Dotazy a kometáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, vložte ho prosím do pole „Vložit komentář“ ve spodní části stránky, rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu – v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.).

Jméno a email jsou nepovinné údaje. Chcete-li chránit své soukromí, nemusíte je vyplňovat. Více informací ohledně ochrany Vašeho soukromí na našem webu naleznete na stránce Zásady ochrany osobních údajů.

3 020 Komentáře(ů)

 1. Dobrý den paní doktorko, ve 25tt mi vyšel pozitivní OGTT. Od té doby držím dietu poctivě a hodnoty jsou v pořádku jak přes den, tak i lačné (neprekročeno nikdy 5). Vrtá mi ale stále hlavou styl provedení testu. Přibližně v 7:20 jsem vypila roztok a odešla do čekárny, poté jsem si musela jít lehnout dovnitř kvůli pocitu na omdlení. 1.odběr však proběhl uz v 8:00 a 2. dokonce v 8:55. Čas odběru se mi tedy zdá výrazně dřív. Mohlo to změnit nějak hodnoty a vyjít falešně pozitivní? Naměřené hodnoty byly (5,1; 10,3; 9,1). Děkuji za odpověď

  Odpovědět
 2. Dobrý den, jsem ve 37tt. Před otěhotněním prediabetes, během těhotenství žádný problém s hladinou cukru, ogtt test v pořádku, „proužky“ na kontrolách také. Dnes mi na kontrole proužky zmodraly, takže cukr v moči. Sestřička ještě poslala moč do laboratoře, ale v ordinaci byl frmol, takže moc nevím, co pro mě nález znamená. Také poslední týdny rychle přibírám, ale tlak je ok. Kontrola byla v 11 hodin a v 7 hodin ráno jsem měla velkou misku sladkého müsli. Mám se začít hlídat, co se týče stravy? Děkuji

  Odpovědět
 3. Dobrý den paní doktorko,
  ráda bych se zeptala, jestli vidíte důvod k vyvolávání porodu v 40+6 tt (nyní jsem 40+3 tt) u dobře kompenzované GDM s těmito parametry:

  27.týden OGTT 5,0 9,7 9,4
  35.týden lačná glyk. 4,4
  glyk. hemogl. 38
  38.týden váhový odhad 2,6 kg
  40.týden váhový odhad 3,2 kg
  tlak po celou dobu v normě,

  popřípadě jaká jsou rizika těhotenské cukrovky versus rizika vyvolávání porodu.

  Děkuji moc za přečtení a odpověď a přeji hezký den.

  Odpovědět
 4. Dobrý den,
  Chtěla bych prosím znát váš názor. První těhotenství – tehotenska cukrovka na inzulinu. Teď jsem po druhé těhotná, OGTT test proveden v 25.tydnu a výsledek 4,87-8,34-6,94. Moje gynekoložka to uzavřela, že cukrovku nemám a nemusím nic řešit. Já mám doma glukometr, tak jsem se ale pro jistotu začala měřit a trochu poupravila jídelníček ( snažím se sladký jist min ) Jenže mi teď začali vyskakovat vyšší hodnoty po jídle třeba i 9,2. Ale pak zas nekdy 5,6… jsem ted v 30.tydnu a tak jsem si zasla na OGTT znova, s tim jestli se cukrovka nerozvinula až později. Dnešní výsledky OGTT. 4,9-7,81-5,34. Tim pádem to teda opravdu můžu uzavřít, že cukrovku nemam? Musim rict, ze me to neustále hlídání a měření stresuje. Nevim co si o tech hodnotách na glukometru myslet. ( jeste dodám, že jsem schválně nedrzela dietu pred testem, aby nebyl ovlivněn)
  Děkuji za odpověď

  Odpovědět
  • Jestli byly testy provedeny správně, pak jsou spolehlivější než měření z glukometru.

   Odpovědět
  • Dobrý den, jsem na úplném začátku těhotenství, 8.tyden. Cukrovku nemám, ale abych zhubla, začala jsem 2 měsíce před otěhotněním jíst low carb a zhubla jsem. Spíš tedy keto, sacharidy jsem držela do 50g. Chci se zeptat, je v těhotenství LC strava v pořádku? Teď jsem si sacharidy navýšila na 100g,je to dost? Bílkoviny mám 119g, tuky 130g. Vše si poctivě vážím a píšu do tabulek,vše jsem si spočítala na kalkulačce na paleosnadno. Mám 36 let,177cm,váha 102. Před otěhotněním jsem dala dolu 5kg a právě bych nerada moc přibrala, LC mi vyhovuje. Díky za odpověď.

   Odpovědět
 5. Dobrý den, paní doktorko,

  ráda bych se zeptala na Vás názor co se týče GDM a vyvolání porodu. Jsem v 36. týdnu a beru Lantus 13j na noc kvůli vyšším ranním glykémiím (přes den jsou od diagnózy v pořádku). Dle dr na diabetologii je cukrovka dlouhodobě dobře kompenzovaná a jsem tedy klasifikována jako low risk, s možným porodem do termínu. Na poradně v porodnici mě ale doktorka pouze na základě 13j Lantusu naopak klasifikovala jako high risk a chce vyvolat porod v 38. týdnu. Nemám žádné jiné zdravotní komplikace, cítím se dobře, za celé těhotenství jsem přibrala 10kg a miminko velikostně odpovídá běžné váze. Je nějaký důvod, proč se doktoři takto rozchází v klasifikaci low-high risk, popř. je opravdu nutné porod vyvolávat již v 38. týdnu? Děkuji.

  Odpovědět
  • V doporučeném postupu bylo třeba uvést nějaké číslo, co je malá dávka inzulinu. Je tam do 10ti jednotek. Rozdíl pouhých 3 jednotek by ale neměl být sám o sobě důvodem pro klasifikaci vyššího rizika, pokud k tomu nejsou další důvody.

