Dotazy a kometáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, vložte ho prosím do pole „Vložit komentář“ ve spodní části stránky, rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu – v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.).

Jméno a email jsou nepovinné údaje. Chcete-li chránit své soukromí, nemusíte je vyplňovat. Více informací ohledně ochrany Vašeho soukromí na našem webu naleznete na stránce Zásady ochrany osobních údajů.

2 350 komentáře

 1. Dobrý den, v 11tt jsem byla poprvé na krevních odběrech, kde mi vyšla hodnota glukózy v krvi na lačno 5,3 mmol/l, při příští návštěvě na gynekologii mi bylo řečeno, že interval hodnot, které jsou považovány za normální je až do 5,6 mmol/l, takže mám výsledek ještě v pořádku. Upozorňovala jsem na to, že před těhotenstvím jsem měla obvykle hodnoty nižší, kolem 4,2 mmol/l, že máme v rodině výskyt diabetu II. typu (babička, táta a jeho bratr) a bohužel, tím že se mi před otěhotněním nepovedlo zkorigovat tělesnou váhu také patřím i do ohroženější skupiny obézních. Bylo mi tedy doporučeno to pro jistotu nepřehánět se sladkým. Nyní jsem v 16tt a náhodou jsem narazila na tuto stránku, kde se jako zvýšené hodnoty uvádějí již hodnoty nad 5,1 mmol/l. Trpím i zvýšenou žíznivostí a potřebou na čůrat, ale to jsem v jisté míře měla i před otěhotněním a proto mě vzhledem k rodinné anamnéze testovali na glukózu již tehdy (kdy to bylo v pořádku). Jsem tedy zmatená a nevím, zda cukrovku mám či nemám, nebo zda by se nemělo udělat ještě minimálně jedno stanovení na lačno pro ověření. Neměla bych tuto otázku tedy znovu otevřít u svého gynekologa? Opravdu nerada bych něco zanedbala a ohrozila tak zdraví dítěte. Předem moc děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • Vyšetření je třeba určitě zopakovat, co nejdříve, pokud bude hodnota znovu vyšší, je třeba, abyste byla vedená na diabetologii.

   Odpovědět
   • Dobrý den, upozornila jsem na to na gynekologii a byla jsem odbita s tím, že hodnota v 1.trimestru je do 5,6 a později je to jinak a že mi druhý oběd dělat nebudou.

    Odpovědět
    • Dopadla jsem stejně, v 10.týdnu glykémie na lačno 5.35, prý je to v pořádku a počkáme až na glykemickou křivku po 24tt..

     Odpovědět
     • Není to v pořádku a měla byste být už teď sledovaná na diabetologii.

     • Souhlasím s paní doktorkou. Jakmile je riziko diabetu v rodině, je potřeba glykemickou křivku udělat dříve. Já na ní byla v 16tt. (Byť jsem měla v prvním trimestru hodnotu nižší než 5 mmol/l.) Už první náběr jsem měla vysoký 5,8 mmol/l, takže mi ji ani nedodělali a hned jsem byla poslána do DIA poradny. Nyní jsem na dietě a ve 26tt. Zatím je vše v pořádku, cukr se drží. Chce to skutečně brzy zkontrolovat, protože gestační DM se ve 3. trimestru trošku zhoršuje – může i nemusí, ale je potřeba s tím počítat a hlavně pohlídat. Zpočátku jsem z toho byla zoufalá, ale chce se to nestresovat a hlavně hodně pít, což mám fakt vyzkoušené, že cukry v krvi se pak lépe rozkládají a je to poznat i na měření cukru na lačno. Tak držím palečky a hlavně buďte v klidu, všechno bude dobré.

