Dotazy a kometáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, vložte ho prosím do pole „Vložit komentář“ ve spodní části stránky, rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu – v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.).

Jméno a email jsou nepovinné údaje. Chcete-li chránit své soukromí, nemusíte je vyplňovat. Více informací ohledně ochrany Vašeho soukromí na našem webu naleznete na stránce Zásady ochrany osobních údajů.

2 629 komentářů

 1. Dobry den, jsem podruhe tehotna, vek 33 let, nikdo v rodine cukrovku nema a u prvniho tehotenstvi jsem ji nemela. V soucasnosti zijeme v Nemecku, kde take dochazim ke gynekologovi. Minuly (27. tt) a tento tyden (28. tt) mi delali test na tehotenskou cukrovku. Delaji to trosku jinak nez v Ceske republice. Nejdrive delaji jakysi pre test. Pred nim se muze normalne jist a pit, dojde se k lekari (byla jsem odpoledne po obede) a tam vam daji vypit roztok s 50 g glukozy. Po jedne hodine mi odebrali krev a asi po 2 dnech zavolali vysledek, ze je pozitivni. Tak jsem tento tyden v utery musela jit znovu na test, ktery se dela nalacno jako u nas. Tentokrat mi dali vypit roztok s 75 g glukozy. Pred testem, jednu hodinu po testu a pak za dalsi hodinu mi odebrali krev. Ten roztok v Nemecku Je ale takovy sirup. Pamatuji si, ze kdyz jsem byla tehotna poprve (to jsem zili v Ceske republice), tak mi dali roztok, ktery byl hodne sladky, Jeste mi poradili, at si prinesu citron. Je to take roztok s 75 g glukozy? Nicmene, vcera mi zavolali, ze mam test pozitivni. Pred testem ani behem neho jsem nepila. Ptala jsem se na hodnoty a rekli mi nasledujici. Po prvnim odberu krve nalacno jsem hodnotu mela v norme, rozmezi je 60-90, ja mela 86. U druheho odberu je maximum 157, ja mela 169. U tretiho odberu je maximum 152, ja mela 173. Nevim, v jakych jednotkach to je. Jsem z toho ted docela nestastna. Nevim, jestli metode v Nemecku mohu duverovat. Pripada mi, ze to delaji jinak nez u nas. Navic jsem nebyla v laboratori, ale u sve doktorky. Co myslite Vy? Celkove spatne spim. V Nemecku se mi moc nelibi, jsem zde jen kvuli manzelove praci, moc stastna tu nejsem. Nemam zadne zname, cas travim v podstate jen se svym synem. Minuly tyden jsem dvakrat brecela. Noc pred testem jsem opet spatne spala a k doktorce jsem sla hodne unavena. Chci se zeptat, jestli i moje psychika muze vysledky ovlivnit? Dekuji za odpoved

  Odpovědět
  • Vliv stresu, únavy atd. se zpravidla projeví již v hodnotě nalačno. Tu jste měla v normě. Sladký sirup (ochucený kys. citrónovou) se nyní používá i u nás – přímo od výrobce, nic do něj nepřidáváme. Ten postup nevypadá podezřele, jen používají jiné jednotky a trochu jiné rozmezí glykémií (v mg/dl) než jsou naše, mezinárodní, a také oficiální německá doporučení. I podle platných doporučení ale byla hodnota ve 120 min. zvýšená – 9,6. Je to tedy těhotenská cukrovka. Nic strašného, bude stačit úprava stravy, ale potřebujete také glukometr, abyste se mohla hlídat.

   Odpovědět
  • Dobrý deň tak by som sa teda spýtala som v 30tt tehotensku cukrovku mi zistili v 28tt bola som v pondelok na screeningu kde mi pan doktor povedal ze dieťatko ma hlávku 34tt bruško 33tt inak stehennou kosťou je 30tt tak ako by malo byť neviem si pomôcť ale tie rozdiely medzi časťami tela mi prídu veľké aký máte názor by na to? Ďakujem

   Odpovědět
   • Těžko soudit. Můžete mít nepřesně určený týden těhotenství. Také odhady biometrie z ultrazvuku jsou zatíženy velkou chybou měření. Těmi výsledky se tedy netrapte a hlídejte se, abyste měla glykémie v normě.

    Odpovědět
 2. this is another good website you have mentioned on this website..

