Dotazy a kometáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, vložte ho prosím do pole „Vložit komentář“ ve spodní části stránky, rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu – v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.).

Jméno a email jsou nepovinné údaje. Chcete-li chránit své soukromí, nemusíte je vyplňovat. Více informací ohledně ochrany Vašeho soukromí na našem webu naleznete na stránce Zásady ochrany osobních údajů.

2 467 komentářů

 1. Dobrý den.
  Měla bych dotaz na denní dávku ovoce.
  Všude se píše 150g, nicméně pak by se už nevešly další sacharidové věci. Takže moje otázka zní. Počítají se sacharidy na dopolední svačiny včetně ovoce nebo si spočítám sacharidy a k tomu si pak přidám ovoce 150g? Samozřejmě to vhodné.
  Děkuji za odpověď.
  Pěkný zbytek dne.

  Odpovědět
 2. Dobrý den. Prosím chtěla by jsem se optat zda mi hrozí těhotenská cukrovka. Při odběru na cukr jsem měla hodnotu 5,2 tím pádem mi nemohli dat vypít glukozu. Na gynekologii mi bylo řečeno že je to v pořádku a nic řešit nebudeme. Půjčila jsem si měřič cukru od táty a měřím si na lačno, po snídani hodinu apod.
  Na lačno mívám, 5,1 nebo 5,2. Po snídani mám potom 6,7 nebo 6,8 více ne. Po večeři jsem dokonce měla jen 4,7. Vůbec nevím jak na tom jsem a zda se vůbec bát nebo je to v pořádku? Nyní jsem v 28tt. Moc děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 3. Dobrý den,
  Jsem již 14. měsíc po porodu a stále jsem kvůli kojení odkládala oGTT. Právě po porodu jsem několikrát bojovala s vag. mykózou a s plísněmi na nohou a to mě přesvědčuje, že bych měla na test zajít co nejdříve. Má cenu jít na test, i když se dcera v noci často budí (i na kojení) a ráno také ještě potřebuje nakojit?

  Děkuji
  Přeji hezký den
  M. H.

  Odpovědět
 4. Dobrý den, ráda bych se zeptala na následovní: v 10tt mi naměřili při odběru krve hodnotu cukru 5,35. Večer předtím jsme se s manželem pohádali a z toho stresu jsem byla od 2 hodin v noci vzhůru až do rána a pak na lačno na odběr. Podruhé jsem se vyspala, ale měla začínajíci virozu s výsledkem odběru cukru v krvi 5,15. Navíc od začatku těhotenství trpím na herpes na rtech. Může toto všechno zkreslovat výši cukru v krvi? Bohužel 1-3x týdně se mi stává, že se vzbudím ve dvě ráno a pak už nezaspím. I když mám v noci, když nespím hlad, nejím. Je to skutečně těhotenská cukrovka nebo jenom stres a nevyspání? 6.1. jsem byla odeslána do diabetologické poradny, zatím jsem tam nebyla. Pokud takhle špatně spím, nebudu mít při pravidelném měření vždy zvýšenou hodnotu cukru nalačno? Je možné, že za jiných okolností bych se normálně vešla do tabulek a neměla těh. cukrovku? První těhotenství bez těh cukrovky, nejsem obézní, cvičím. Díky předem za odpověď.

  Odpovědět
 5. Dobrý den, paní doktorko.
  Aktuálně jsem ve 29+3 tt a stále jsem nepodstoupila OGTT. V poradně se paní doktorka asi v listopadu zmiňovala, že mě na test pošle v rámci nadcházejících kontrol. Pak ale přišly nějaké komplikace se zkracováním děložního hrdla a nejspíš na to úplně zapomněla. I já sama jsem si to díky stresu z obávaných komplikací zapomněla ohlídat. Na další kontrolu do poradny jdu až 9.1.2020 (31 tt). Teď jsem se dočetla, že OGTT se musí provést do 28 tt a vyděsilo mě, že jsem něco zanedbala. Prozatím jsem si alespoň pro svůj klid včera pořídila glukometr Glucolab auto-coding a začínám si orientačně měřit hodnoty. Ranní hodnotu nalačno jsem měla 5,7 a přesně 1 hodinu po snídani 5,8. Nejsem si ale jistá, zda hodnoty můžou být nějak vypovídající, když jsem už třetí den dost nachlazená. Měla bych do další kontroly pokračovat alespoň s glukometrem a případně v jakém režimu? 1x týdně 4 hodnoty v průběhu dne nebo častěji? Od začátku těhotenství jsem přibrala z 59 kg (171 cm) na 66 kg. Posledních pár měsíců dodržuji nutriční poradkyní doporučenou skladbu stravování (při 9000 kJ do 270 g sacharidů). Jak mám prosím teď postupovat, abych nic nezanedbala? Děkuji, Veronika.

  Odpovědět
 6. Dobrý den paní doktorko, byla jsem na testu na těhotenskou cukrovku ve 25. TT, byla mi odebrána krev z žíly, první ji laborantka měřila glukometrem, vyšlo 5,4 za půl hodiny výsledek z laboratoře 5,6. Do zprávy lékařce napsali 6, to se asi zaokrouhlovat takto nemá? Roztok jsem vypít nedostala a moje gynekoložka mě posílá do dia poradny. Jelikož jsou svátky, nejsem ještě objednaná, ale mám půjčený glukometr po tchánovi, který byl cukrovkář, za pár dnů, co se měřím jsem měla lačné hodnoty: 5,2; 4,9; 5,1; 5,6; 5,7; a pak další 3 dny 5,1. Hodinu po jídle vždy kolem 6,5 a dvě hodiny po jídle kolem 5,7. (Pokud jsem si správně načetla, hodinu po jídle je to do 7,8 ok a dvě hodiny po jídle do 6,7 ok?). Mám sebou do dia poradny brát tyto zápisy svého měření? Zatím bez nějaké přísné diety, jen se vyhýbám slazení, přidala jsem na zelenině, ubrala na přílohách. 3x jsem ujela s vánočkou a trochou cukroví. . Myslíte, že dodržováním opravdu diety striktně bude možné se obejít bez inzulinu? Děkuji, Lenka

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.