Léčba těhotenské cukrovky

A je to tady – nejíst a cvičit! Nebojte, není to tak zlé… Je pravda, že ve většině případů postačuje k léčbě těhotenské cukrovky dodržování dietních opatření a dostatek pohybu. Několik procent maminek má však i přes dodržování této léčby vyšší hodnoty glykémií než je norma, a v tom případě je nezbytná léčba tabletkami nebo inzulinem. Nutnost léčby (včetně inzulinu) u typické těhotenské cukrovky končí po porodu, ale dodržovat správnou životosprávu (racionální stravu, dostatek pohybu, dostatek spánku a méně stresu a spěchu) je užitečné i nadále, protože výrazně snižuje riziko rozvoje cukrovky 2. typu, kterou jsou tyto ženy v budoucnu ohroženy.

V jednotlivých kapitolách tohoto textu se dozvíte základní informace o léčbě těhotenské cukrovky.
Chcete-li zobrazit celý text najednou, klikněte na odkaz Verze pro tisk na této stránce.

Nemusíte to dále číst (je to dlouhé), můžete si to přijít poslechnout. Povídáme to každé úterý a čtvrtek pro těhotné maminky s cukrovkou, vždy od 9:30 v porodnici „U Apolináře“ v Praze. Je však třeba se předem objednat, na tel. 224967413.

Velkou podporou vám bude vzdělávací a podpůrný program DiaMáma, na kterém jsem se podílela. Komplexní vzdělávací plán vás provede těhotenstvím s cukrovkou od diagnózy, zavádění změn až po porod a minimalizaci rizika cukrovky 2. typu po porodu. Pro zodpovězení vašich otázek je k dispozici tým odborníků. Velkým přínosem jsou vzorové jídelníčky, tipy na vhodné recepty a podpůrná aplikace, která vám pomůže pohlídat zásady diety. Je to zkrátka komplexní průvodce a pomocník. Informace i přihlášku najdete na www.diamama.cz

 

Kam za léčbou

Všechny ženy, kterým je v těhotenství zjištěna zvýšená hladina cukru v krvi, by měly být odeslány do diabetologické poradny.

Některým gynekologům je potřeba se krapet připomenout, aby vás odeslali. Rozhodně je chybou, pokud péče o maminku s čerstvě zjištěnou cukrovkou vypadá následovně: „Výsledky testu jsou jen mírně zvýšené, vlastně to je jen lehká porucha, stačí, když omezíte sladké, zatím vás nikam odesílat nebudu.“ Jak už jsem zmínila v kapitole o povaze tohoto onemocnění – porucha se v průběhu těhotenství postupně zhoršuje a doporučení „omezit sladké“ pro správnou léčbu nestačí! Nenechte se odbýt.

V diabetologické poradně byste měly být informovány o jaké onemocnění se jedná, jaká rizika plynou z toho, pokud by nebylo léčeno a především, v čem spočívá jeho léčba. Důležité jsou také pravidelné kontroly toho, jak jste léčeny.

U těhotenské cukrovky dobře kompenzované na dietě je možné sledování na běžné diabetologii, v případě potřeby další léčby (inzulin) je vhodné sledování na pracovišti zaměřeném na léčbu diabetu u těhotných – viz Seznam dia poraden pro těhotné.

Dieta

Ke stejnému cíli mohou vést různé cesty, proto není jedna jediná správná dieta pro těhotné s diabetem. Někteří lékaři dávají přednost dietě založené na počítání množství kalorií a rozlišují při tom, zda se jedná o ženu štíhlou nebo s nadváhou či obezitou. Nerada počítám kalorie, kromě nich je přece jen potřeba hlídat také obsah sacharidů, a to už by pak toho počítání bylo moc. Proto vám představím dietu, která se nám osvědčila a při jejímž dodržování většina pacientek nemusí být léčena inzulinem.

Lidská strava obsahuje tři základní skupiny živin: sacharidy, bílkoviny a tuky.

  • Sacharidy jsou v naší obvyklé stravě hlavním zdrojem energie, tvoří kolem 50 % (často i více) našeho energetického příjmu. Problém je, že zvyšují hladinu krevního cukru (glykémii) a ke svému zpracování vyžadují inzulin. A to je u člověka s cukrovkou problém. Proto je nutné příjem sacharidů snížit.
  • Bílkoviny také mírně zvyšují hladinu krevního cukru, ale mnohem méně než sacharidy. Jejich potřeba je v těhotenství zvýšená (pro správný růst plodu), a proto v jejich konzumaci nebudete nijak omezeny.
  • Tuky nezvyšují glykémii, naopak zpomalují trávení sacharidů, proto mají příznivý dopad na výsledný glykemický index jídla. Je však třeba volit kvalitní zdroje tuků.