  Odpovědět
 3. Těhotenská cukrovka
  Dobrý den,

  Nyní jsem v 19. tt, před měsícem mi byla zjištěna těh. Cukrovka. Hodnoty po odběru ze žíly nalačno 5,1 a 5,3. Byla jsem odeslána do diabetologické ambulance. Začala jsem držet dietu a měřit hodnoty glukometrem. Nalačno jsem měla hodnoty stále vysoké v rozmezí 5,2 – 5,5, pak náhle skok až 6,8 (5,8 6,3 5,4 6,2 6,2 – hodnoty nalačno). Na kontrole mi na základě těchto výsledků nasadili noční inzulín 6 jednotek (před 5 dny) i když jsem před 7 dny měla při odběru nalačno ze žíly hodnotu 4,9.
  Problém je, že po nasazení inzulínu se hodnoty nalačno výrazně nesnížily – hodnoty 5,0 6,8 5,7 5,7 – dle glukometru.
  Navíc se mi ihned po nasazení inzulínu výrazně zhoršily hodnoty po jídle, ty jsem měla před nasazením inzulínu nízké – doktorka mi řekla, že mám víc jíst.
  Mám vážné podezření, že glukometr neměří správně, občas vykazuje hodně rozdílné hodnoty po sobě následujících měření. Navíc jsem se dočetla, že odchylka při měření může být až 30 % oproti odběru ze žíly. Je mi také divné, že před 6 dny jsem měla nalačno ze žíly hodnotu 4,9 a po nasazení inzulínu hodnoty výrazně vyšší (při měření glukometrem). Navíc mi včera hlásil při měření několikrát chybu. Pokud by chybovost glukometru oproti odběru ze žíly byla opravdu tak velká, tak by vlastně nasazení inzulínu bylo zbytečné.
  Moje otázka zní:
  1) Je vůbec možné, že by se hodnoty nalačno po nasazení inzulinu výrazně nesnížily?
  2) Je možné, že by noční inzulin způsobil výrazné zhoršení glykémie po jídle? Např. proto, že tělo si na inzulin „zvyklo“ a očekává ho i přes den?
  Děkuji moc za odpověď

  Odpovědět
  • Glykémie se sníží až při dostatečné dávce inzulinu. Prospět může i přidání metforminu (tabletky) – ty nám někdy stačí i bez inzulinu. Před zvyšováním dávky je ale třeba ověřit správnost měření glukometru. Odchylka by neměla být větší než 20 %, lepší glukometry mají i pod 15 %.
   Inzulin určitě nezpůsobí zhoršení glykémií po jídle. Ty nejspíš způsobily větší porce příloh.

   Odpovědět
 4. Dobrý den. Mohou nízké hladiny hemoglobinu (v těhotenství) kolem 80g/l způsobené nedostatkem železa (ferritin < 1µg/l) falešně snižovat nebo zvyšovat hodnotu glykovaného hemoglobinu? Případně do jaké míry. Děkuji.

  Odpovědět
  • Ano, mohou falešně zvyšovat glykovaný hemoglobin.

   Odpovědět
 5. Vážená paní doktorko,test Ogtt považuji za důležitý a bezesporu přínosný,nicméně mám vysoce rizikové těhotenství,27. týden a snažím se vyvarovat veškeré zátěže. Test pro mne znamená dojít asi 400 metrů do pavilonu nemocnice a celý test je také poměrně velká zátěž. Nevím,zda jeho pozitiva tedy vyváží možné riziko předčasného porodu,který oddaluji silou vůle. Do rizikové skupiny nespadám,první těhotenství bez cukrovky (ovšem porod ve 33.týdnu). Doktoři test oddalovali,ale chápu,že si nedovolí mi ho nedoporučit. Objednaná jsem již na tuto středu,ale váhám. Co byste,prosím, dělala na mém místě? Děkuji. Kateřina Vašková

  Odpovědět
  • Alternativou je pořídit si glukometr a nějakou dobu se měřit, abyste si ověřila, že glykémie jsou v normě.

   Odpovědět
 6. Dobry den,jsem po testu cukrovky ve 28.tt a první hodnota 4,6 po hodině 10,4 a po 2 hodinach hodnota 7,9. Do diabeticke poradny jdu v pondělí. a zajima me jestli hudu mit i glukometr nebo jen dietu

  Odpovědět
  • Glukometr má být standardní součástí péče, bez něj si nemůžete ověřovat efekt úpravy stravy. Od pojišťovny máte nárok na 400 proužků.

