Dotazy a kometáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, vložte ho prosím do pole „Vložit komentář“ ve spodní části stránky, rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu – v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.).

Jméno a email jsou nepovinné údaje. Chcete-li chránit své soukromí, nemusíte je vyplňovat. Více informací ohledně ochrany Vašeho soukromí na našem webu naleznete na stránce Zásady ochrany osobních údajů.

2 765 Komentáře(ů)

 1. Dobrý den, dnes prodělaný test ve 24 tt..vyšel mi zvláštně..na lačno 5,0..po 60 minutách po vypití roztoku 4,5..po 120 minutách 4,4.. snažím se o lehčí low carb už 2 roky, ale s výkyvy. Kvalitní strava už roky…, týden před testem jsem jedla hodně sacharidy, večer i něco sladkého. Odběr krve že žíly. Nevím, kdy byl dělán rozbor, ale přijde mi to divne. Rozbor udělán v nemocnici v Mladé Boleslavi. Dekuji za odpověď!

  Odpovědět
 2. Dobrý den, paní doktorko,

  velmi děkuji za tento web. Našla jsem tu vše, co jsem potřebovala o tc vědět, ale přesto bych chtěla znát Váš názor na můj případ.
  Ve 25tt jsem podstoupila první OGTT test. Byla mi nabrána žilní krev, a po asi 20 minutách čekání jsem se dočkala hodnoty 5,35 = poslali mě domů. Na doporučení mého lékaře jsem absolvovala druhý test ve 28tt v jiné laboratoři, kde mi nabrali žilní krev a v zápětí mě sestřička píchla do prstu a dle krve z prstu zjistila hodnotu 5,4. Přestože dle hodnoty test neměl pokračovat, nechali mě ho podstoupit celý. Výsledné hodnoty, které přišly lékaři byly 4,4 – 7,1 – 7,4. Přestože jsem si byla vědoma, že test neproběhl správným způsobem a první hodnota byla možná změněna (nevím, zda se může tolik lišit od hodnoty nabrané z prstu…nechci konspirovat), nechala jsem se dvěma posledními hodnotami ukonejšit. Nerada bych ale něco zanedbala a ohrozila miminko, tak přemýšlím, zda bych si pro kontrolu neměla zkusit pořídit glukometr. Ještě bych chtěla dodat, že před oběma vyšetřeními jsem byla poměrně hodně nervózní a podruhé jsem předtím spala asi jen dvě hodiny. Jsem trochu stresař. Snažím se dbát na zdravou stravu a již několik téměř nejím rafinovaný cukr a průmyslově zpracované produkty. V rodině nevím o nikom s cukrovkou 1. nebo 2. typu. Nyní jsem ve 32tt.

  Moc děkuji za Váš názor a přeji hezký den,
  Lucie

  Odpovědět
 3. Dobrý den, paní doktorko.

  Jsem 24tt a sledována jsem na dia poradně od 16tt (ve 13tt zjištěná zvýšená lačná), mám měřák contour plus one. Zatím jsem pouze na dietě. Můj dotaz se týká lačných hodnot.
  Bohužel, lačná hodnota mi stále skáče, kolikrát až tolik ze např. mám hodnotu 5,5 a za půl hodiny se změřím a mám např. 4,8. Jsem z toho zmatená, protože pořádně nevím, jak hodnoty vypadají v noci a k ránu, zda je nejlepší vstát a jít jíst např. v 7 nebo v 9 ráno. Toto kolísání a zvýšené lačné hodnoty mě stresuji (budím se ráno, ještě v polospánku s dcerou ležím ale tvrdě už nespím, protože když vstanu ihned se dcera vzbudí a nechci aby kvůli mě musela vstávat dřív, než by musela a tak nevím, kdy přesně se měřit, zda se mam probrat už úplně a holt ji budit a nebo mohu ještě takto ležet a změřit se až vstanu apod.) Zajišťovala jsem a zjistila, že toto je tak zapeklité, že je nejlepší vědět, jak hodnoty kolísají za noc a hlavně ráno a k tomu je dobrý přístroj se senzorem free style libre. Myslíte, že by to mohlo být řešení, jak lačné hodnoty vychytat? Díky tomu, že si ukládá informace za posledních 8 hodin, by mohlo velmi pomoci jak to vypadá nad ránem/ráno. Vím, že se platí, o investici mi v tomto případně nejde, za klidné svědomí a vychytání lačných hodnot mi to stojí. Ostatní hodnoty během dne jsou ok. Dr v poradně mi ale tento měřák nedoporučuje, že to případně vyřešíme medikací, tak jsem z toho trošku zmatená, protože ráda udělám maximum, abych to vychytala.