 Sacharidy ve stravě dále rozlišujeme na dvě skupiny – jednoduché a složité.

  • Jednoduché sacharidy (neboli cukry), z nichž nejvíce zastoupená je glukóza, mají sladkou chuť, rychle se vstřebávají, výrazně zvyšují glykémii a vyžadují ke svému zpracování hodně inzulinu. Přirozeně jsou obsaženy v ovoci a mléku, problémové jsou však zejména ty, které jsou součástí řady průmyslově vyráběných výrobků – ve formě přidaného cukru.
  • Složité sacharidy zahrnují škrob a vlákninu. Škrob je složen z více jednotek glukózy a začíná se rozkládat už v ústech díky působení slin. Jeho vstřebávání zpomaluje kromě tuků také přítomnost vlákniny. Pro člověka s cukrovkou jsou nejbezpečnějšími zdroji sacharidů takové druhy potravin, které obsahují hodně vlákniny a málo cukrů či škrobů. Na prvním místě je to nesladká zelenina. Příjem ostatních potravin s obsahem sacharidů je třeba hlídat, některé je třeba zcela vyloučit (sladkosti, sladké nápoje).

 

Základem diety je tedy úprava příjmu sacharidů.

Tato dieta vyžaduje:

1. Nesladit, tj. vyloučit jednoduché cukry, 

jako jsou bílý a hnědý cukr (řepný i třtinový), med, hroznový cukr, sirupy (javorový a další), obilné sladěnky atd. Jednoduché cukry se vstřebávají ze střeva velmi rychle a při cukrovce mohou výrazně zvýšit glykémii – mají tzv. vysoký glykemický index. Je nutné také výrazně omezit, nejlépe vyřadit, konzumaci všech potravin, které jednoduché cukry obsahují.

V čem všem jsou obsaženy jednoduché cukry? Kromě sladkostí, sušenek, sladkého pečiva, sladkých jídel a slazených nápojů (limonády, džusy) jsou pro vysoký obsah jednoduchých cukrů rovněž nevhodné: musli a snídaňové cereálie, musli tyčinky, kompotované a kandované ovoce, zavařeniny, marmelády (včetně „dia“), povidla, kečup, doslazený rajský protlak, sterilované a nakládané zeleniny ve sladkokyselém nálevu. Pozor také na dresinky a různé dochucující omáčky, instantní produkty. Také pivo (alko i nealko) výrazně zvyšuje glykémii. Cukr je součástí také méně kvalitních uzenin (salámy, párky, paštiky), ochucených mléčných výrobků (ovocný jogurt) a tmavého (dobarveného) pečiva (např. hnědá kaiserka).

Čtěte etikety – ve složení výrobku je uvedeno celkové množství sacharidů ve 100 g výrobku. Pod tímto údajem je položka „z toho cukrů“, která udává obsah jednoduchých sacharidů (přirozených i přidaných). Pokud je množství cukrů více než 5 g ve 100 g výrobku, pak taková potravina pro vás není vhodná. 

2. Glykémii významně zvyšují také škroby,

což jsou složité sacharidy, které se při trávení rozloží na glukózu. Jsou obsaženy především v pečivu a dalších přílohách (brambory, rýže, těstoviny, knedlíky atd.) a jejich příjem je třeba také omezit. Veškeré výrobky z bílé mouky (bílé pečivo, bílé těstoviny atd.) a bílé rýže obsahují pouze škrob bez vlákniny a zvyšují glykémii stejně rychle jako cukr. Z výživového hlediska nejsou hodnotné a jejich konzumaci je žádoucí omezit na minimum.

Na glykémii má vliv také způsob přípravy, např. pečené či smažené brambory (hranolky) mají vysoký glykemický index. Glykémii výrazně zvyšují také hotové výrobky z brambor, mouky, rýže či kukuřice: chipsy, lupínky, popcorn, tyčinky, krekry, křehké plátky, pufované pečivo („polystyren“).

Příznivější dopad na glykémii mají zdroje sacharidů bohaté na vlákninu, která zpomaluje trávení škrobu a snižuje tak glykemický index – luštěniny a celozrnné obiloviny (kvalitní celozrnný chléb, hnědá rýže, pohanka, jáhly, quinoa atd.).

