Dotazy a kometáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, vložte ho prosím do pole „Vložit komentář“ ve spodní části stránky, rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu – v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.).

Jméno a email jsou nepovinné údaje. Chcete-li chránit své soukromí, nemusíte je vyplňovat. Více informací ohledně ochrany Vašeho soukromí na našem webu naleznete na stránce Zásady ochrany osobních údajů.

2 945 Komentáře(ů)

 1. Dobrý den,
  vypozorovala jsem u sebe takový zvláštní jev. V noci již chodím často na záchod a občas se u toho změřím, abych věděla, jak se pohybuje glykemie přes noc. Jsem nyní v 26tt a dietu držím od 15tt. Pravidelně mám mezi cca 6-7 ráno vyšší glykemii (5.5), je to vždy ať jsem zkoušela různé večeře, jíst 2. večeři i bez. Když se změřím před 6. hodinou ranní, tak je hodnota v pořádku a ikdyž se změřím po 7. hodině. Ať mezitím usnu, nebo ne a ještě se nenajím, tak to klesne, max. mám 5.3. Obvykle vstávám v 7.30, ale často právě chodím kolem 6 hodiny na záchod, takže jsem se občas změřila a přišla na to. Nedokážu vysvětlit, proč se tohle děje, ani co s tím dělat. Je pro miminko nebezpečné, když nad ránem mám cca hodinu vyšší glykemii, ale před i po je to v pořádku? Setkala jste se již někdy s tím? Je tohle normální?
  Moc děkuji za vaši radu a odpověď a hlavně za vaše stránky, stále z nich čerpám inspiraci a ujištění!

  Odpovědět
  • Hodina určitě nevadí. Může to být dané nějakým hormonálním výkyvem v tu denní dobu.

   Odpovědět
 2. Hello Doctor,

  I am currently in my 29th week of pregnancy. My values at OGTT were fasting – 8.71, 60th min 8.79, 120th min – 5.83. I have one quick question, while fasting they also took blood from my capillary where the values were 5.3. I want to know if there can be a huge difference between capillary (5.3) and Vein blood (8.71) measurements.

  Thank you very much,
  DG

  Odpovědět
  • It is suspicious. Your venous fasting glycemia should be checked again.

   Odpovědět
 3. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kdy se měří cukr, když je to hodinu po jídle. Ve chvíli, kdy začnu jíst nebo si mám nastavit budíka v okamžiku, kdy skončím s jídlem? Předem děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • Hodinu od začátku jídla.

   Odpovědět
 4. Dobry den, rada bych se zeptala na uzivani vitaminu v tehotenstvi? Byla mi zjistena teh.cukrovka v 11tt (nyni 14tt) a rada bych uzivala vitaminy Femibion 2, nicmene ve slozeni je maltodextrin (i v jinych podobnych vitaminech nejen ve Femibionu). Jak s timto nalozit jak se k tomu postavit? Velmi dekuji za odpoved.

  Odpovědět
  • Miniaturní množství sladidel v tabletkách, sirupu na kašel nebo žvýkačkách není třeba řešit.

   Odpovědět
 5. Dobrý den, paní doktorko,
  při prvním těhotenství jsem měla GDM, i přes velmi přísnou dietu hraniční kompenzace, ale nakonec jsem zvládla bez inzulinu. Teď při dalším těhotenství jsem na radu mého gynekologa absolvovala OGTT již první den 24. TT a velmi nás překvapil negativní výsledek (hodnoty 4,81 – 8,74 – 7,97). Přitom jsem se předtím občas měřila domácím glukometrem a v pár případech byly hodnoty po jídle lehce zvýšené. Nyní se mám prý poradit na diabetologii ohledně dalšího postupu…
  Co byste prosím doporučila, mám brát po zbytek těhotenství GDM jako vyloučenou, nebo test někdy později zopakovat (kdy?)? A stačilo by si teď hlídat hodnoty jen domácím měřením s event. občasnou kontrolou glykovaného hemoglobinu, nebo se mám raději rovnou objednat do diabetologické poradny? Uvítala bych, kdybych na OGTT již znovu nemusela, přece jen je to zátěžový test, ale nerada bych něco podcenila… Mockrát Vám děkuji za radu 🙂

  Odpovědět
  • Je možné obojí – cukrovka se nutně nemusí opakovat nebo se rozvine až později. Je možné test zopakovat cca s odstupem 3-4 týdnů. Pokud nechcete, pak je vhodné, abyste se průběžně měřila na glukometru (bude stačit jeden den v týdnu – nalačno, hodinu po snídani a hodinu po největším jídle). Pokud zachytíte zvýšené hodnoty, pak víte, že je cukrovka zpět a je třeba začít s dietou.

