Dotazy a kometáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, vložte ho prosím do pole „Vložit komentář“ ve spodní části stránky, rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu – v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.).

Jméno a email jsou nepovinné údaje. Chcete-li chránit své soukromí, nemusíte je vyplňovat. Více informací ohledně ochrany Vašeho soukromí na našem webu naleznete na stránce Zásady ochrany osobních údajů.

2 629 komentářů

 1. Dobrý den, jdu si k Vám pro radu nebo spíše uklidnění, že vše bude v pořádku. Nebyl mi proveden test OGTT 2x lačná hodnota 6,6 podruhé 6,1. Byla jsem odeslána na diabetologii po týdnu držení diety lačná nejméně 5,6 ale převážně 5,7 až 5,9. Paní doktorka teda na nic nečekala a nasadila mi Glucophage 500 jenže jsem ho užila jen dvakrát a jela opět za paní doktorkou protože lačná 6,3 a bylo mi hodně zle po tabletách v noci jsem i zvracela. Paní doktorka mi tedy tablety vysadila a dala inzulin Toujeo, který píchám každý den ve 20:00. Začala jsem na 6ti jednotkách nyní jsem na 10ti mám zvyšovat každý den po jedné jednotce. Lačná je stále 6,3 přes den mám hodnoty po jídle vždy naprosto v pořádku. Dietu dodržuji už jen kvůli miminku si nedovedu představit, že bych ji porušila. Já bych vás jen ráda požádala o radu 2.večeři jsem zkoušela chléb se sýrem a zeleninu nebo sýr trochu ořechů atd nic nepomáhá ani když druhou vynechám. Jsem z toho hodně nešťastná a hlavně se bojím o malého aby mu to nějak neubližovalo na utz řekli že je tak o 2 týdny větší. Předem děkuji za odpověď
  Hezký den

  Odpovědět
  • Vždy nějakou dobu trvá, než se inzulin vyladí na potřebnou dávku a vaše hodnoty nejsou nějak extrémní, bude to v pořádku. Glucophage jste si dávala spolu s první večeří (tedy ne na lačný žaludek)?

   Odpovědět
   • Ano dávala jsem si ho s večeří a i tak mi vůbec nesedl. Mnohokrát děkuji za odpověď.

    Odpovědět
 2. Dobrý den,

  mám dotaz ohledně lačné hodnoty. Jsem v 34tt a zhruba před dvěma týdny jsem byla již vyřazena z dia poradny, jelikož tam teď čerpají všichni dovolenou. Po celou dobu jsem měla lačné hodnoty do 5, ale posledních cca 10 dní mi začaly hodnoty lítat. Pro představu jsem měla ranní hodnoty: 5,2, 5,8, 5.0, 5,2, 5,3, 5,1, 5,4, 5,6, 4,7, 5,1, 5,2.
  Normálně bych to řešila ve své dia poradně, ale vzhledem k tomu, že tam není žádný zástup, tak nevím, jak teď dále postupovat. Zda se mám zkusit objednat do jiné poradny, i když pochybuji, že mě teď někde tak rychle vezmou vzhledem k termínu porodu, prázdninám a dovoleným.

  Dodržuji i druhé večere. Předtím jsem pila před spaním buď polotučné nebo acidofilní mléko, ale přestalo mi to procházet 2 týdny zpět, takže jsem teď přešla na večerní chléb s máslem a šunkou. Zkoušela jsem dokonce i druhou večeři vynechat, ale to jsem měla lačnou ještě horší.

  Předem moc děkuji za odpověď.

  S pozdravem a přáním hezkého dne.

  Chytilová

  Odpovědět
  • Zatím jsou mírně vyšší hodnoty spíše ojediněle, ale pokud jich přibude, bylo by to na nasazení metforminu. Bude tedy třeba vyhledat jinou diabetologii.

   Odpovědět
 3. Dobrý den,
  jsem půl roku po porodu (měla jsem gestační diabetes na metforminu) a jsem objednaná na kontrolní OGTT. Paní doktorka mně řekla, že bych neměla celou noc kojit (dobu nespecifikovala). Ale na odběrovém místě, kde jsem se objednávala, o žádném omezení kojení nevěděli. Kolik hodin před odběrem je nutné nekojit, aby nebyl test zkreslený?
  Moc Vám děkuji za odpověď. Martina

  Odpovědět
  • Přesná doba není daná, ale je vhodné nekojit alespoň bezprostředně před testem a během testu. Pokud to nelze zajistit, je lepší test ještě o nějaký měsíc i více odložit. Nekojit celou noc bude stresující pro vás i dítě a to také zkresluje výsledky.