3. Příjem bílkovin a tuků není omezen,

je však nutné vybírat jejich kvalitní zdroje: maso (ne uzeniny), ryby (zejména tučné), vejce, sýry, neochucené mléčné výrobky. Vhodný zdroj tuků je kvalitní máslo, sádlo, za studena lisované oleje, semínka, ořechy a avokádo. Vyhněte se průmyslově upraveným tukům (margaríny, rafinované oleje, ztužené a částečně ztužené tuky). 

4. Ideální talíř 

obsahuje přiměřenou porci bílkovin (maso, rybu, mléčný výrobek či vejce), dostatek zeleniny (formou salátu i tepelně upravenou) a přiměřenou porci přílohy (ideálně v celozrnné formě), jejíž množství je třeba individuálně upravit podle glykémie. Tradiční příloha není nezbytně nutná, jako příloha stačí zelenina. Zeleninu je však vhodné doplnit kvalitním tukem (olivový olej, máslo atd.). Tuk vás zasytí, je zdrojem vitaminů rozpustných v tucích, esenciálních mastných kyselin a navíc sníží glykemický index celého jídla. Z polévek jsou vhodné masové vývary a zeleninové bez zahuštění moukou. Omáčky by neměly být doslazené a pokud možno ani zahuštěné moukou.

5. Co obsahuje minimální množství sacharidů, a můžete jíst bez omezení: ​

– některé druhy nesladké zeleniny: listové saláty, špenát, okurka, cuketa, fenykl, zelený chřest, žampiony. Ostatní sladší druhy započítejte do příjmu sacharidů. Zeleninový salát ochuťte pouze kvalitním olejem a octem nebo citrónovou šťávou, event. špetkou soli (sladko-kyselé zálivky nebo dresinky obsahující cukr jsou nevhodné)
– maso, ryby, vejce, většina sýrů

6. Ovoce také obsahuje jednoduché cukry, vhodná porce je jeden střední kus (či hrst) max. 1-2x denně,

ovoce jíme nejlépe v rámci svačin, nekombinujeme s hlavními jídly, ani se jím nedojídáme mezi jídly. Mezi ovoce s vyšším glykemickým indexem patří banány, mango, ananas, kaki, hroznové víno, meloun. Zcela nevhodné je doslazované ovoce (kompoty, kandované ovoce, marmelády) a džusy. Sklenička 100% džusu je z několika kusů ovoce, což je spousta cukru. Ve vymačkané šťávě je navíc všechen cukr, zato minimum vlákniny. Mezi glykemickým indexem celého ovoce a džusu je velký rozdíl.

7. Kupujte pouze neochucené mléčné výrobky (jogurt, tvaroh, zákys),

které si můžete ochutit ovocem, ořechy, semínky. Vyhněte se také nízkotučným mléčným výrobkům – mají více sacharidů (jsou zahuštěny škrobem) a jsou výživově málo hodnotné.

Některé těhotné diabetičky mají po mléku a mléčných výrobcích k snídani vyšší hodnoty glykémie, než by odpovídalo obsahu sacharidů a než po stejné dávce stejného mléčného výrobku v jinou denní dobu. V těchto případech je nutné mléko a mléčné výrobky ze snídaně vynechat. Proto je vhodné kontrolovat na glukometru, zda ještě „procházejí“ a v případě vyšších glykémií mléko a mléčné výrobky ze snídaně vynechat. Mléko je třeba také započítávat do příjmu sacharidů (ve 2 dcl je cca 10 g mléčného cukru), můžete ho dochutit hořkým kakaem (ne Grankem nebo jiným slazeným výrobkem). Smetanu můžete, ale nepřislazovanou. Máslo neobsahuje sacharidy a můžete jej i ke snídani.

8. Kvalitní celozrnné a kváskové pečivo je vhodnější než bílé. 

Prakticky veškeré celozrnné pečivo v obchodech je ale dobarvované karamelem nebo sladem a výrazně zvyšuje glykémii. Nemáte-li jistotu, kupujte raději obyčejný chléb typu Šumava nebo žitný chléb. U těch z vás, kterým i kousek kvalitního pečiva bude zvyšovat glykémii více než je zdrávo, můžeme doporučit domácí nízkosacharidový „chléb“ z mandlové či kokosové mouky nebo tzv. Večerní chlebík (dodává pekárna Penam), který obsahuje pouze 3,6 g sacharidů ve 100 g. Ale pozor, není vhodný při jakékoli intoleranci lepku – obsahuje ho více než běžné pečivo.

9. Ze stravy vynechejte většinu uzenin 

(salámy, nekvalitní šunky, párky, klobásy, paštiky). Kromě nevhodného složení a řady škodlivých látek obsahují také sacharidy, včetně jednoduchých cukrů. Přípustná je kvalitní šunka od kosti.