  Dovolte mi, prosím, ještě jeden dotaz. Pokud si měřím lačnou v posteli ráno (tzn ruce si umyji večer před spaním) tak se mi stane tak jednou týdně určitě, že je hodnota nad a nebo velmi často na hraně. Pokud ale vstanu a ruce si umyji, dojdu na wc, tak hodnoty zatím vždy ok. Je i toto možné, že umytí rukou před spaním nemusí stačit a může výsledky ovlivnit? A je tedy v pořádku ráno ještě ležet v polospánku a nemuset se hned stresovat měřením a změřit se až opravdu regulérně vstanu a jsem úplně probuzená? V tomto se dosti ztrácím a neorientuji.

  Moc Vám děkuji, za Vaši práci a čas, který nám věnujete.

  Odpovědět
 4. Vážená paní doktorko,

  nejprve bych Vám chtěla poděkovat ze velmi užitečný web. Test (před pár dny, ve 24+3tt) mi v laboratoři nebyl proveden zcela správně: roztok mi byl podán pouze na základě vyhodnocení odběru z prstu (hodnota 4,9). Byla mi zároveň odebrána i žilní krev, ale všechny tři žilní odběry byly vyhodnoceny zároveň až po skončení testu (nevím, po jak dlouhé době, ale výsledky nebyly k dispozici ihned po jeho skončení). Ptala jsem se na to a o speciálních zkumavkách se sestra nezmínila, jen o uchování v chladu. V laboratoři mi navrhli, abych si mezi 2. a 3. odběrem odešla na vyšetření do jiné ordinace v budově, ale zůstala jsem sedět.
  Chtěla bych se zeptat, zda vzhledem k relativně příznivým hodnotám 4,2 – 6,7 – 5,9 mohu usuzovat, že by ani při včasném vyhodnocení pravděpodobně nepřesáhly hraniční hodnoty, nebo je třeba test raději zopakovat jinde?
  Moje gynekoložka ani sestry v laboratoři ani po mém upozornění v postupu neviděly problém, ale ráda si zajdu někam na odběr jako samoplátce, pokud se dá míra zkreslení pozdním vyhodnocením jen těžko odhadnout.

  Děkuji za Váš názor.

  Odpovědět
 5. Dobrý den,
  na začátku těhotenství cca ve 13. týdnu mi byla odebrána 2x krev nalačno 5,1…byla jsem poslána do dia ambulance, kam pravidelně docházím 1x měsíčně… dietu se snažím dodržovat, lačné glykémie vždy v normě a i po jídle..Nyní jsem 30.týden.. Často čtu, že klasická těhotenská cukrovka se objevuje okolo toho 24 tt… Předpokládám tedy, že už jsem do těhotenství vstoupila s nějakým problémem…dalo by se říci, že trpím inzulinovou rezistencí, která by při nedostatečné dietě mohla vyústit v těhotenskou cukrovku či kdybych nebyla těhotná tak v diabetes 2.typu?

  Děkuji za odpověď

  Odpovědět
 6. Dobrý den.
  21.12. odběr s hodnotou 5,4
  Kontrolní odběr 28.12. s hodnotou 5,5
  Pan doktor doporučil dietu a 11.1. další odběr. Dietu se snažím dodržovat podle doporučení z brožurky a informací na webu. Mám půjčený glukometr a měřím a zapisuji čtyři hodnoty denně. Všechny hodnoty jsou v normě, ale když se nenasnídám do 30.minut od prvního ranního měření, hodnota mi vyleze nad 5,což byl právě problém u lékaře kde jsem byla na lačno 1 1/2 do odběru. Prosím o rady a jak dál postupovat a jedná se opravdu o těhotenskou cukrovku? Aktuálně jsem 28+5 tt.
  Moc Vám děkuji.

