Jak se těhotenská cukrovka kontroluje?

Pro úspěšnou léčbu jsou velmi důležité pravidelné kontroly toho, jak jste léčeny. Kontroly zajišťuje diabetologická poradna. Občasné stanovení glykémie nalačno a přítomnosti cukru v moči je naprosto nedostatečné. Glykémie nalačno může být u těhotenské cukrovky po celou dobu zcela v normě, zatímco hodnoty po jídle zvýšené (při nedostatečné léčbě). Kontroly přítomnosti cukru v moči jsou zbytečné, protože u některých těhotných žen je cukr v moči přítomen aniž by trpěly cukrovkou a u těch, co cukrovku skutečně mají, může být naopak přítomen až při výrazně zvýšených hladinách cukru v krvi.

Co naopak smysl má, je pravidelná kontrola glykémií během celého dne. Podle doporučení by měl být všem těhotným s cukrovkou poskytnut osobní glukometr pro domácí měření hladin cukru z kapky krve z prstu. V diabetologické poradně vám přístroj půjčí, naučí, jak se s ním pracuje a doporučí, jak často se měřit. Problém je s testovacími proužky do glukometru. Pojišťovna proplácí bez problémů proužky v dostatečném množství pouze pro těhotné ženy s cukrovkou léčenou inzulinem. Obvykle však schválí i určité množství proužků pro pacientky léčené pouze dietou. Záleží na pojišťovně a na ochotě revizního lékaře v daném regionu. V nejhorším případě je třeba, aby pacientka sama zašla do pojišťovny s poukazem na proužky od lékaře – zpravidla ji neodmítnou a proužky proplatí. Proužky lze samozřejmě dokoupit v lékárně, podle typu glukometru.

Zpravidla jednou za měsíc kontrolujeme při klasickém odběru ze žíly hladinu tzv. glykovaného hemoglobinu. To je velmi užitečný ukazatel toho, jak na tom byla vaše cukrovka za posledních několik týdnů. Norma je do 40 mmol/mol. Užitečný v tom, že se nedá ošidit. Nestačí dodržovat léčbu několik dnů před jeho vyšetřením – jeho hladina se tak rychle nemění. Pokud má tedy pacientka pravidelné měření glykémií na glukometru v normě, ale glykovaný hemoglobin zvýšený, může to znamenat, že v den, kdy se měří na glukometru, vše poctivě dodržuje, ale v ostatní dny polevuje. Glykovaný hemoglobin je pro vás tedy něco jako „hlídací pes“.

Co je glukometr a jak se s ním pracuje?

Glukometr je malý přístroj (velikosti středního mobilního telefonu), pomocí kterého si můžete změřit aktuální hladinu cukru z malé kapky krve získané z prstu. Glukometr by Vám měli zapůjčit v diabetologické poradně a naučit Vás, jak se s ním pracuje. K příslušenství patří nástavec na lancetu (píchátko), náhradní lancety (jehličky do píchátka), testovací proužky (v krabičce nebo ve folii) a obal.

Postup měření hladiny krevního cukru (glykémie) na glukometru:

  1. umyjte si ruce mýdlem a osušte (nepoužívejte dezinfekci, mohla by zkreslit výsledek měření), ruce by měly být teplé,
  2.  připravte si nástavec s lancetou („píchátko s jehličkou“),
  3.  zasuňte testovací proužek do vypnutého glukometru (na glukometru nemačkejte žádná tlačítka, glukometr se sám spustí po správném zasunutí proužku),
  4.  jakmile začne na displeji glukometru blikat symbol kapičky krve, píchněte se lancetou do boční strany bříška prstu, odložte lancetu a jemným masírováním prstu vymáčkněte kapku krve,
  5.  vezměte glukometr, volný konec testovacího proužku přibližte ke kapce krve a nechte ji nasát do proužku,
  6.  po nasátí dostatečného množství krve do proužku se na displeji glukometru po několika sekundách objeví výsledek měření, který si zapište.

Lancety jsou od výrobce určeny pro jednorázové použití, ale v praxi není třeba lancetu měnit po každém píchnutí do prstu. Stačí ji vyměnit po jednom dnu měření. Naproti tomu testovací proužek lze použít jen jednou, poté je nutné ho vyhodit (ne vrátit zpět do krabičky – znehodnotil by ostatní nepoužité a drahé proužky). Proužky jsou citlivé na vlhko, proto krabičku ihned po vyjmutí nového proužku opět důkladně zavřete.