 2. Dobrý den všem, v první řadě moc děkuji, že tato stránka na dotazy funguje, jsem za to vděčná. V řadě druhé přicházím s dotazem. Jsem na samém začátku těhotenství (4+1) a doposud jsem byla kontrolována v diabetické ambulanci pro zvýšenou glykémii nalačno (hladiny v historii byly kolem 6.0, většinou něco pod). Snažím se jíst zdravě a vyhýbám se sladkým jídlům. Měřím si ráno cukr a hladina nalačno momentálně se pohybuje 4.9, 5.0, 5.1. Hodinu po jídle jsem zatím naměřila 5.3 – 6.3. Na diabetickou ambulanci jsem se měla objednat hned po zjištění gravidity, ale momentálně nemůžu dovolat. Můj dotaz je, jak je tato situace nebezpečná pro dítě? Mám navštívit neprodleně jinou ambulanci, nebo stačí třeba do týdne. Předem moc děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • Hodnoty máte vzorné, žádné riziko prodlení tedy není. Objednejte se na svou diabetologii.

   Odpovědět
 3. Dobrý den,

  jsem ve 14tydnu tehotenství a minuly tyden jsem byla na zakladních prvních testech na krev. Kde mimo jiné vyšetřili i cukr, vyšel mi 5,1, ale uvědomila jsem si, že jsem se napila trochu sladké limonady před oběrem, asi tak pul deci 40 min před. Moje gynekoložka mi řekla, že to mám vypustit z hlavy a na další testy mám jít až ve 24 tydnu. Ale strach mám. Neměla bych si nechat testy někde udělat už dříve? Velice děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • Pokud jste měla 5,1 po sladké limonádě (glykémie začíná stoupat již za 15-30 min), pak je velmi pravděpodobné, že ta nalačno byla v normě. Pokud nemáte rizika, běžte na test, jak říká vaše gynekoložka.

   Odpovědět
 4. Dobrý den, byl tu dotaz ohledně Xylitolu,ale jak je to prosím s Erythriolem? Existují nějaké studie k jeho používání? Děkuji

  Odpovědět
  • Dobrý den, můj gynekolog mi nabízí místo klasického testu na těhotenskou cukrovku za 200Kc jiný postup. Krev se odebírá z prstu a místo glukozy můžu sníst 2 banány nebo 2 dětské přesnídávky a 250 ml slazeného nápoje. Může tohle vyšetření nahradit klasickou metodu? Je dostačující pro diagnozu těhotenské cukrovky? Děkuji za odpověď

   Odpovědět
   • Ani náhodou. Od pojišťovny máte plně hrazený správně provedený test. Variantu pana doktora si vyvěsíme na nástěnku obskurních postupů. Zajímalo by mě, jestli jste ty potraviny měla dostat v rámci toho poplatku 200 Kč nebo jste si je měla koupit sama.

    Odpovědět
  • Erythritol patří do stejné skupiny jako xylitol. Žádná exaktní data nemáme, vycházíme pouze z předpokladu, že přírodní je (snad) lepší než syntetické. I u těch přírodních platí – používat občas a v malém množství. Polyoly mohou ve větším množství rozhodit trávení – nadýmání, event.. průjem. Více v přehledu např. zde https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4229159/

   Odpovědět
 5. Dobrý den.
  Je mi 40 let, jsem v 18tt těhotenství a byla mi zjistěna těhotenská cukrovka hned při prvním náběru na OGTT, tudíž nebyl tento test ani dokončen, pouze byl zopakován a potvrzena vyšší hodnota prvního náběru.
  V současné době jsem na dietě, celkem už jsem si vychytala co a jak, takže se snažím držet v normách. Akorát bych se chtěla zeptat, zda je možné si dát dopolední nebo odpolední svačinku dříve než po třech hodinách? A zda je nutné si měřit glykémii v rámci druhé večeře?
  Dále bych měla dotaz ohledně ketonů v moči. Bylo zjištěno, že nejsou způsobeny cukrem, ale hladověním mého těla. Někdy během dne právě před svačinou a během noci. Naštěstí jsem to už zmírnila, akorát musím trošku přidat přísunu sacharidů v rámci právě druhé večeře. Jde mi o to, zda je tato skutečnost – narůžovělý proužek na testu moči v hodnotě 1,5-2 nějak nebezpečný pro miminko, když si to vlastně pohlídám a pak hned doplňuju stravu, že nejde o trvalý stav, ale během dne se občas stane.
  V DIA poradně mi bylo doporučeno měřit glykémii po jídle po 2 hodinách od začátku jídla – to se v pořádku vejdu do hodnoty 6,7mmol/l, někdy si změřím i po jedné hodině od začátku jídla a stane se mi, že ta glykémie je nad hranici 7,8mmol/l. Mám se nějak děsit? Jím docela pomalu, tak jestli to může být způsobeno rychlostí mého metabolismu? Když pak po těch 2 hodinách mám glykémii zcela v pořádku… Děkuji moc za odpověď.