10. Příjem sacharidů by neměl překročit 200 g za den,

při dostatečném příjmu kvalitních bílkovin, tuků a zeleniny však stačí i méně. Frekvence jídel je individuální (zpravidla 3 větší až 6 menších porcí denně). Mezi jídly není vhodné ujídat nic, co obsahuje sacharidy, přípustná je méně sladká zelenina, sýr, kousek masa atd. Je vhodné zavést pravidelnou životosprávu a nehladovět, protože to pak svádí k přejídání během následujícího jídla. U některých žen je důležitá druhá večeře(malá svačina cca hodinu před spaním), která může příznivě ovlivnit ranní glykémii nalačno. Je to však individuální, u jiných žen jsou naopak ranní glykémie lepší bez druhé večeře.
Rozložení a skladba jídel během dne může vypadat například takto:

Snídaně: do 30 g sacharidů, např. chléb max. 60 g, máslo, vejce/sýr/šunka od kosti/domácí pomazánka, zelenina nebo bílý jogurt/tvaroh s trochou ovoce, ořechy (u některých žen však není mléčná snídaně vhodná)
Přesnídávka: do 30 g sacharidů, např. sýr, zelenina, ořechy, bílý jogurt, zákys, tvaroh, ovoce (1 střední kus/hrst)
Oběd: do 50 g sacharidů, např. polévka (vývar, zeleninová) a hlavní jídlo: maso/jiný zdroj bílkovin, zelenina, příloha individuálně (podle glykémií), nedojídat se ovocem
Svačina: do 20 g sacharidů; jako dopolední svačina
Večeře: do 50 g sacharidů; jako oběd nebo snídaně
2. večeře: do 20 g sacharidů: zbytek od první večeře nebo nebo jako svačina nebo obložené pečivo se zeleninou, ne ovoce (u některých žen však 2. večeře není potřeba)

11. Vynechte potraviny obsahující náhradní sladidla,

tzv. „light“ potraviny a „dia“ výrobky. Ty sice nezvyšují glykémii a jsou doporučována ostatním diabetikům, ale v těhotenství ne, protože se jedná o chemické látky, o jejichž vlivu na plod není dost informací a mohou být potenciálně rizikové. Pozor také na všechny potraviny označené „bez cukru“ nebo „bez přidaného cukru“ – cukr je v nich často nahrazen umělým sladidlem. Nevhodné je také slazení fruktózou (ovocný cukr).Malé množství fruktózy, které se přirozeně vyskytuje v ovoci, neškodí, ve větším množství však narušuje metabolismus jater a zhoršuje cukrovku. ​V malé míře lze použít přírodní sladidlo stevii.

12. Nápoje

doporučujeme vodu, neslazený čaj (pouze pozor na ovocné sypané čaje s kousky ovoce) a neslazenou kávu či meltu (Caro). Do 1,5 litru vody je možno vymačkat 1 citrusový plod. Ovocné džusy, šťávy ani pivo nejsou vhodné pro vysoký obsah jednoduchých cukrů.

Jak uhlídat sacharidy ve stravě:

Obsah sacharidů v potravinách zjistíte z tabulky sacharidů, kterou si nejlépe vytiskněte a uložte pro další použití. Podrobný seznam potravin a jejich složení najdete na www.kaloricketabulky.cz. S počítáním sacharidů velmi pomůže aplikace programu DiaMáma – doslova to udělá za vás. Asi namítnete, že zatímco nejprve zkritizuji počítání kalorií, o pár řádků níže po vás chci, abyste si počítaly příjem sacharidů. Přiznávám, že zpočátku bude nutné potraviny obsahující sacharidy odvažovat na kuchyňské váze, ale jen dočasně, počítám tak první týden, maximálně dva. Jakmile se množství sacharidů v jídle naučíte odhadnout tak, abyste nepřekračovaly doporučenou dávku k jednotlivým jídlům, můžete váhu zase uklidit. Pak už budete vědět, jak velký krajíc chleba si ukrojit, kolik brambor si naložit, kolik lžic rýže nebo těstovin. Buďte ale poctivé a kdykoliv si nebudete jisté, váhu raději znovu použijte.

Pokud vám bude stačit k obědu např. maso se zeleným salátem a grilovanou zeleninou, není potřeba obsah sacharidů vůbec počítat. Sacharidy v samotné zelenině sotva přesáhnou doporučený limit. Pokud budete kombinovat tradiční přílohu (např. brambory) se zeleninou, pak je potřeba počítat sacharidy i ve sladší zelenině a tomu přizpůsobit velikost porce brambor.