Cíle léčby

Cílem léčby těhotenské cukrovky je udržet hodnoty glykémií (hladiny krevního cukru) v normě. Musíte mít hodnoty, jako byste žádnou cukrovku neměly.
U pacientek léčených dietou požadujeme při měření glykémie „z prstu“, které provádějí samy na glukometru, tyto hodnoty:

  • nalačno do 5,3 mmol/l
  • za 1 hodinu od začátku jídla do 7,8 mmol/l

Během dne si pacientka změří celkem 4 hodnoty – ráno nalačno, 1 hodinu po snídani, 1 hodinu po obědě a 1 hodinu po večeři. Četnost měření je individuální, podle doporučení ošetřujícího lékaře. Je důležité měřit se přesně za hodinu od začátku jídla, doporučujeme nařídit si budík na mobilu. Několik málo minut je v toleranci, ale měření v jinou dobu (třeba po hodině a čtvrt) už nemá význam a je zavádějící, uvedené rozmezí pak již neplatí. Pacientkám na dietě nehrozí nízká hladina cukru v krvi – hypoglykémie, proto neuvádíme dolní hranici normy. Hypoglykémie se u pacientek na dietě nevyskytují a pokud ano, zpravidla jde o chybu měření (např. z příliš malé kapičky krve).

U pacientek léčených inzulinem je měření nutné denně a častěji, zpravidla před a hodinu po každém hlavním jídle (opět podle dohody s ošetřujícím lékařem). Cílové hodnoty jsou:

  • nalačno 3,5 – 5,3 mmol/l
  • za 1 hodinu od začátku jídla 5,0 – 7,8 mmol/l

Dolní hranice jsou uvedeny pouze proto, že při léčbě inzulinem je riziko nízké hladiny krevního cukru – hypoglykémie. Cílem léčby inzulinem určitě není udržování hodnot glykémií na dolní hranici normy. Kromě rizika hypoglykémie by byl ohrožen i růst plodu, protože takto nízké hodnoty by mohly být nedostatečné pro jeho výživu.

Co dělat, když jsou hodnoty krevního cukru vyšší

 

Mám opakovaně vyšší glykémie nalačno (5,3 mmol/l a vyšší)

Hodnota nalačno je glykémie změřená min. 8 hodin po posledním jídle. Prakticky se tedy jedná o ranní hodnoty po nočním lačnění (glykémie během dne před jídly nejsou „nalačno“, protože během dne zpravidla nemáme tak dlouhé intervaly mezi jídly).
Glykémie nalačno je třeba měřit co nejdříve po probuzení (připravte si glukometr na noční stolek), protože během rána může glykémie u některých žen vlivem hormonů mírně stoupat. Hodnota změřená až před snídaní tedy nemusí odpovídat hodnotám nalačno.

Příčinou vyšších hodnot nalačno může být dietní chyba ve večerních a nočních hodninách (v případě posledního jídla v nočních hodinách, ke kterým počítáme i sklenici mléka, se ale pak nejedná o hodnotu nalačno).
U některých žen s těhotenskou cukrovkou jsou ale hodnoty nalačno vyšší, i když se žádných večerních a nočních dietních chyb nedopouští. Příčinou je zpravidla nadprodukce glukózy v játrech vlivem snížené citlivosti jater na působení inzulinu.
Glykémii zvyšuje také stres a infekční onemocnění (viróza).

Co může mít příznivý vliv na hodnoty glykémií nalačno:

– celkově správně dodržovaná dieta během dne – někdy vidíme příznivý vliv diety už po několika dnech
– dostatek pohybu – denně alespoň procházka – pohyb zlepšuje citlivost na inzulin
– 2. večeře: opakovaným měřením ranní glykémie je třeba vypozorovat, zda je u vás ranní glykémie lepší, pokud předchozí večer zařadíte 2. večeři nebo ne. U některých žen je glykémie nalačno lepší, pokud dostatečně vylační, tzn. že již nic nejí v pozdějších večerních hodinách (poslední jídlo je mezi 18-20 hod.). U jiných žen ale naopak delší noční interval nalačno ranní hodnoty paradoxně zhoršuje – játra vyrábí více glukózy. V těchto případech je tedy vhodnější 2. večeři zařadit a je třeba i vypozorovat, jaká a jak velká 2. večeře je ve vašem případě ideální. Více o vhodném složení 2. večeře najdete v Jídelníčku.

V některých případech ale tato režimová opatření nezabírají dostatečně a je nutné začít s medikamentózní léčbou.

 

Pin It on Pinterest

Share This