  Odpovědět
  • Pokud byly ty odběry z žilní krve, pak bych to i tak považovala za těhotenskou cukrovku.

   Odpovědět
 7. Dobrý den paní doktorko,

  v 25+5 TT byl mi proveden test na těhotenskou cukrovku s negativním výsledkem (nalačno kap. 4,4, nalačno 4,29, 1 hod 7,84, za 2 hodiny 7,55). Během dalších kontrol u gynekologa se ukazovalo, že plod bude nadprůměrně veliký (což byla změna oproti předchozímu těhotenství, kde byla porodní váha novorozence 3,2 Kg. Na poslední kontrole v 34 TT byl stanoven váhový odhad plodu 4 kg. Když jsem se blíže začala zajímat o těhotenskou cukrovku, zjistila jsem, že test byl proveden v ordinaci lékaře, tj. krevní vzorky byly sice po odběru vloženy do lednice, avšak teprve o několik hodin později(cca o 3 hod později) si je vyzvedl pracovník laboratoře). Lačnila jsem 8 hod a při testu byla v klidu. Domnívám se však, že zpožděním ve vyhodnocení mohlo dojít ke zkreslení výsledků. Od 34 TT držím sama dietu podle vašich stránek. Zajímalo by mne, zda existuje nějaký způsob, jak ověřit, jestli těhotenskou cukrovku opravdu mám? Gynekoložka mi bohužel nechce vystavit žádanku do laboratoře, test mi provedou pouze opět u nich, bylo mi řečeno, že je však stejně pozdě. Laboratoře se zdráhají test jako samoplátci udělat. V předchozím těhotenství mi cukrovka nebyla zjištěna, nyní je mi však 42 let a mám méně pohybu.

  Doufám, že jsem dotaz formulovala srozumitelně, děkuji za Váš čas. S pozdravem J.

  Odpovědět
  • Pokud při testu použili speciální zkumavky, které umožňují stabilitu vzorku a pozdější vyhodnocení, pak by byl jejich postup ok. Pokud ne, pak máte pravdu, že hodnoty mohly být falešně v normě. Těhotenská cukrovka se ale mohla rozvinout i o pár týdnů později, občas se to stává. S ohledem na pokročilé těhotenství by se vám spíše než opakování testu hodil glukometr a kontroly glykémií nalačno a po jídle na glukometru. Větší plod ale může být i z jiných důvodů (konstituce rodičů…) nebo také chyba odhadu.

   Odpovědět
 8. Dobrý den paní doktorko, mám GDM od 27 tt, zjištěnou z vyšší glykémie nalačno (test ogtt jsem tedy ani nepodstoupila). Držím dietu, hodnoty si pravidelně měřím a vše mám v normě, ani 1x jsem hodnoty nepřekročila, naopak mi přijdou nižší (nalačno kolem 4,6, po jídle mám někdy např.kolem 6). Můj dotaz se týká výživy miminka. Dnes jsem byla na velkém utz ve 33 tt a paní doktorka říkala, že je miminko menší a měla bych ho trošku „vykrmit“ a nebýt v dietě tak striktní. Co bych tedy měla do jídelníčku zařadit, aby miminko prospívalo? Nejím ani nepiju nic sladkého, ovoce jen dopoledne, bílé pečivo jen výjimečně, pouze celozrnné, běžné těstoviny jsem nahradila také celozrnnými, jím hodně sýrů, zeleniny, oříšků.. Oběd jím bězně s přílohou. Když pominu chuť na sladké, tak se cítím dobře a nehladovím. Mám zařadit více tuků nebo i sacharidů? Je možné konzumovat více bílého pečiva/ovoce? Děkuji předem za váš čas a odpověď. Hezký den Hanka