   Odpovědět
 6. Dobrý den, nedávno mi zjistili na OGTT zvýšenou hodnotu na těhotenskou cukrovku (jedná se o poslední odběr – o 0.2 vyšší). Moje diabetoložka mi moc informací neposkytla, navíc mě vybavila podklady které si mezi sebou odporují. Ranní hodnotu jsem u paní doktorky měla 5.8, po jídle už 6.2. Od malička jsem vegetariánka, a nedělá mi problém se stravovat dle seznamu. Bohužel jsem však dostala od lékařky nakázáno přijmout denně 250g sacharidů (45-30-65-35-55-20), a absolutně si s tím neumím poradit. Nakoupila jsem si mraky zeleniny, povoleného ovoce, sýrů, náhrad masa, jogurtů, kefírů atd. Ale nic z toho nemá tak vysoké hodnoty. Když chci splnit množství sacharidů, tak je každá porce absurdně veliká. A tabulkově přesáhnu tuky, a bílkoviny (a to o dost). Glukometr mi paní doktorka nedala, ale pro svůj klid si vše pořídím, a budu se hlídat. Můj dotaz tedy je, kdybych se vykašlala na počítání sacharidů, a měla hodnoty v pořádku, mohu takto pokračovat? Nebo při nedodržení budu spadat do ketózy, a ubližovat miminku? Nepřijde mi v pořádku se takhle nacpávat 6x denně. Předem Vám moc děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • Pročtěte si prosím dietní doporučení na těchto stránkách a buďte v klidu. Rozhodně se nemusíte (ani byste neměla) ládovat tolika sacharidy. Bez glukometru se ale neobjedete, je důležité si hodnoty z krve průběžně hlídat. Od pojišťovny máte nárok na proužky. V nejhorším vyhledejte jinou diabetologii.

   Odpovědět
 7. Dobrý den, paní doktorko, ráda bych se zeptala, zda jsou při těhotenské cukrovce vhodné výrobky s čekankovou vlákninou. Děkuji.

  Odpovědět
  • Ano, jen dejte pozor na ostatní složení, aby tam kromě čekanky nebyly další cukry nebo umělá sladidla.

   Odpovědět
 8. Vážená paní doktorko, prosím o radu. V prvním těhotenství jsem měla GDM, chodila jsem k vám do poradny, držela jsem nízkosacharidovou dietou. Teď jsem znovu těhotná, momentálně ve 14. týdnu. Ranní glykémie v 1. trimestru byla 4,0 (nabírali mi ji teda v ordinaci, tak doufám, že měli ty správné zkumavky, ale s ranní glykémií jsem neměla nikdy problém). Co mě ale hodně zneklidnilo, je, že když jsem se zkoušela změřit glukometrem hodinu po jídle, naměřila jsem vysoké hodnoty (8,8; 9,4; 9,6 i 11,3) a to se teď snažím nejíst sladké a nepřehánět to se sacharidy. Ještě trochu kojím starší dítě (párkrát přes noc, ráno, přes den tak 2-3x). Nevím, co teď dál. Zkusila jsem zavolat na diabetologii, doktorka nebo sestra (nevím) mi řekla, ať to neřeším, že mám jet podle postupu a dorazit ve 24. týdnu na OGTT. Já jsem z toho ale nervózní. Když jsem minule ve třetím trimestru musela řešit cokoliv přes 7,8, tak teď ve druhém trimetru nemám řešit glykémie kolem deseti? Co to dělá s miminkem? Pokud to mám nechat být, moc by mi pomohlo nějaké vysvětlení. Nebo to řešit mám? Mám jíst už teď tak, abych držela glykémie pod 7,8? Můžu tím naopak něčemu uškodit? Nebo to může být tím kojením? Měla bych pak před testem OGTT zase začít jíst víc sacharidy? Jsem trochu bezradná, pomohlo by mi se moct někde poradit, konzultovat to. Moc děkuju. Je mi 39, mám glukometr Contour plus.

  Odpovědět
  • Jestli nemáte staré prošlé proužky, pak ty hodnoty nejsou v pořádku a těhotenská cukrovka tentokrát začala dříve. Dieta i sledování na diabetologii jsou tedy vhodné už nyní. Můžete klidně i u nás.

   Odpovědět
 9. Dobrý den paní doktorko,

  mám nejspíš trochu hloupý dotaz, ale nedá mi to. Před dvěma lety jsem docházela na DIA s GD. Při kontrole půl roku po porodu mi paní doktorka říkala, že v dalším těhotenství mi pojišťovna proplatí nějaké jiné speciální testování, že na to mám nárok a nebudu muset absolvovat oGTT. A že mi žádanku napíše gynekoložka. Přiznám se ale, že k tomu nemohu najít žádné informace, gynekolog netuší, nevíte prosím?

  Děkuji

  Odpovědět
  • Také netuším. Nic vhodnějšího v těhotenství než OGTT bohužel zatím není.

   Odpovědět
   • Dobrý den paní doktorko,
    ráda bych se zeptala, jestli vidíte důvod k vyvolávání porodu v 40+6 tt (nyní jsem 40+3 tt) u dobře kompenzované GDM s těmito parametry:

    27.týden OGTT 5,0 9,7 9,4
    35.týden lačná glyk. 4,4
    glyk. hemogl. 38
    38.týden váhový odhad 2,6 kg
    40.týden váhový odhad 3,2 kg
    tlak po celou dobu v normě,

    popřípadě jaká jsou rizika těhotenské cukrovky versus rizika vyvolávání porodu.

    Děkuji moc za přečtení a odpověď a přeji hezký den.

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pin It on Pinterest

Share This