Dotazy a kometáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, vložte ho prosím do pole „Vložit komentář“ ve spodní části stránky, rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu – v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.).

Jméno a email jsou nepovinné údaje. Chcete-li chránit své soukromí, nemusíte je vyplňovat. Více informací ohledně ochrany Vašeho soukromí na našem webu naleznete na stránce Zásady ochrany osobních údajů.

2 325 komentáře

 1. Dobrý den, paní doktorko,

  v těhotenství jsem měla těhotenskou cukrovku, po porodu jsem aktuálně téměř 10 let. Glykémii jsem si nijak významně nehlídala, jelikož při pravidelných prohlídkách u praktika byly hodnoty v pořádku. Nyní jsem opět byla na pravidelné prohlídce a byla mi naměřena glykémie 5,7mmol/l s tím, že jsem dostala upozornění, že časem bych mohla mít cukrovku, nicméně žádné další vyšetření nebo jiné pravidelné kontroly než po dvou letech u praktika nejsou nutné. Je to tak v pořádku a nebo bych se měla objednat do diabetologické poradny? Nerada bych něco zanedbala. Osobně se nyní více snažím dbát na stravu, ale když nemám porovnání, tak nevím, zda je to dostačující. Také jsem se před pár dny dočetla v jednom článku, že glykémie může být přechodně zvýšena i v důsledku nemoci, což cca 3 týdny před odběrem krve u praktika jsem měla zánět močových cest a užívala atb., tak si říkám, že i to mohlo mít vliv. Moc děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 2. Dobrý den paní doktorko,
  překvapila mě vaše odpověď u dotazu na normální glykémie hodinu po snědení sladkého jídla. „Vyzkoušela “ jsem takto při GD malý sladký donut, po hodině byla hodnota 6,5, ale změřila jsem zkusmo po 20 minutách od snězení a hodnota byla 9,6. Tento výkyv před dosažením jedné hodiny po jídle tedy nevadí? Původně jsem si myslela, že slazeným jídlům se máme vyhýbat právě proto, že zvýší hladinu glykémie nad hranici ještě před časem k měření a tedy se na to „nepřijde“, teď jsem ale trochu zmatená :)Moc děkuji za vaši odpověď!

  Odpovědět
 3. Dobrý den. Jsem 10 měsíců po porodu. V tomto i predešlém těhotenství jsem měla těhotenskou cukrovku. V posledních měsících jsem měla opakovaně kvasinkové záněty. Napadlo mě přeměřit glykémii a po jídle jsem měla 9,5. Teď jsem asi týden na LCHF stravě. Glykémie po jídle jsou zcela v normě, ale glykémie na lačno mívám 5,6-5,8. Jelikož stále kojím na OGTT jsem zatím nebyla a ani nevím zda je to vhodné. Jak bych teď měla postupovat? Děkuji.

  Odpovědět
 4. Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jestli může lačné glykémie zvyšovat zavádění progesteronu, konkrétně gelu Crinone 8% (dávka odpovídá Utrogestanu 2-2-2). Mám ho zavádět do konce 12.tt, nyní jsem 11+1 a lačnou glykemii mám lehce zvýšenou.

  Děkuji.

  Odpovědět
 5. Dobrý den paní doktorko,
  Ráda bych se Vás zeptala na pár otázek, které se pojí s glykémií na lačno. Aktuálně jsem ve 26. TT, tzv. dietu držím od 17. TT. V posledních třech týdnech mám problém udržet glykémie na lačno pod hranicí 5,3 – pohybují od 4,8 do 5,8. Za posledních 7dnů jsem naměřila tyto hodnoty: 5,7, 5,5, 5,7, 5,5, 5,2, 5,8, 5,3.
  Moje strava je založena na snižování sacharidů – jíst přiměřeně nízkosacharidově: téměř nejím přílohy (občas brambory), nahrazuji je zeleninou (vařenou nebo saláty). Jediné pečivo, které jím pravidelně cca 120 g za den, je domácí kváskový žitný chléb. Občas si koupím žitnou housku.
  Můj průměrný jídelníček je asi takový:
  Snídaně: káva s mlékem,1 vejce, šunka, cca 50 g žitného kváskového chleba, rajče, okurka
  Svačina: žitný kvaskový chléb s máslem kousek nějaké zeleniny
  Oběd: maso (kuřecí, hovězí nebo vepřové), zeleninová příloha vařená (někdy pár bramborů) + salát, výjimečně pár lžic rýže nebo těstovin od dětí (za celou dobu diety celkem 5x)
  Svačina: mléčné výrobky, nebo ovoce, nebo žitný chleba cca 50 g
  Večeře: podobně jako oběd
  Druhá večeře: malý kousek chleba, nebo zbytek večeře, nebo salát, nebo ovoce k tomu nějaký mléčný výrobek.
  Někdy si dám během dne s dětmi kousek domácí buchty, palačinek nebo lívanců (vždy z celozrnné mouky).
  Glykémie naměřené hodinu po kterémkoliv jídle během dne jsou vždy pod a hranicí: většinou od 5,1 do 6,2. Zřídka (pokud jsem měla trošku prilohy) do 6,5. Ani po doma upečených „sladkých“ výrobcích (domácí buchty, palačinky nebo lívance), které dětem sladím jen málo, nemám glykémie zvýšené.
  Myslím si, že jím kvalitně, téměř nemlsám, jím pravidelně. Vypozorovala jsem, že na glykémii na lačno nemá velký vliv to, co večer jím. Může být velký činitel můj večerní a noční režim? Některé noci se mi velmi špatně spí. Spím lehce a často chodím na WC močit a bolí mě vazy v podbřišku. Někdy se musím v noci trošku najíst, a pak ranní glykémie není min. 8 hod. po posledním jídle. Kdybych se ale trošku nenajedla (mléko, kousek chleba, zelenina nebo ovoce – žádné sladkosti), neusnula bych už vůbec.
  Co mne zajímá:
  1. Jsou glykémie na lačno už škodlivé pro plod?
  2. Když mám glykémie na lačno nad hranicí, mám celou noc zvýšený cukr v krvi? Jak to v noci funguje?
  3. Jak je směrodatná ranní hodnota, když jsem se např. ve 12 nebo v 1 hod. v noci trošku najedla a hodnotu měřila mezi 7 a 8 hod. ráno?
  4. Je můj stav na léčbu tabletami? Velmi si to nepřeji,ale o miminko mám strach, abych ho neohrozila.
  5. Co mi můžete poradit, když kvalitu spánku nemohu zlepšit? A hladovění v noci je pro mne velmi těžké (ne odolat, ale aby mi nebylo špatně).