  Odpovědět
  • Tvorba ketolátek je normální i v těhotenství bez cukrovky – jsou důležitou součástí výživy dítěte. Ketolátky jsou nebezpečné jen když se produkují v nadměrném množství, což se může stát u diabetiček 1. typu, pokud si aplikují málo inzulinu. Vás se to tedy netýká, proto se ketolátkami nestresujte a nesnažte se jejich normální přítomnost „léčit“ zajídáním sacharidů 🙂
   Svačiny mohou být i dříve, mohou být podle potřeby i častější. Pokud jsou však s menším odstupem od posledního jídla, preferujte svačiny a malým obsahem sacharidů (sýr, ořechy, zelenina). Glykémie by měla být v normě i hodinu po jídle. Ve většině případů je nejvyšší právě hodinu po jídle, proto preferujeme měření v tuto dobu. Pokud je vyšší, je třeba jídlo upravit. Glykémie stačí měřit hodinu po největších jídlech (snídaně, oběd, večeře), pokud má však svačina více sacharidů, je vhodné zkontrolovat i glykémii po takovém jídle.

   Odpovědět
 6. Dobrý den je možné cukr nahradit xilovitem(xilitol)?

  Odpovědět
  • Ano, xylitol je přírodní sladidlo. Nemá se ale používat ve větším množství – může způsobit průjmy a pravděpodobně i nepříznivě na střevní mikroflóru. Větší množství není přesně definováno, ale jeho sladivost je zhruba srovnatelná s cukrem. Při použití do moučníku by ho tedy bylo třeba dát v desítkách gramů, což si nejsem jistá, zda již není to větší množství. Také je poměrně drahý. K bezpečnému oslazení by měla stačit zhruba lžička na porci.

   Odpovědět
 7. Hezký den,
  bylo mi sestřičkou na gynekologii řečeno, že nalačno = ráno i bez vody (max maličko, sama zmínila, že ne třeba půl litru). Když chodím na jakékoli odběry, tak mi v laboratoři říkali, že je vhodné vypít poměrně hodně vody (v mém případě mám ověřeno, že je potřeba cca litr tak hodinu před odběrem) – jinak mají problémy mi vůbec najít žílu a krev nabrat (vím, že když mi nabírali nalačno bez vody více zkumavek, tak skončili v půlce s tím, že krev prostě už netekla). V laboratoři jsem se zeptat zapomněla (když jsem zjišťovala, kde vůbec je).

  Ráda bych se vyhla nešťastným pohledům sester při odběrech, navíc pokud mají proběhnout odběry 3, tak by asi každý neměl být natřikrát s pokusy, kde se to povede. Proto se chci optat, jak postupovat – opravdu čistá voda ráno před odběrem vadí? Je případně řešení takové, že se dostatečně napiji večer před spaním (cca 7-8 hodin před odběry, zvou nás opravdu velmi brzy ráno), vhodné? Mám zkušenost z narkózy před odběrem oocytů a tam se nesmí poměrně dlouho před ani jíst ani pít (ani ta voda) + organismus je dehydratovaný sám o sobě a tam jsme zpravidla skončili na žílách na horní straně rukou, nicméně ty okamžitě praskají (i po letech tam mám od odběrů malé jizvy) – takže to určitě není vhodné řešení. Vím, že v některých laboratořích nabírají krev jenom z prstu, ale tam to prý zase není tak přesné.