   Odpovědět
 7. Dobrý den. Ve 26tt jsem byla na první test OGTT, na lačno mi naměřili v krvi 5,26, proto jsem v testu nepokračovala a poslali mě k mému gynekologovi. Upozorňuji, že před testem jsem nic nepila a i den před tím pitný režim nic moc, byli jsme na cestách. Gynekolog mi o 5 dní později sám odebral ranní krev (před ní jsem vypila sklenici vody), kde byla hodnota glukózy 4,6 a proto mě odeslal na nový OGTT. Nový OGTT proběhl ve 28tt. Hodnoty na lačno 5,0, v 60. min 6,9 a ve 120 min 7,52 (pila jsem jen sklenici vody ráno před testem). Takže test v normě. Proveden byl správně, celou dobu jsem seděla, krev odebírána ze žíly. Protože k lékaři chodím co 6-8 týdnů, mám doma papírky na moč, které měří glukózu, bílkoviny a ph. Koupila jsem si je v létě, když mi otékaly nohy, abych si byla jistá, že je vše ok a námátkově (někdy hned ráno po probuzení, někdy po obědě nebo večer) si jimi měřím hodnoty v moči. Do včerejška nebyl nikdy problém. Nyní jsem 28+5, tj. 29tt, za chvíli 30tt, a včera večer před spaním jsem naměřila hodnotu cukru v moči téměř tu nejvyšší, co může papírek ukazovat (17/300). Chyba papírku to nebyla, hned jsem zopakovala s dalším papírkem. Při další moči za cca hodinu, už byla moč zase v normě zcela bez cukru. Dnes ráno opět zcela bez cukru, ale cca hodinu po snídani (tmavý dalamánek s lučinou a šunkou + káva s trochou mléka), glukóza v moči zvýšená na první stupínek (2,8/50). Kolem 11.00 jsem snědla ovocnou přesnídávku, ve 12 moč v normě bez glukózy, ve 12.30 byl oběd – ryba a rýže, ve 13.30 glukóza v moči opět na vysoké hladině (17/300). Poslední dva dny, co se sladkého týče, byly trochu divoké, to vím…byli jsme mimo domov a tam to byla samá zmrzka, ráno koláč, dort atd…včera už jsem ale měla jen jeden nanuk večer na procházce, i když opět pitný režim byl horší (standardních 2,5 litru jsem nedosáhla). Ale přeci i tak nemůže zdravý organismus propouštět do moči tolik glukózy ne? V pondělí jdu ke svému lékaři, který je velice otevřený diskuzi s pacientem o jeho zdrav. stavu. Co je v této chvíli nejlepší? Znovu OGTT (od toho negativního uběhly dnes přesně 2 týdny) a nebo glykovaný hemoglobin? Je vůbec možné mít tak vysoké hodnoty cukru v moči a nemít cukrovku??Děkuji. S pozdravem Jana

  Odpovědět
  • Ano, je to možné, některé těhotné mají cukr v moči aniž mají cukrovku. Když se objeví až s určitým odstupem po testu, doporučujeme jej zopakovat, ale u vás byl krátce před tím negativní. I u žen bez cukrovky by ale měla být snaha o zdravou stravu, proto zmrzliny, dortíky, koláče atd. co nejméně 🙂

