Závěrem souhrn toho nejdůležitějšího

Uznávám, že moc stručné to nebylo. Podrobnosti se každému normálnímu člověku, těhotné ženy nevyjímaje, vykouří z hlavy tak po 5 minutách od přečtení.

Zde je proto souhrn toho nejdůležitějšího:
Těhotenská cukrovka je metabolická porucha vzniklá v těhotenství, jejíž projevem je zvýšená hladina krevního cukru (ať už nalačno nebo po jídle nebo obojí).

Neléčená cukrovka může vést ke komplikacím plodu i matky.

Vzniká u žen s vrozenou dispozicí, přidruženými nepříznivými faktory jsou věk, obezita, nedostatek pohybu a vysoký krevní tlak. Spouštěcím faktorem této poruchy je působení těhotenských hormonů.

Předchozí těhotenství bez cukrovky není žádnou zárukou toho, že se neobjeví v dalším těhotenství. Postihuje také ženy štíhlé a sportovně aktivní.

Porucha spontánně vymizí do konce šestinedělí, zůstává však vrozená dispozice, která často vede k rozvoji cukrovky 2. typu. Zdravý životní styl riziko pozdější cukrovky 2. typu snižuje.

Zjišťuje se pomocí opakovaně zvýšené glykémie nalačno na začátku těhotenství nebo OGTT (orální glukózový toleranční test) mezi 24.-28. týdnemtěhotenství. OGTT by měly mezi 24.-28. týdnem podstoupit všechny ženy, u kterých nebyla zjištěna cukrovka na začátku těhotenství. OGTT slouží k diagnóze těhotenské cukrovky, nikoli k jejímu sledování. Nesprávně provedený test vede k falešně vyšším i nižším výsledkům. Podle výsledků OGTT nelze spolehlivě odhadnout, zda cukrovka bude „mírná“ nebo bude vyžadovat léčbu inzulinem.

Jednou zjištěná porucha do konce těhotenství nezmizí, naopak se pod vlivem rostoucí hladiny těhotenských hormonů často zhoršuje. Dietní chyba, která projde na začátku, o pár týdnů později již procházet nemusí.

I lehce vyšší hodnoty nad normu při OGTT znamenají těhotenskou cukrovku a vyžadují léčbu (pouhé omezení sladkostí nestačí) a sledování na diabetologii.

Všechny ženy s těhotenskou cukrovkou by měly být sledované v diabetologické poradně, nejlépe se zaměřením na těhotenskou cukrovku.

Léčbou je dieta a pohyb, pokud nestačí k dobré kompenzaci, doplňuje se léčbou metforminem nebo inzulinem.

To nejdůležitěhší ke stravě: 
1. žádné sladkosti, žádná jídla a nápoje obsahující volný cukr nebo umělá sladidla
2. omezit konzumaci prostých škrobů chudých na vlákninu (bílé pečivo, těstoviny, bílá rýže, brambory), tradiční přílohy co nejvíce nahrazovat zeleninou
3. ovoce nepřehánět, vynechat mošty, džusy, ovocné šťávy
4. jíst vícekrát denně menší porce (3-6 jídel) a počítat obsah sacharidů
5. jíst kvalitní potraviny, vyhnout se průmyslově upraveným výrobkům a fast foodu

6. po jídle nelenošit, zejména po snídani, pohyb spaluje cukr

Cílem léčby jsou glykémie nalačno pod 5,3 mmol/l a po jídle pod 7,8 mmol/l, které je třeba kontrolovat minimálně jednou týdně (cukrovka se může s postupujícím těhotenstvím zhoršovat), lépe častěji. Jednou za měsíc je vhodné zkontrolovat také glykovaný hemoglobin, který by měl být do 40 mmol/mol. Při takto dobře kompenzované cukrovce se nemusíte obávat žádných komplikací, které by hrozily v případě nedostatečně léčené cukrovky.

Když vás bude „honit mlsná“, řekněte si, že za ohrožení zdraví vašeho dítěte vám to nestojí. Do porodu zbývá poměrně krátká doba, uteče to jako nic, to se dá přece vydržet! Přeji pevné nervy a pevnou vůli. Odměnou Vám bude úsměv na tváři Vašeho zdravého miminka.

Hana Krejčí

Pin It on Pinterest

Share This