Dotazy a kometáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, vložte ho prosím do pole „Vložit komentář“ ve spodní části stránky, rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu – v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.).

Jméno a email jsou nepovinné údaje. Chcete-li chránit své soukromí, nemusíte je vyplňovat. Více informací ohledně ochrany Vašeho soukromí na našem webu naleznete na stránce Zásady ochrany osobních údajů.

2 425 komentáře

 1. Hani dobrý den, pokud jsem absolvovala vyšetření driv než ve 24tt- cca ve 20tt, výsledek negativní, měla bych se nyní, když jsem ve 25tt, nechat znovu testovat? Lékaři se nelíbí velikost miminka, je cca o 2 týdny vetsi, než “by mělo byt”…
  Děkuji predem za Vaši odpověď.
  Jana Miklas

  Odpovědět
 2. Dobrý den, jsem 32tt a 3 měsíce na dietě. 3x týdně se měřím glukometrem Acu-check Instant a hodnoty jsou v normě. Chtěla bych se však zeptat na hodnotu lačné měřenou glukometrem a odběrem ze žíly v odběrovém centru. Je to cca 14 dní odběr ze žíly hodnota 6,5 + měřeno 1 min před odběrem glukometrem hodnota 5,1. Minulý týden opět kontrolní odběr ze žíly hodnota 5,43 + měřeno 1 min před odběrem glukometrem 4… Dnes jsem obdržela info od dr z dia poradny, že mám stále pokračovat v dietě a příští týden další odběry lačné ze žíly a následná kontrola. Dietu dodržuji, hlad nemám, jídelníček pestrý dle možností. Podvojné měření 2 glukometry jsem zkoušela ( z jedné kapky krve) a hodnoty podobné s rozdílem 0,1-0,2 – chybu glukometru jsem tedy vyloučila. Jak je možné, že mám lačné hodnoty z žilní krve tak moc vysoké od hodnot glukometru? Neměly by být ty hodnoty spíše nižší?? Děkuji za odpověď. Dlouhodobý cukr z odběru před týdnem hodnota 32.

  Odpovědět
 3. Dobrý den,
  mám GDM kompenzovanou na dietě. Co mě zaráží je, že stále hubnu (cca kilo týdně), zhubla jsem tak už 4kg a ještě kilo a budu na své hmotnosti před těhotenstvím. Je to tak v pořádku? Je tedy ještě nutno dodat, že jsem obesni (výchozí váha 114kg, 171cm). Mám obavy, aby nebylo ubíráno dítěti, které je z UZ z 3.trimestru na 22.percentilu.

  Předem moc děkuji za odpověď
  Silvie

  Odpovědět
  • Mírný váhový úbytek na dietě u obézních nepředstavuje riziko. Neměla byste ale hladovět a mít dlouhé intervaly mezi jídly.

   Odpovědět
 4. Dobry den, ve 29tt mi byl diagnostikovan GDM (lacne hodnoty 5,2 a po 10 dnech 5,1 ze zilni krve, ogtt neproveden). Vcera jsem ve FN Olomouc dostala glukometr a mam se merit 7x denne (na lacno a 2hod po jidle) jednou ty tyden. Pro svou kontrolu se ovsem merim casteji. Zarazi me, ze glykemie po jidle mam zcela v norme (zkousela jsem testovat po hodine i dvou), nicmene, ale dnesni lacna hodnota byla 5,6, po 5 minutach 5,4. Evidentne mam stale zvysenou lacnou glykemii. V noci mivam obrovsky hlad (uz asi 2 tydny) a casto se budim kvuli starsimu synovi. Vim, ze jsou me hodnoty nad limitem, ale jsou skutecne zavazne? Je to duvod k nasazeni inzulinu? Z toho, co vim, tak telo pri hladu spousti glukoneogenezi a zveda glukozu v krvi. Hlad mam opravdu velmi casto, pres den bych mohla jist porad a v noci hlad jen tezko zaspavam. Na kontrolu jdu za 10 dni, tak netusim, zda volat do poradny nebo je to v poradku. Subjektivne se krome neustaleho hladu citim dobre. Dekuji za odpoved.

  Odpovědět
  • Zkuste naše tipy, co dělat, když jsou hodnoty nalačno vyšší: https://www.tehotenskacukrovka.cz/jak-se-tehotenska-cukrovka-kontroluje/
   Také by to chtělo probrat s lékařem nebo ještě lépe s nutričním terapeutem váš jídelníček – pokud máte stále hlad, pak dieta pravděpodobně není pojatá správně. Dieta by neměla vést k hladovění.

   Odpovědět
 5. Dobrý den, na lacno jsem měla 3,9 a než se šel dělat první odběr tak jsem to 5 minut předtím vyzvracela tak se v testu nepokračovalo budou mě nutit na to jít znovu? Nebo už nemusím děkuji

  Odpovědět
  • V takovém případě se test zpravidla neopakuje. Bylo by však vhodné doplnit měření glykémie po větší nebo sladší snídani.

   Odpovědět
 6. Dobrý den, jsem téměr ve 27tt těhotenství a vyšla mi těhotenská cukrovka. Hodnoty byly nalačno – 4,1; po 1 hodině – 12,3 a po 2 hodinách 8,6. Sestřička se úplně zděsila, že mám takové výsledky. Nejsem ani obézní, nemám toto ani v genech, jíme zdravě a sportujeme. Mohl to ovlivnit stres nebo to, že jsem měla lehčí chřipku? Hrozí mi kvůli vyloženě inzulín?

  Děkuji za Vaši odpověď.

  Odpovědět
  • Ke zděšení není důvod. Máte standardní těhotenskou cukrovku. Při dodržování diety a hodnotách do 7,8 jednu hodinu po jídle inzulin nebude třeba.

   Odpovědět
 7. Dobrý den, v 27tt jsem absolvovala test na cukrovku s následujícími výsledky: 4,5 – 10,1 – 4,6. Gynekoložka mi doporučila návštěvu diabetologické poradny. Je to v případě těchto výsledků standradní postup? Moc děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • Ano, zcela standardní. Prostřední hodnota je zvýšená. Průměrně je u žen bez cukrovky 6,6.

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.