   Odpovědět
 8. Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně ranních lačných glykemií. Jsem podruhé těhotná, věk 37let, nyní 21tt, GDM již v prvním těhotenství zjištěn 24tt OGTT. Nyní jsem zjistila již na počátku těhotenství pomocí selfmonitoringu ( vyšší ranní lačné glykemie) následně potvrzeno odběrem u lékaře. Můj dotaz zní: stále se mně nedaří nějak trvale udržet ranní lačné glykemie pod nebo kolem 5,3 – hodně hodnoty kolísají, i když mám téměř stejný denní režim i jídlo ( pro příklad včera ráno 4,8 a dnes ráno 5,8 ) …ještě jsem nenaměřila nikdy přes 6,0, většinou jsou hodnoty řekla bych na průměru tak 5,4 – 5,6. Zjistila jsem že je vcelku jedno jestli mám či nemám druhou večeři. Jelikož již mám jedno dítě, které je zvyklé chodit spávat a usínat jen se mnou kolem cca půl deváté, já většinou usnu zároveň s ním, tak večeři mívám většinou kolem cca 7 a vstáváme kolem 6 ráno. V noci se bohužel dost budím ( chodím na WC) pak mám většinou problém znovu usnout ( někdy i dvě hodiny se dívám do tmy).
  Můj dotaz zní, pokud bych se vzbudila např. ve dvě hodiny v noci a dala si malou svačinku např. jen čtvrt krajíčku obyč. chleba s kouskem např. sýra nebo šunky a třeba pár kousků zeleniny, nebudu už ráno po 8 hodinách lačnění tudíž by hodnoty např. 5,6 byly v pořádku? Nebo je opravdu důležité aby bylo tělo těch minimálně 8 – 10 hodin úplně bez jídla a ráno byla hodnota do 5,3? Přemýšlím jak ty hodnoty dostat do normálu, ráda bych se vyhnula lékům nebo inzulínu..zatím se mně za celé těhotenství nepodařilo spát celou noc v kuse, takže pokud by byla tato možnost noční svačinky bez 8hodin lačnění a následně ranní hodnota např. do 5,5 v pořádku, byla by to pro mně asi nejsnažší cesta. Pokud je to špatně, jsou prosím hodnoty ranní lačné kolem těch 5,4-5,6 v průměru již na léky nebo na inzulín? ostatní hodnoty mám v pořádku, pohyb se synem každý den dost, jiné nemoci nebo zdravotní problémy nemám, tlak také v pořádku kolem 120/70, otoky žádné, pouze BMI před otěhotněním cca 31. děkuji za odpověď a zdravím Vás

  Odpovědět
  • Ty hodnoty jsou vyšší a neměly by se takto nechávat. Experiment s nočním jídlem klidně zkuste, ale spíše bych to viděla na večerní dávku metforminu (i s ohledem na BMI).

   Odpovědět
   • Dobrý den, děkuji za odpověď..ještě jsem se chtěla zeptat, pokud bych dostala noční inzulín, zdali po něm můžu začít přibírat? Zatím jsem(do 24tt) přibrala asi 2 kila, z metforminu mám popravdě trochu obavy, když vím že prostupuje přes placentu..a ještě otázka ohledně glukometru, mám glukometr gluneo, nevíte jakou má přesnost? Je možné ověřit přesnost měření např. Tak, že si nechám odebrat u lékaře žilní krev a v ten samý moment se píchnu a změřím glukometrem, abych věděla, jaká je odchylka? Vím že žilní krev je jiná než kapilarni, ale pokud by např. Žilní byla 4,8 a kapilarni 5,5 měla bych alespoň nějakou představu o přesnosti glukometru..

    Odpovědět
    • Vyšší dávky inzulinu mohou vést k většímu přírůstku na váze a zhoršování citlivost na inzulin. Metformin často stačí, a pokud je k němu přidáván inzulin, zpravidla stačí menší dávky. Gluneo je podle našich zkušeností poměrně málo přesný. Nepřesnost může kolísat nahoru i dolů, určitý „přepočet“ tedy nelze použít.