  Co tedy s tím?

  Děkuji moc za odpověď
  Jana

  Odpovědět
  • Instrukce sestřičky nebyla správná. Pití není omezeno (voda, nesladký čaj).

   Odpovědět
 8. Dobrý den,
  chci se zeptat, zda je možné odebírat kapičku krve pro měření glukometrem i jinde na těle, než jsou bříška prstů na rukách. Mám k píchání do prstu velký psychický odpor z dětství, kdy mi takto odebírali krev často, obávám se, že to vůbec nedokážu. Odběr krve ze žíly, píchání injekcí či kapaček mi vůbec nevadí.

  Odpovědět
  • Dobrý den, odběry z jiných míst se sice zkoušely, ale neosvědčily pro větší nepřesnost. Nemusíte se však měřit přímo ze špičky prstu – doporučují se spíše boční strany, lze také využít celý obvod prstu. Variantou by pak byla nová technologie glukózového senzoru Freestyle Libre, ale zatím je pro těhotenskou cukrovku nehradí pojišťovna – musela byste si zaplatit sama.

   Odpovědět
 9. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat co znamená když mám lačnou hodnotu glykemie vyšší (pokud bych nebyla těhotná byla by v pořádku), ale jinak po každém jídle během dne i po sladkém mám hodnoty vždy max. do 6,2 tedy v pořádku. Jen ta lačná je vyšší. Jsem hubená momentálně na konci 11tt a dokonce jsem i 3 kg zhubla. Jsem cvičitelka sportu pravidelně sportuji cca 5-6x do týdne ani před otěhotněním jsem nejedla nezdravě. Dodržovala jsem nízkosacharidovou dietu. V prvním trimestru jsem si ji trochu upravila abych jedla i ovoce (to jsem předtím nejedla) a také kvůli nevolnostem a nechutenství. Jsem z toho zmatená celodenní glykemie max do 6,2 jen ta lačná zlobí. Po dietě akorát hubnu a lačná glykemie neklesá. Děkuji z váš názor.

  Odpovědět
  • Dobrý den, vysvětlení může být celá řada. Přesnost glukometru? Tu je třeba ověřit v první řadě. Byly vyšší glykémie zjištěny i z odběru nalačno z žilní krve? Pokud ne, tak je nutné doplnit. Pokud ano, v úvahu připadá klasická cukrovka (v některých případech zlobí pouze glykémie nalačno), ale i vzácnější typy (MODY). Teoreticky může být mírně vyšší glykémie i vlivem nízkosacharidové stravy. To je ale jen v rovině úvah, data na to nejsou, ani na to, zda to vadí. Co víme jistě, že vadí vyšší lačné glykémie při běžné stravě.

   Odpovědět
 10. Dobrý den, ráda bych se poradila o dalším postupu. Při vyšetření krve v začátku těhotenství mi vyšla vyšší i glykemie na laćno (5,4) ale byla hsem v té době nachlazená, nicméně jsem byla gybekoložkiu odeslána na OGTT v 15.tt, při 1.náběru mi vyšla glykemie na lačno přesně 5,1, takže jsem šla po týdnu na opakováni testu, kdy výsledky byli na lačno 4,8, po 60minutách 8,3 a po 120minutach 6,5. Hodnoceno jako negativní, ale vyšetření proběhlo o hodně dříve než je standardní, má se později OGTT tedy opakovat cca mezi tím 24. a 26.tt? Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • Ano, předchozí vyšší hodnoty mohly být vlivem virózy. Test v normě v 16. týdnu však nevylučuje těhotenskou cukrovku, která se typicky rozvíjí až později, proto by se test měl mezi 24. až 28. týdnem zopakovat.