  Odpovědět
  • Rady na „vykrmení“ plodu u ženy s cukrovkou jsou poněkud nešťastné, zvlášť, když víme, jak jsou váhové odhady ultrazvukem nepřesné 🙂 Dnešní „normy“ nezohledňují konstituci rodičů, ani fakt, že před 100 lety byla průměrná váha novorozence o kilo menší než v naší éře všeobecné nadvýživy. Pokud se cítíte dobře, nehladovíte, nestrádáte, není důvod se více „cpát“ a rozhodně ne sacharidy.

   Odpovědět
 9. Dobry den,dnes jsem podstoupila test na tehotenskou cukrovku s vysledky :5,01
  10,1
  8,2
  Prostredni hodnota je jen o malicko zvysena.Zajimalo by me co mam ocekavat.Jestli mi v nemocnici daji glokomer na mereni hodnotu cukru nebo zda jen budu chodit na odbery.predem dekuji za odpoved.

  Odpovědět
  • Průměrná hodnota v 60. min OGTT je u těhotných bez cukrovky mnohem nižší, takže tu hodnotu neberte jako hraniční. Máte standardní cukrovku a průběžné měření na glukometru je potřeba.

   Odpovědět
 10. Vazena pani doktorko, dekuji za Vas cas i energii, kterou nam davate. Je mi az hloupe Vas zamestnavat jeste tretim dotazem :-(, ale nevim, koho jineho, komu bych verila (i pro to, jak ho znam odjinud, zejm. pres Margit), bych se zeptala. Existuje nejaky minimalni prijem sacharidu, ktery bych za den mela mit, aby bylo jiste, ze neohrozim sebe ani mininko (aktualne 29.tt)? Mam uz nafasovane inzulinove pero kvuli vysoke lacne, ale domluvila jsem se, ze to jeste zkusim urvat dietou. A zda se, ze kdyz jim tech sacharidu treba jen 50g za den, tak to opravdu urvu. A navic mi nejak to zarazovani sacharidu nejde :-(, nemaji-li to byt ty rychle. Samozrejme tim spis se bojim inzulinu (Levemir, zatim mam brat 5j). Ale samozrejme, pokud ma snizovani sacharidu svuj ‘strop’, tak s nimi radeji pritvrdim a zacnu s inzulinem, ostatne jde mi prave o to zdravi, tak to nechci prepisknout jinym spatnym smerem.
  Dekuji moc, Veronika

  Odpovědět
  • Pro dolní hranici nemáme žádná data, ale z fyziologie víme, že nejsou nezbytné, tedy esenciální. Já bych neomezovala zeleninu – kvůli vitaminům, fytolátkám, vláknině… Glykémie nalačno je ovlivněna řadou věcí a ne vždy se jí daří v tak krátké době (jakou máme v těhotenství k dispozici) dostatečně snížit pouze dietou. Proto jsou v těchto případech léky/inzulin na místě.

   Odpovědět
  • Dobrý den, paní doktorko,

   mám na Vás dotaz ohledně tehotenské cukrovky, kterou jsem prodělala před 12 lety. Na test cukrovky mě doktor neposlal, takže jsem porodila přirozenou cestou dcerku o váze 4. 02 kg. O komplikacich pri porodu se nebudu rozepisovat, ale naštěstí dcerka se narodila zdravá a v pořádku. Je jí nyní 12 let, dělá zavodně aerobic a je zdravotně bez komplikací. Po vyschlechnutí vašeho rozhovoru s cukrfree, mě zaujalo, jak jste popisovala možné problémy těchto dětí, které se narodí u matek s neléčenou tehotenskou cukrouvkou. Nikdy jsem to u dcerky nezjišťovala a můj dotaz zní, jaké byste mi dala doporučení na vyšetření, abych se přesvědčila,že dcerka nemá problém s cukrem, že jí nehrozí cukrovka?

   Mnohokrát děkuji.

   Michala

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pin It on Pinterest

Share This