     Odpovědět
 9. Dobrý den, potřebuji radu týkající se těhotenské cukrovky. Byla mi zjištěna ve 27tt. 4,1 po 1hod. 10,2-po 2 hod. 7,3. Byla jsem odeslaná na diabelotogii u nás, kde mi paní doktorka řekla, že vlivem tých velkých nevolností, zhubnutí a až teď se dostání na svou původní váhu to není těhotenská cuktrovka ale selhání metabolismu. Takže není potřeba skoro nic. Za měsíc ráno pouze odběr krve na kontrolu cukru. No četla jsem si trochu na internetě, nemám tady u nás možnost jiného doktora, všichni daleko, tak jsem se docela i nějakých článků zhrozila. Ženy které měli jen o jednu desetinu překročení limitu si pichají nebo přesně odvažují. Do 24 tt mé stravovací návyky byli hrozné, často hladovění, a pomáhal mi na žaludek jen vodovy lednák. Můj tatínek má glukometr, jelikož si pichá inzulin po transplantaci srdce tak jsem si ho zapůjčila. Po mém měření mám po ránu výsledky 4,6- max 4,9. Po snídani jsem měla jednou za 1hod. 8,4 a za 2 hod.6,4. Jinak hodnoty po snídani za 1 hod. do 7,5. Měla jsem také i po večeři 7,8 – tunak, chleba, rajčata. Jinak jsem si dala jednou na oslavě dort a měla jsem 7,8 a po vychazce za další hodinu 6,5. Jinak obědy po 1 hod. hodnoty do 7,5. Prosím o radu, jelikož nechci opravdu miminku ublížit, chci trochu taky o tom vědet. Měří se cukr po jídle, i když třeba snídám pul hodiny, protože mi žaludek lépe nebere tak až za hodinu od posledního sousta? Musím, striktně dodržovat dietu, tím myslím odvažovat vše na gramy i když bych měla hodnoty v normě? Uškodí i to že bych příjímala více sacharidů ale hodnoty v normě a já si myslela že je vše ok. A opravdu se nesmí vůbec žádné sladkosti. Pití piji pouze vodu s citronem skoro celý život, nyní na snídani a někdy svačiny těhotenský čaj (opět kapka citronu) na sladké nejsem až při nevolnostech. Když bych použila vzorový jídelníček z netu, opravdu mě nenasytí, je mi špatně z hladu, a potím se, bez energie velmi rychlo. Musím jíst až za dvě hodiny od jídla, nebo můžu něco mezitím zobnout – sýr, rajče, kousek chleba. A nesmím opfravdu žádné jídlo jiné které není v jídelničku? Přijde mi, že cukr mi hodně kolísá, stoupne a pak spadne. Pohyb se snažím procházku denně. Prosím odpovězte mi a poraďte mi trochu rozsáhleji, nechci vypadat jako hysterka, ale nechci ubližit miminku. Je to mé první. Mám 31. Děkuji Vám za odpověď

  Odpovědět
  • Cukr se měří hodinu od začátku jídla, pokud jíte dlouho, pak se měřte přibližně za hodinu a čtvrt až půl. Není nutné vše odvažovat s přesností na gramy. Každá žena si vypozoruje, jak velké porce jí procházejí, často se to pak naučí odhadovat bez vážení. Množství sacharidů není striktně dané, je velmi individuální, a pokud jich jíte více, ale glykémie budou v normě, není s tím problém. Doporučujeme se vyhnout zejména nevhodným typům sacharidů – na prvním místě sladkému. Voda s citronem i těhotenský čaj bez cukru jsou ok. Vzorový jídelníček je pouze pro inspiraci, jak píšeme hned v první větě. Nerozumím proto otázce zda nesmíte opravdu žádné jídlo, které není v jídelníčku. Kolísání glykémií během dne po jídle v rámci normálního rozmezí (do 7,8) je normální. Vaše snaha o pohyb je velmi pozitivní – má na glykémie příznivý vliv.

   Odpovědět
 10. Dobry den, chodim na gynekologii, kde cely OGTT podstupuji vsechny zeny bez ohledu na lacnou glykemii, protoze vsechny 3 krve se posilaji do laborky az dohromady po provedeni celeho testu.
  To je preci spatne, nad lacnou hodnotu 5,1 se roztok vubec nema vypit. :/
  Vzhledem k tomu, ze v predchozim tehotenstvi (2017) jsem mela lacnou glykemii pred testem 5,7 a 5,6, cili neprosla jsem pres 1. odber a tedy jsem nic nepila, tak mam obavy.
  Navic jsem celkem v soku, ze je nekde stale bezna tato zcela chybna praxe a ted by me zajimalo, jestli miminku neco realne hrozi? V pripade, ze by se zpetne x hodin po absolvovani celeho zatezoveho testu ukazalo, ze lacna glykemie byla dejme tomu 5,8.
  Diky.

  Odpovědět
  • Jednorázově vyšší glykémie miminku nevadí, ale máte pravdu – je to chybný postup. Vyžádejte si žádanku od OG a jděte na vyšetření do odběrového centra.

   Odpovědět
  • Také mi byl proveden OGTT po naměření lačné glykémie 5,6 glukometrem…takže to asi nebude vyjímečný postup – bohužel

   Odpovědět
 11. Dobrý den. Prosím jak je možné, že glykémii po večeři mám 4,5 a na lačno opět 5,5;5,7;5,3 apod. Po jídle mi to neskáče, ale ta lačná mě zlobí a nevím jak na ni. Druhou večeři spíše nemám. Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • Dobrý den. Tak včera jsem zlobila. Ve 22:30 jsem měla bílou housku s máslem a šunkou. A ranní glykémie po dlouhé době 5 rovných. Jsem zmatená!!