   Odpovědět
 11. Dobry den,jsem podruhe tehotna. V prvnim tehotenstvi jsem mela cukrovku, lecenou dietou. Nyni jsem v 10tt, doktorku jsem hned od zacatku upozornovala,ze bych vzhledem k predchozimu tehotenstvi chtela na testy drive. Rekla mi, ze to staci v 16tt. Zajimalo by me z jakeho duvodu se netestuje cukrovka hned z kraje tehotenstvi? Parkrat jsem si ted hodinu po jidle zmerila cukr a mela jsem hodnoty pres 10 a to bylo po relativne lehkem jidle. Dost me to znervoznilo. Snazim se preventivne najet na dietu, ale ty hodnoty cukru mi vilitnou i po jidle, ktere mi v predchozim tehotenstvi nevadilo. Mam to ted nejak aktivne resit,nebo to opravdu takto z kraje tehotenstvi neni relevantni a proto se cukrovka testuje pozdeji? Predem mockrat dekuji za informace k dane zalezitosti.

  Odpovědět
  • Vyšetření není důvod odkládat na později, zvlášť, pokud jste neabsolvovala kontrolní test po porodu (?) a také, pokud již nyní máte na glukometru vyšší hodnoty. Jen zkontrolujte, zda nejsou prošlé proužky…(chyba měření).

   Odpovědět
 12. Těhotenská cukrovka
  Dobrý den,
  jsem těhotná 30+5 a při ultrazvuku v úterý dne 30.10.2018 mi bylo zjištěno větší miminko 32+3 a necelých 2000g. Mé výsledky z OGTT z 21.9.2018 jsou 4,7 …. 6,9 …….8,6.
  Podle doktorky z ultrazvuku mám poruchu glukozové tolerance a doporučila mě dietu, jelikož prý při přísnějších kritériích je u třetího nejvyšší tolerance 7,7. . Podle mé doktorky (gynekoložky) to nic není.
  Mohla bych Vás poprosit o přesnější informace, jelikož mi každý říká něco jiného a já bych nerada něco zanedbala?

  Mockrát děkuji

  Odpovědět
  • Dobrý den, tehotenskou
   Dobrý den, tehotenskou cukrovku máte a měla jste byt odeslána do diabetologicke poradny, kde byste dostala glukometr a merila se doma. Podle nových kritérií, je hranice po dvou hodinách 8,5. Je jedno o kolik je tento limit překročen, zda o desetinu nebo o jednotku. Vzhledem k tomu, že cukrovka v těhotenství se s přibývajícími týdny zhoršuje, je nutné nasadit opatření, které udrží glykémii v normě.

   Odpovědět
   • Potvrzuji, je to tak.

    Odpovědět
 13. Vyšší hodnoty glykémie na lačno
  Dobrý den, jsem ve 35.tt a od 28.tt mám diagnostikovanou těhotenskou cukrovku. Hodnoty po jídle se mi daří držet v normě, ale hladiny na lačno mám pořád kolem 5,5a dnes dokonce 6,0. Co s tím můžu dělat?
  Je to velký problém pro dítě?

  díky moc za odpověď

  Odpovědět
 14. Bez glukoměru
  Dobrý den, mám dotaz.. jde o to, že jsem minulý týden byla poprvé na dia.. Vyšla mi totiž vyšší lačná hodnota.. Tam mi paní doktorka řekla jen, že mám začít jíst pravidelně a vynechat cukry.. Poslala mě ještě na krev s tím, že mám přijít z a6 týdnů. Když jsem tam byla tak jsem byla ve 29tt a za 6 týdnů budu 35tt.. Aniž by mi dala glukoměr nebo mě s tím nějak více seznámila.. Dietu se snažím držet.. Jen nevím jestli je takový postup správný.. Děkuji

  Odpovědět
  • Není správný. Pokud je to cukrovka, máte nárok na měření na glukometru a první kontrola po 6 týdnech je opravdu přes čáru. Pokud byla hodnota glykémie ze žilní krve vyšší jen jednou, diagnóza není jistá – měření je třeba opakovat, nejlépe 2. den, ne až po 6 týdnech.