  Velice děkuji za přečtení a rady.
  Eva

  Odpovědět
  • Na lačné glykemie mi pomohlo zrušit večerní mléko. Naopak mi neva k snídani. Navíc mi nesvědčí druhá večeře. Každý jsme jiný. Zkuste zaexperimentovat s vypuštěním mléka večer.

   Odpovědět
   • Dekuji za tip 😉 Vyzkousim.

    Odpovědět
 6. Vážená paní doktorko, mohla bych mít na Vás dotaz? V jednom článku píšete, že cukr v moči u těhotné nemusí znamenat cukrovku, že je to poměrně častý jev…jsem podruhé těhotná-36.tyden, oGTT byl negativní, a až do dnešní kontroly v poradně jsem měla moč vždy v pořádku. Dnes mi sestřička říkala, že mám v moči cukr (nebyla to ranní moč). Doktor na to nijak nereagoval a mě to úplně vyděsilo…co to tedy může u těhotné kromě cukrovky znamenat? Mám si zajít na nějaké vyšetření nebo znovu absolvovat oGTT? Děkuji za radu. Moc si toho vážím. Celé těhotenství mě provází různé komplikace, tak doufám, že tentokrát to opravdu nic nebude. Ještě jednou moc děkuji.

  Odpovědět
 7. Dobrý den, paní doktorko, ráda bych se zeptala na Váš názor ohledně těhotenské cukrovky. Jsem podruhé těhotná ve 30 tt., v prvním těhotenství bez GD, je mi 31 let, 1. dítě 4 kg, DM v rodině není znám. První dceři je právě rok a stále jí kojím, teď v létě ještě častěji (cca 5x denně + 2x v noci) a mám dojem, že právě kojení má velký vliv na mé hladiny glukózy. Výsledky při ogtt v 27 tt. byly 4.9, 10.5 a 8.6 s tím, že se dlouho čekalo na výsledky prvního odběru, takže jsem celým testem strávila okolo 4 hodin (pouze vsedě a bez aktivity a bez kojení). Můj gynekolog toto chybně vyhodnotil jako hraniční výsledek a ne GD, na který prý stačí dieta (přesně, jak píšete v článku) a výsledky mi ani včas neoznámil, ani mě neposlal na diabetologii, takže vše řeším až teď od 29 tt. sama. Jsem zdr. sestra, takže jsem honem běžela pro glukometr, nasadila dietu a od té doby se měřím před každým jídlem a 1hod po jídle, dnes i po 2 hod. Max. hodnota byla zatím 8.3 po jídle, většinou mezi 6.1 a 7.7, často je po sladkém jídle úplně v normě (testovala jsem zatím např. ovoce nebo nanuk) a pozoruji, že po dlouhé prodlevě v kojení mám výsledky spíše horší a téměř 100% v normě, pokud po jídle kojím. Snažila jsem se najít info na internetu, ale našla jsem jen jednu provedenou studii na téma kojení při ogtt, která potvrzovala pozitivní vliv kojení na hladinu glukózy, ale zřejmě se jednalo o matky po porodu a ne znovu těhotné a zároveň kojící. Ráda bych tedy znala Váš názor na 1. Vliv kojení na hladinu glukózy 2. Zda se o můj GD přičinilo i těhotenství rychle po sobě (dcery budou 14 měsíců od sebe) 3. Zda je možné, že výsledky jsou nějakým způsobem zkreslené a tím pádem špatně vypovídající (ve smyslu přílišné kompenzace mého těla na zvýšené výdaje). Ještě bych ráda doplnila, že v 1. těhotenství jsem přibrala z 67 kg na 167 cm výšky na 91 před porodem a následně zhubla na 71kg, než jsem zjistila další těhotenství. Od té doby jsem opět přibrala 14 kg. Jinak jsem zdráva, bez obtíží a poměrně ve formě, každý den nachodím alespoň 5 km s kočárkem a psem. Předem mnohokrát děkuji za Vaši případnou odpověď a přeji krásný den!

  Odpovědět
 8. Vážená paní doktorko, předem děkuji za zodpovězení mého dotazu. Ve 27 týdnu jsem absolvovala test Ogtt, první hodnota nalačno vyšla 5,5. Byla jsem objednána na opakování testu za týden. Během celého týdne jsem držela nįzkosacharidivou dietu. Poté jsem byla opět na testu, hodnota nalačno 4,6 a zbylé dvě hodnoty byly rovněž v normě. Po testování jsem se vrátila zpět k původnímu jídelníčku včetně konzumace sladkého. Jak velkou chybu jsem udělala, když jsem týden před testem držela nízkosacharidovou dietu bez konzumace sladkého? Obávala jsem se totiž, že budu mít týden neléčenou cukrovku. Děkuji za odpověď a přeji hezký den!

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.