   Odpovědět
 4. Dobrý den, paní Krejčí,
  nyní jsem podruhé těhotná, ve 25. týdnu. Minulé těhotenství jsem měla těhotenskou cukrovku kompenzovanou dietou. Toto pondělí jsem byla na testu oGTT. Hodnoty 4,3 – 9,4 – 7,4. Vychází mi tedy, že cukrovku nemám. Můj dotaz – asi dva týdny před testem jsem najela na dietu, protože jsem si glukometrem naměřila jednu vyšší hodnotu po 2 hodinách po snězení leča s houskou (7,3). Teď nevím, zda jsem tím neovlivnila test oGTT, jestli nevyšel falešně negativní.
  Děkuji za odpověď,
  Radka

  Odpovědět
  • Testy mají vždy nějakou míru nespolehlivosti a také dieta je může ovlivnit. Byla jste navíc testovaná na začátku doporučeného intervalu, možná tedy, že kolem 28. týdne by hodnoty byly vyšší. Dalším testem bych se ale netrápila. Máte jiné indicie, že větší nálože sacharidů pravděpodobně netolerujete -předchozí těhotenství s cukrovkou, vyšší hodnoty na glukometru. Pokud vás dieta neobtěžuje, držte ji dále, má kromě příznivého vlivu na cukrovku i další pozitiva (nepřiberete příliš, kvalitní strava pro miminko atd.). Ona totiž strava s přidanými cukry a většími porcemi příloh neprospívá nikomu.

   Odpovědět
   • Ano, dietu samozřejmě budu držet i nadále. Moc děkuji za odpověď. Radka

    Odpovědět
 5. Dobrý den, prosím Vás, chtěla bych se zeptat proč nacházím v různých zdrojích rozdílné hodnoty sacharidů na den. Na lačno mi nameřili glykemii 5,4 a 5,5 tudíž jsem byla předána na diabetologii FN Olomouc, kde mi dnes stanovili 275g sacharidů na den a varovali mě, že nižší hranice pod 225g je pro dítě nevhodná. Vy uvádíte, že by mělo být při tehotenské cukrovce 200g sacharidů za den a zakoupila jsem si i knihu „to pravé jídlo při těhotenské cukrovce“ kde je dokonce denní hodnota sacharidů pouze 120 až 150g denně. Měřím 158 cm a vážím 74 kg (8 kg nahoře za těhotenství do 27.týdne) ale v nemocnici mi sdělili, že na výšku a váhu matky nemá počet g sacharidů vliv. Děkuji moc za reakci, jsem z toho jídelníčku rozladěná 🙂

  Odpovědět
  • Neuvádíme 200 g, ale do 200 g, respektive nepřekračovat 200 g. Dolní hranici neuvádíme. Řada žen se i těhotenství stravuje nízkosacharidově a prospívají výborně. Z jakých dat vychází v Olomouci netuším. Zde citace z doporučení České diabetologické společnosti pro stravu při těhotenské cukrovce: „Ze stravy by měly být vyloučeny rychle vstřebatelné sacharidy s vysokým glykemickým indexem (slazené potraviny, jídla i nápoje, sladkosti, džusy, pivo, smažené produkty, pufované výrobky atd.). Výrobky bohaté na škrob a chudé na vlákninu (z bílé mouky, bílé rýže a brambor) je vhodné nahrazovat zejména zeleninou, podle individuální tolerance také celozrnnými variantami a luštěninou. Ovoce je vhodné omezit na 1-2 kusy/hrsti denně. Přednost má méně sladké ovoce. Obsah sacharidů může tvořit méně než 45% energetického příjmu – množství lze individuálně upravit za předpokladu dostatečného příjmu kvalitních bílkovin a tuků. “
   Jak vidíte, ani v doporučeném postupu dolní hranice příjmu sacharidů není uvedena. Kniha Lily Nicols je skvělá a nebojte se jí řídit.