   Odpovědět
   • Na housce s máslem a šunkou není nic špatného, ale slušela by jí trocha zeleniny 🙂 Na takové druhé večeři krátce před spaním také není nic špatného, naopak, některým ženám pomůže zlepšit ranní glykémie nalačno.

    Odpovědět
    • Dobrý den,

     V 27 tt jsem absolvovala test na cukrovku s výsledkem 4,5 – 10,1 – 4,1. Bylo mi doporučeno navštívit diabetologickou poradnu. Je to i při takto mírném zvýšení druhé hodnoty tedy standardní postup? Děkuji

     Odpovědět
  • Příčinou těch vyšších glykémií nalačno je zvýšená produkce glukózy v játrech. Někomu druhá večeře pomáhá, někomu ne, ale vždy stojí na vyzkoušení.

   Odpovědět
 12. Dobrý den, mám dotaz ohledně dětí po porodu a následné kontrole

  Zůstal mi prediabetes po druhém porodu ve 30 letech. Teď jsme byly s prvorozenou pětiletou hospitalizovány v nemocnici kvůli salmonele. Při přijmu jí naměřili 9,5 jednotek. Což mě vyděsilo. Ale pila přeslazený ledový čaj. Pak měla zvýšené lačné po celou dobu hospitalizace. Doma jsem měřila ještě lačné a před jídlem. Lačné měla už v normě do 5,5. Ale před jídlem 6-7. Je možné, že je vše ještě ovlivněno nemocí? Jsme poslány v září na OGTT. Jaké hodnoty jsou v normě u dětí? Nevím zda hodnoty před jídlem něco vypovídají, když hodinu před večeří dítě ještě jí….

  Odpovědět
  • Glykémie mohou být přechodně zvýšené při nemoci. Teď bych z toho nedělala závěry, počkejte na výsledky testu.

   Odpovědět
 13. Dobrý den, ve 26tt mi byla zjištěna těhotenská cukrovka. Glykemie nalačno mám v pořádku, hodnoty po jídle vyšší jen při dietní chybě. Na diabetologii mi vyšla nižší hodnota C-peptidu 332 pmol/l nalačno (norma dle laboratoře: 260-1730), glykovaný hemoglobin 36. Může být nižší hodnota C-peptidu způsobená graviditou nebo se mám do budoucna obávat cukrovky 1. typu? Cukrovku v rodině nemáme, věk 37 let. Děkuji. Radka

  Odpovědět
  • Hodnotu C-peptidu máte v normě – v rámci uvedeného rozmezí laboratoře.

   Odpovědět
 14. Dobrý den, paní doktorko, měla bych na Vás otázku ohledně přetrvání těhotenské cukrovky po porodu a v dalším těhotenství.

  Během mého 1. těhotenství v roce 2017 mi byla diagnostikována těhot. cukrovka. Protože jsem se již nějakou dobu stravovala podle principů nízkosacharidové stravy, zvládla jsem udržet normální hladiny glykémie jen díky stravě, bez potřeby píchání si inzulínu. Moje tehdejší endokrinoložka neměla s mým způsobem stravování problém. Asi 4 měsíce po porodu jsem podstoupila zátěžový test znovu a hodnoty glykémie po 2hod byly stále dost vysoké (16,56 mmol/l). Stejně dopadl i test 10 měsíců po porodu. Doktorce se zdály hodnoty divné, ale nedokázala je blíže vysvětlit. Průměrná glykémie za poslední 3 měsíce byla v pořádku, asi díky trvalé nízkosacharidové stravě, takže jsme to dál neřešily. Nadváhu také nemám (179cm, 64kg).

