně menší porce (3-6 jídel) a počítat obsah sacharidů
5. jíst kvalitní potraviny, vyhnout se průmyslově upraveným výrobkům a fast foodu
6. po jídle nelenošit, zejména po snídani, pohyb spaluje cukr

Cílem léčby jsou glykémie nalačno pod 5,3 mmol/l a po jídle pod 7,8 mmol/l, které je třeba kontrolovat 2 až 3 dny v týdnu (cukrovka se může s postupujícím těhotenstvím zhoršovat). Jednou za měsíc je vhodné zkontrolovat také glykovaný hemoglobin, který by měl být pod 40 mmol/mol. Při takto dobře kompenzované cukrovce se nemusíte obávat žádných komplikací, které by hrozily v případě nedostatečně léčené cukrovky.

Když vás bude „honit mlsná“, řekněte si, že za ohrožení zdraví vašeho dítěte vám to nestojí. Do porodu zbývá poměrně krátká doba, uteče to jako nic, to se dá přece vydržet! Přeji pevné nervy a pevnou vůli. Odměnou Vám bude úsměv na tváři Vašeho zdravého miminka.

MUDr. Hana Krejčí, PhD.