Vzorec na přepočet množství sacharidů v jídle:

100 x množství sacharidů v gramech povolené k jídlu / množství sacharidů ve 100 gramech příslušné potraviny = množství potraviny, které mohu k danému jídlu sníst (v gramech)

Příklad přepočtu: k obědu je kuřecí maso s rýží a listový salát. Sacharidy, které je nutné počítat, jsou v tomto případě obsaženy pouze v rýži. Ve 100 g vařené rýže je 28 g sacharidů a k obědu by neměl příjem sacharidů překročit 50 g, tedy 50×100/28 = maximum 180 g vařené rýže. Příznivější vliv na glykémii má hnědá (celozrnná) rýže. Pokud bude glykémie hodinu po jídle i přesto vyšší, je potřeba příště množství rýže snížit a nahradit zeleninou (čerstvou, dušenou, pečenou atd.).

Pokud se chcete vyhnout přepočítávání obsahu sacharidů, pořiďte si nutriční váhu. Po zadání kódu potraviny se na displeji objeví přesný obsah sacharidů v odvažované porci.

 

Co mlsat:

Co dělat, když budou vaše chutě přece jen silnější než všechna dobrá předsevzetí na světě? Pak sáhněte po receptech „poslední záchrany“. Jedná se ale o mlsání v rámci jídel, svačin, u kterých hlídáte obsah sacharidů. Pamatujte, že mezi jídly byste neměly uzobávat nic, co obsahuje sacharidy.

  • U dobře kompenzované cukrovky si můžete dát jako sladkost kousek hořké kvalitní čokolády (s obsahem 70 a více % kakaa). Buďte ale rozumné, nepřehánějte to a nemlsejte hned po hlavním jídle.
  • Můžete si upéct štrúdl – klasické listové těsto a jablka, vynecháte cukr, strouhanku a raději i rozinky, ale můžete dochutit ořechy a skořicí – jeden kousek k odpolední kávě by měl projít (ne celá nohavice!).
  • Ovocný pohár se šlehačkou: ovoce čerstvé (ne kompotované), v odváženém množství (do 30 g sacharidů), šlehačku pravou, čerstvě našlehanou a nepřislazovanou (ne tu ve spreji, která ani vlastně není šlehačkou – zpravidla částečně ztužený rostlinný tuk s cukrem).
  • Horké kakao: jen pravé kakao, nepřislazované (tedy ne Granko).
  • Domácí zmrzlina: připravená z tučnějšího tvarohu či smetany, kterou rozmixujete s ovocem a necháte zmrazit (samozřejmě bez přídavku cukru).
  • Dietní palačinka: těsto bez cukru (mouka, zkuste po francouzsku s přídavkem pohankové, vajíčko, mléko), do hotové palačinky zabalit kousky čerstvého ovoce, ozdobit šlehačkou bez cukru. Mňam.

Není to tak zlé, viďte. Zpočátku můžete pociťovat určitý diskomfort, někdy i pocity hladu, ale bývá to jen přechodně, než si organismus zvykne na „nový pořádek“. Pak většina žen udává, že se naopak začaly cítit lépe.

 

Na co se nás často ptáte:

  • Jak poznám, že je dieta dostatečná a není nutný inzulin?
    Abyste měly jistotu, že dietu dodržujete správně, jsou nutné kontroly glykémie nalačno a po jídle. Jednak pravidelné kontroly (podle domluvy s diabetologem) a také občasné kontroly po jídle, u kterého si nebudete jisté, zda prochází (např. mléčné výrobky ke snídani, ovoce atd.) – více zde.
  • Jak je to s přírůstky na váze při těhotenské cukrovce?
    Pokud jste již před dietou přibraly cca 8-10 kilo, obvykle při této dietě do již do porodu více nepřiberete a je to tak v pořádku. Na začátku diety (první týden až dva) se může stát, že váha klesne o 1-2 kg, což nepředstavuje žádné riziko. Větší redukce ale není žádoucí a neprospěla by vývoji plodu.
  • Jak moc přísně musím dietu dodržovat? Je nutné počítat sacharidy? Nestačí jen omezit sladké?
    Těhotenská cukrovka má svůj vývoj. S přibývajícími týdny těhotenství stoupá hladina těhotenských hormonů, které cukrovku zhoršují. U někoho má cukrovka mírný průběh od začátku až do konce a v podstatě stačí vynechat sladké. Nelze ale předem spolehlivě říci, jak u koho bude probíhat. Dietní chyby, které projdou na začátku, s přibývajícími týdny už nemusí procházet. Pokud se žena pravidelně nekontroluje (neměří glykémie), nemusí řadu zvýšených hodnot ani odhalit. Dodržováním diety také předcházíte zhoršení průběhu cukrovky a nutnosti nasazení léků a inzulinu v pozdějších týdnech těhotenství.
  • Praktické tipy, jak se mohu stravovat:
    Dietní doporučení k jednotlivým jídlům (snídani, svačinám atd.) jsou shrnuta v Jídelníčku.