  Nyní jsem znovu těhotná a na endokrinologii mě přijala jiná doktorka. Ta z mých poporodních zátěžových testů byla úplně vytočená, naprosto odsoudila nízkosacharidovou stravu a řekla mi, že jsem si tu cukrovku zřejmě způsobila sama a zbytečně, právě tím nízkosacharidovým stravováním. A není prý vyloučeno, že teď cukrovku má i moje dcera. V HFLC nejdu do žádných extrémů a sacharidů mám, podle mě, dost z množství zeleniny, ořechů a mléčných výrobků, které jím. Doktorka mě upozorňovala na nebezpečí ketolátek a mluvila o tzv. diabetu z hladovění (diabetes de famine), kterému se věnovala ve výzkumu a na rozdíl od většiny doktorů o tom ví nejvíce v Evropě. (Jsem sledována u dr.Francoise Fery v Belgii, kde trvale žiji). Bližšího vysvětlení o tomto typu diabetu mi nedala a mé argumenty, založené na informacích z Vašich stránek, od Margit Slimákové či knížky Lily Nichols nechtěla vůbec slyšet.Poukazovala hlavně na velký rozdíl glykémie na lačno (3,67 mmol/l) a 2hod po vypití glukózy (16,56 mmol/l). Prý o mém případu ještě bude vyprávět. Asi jsem ji jako „případ“ dost zaujala, ale nedostalo se mi žádného vysvětlení. Ráda bych si vyslechla i jiný názor a přijala, že třeba HFLC není vhodné pro mě, ale chtěla bych vědět proč. Takto si přijdu naprosto zmatená a bezradná. Nevím, jak dál. Můžu pokračovat v této stravě a doktorce předkládat ukázkové hladiny glykémie, nebo si tím sobě i miminku opravdu škodím, způsobila jsem si cukrovku sama svým nízkosacharidovým stravováním a musím zařadit podstatně více sacharidů do stravy i za cenu píchání si inzulínu?Můžete mi, prosím, poradit? Chtěla bych znát názor dalšího odborníka, který ale nízkosacharidové stravování v případě cukrovky automaticky neodsuzuje.
  Moc děkuji za pomoc a radu
  Maky

  Odpovědět
  • Dobrý den, LCHF, ani její přísnější ketogenní varianta, nemá s diabetes la famine nic společného. Přibývá studií, ve kterých ketogenní dieta vede k remisi diabetu 2. typu u významného procenta pacientů. Z vašich výsledků soudím, že nebýt nízkosacharidové stravy, byla byste pravděpodobně na inzulinu i po těhotenství. Pokud vám takto strava vyhovuje, pokračujte v ní dále a nenechte se odradit nepodloženými soudy.

   Odpovědět
 15. Krásný dobrý den,

  chtěla bych se zeptat ohledně výsledků testů OGTT.
  První odběr s nízkou hodnotou, tudíž jsem pokračovala dále.
  Po vypití glukózy jsem měla výsledek krve pozitivní v hodnotě 8.93.
  Po třetím odběru výsledek zůstal naprosto stejný v hodnotě 8.93, ale již s negativním výsledkem.

  Jedná se tedy o těhotenskou cukrovku či nikoliv? Jen nerozumím tomu, proč je stejná hodnota jednou pozitivní a po druhé negativní.

  Mockrát děkuji

  Odpovědět
  • Ano, odpovídá to těhotenské cukrovce. Pro 60. a 120. minutu platí jiné hraniční hodnoty – viz informace o OGTT na těchto stránkách.

   Odpovědět
 16. Dobry den, chtela jsem se zeptat, jestli je mozne kojit hned po poslednim odberu kontrolniho ogtt po porodu. V Pardubicich to vyrazne nedoporucuji. Dekuji za odpoved.

  Odpovědět
  • Nenapadá mě jediný důvod, čemu by to mělo vadit.

   Odpovědět
 17. Dobrý den ve 27 tt mi byl udělám test OGTT s následujícími výsledky odběr na lačno 4,7 po 60 min 9,1 a po 120min 8,2.Paní doktorka rikala ze je to relativně v normě jen by bylo dobře omezit sladké a ovoce je to skutečně nutné?Je mi 33let a je to mé druhe tehotenstvi.Děkuji Havlickova

  Odpovědět
  • Je to sice v normě, ale průměrné hodnoty glykémie v 60. a 120. min u žen bez cukrovky jsou mnohem nižší. Omezení sladkého by jedině prospělo (což by ostatně prospělo nám všem). Ovoce nemusíte omezovat, vyhněte se jen džusům.

   Odpovědět
 18. Dobrý den,

  chci varovat před pražskými laboratořemi/odběrovými místy, kde dělají testy špatně (1. odběr pouze pomocí glukometru):
  Česká laboratorní s.r.o.
  EUC
  AeskuLab

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.