   Odpovědět
 6. Dobrý den, ráda bych se zeptala na jednu věc. Je možné, že i žena, které nebyla těhotenská cukrovka diagnostikována, může mít občas vyšší glykémie? Mně vyšel oGTT poměrně dobře, až na poslední hodnotu tedy, přesáhla jsem limit o pouhé jedno desetinné místo, a hned jsem byla odeslána na diabetologii, kde mi byly předepsány léky, které jsem tehdy odmítla. Dodržovala jsem dietu a vše dobře dopadlo, takže jsem udělala dobře…… Kamarádka, které oGTT vyšel v pořádku, a která si cvičně glykémie také měřila, protože v rodině cukrovku mají, tak jí glukometr občas ráno ukázal 5,3, někdy 5,5, někdy 4,5, potom 4,9…atd. Prostě i ona, jako zdravá žena, měla glykémie nad 5,1. A měla je hodně podobné mým. Chci se tedy zeptat, zda se nějak kontrolují i ženy, kterým oGTT vyšel dobře, a jestli je možné, že ženy, kterým těh.cukrovka nebyla diagnostikovaná, mohou mít také vyšší glykémie? děkuji

  Odpovědět
  • Glykémie žen bez těhotenské cukrovky jsou nižší než glykémie zdravé netěhotné populace bez diabetu. Jedním vysvětlením těch vyšších hodnot může být falešně negativní OGTT. Dalším vysvětlení – rozvoj těhotenské cukrovky až v pozdějších týdnech než bylo děláno OGTT. A dalším vysvětlením (nejpravděpodobnějším) je nepřesný glukometr. Z glukometru (ani z těch nejlepších) nelze dělat žádné závěry ohledně diagnózy.

   Odpovědět
 7. Dobrý den,
  mám dg.diabetes 2.typu – 5let (po prodělaných zánětech slinivky) a nyní jsem na začátku těhotenství – 7.týden. Bohužel nemám jen diabetes, ale také např.crohnovu nemoc – ta byla dg.jako první před 11 lety. Píchám si již nyní 16j na noc (abasaglar) a zatím 4j před snídaní (humalog). Již 14 dní dáváme cukrovku do „normálu“ u mé paní doktorky – z lačných hodnot okolo 9, jsem dnes již na 6. Bohužel nemohu jíst hodně zeleniny (vyšší množství nespolupracuje s crohnem – nyní mám i vysazenou léčbu a čekáme, jak tělo bude reagovat – byla jsem do těhotenství ve studii biol.léčby již 8 let a ta hezky fungovala). Trpím i na velké nevolnosti (bez zvracení), které trvají bohužel celé dny.
  A můj dotaz je – kolik, jako „klasický“ diabetik mohu mít hodnoty – ať už na lačno a nebo po jídle? Vždy jsem měla hodnoty okolo 6 na lačno. A zda ublížím miminku, kdybych měla v létě chuť na kousek melounu? Je-li možnost na nevolnost použít – ve vyjímečných případech – „štamprličku“ – opravdu jen 1 malý lok coca-coly zero. A zda musím jít od své diabetoložky (jsem s paní doktorkou velmi spokojená a zná mne velmi dobře) do specializované diabetologie? Děkuji.

  Odpovědět
  • Přechod do specializované poradny je možnost, nikoliv povinnost. Z toho, co píšete, jste v dobrých rukou, a pokud se Vám diabetoložka může i nadále věnovat (v těhotenství jsou třeba častější kontroly, event. možnost telefonických konzultací) pak není důvod cokoliv měnit.
   Dávky večerního inzulinu bude třeba průběžně upravovat (zvyšovat) do cílové hodnoty nalačno do 5,3. Kousek melounu nebývá problém. Problém je hromada melounu 🙂 Stejně tak troška cola zero. Držím palce.

   Odpovědět
 8. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, jak je to s ovocem a resp. i s vodním melounem? Lačná hodnota celou dobu o.k., tzn. že bych mohla ovoce i k odpolední svačině? Samozřejmě myslím max. 150g gramů. Jsem už 36tt a celou dobu hodnoty v pořádku, akorát asi 2x jsem měla 7.1 (mám z Dia poradny měření po 2 hodinách).

  Odpovědět
  • Pokud máte 1 hodinu po melounu glykémii pod 7,8, pak je to ok.

   Odpovědět
 9. Dobrý den, z jistých důvodu mi byl udělán OGGT ve 34.tydnu. výsledky na lačno 4,7, za hodinu 9,67 a za 2 hodiny 8,22. Je to v pořádku a tudíž cukrovku nemám? Při testu se má být v klidu. Může nějakou roli hrát mluvení?:). Telefonovala jsem. Díky za odpověď. S.

  Odpovědět
  • Ano, je to v pořádku, ještě jste se vlezla do limitu, i s mluvením 🙂

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.