Pohyb

Mezi lidmi (a bohužel i mezi mnohými lékaři) přetrvávají nepodložené názory o údajných rizicích fyzické aktivity v těhotenství. Pravdou je, že naopak fyzická inaktivita, nebo-li „peciválství“, je tím, co zdárnému průběhu těhotenství neprospívá. Těžká fyzická aktivita v případě rizikového těhotenství, zvláště zvedání těžkých břemen, jistě není vhodná, to dá rozum. Je však prokázáno, že v normálně probíhajícím těhotenství běžná ani zvýšená fyzická zátěž nezvyšuje riziko potratu ani předčasného porodu. Naopak, ženy fyzicky aktivní rok před otěhotněním a v průběhu těhotenství mají výrazně snížené riziko nejen gestačního diabetu, ale například i preeklampsie. V jedné studii měly dokonce ženy, které usilovně cvičily, snížený výskyt předčasného porodu. Je jen velmi málo těhotenských komplikací, kdy je ženě doporučeno pohyb omezit.

Pro všechny ostatní platí – pohybu se nebojte, pohyb spaluje cukr a snižuje jeho hladinu v krvi a to je přesně to, co při těhotenské cukrovce potřebujeme. Nejvíce to tělo ocení po ránu, kdy jak už bylo řečeno, je nejvýraznější inzulínová rezistence a tudíž nejobtížnější udržet glykémii v normě. Asi nejhorším prohřeškem je jít si po snídani lehnout! To samo o sobě může zvýšit glykémii, aniž byste při snídani udělaly dietní chybu.

Jak tedy cvičit? Nechci vás vyhánět na pole kopat brambory, to by jistě nebyl ten nejideálnější pohyb pro těhotnou. Stejně tak si selským rozumem odvodíte, že běhání také není od určitého měsíce těhotenství to pravé ořechové a stejně tak většina kontaktních sportů (např. míčové hry) – ne kvůli pohybu, ale kvůli riziku úrazu. Ideální je chůze, plavání a individuální cvičení, nejlépe se zaměřením pro těhotné ženy. V současné době je poměrně bohatá nabídka těhotenských cvičení, stačí si vybrat. Cvičení jednou týdně, je lepší než nic, ale asi vytušíte, že pro zdraví je to málo. V ideálním případě si potřebujete zacvičit každý den. Pokud je pro vás obtížné to časově zvládnout, snažte se alespoň v rozumné míře o pohyb v rámci běžných denních aktivit – např. kam můžete dojít pěšky, nejezděte autem ani tramvají. To platí především po ránu. Pokud jste doma, běžte po snídani na procházku, pokud pracujete, zkuste jít alespoň část cesty do práce pěšky. Berte prosím ale všechny tyto dobře míněné rady s rozumem. Jistě tím nemám na mysli, aby žena v pokročilém těhotenství štrádovala po ránu na pražské magistrále do práce! Zkrátka choďte, pokud vám to podmínky dovolí. Některá z vás možná namítne, že vám stačí „běhání kolem dětí“ nebo že se dost „naběháte v práci“. Prosím, stačí, ale mělo by to být bez stresu. Stres zvyšuje hladinu adrenalinu a ten zvyšuje hladinu krevního cukru. Takže „stresové pobíhání“ kolem čehokoliv se do zdravého pohybu nepočítá. V takovém případě zvolte něco relaxačního, uklidňujícího (např. jóga pro těhotné), až děti uložíte nebo se vrátíte z práce.

Pamatujte, že budete-li v rozumné míře cvičení pokračovat i po porodu, snížíte si riziko rozvoje cukrovky (a dalších zdravotních problémů) nejen v dalším těhotenství, ale i později během života.

Inzulin

Milé maminky s těhotenskou cukrovkou, neděste se inzulinu. Přežily to mnohé před vámi, přežijte to i vy. Ujišťuji vás, že po pár prvních dávkách inzulinu konstatujete: „Není to tak zlé, jak jsem se obávala. Vlastně je to úplně v pohodě.“ Jedná-li se o klasickou těhotenskou cukrovku, inzulinu se opět zbavíte ihned po porodu.