   Odpovědět
 15. Dobrý den,prosim,mam dotaz
  Dobrý den,prosim,mam dotaz.Bylo mi provedeno měření OGTT,byla jsem vždy nachlazena,2 x s rozestupem,ale naměřeno poprvé 5,29 na lacino a podruhé 5,29 nalacno.Nyni mam od diabetolozky doma měření glykemie,ráno nalacno 5,0,hodinu po snídani 6,0 a po obědě hodinu 6,2.Vecer mam dokonce jeste hodnoty menší,5,4 hodinu po jídle.Podotykam,ze jim opravdu vse,žádnou dietu nedrzim.Kdyz jsem řekla,ze jsem byla v době provádění obou testu dost nachlazena,nikdo mne na to nic neřekl.Prosim o Vasi reakci,ale předpokládám,ze gestacni cukrovku nemam…Moc dekuji,H.V.

  Odpovědět
  • Viróza přechodně zvyšuje glykémie. Je tedy možné, že nyní po odeznění žádnou poruchu nemáte. Abyste měla jistotu, bylo by vhodné test opakovat.

   Odpovědět
 16. Je to cukrovka?
  Dobrý den, ve 25tt těhotenství jsem OGGT měla negativní, i když první odběr na lacno byl 5,01, ostatní hodnoty 8,40-6,77. Nyní po měsíci id.odběru když si zmerim glykemii nalacno doma glukometrem ukazuje hodnotu přibližně 5,5…mám toro řešit s dibetologem? Děkuji Malá

  Odpovědět
  • Test byl negativní (= v normě). Glukometry se velmi liší přesností měření.

   Odpovědět
 17. Dotaz vysledky ogtt
  Dobrý den, ve 24.tt jsem byla na testu OGTT, hodnoty mi vyšly nalačno: 4,85 mmol/l, po 1 hod: 9,1 mmol/l a po 2 hod 7,38 mmol/l. Vzhledem k tomu, že jsou hodnoty těsně pod hranicí, chtěla bych se zeptat, zda mohu brát výsledky za opravdu negativní, nebo bych měla držet dietu? Případně zda by se měly hodnoty dále kontrolovat? Děkuji, Aneta

  Odpovědět
  • Test proběhnul na začátku doporučeného intervalu, který je 24.-28. týden. Pokud máte rizika pro cukrovku, není od věci test cca po měsíci opakovat.

   Odpovědět
 18. Cukr v moči
  Dobrý den, dnes mi byl nalezen cukr v moči(na lačno), jsem v 31+5tt, test na oGTT byl provedeny v 24-25tt- v pořádku, hodnoty spíše nižší. Zatím to nemám rěšit, mám pouze omezit sladké(posledních 14 dní jsem sladke dost casto konzumovala), s tím že uvidíme co dál na další kontrole za 3 týdny. Paní doktorce nemám důvod nevěřit, ale stejně mě přepadl strach. Může se jednat o těhotenskou cukrovku? Pokud ano, nemuže se čekáním 3 týdny něco zanedbat? Děkuji

  Odpovědět
  • Od testu uběhla delší doba a někdy se cukrovka rozvine později. Opakování testu bych neodkládala.

   Odpovědět
 19. Hodnoty ogtt
  Dobrý den,
  prosím o vysvětlení výsledků ogtt v 25. tt.
  GLU 0 – 4,8
  GLU 60 – 10,2
  GLU 120 – 6,0

  Jedná se o těh. cukrovku?
  Děkuji

  Odpovědět
  • Ano, máte vyšší hodnotu v 60. min.

   Odpovědět
 20. Komentáře
  Takové krásné stránky, prosím zastavte ten spam a smažte ty nesmyslné příspěvky, špatně se pak vyhledává, na co se ženy ptají.
  Děkuji

  Odpovědět
  • Děkujeme za odezvu, snad už je situace lepší – stránky prošly celkovou změnou.

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.