K rozptýlení prvotních obav pár informací pro začátek. Inzulin je tělu přirozená látka. Nevpravujete si tedy nic cizorodého, žádnou „chemii“. Dodáváte tělu to, co mu chybí. Miminku to nijak neubližuje, inzulin dokonce ani neprostupuje placentou (je to příliš velká molekula). Pro miminko jsou nejdůležitější vaše normální glykémie, méně cesta, kterou jich dosáhnete.

Dieta a pohyb někdy zkrátka nestačí. Jak už bylo napsáno v úvodu, u menší části z vás, kdo máte těhotenskou cukrovku, budou glykémie i přes dodržování všech doporučení opakovaně nad stanovenou normu (tj. nalačno 5,1 mmol/l a více nebo 1 hodinu po jídle 7,8 mmol/l a více). Dalším krokem v léčbě je v těchto případech inzulin.

Můžete namítnout, že zkusíte ještě více „zpřísnit“ dietu. Pokud neděláte dietní chyby a dodržujete výše popsané, pak není co zpřísňovat. Znamenalo by to ještě více omezovat příjem sacharidů, jinými slovy jíst nevyváženou stravu (s převahou bílkovin a tuků) a nebo vysloveně hladovět. To není dobré řešení. Pro všechny zúčastněné (tedy pro vás a vaše dítě), je jediným správným řešením inzulin.

Inzulin se aplikuje do podkoží pomocí inzulinového pera, do kterého se vloží zásobník s inzulinem. Ovládání je velmi jednoduché, aplikace také snadná. Pero nosíte u sebe v kabelce v praktickém pouzdře. U naprosté většiny žen zahajujeme léčbu inzulinem ambulantně, pouze u pacientek, u kterých jsou ještě jiné komplikace v těhotenství, volíme zahájení léčby inzulinem za hospitalizace.

A co hypoglykémie?

Ano, léčba inzulinem je spojená s rizikem náhlého snížení hladiny krevního cukru, nebo-li hypoglykémie. Může se projevit pocitem hladu, nevolností, pocitem na omdlení, třesem, opocením, mžitky před očima, bušením srdce – u každého člověka trochu jinak, ale při opakovaných hypoglykémiích je již „soubor příznaků“ obdobný. Říká se, že kdo jednou zažije hypoglykémii, příště ji rozpozná už při prvních příznacích. Pokud se zavčasu nenajíte, těžší hypoglykémie může vyústit v bezvědomí. To však hrozí spíše u pacientek, které mají déle trvající cukrovku. U žen s „pouze“ těhotenskou cukrovkou se s tím nesetkáváme.

Kdy hrozí hypoglykémie a jak se jí vyhnout?

Zlaté bezpečnostní pravidlo zní: pokud aplikuji před jídlem inzulin, jídlo MUSÍ obsahovat sacharidy. Pokud takovým jídlem je např. plátek masa se zeleninovým salátem, s vynecháním přílohy, je zde riziko hypoglykémie. V takovém jídle je mizivé množství sacharidů. Připomínám, že úplně vynechávat sacharidy není vhodné ani pro ženy „pouze na dietě“, ale u žen léčených inzulinem to platí dvojnásob – kvůli riziku hypoglykémie. Vyšší riziko hypoglykémie je také při větší fyzické zátěži a několik hodin po ní. Někdy je tomu třeba předcházet snížením dávky inzulinu nebo přidáním svačiny navíc, ale postup je individuální a vyřešíte jej se svým lékařem.

Druhy inzulínů

Inzulin používaný v léčbě těhotenské cukrovky je dvojího druhu: krátkodobě působící („rychlý inzulin“) a dlouhodobě působící inzulin („dlouhý inzulin“).

  • Krátkodobě působící inzulin, nebo také „denní“ inzulin, se aplikuje přes den před hlavními jídly. Nejlepším místem aplikace je podkoží břicha, odkud se nejrychleji vstřebává. Slouží k „pokrytí“ sacharidů v jídle – jeho dávka je nastavena tak, aby glykémie po jídle (měřená 1 hodinu po dojedení jídla) byla v normě, ideálně mezi 6,0 – 7,3 (maximální rozmezí je 5,0 – 7,8). Inzulin Actrapid, Insuman rapid a Humulin R se aplikuje cca 30 minut před jídlem, inzulin Novorapid a Humalog 10-15 minut před jídlem.
  • Dlouhodobě působící inzulin, nebo-li „depotní“, „bazální“ či „noční“ inzulin se aplikuje zpravidla jednou denně, nejlépe kolem 22. hodiny (nezávisle na druhé večeři). Vhodným místem vpichu je podkoží stehna, odkud se pomalu vstřebává. Jeho účelem je pokrytí bazální potřeby inzulinu (nezávislé na jídle). Je nutný v těch případech, kdy je zvýšená glykémie nalačno. Dávku lékař titruje tak, aby glykémie nalačno byla 4,0 – 5,0. Vlivem příměsi látky, která zpomaluje vstřebávání tohoto inzulinu, je ampule inzulinu poněkud zakalená – má „mléčné“ zbarvení. Nejedná se o vadu, nýbrž normu. Tento inzulin je však (narozdíl od kátkodobě působícího inzulinu) nutné před použitím pomíchat (nikoli protřepat), což se dělá pomalým otáčením celého pera tam a zpátky o 180 st. K dokonalému promíchání je třeba cca 10 otočení. Promíchání tohoto inzulinu je velmi důležité, jinak aplikovaná dávka neodpovídá realitě!

Obecná pravidla aplikace inzulinu:

  • inzulin neaplikujte stále do stejného místa – místa vpichu střídejte
  • dezinfekce místa vpichu není na závadu, ale není nutná
  • před aplikací nastavte na peru počet jednotek inzulinu, který máte aplikovat (podle pokynů od lékaře)
  • jehlu zabodněte do podkoží, zmáčkněte aplikátor a počítejte do 5 než jehlu opět vytáhnete (aby se inzulin stihl v podkoží vstřebat a nevystříkl ven)
  • po vytažení jehly z podkoží se na jejím konci obvykle objeví kapička inzulinu (není to chyba)
  • jehličku v peru nemusíte měnit po každé aplikaci (pokud inzulin pícháte několikrát denně, stačí její výměna jednou za 1-2 dny)

Jak skladovat inzulin:

  • pero s ampulí inzulinu, který aktuálně aplikujete, uchovávejte při pokojové teplotě do 25 st. C
  • pero s inzulinem nesmí být vystaveno vyšším teplotám (blízko topení, v autě atd.), pokud k tomu omylem dojde, raději ampuli inzulinu vyměňte
  • náhradní ampule s inzulinem skladujte v lednici (nesmí však zmrznout!)

Léčba po porodu

Zde vás konečně potěším – léčba po porodu v podstatě není žádná. Klasická těhotenská cukrovka končí porodem – konkrétně odloučením placenty. Placentární hormony, které cukrovku vyvolávají, rychle klesají, a tím mizí i cukrovka. Na oddělení šestinedělí vám ještě předepíšou diabetickou dietu, což je v pořádku (hormony klesají postupně). U těch z vás, kdo musely být léčeny inzulinem, se inzulin postupně vysazuje obvykle již během prvního dne po porodu (pokud byly dávky inzulinu poměrně nízké, vysadí se hned po porodu).

Nezapomeňte na tři důležité věci:

  • Po ukončení šestinedělí, zhruba do půl roku po porodu se připomeňte svému praktickému lékaři, který vás odešle na zopakování OGTT, aby se potvrdilo, že šlo o čistě těhotenskou cukrovku, která po porodu zmizela. Pozor – mimo těhotenství platí jiná kritéria a stačí stanovení glykémie nalačno a ve 120. min. OGTT. Glykémie nalačno by měla být pod 5,6 mmol/l a ve 120. min. pod 7,8 mmol/l. Více na Co dál po porodu?
  • V dalším těhotenství se cukrovka bude s velkou pravděpodobností opakovat, což ale můžete pozitivně ovlivnit pravidelným sportováním a zdravou stravou. V dalším těhotenství není třeba držet dietu automaticky hned od začátku, ani absolvovat navíc jiná vyšetření než jsou doporučená všem těhotným. Je však nutné, abyste byly vyšetřeny včas a správně – více na Jak se zjistí?
  • Prodělaná těhotenská cukrovka je pro vás varováním, že jste v budoucnu ohroženy cukrovkou 2. typu, jejíž riziko můžete významně snížit zdravým způsobem života. Jezte proto zdravě i nadále, hýbejte se a nepřibírejte.

Na tomto webu najdete základní informace. Jídelníčky, podporu odborného týmu a komplexnější informace najdete v programu DiaMáma, na kterém jsem se podílela. K programu také dostanete aplikaci, která vám pomůže se změnou stravování. Vše o programu na www.diamama.cz

představení programu DiaMáma

Pin It on Pinterest

Share This