   Odpovědět
 6. Dobrý den, prosím o radu. Pri odberech na začátku těhotenství mi byl nameren cukr 5,47,to mi ale doktor oznamil až po měsíci od výsledků na další poradne,kde mě pak poslal do dia poradny,kam jsem dostala skoro v půli tehotenstvi.Tam mi udělali test z prstu po cca hodině po jídle a naprosto v normě. Počkali jsme do 24.tydne na glukozovy test, hodnoty jsem měla 5,06, 6,4 a 4,9. Vím,že dle tohoto testu cukrovku nemám. Ale jde mi o to,že od výsledků od doktora jsem se začala dost omezovat ve sladkem, mohla jsem ten test svou“dietou“ ovlivnit? V případě,že ano,jak mám dále postupovat. Moc děkuji za radu.

  Odpovědět
  • Pokud byl glukózový test z prstu, pak by se měl zopakovat. Pokud byl z žíly, pak hodnota nalačno byla 5,1 (tj. 5,06) a měla by se zopakovat glykémie nalačno, Bude-li znovu vyšší, pak máte cukrovku, i když byly hodnoty v 60. a 120. min v normě.

   Odpovědět
 7. Dobrý deň,
  trpím na komplikované migrény s aurou. Jedným zo spúšťačov je práve zmena hladiny glykémie. Je pre mňa vôbec vhodný OGTT test? Mám z toho celkom obavy. Pri hlade mi býva tiež pomerne zle. Naposledy som mala z krvi výsledok s hodnotou glykémie 3,9.

  V prípade, že ho mám absolvovať, môžem deň predtým užiť preventívne paralen?

  Takisto užívam ráno 25 mg euthyroxu a po jedle jód. Môžem si dať ráno pred odberom aspoň euthyrox?

  Ďakujem.

  Odpovědět
  • Paralen lze. Euthyrox je vhodné užít až po testu.
   Fyziologické kolísání glykémie (tj. +/- 2,5 mmol/l) potíže nedělá (ani nespouští migrénu). Pokud máte již ověřeno, že vaše výkyvy glykémie jsou větší (a spouští migrénu), pak je samozřejmě zbytečné test absolvovat a máte být rovnou léčená s cukrovkou. Pokud to ověřené nemáte, pak je test vhodný – ověří vám dvě věci současně.

   Odpovědět
 8. Dobrý den,

  Už jsem pravdu zoufalá a nevím si rady, v mě dia pořádně mi pořádně neporadí stále jen zavolejte si za týden nebo přijďte ale ráda žádná. Teď mi nasadili glucophage už jsem na 2000mg měla sem si sama navyšovat a přesto mám děsivé hodnoty na lačno jednou 5,2 pak 5,7 pak 5,4 a 5,9 a takhle to jde každý den jednou Dobré a jednou špatné už opravdu nevím co dělat docházíme tak od 1. Trimestru ale jsme teprve v půlce a mám strach aby to neohrozilo miminko. Moc Vám děkuji za odpověď

  Odpovědět
   • Moc vám děkuji, vaše ráda mi velmi pomohla glucophage jsem na pár dní vysadila bylo mi po něm opravdu zle. A najednou hodnoty 5,5 a 5,3. Včera kontrola u mě dia a opět nasazení glucophage a inzulín 8 jednotek který si mám zvyšovat a dnes ráno 5,4. Myslíte že to bylo nutné?? Možná že kdyby měli přístup jako vy a zajímalo by je co jím a co dělám zle možná by se to dalo zvládnout i na dietě…. Bojím se že těmi léky škodím miminku.
    Moc vám děkuji za rady jste skvělá, opravdu jste mi pomohla

    Odpovědět
 9. Dobrý den, moc prosím o radu, už nevím co si mám myslet a jsem úplně vystresovaná, což miminku neprospívá. 2 roky se léčím s DM 2.typu, užívala jsem glucophage XR 1000mg, momentálně jsem po třetí těhotná 8.tt( 1.teho v pořádku, 2.teho gestacni DM), od 6.tt na inzulínu 3x-4x denně podle hodnot glykemie. Moje dr co k ní chodím mi chce léky vrátit, přitom na genetice to rezolutně zamítají, že tyto léky se vůbec v těhotenství nesmí užívat, poškozují plod. Přijde mi, že paní dr neví co dělat a mám obavy o zdraví miminka.
  Ráda bych se zeptala jak postupujete Vy ve Vaší ambulanci?
  Děkuji za odpověď

  Odpovědět
  • Tyto léky běžně používáme i na začátku těhotenství. Žádná data nesvědčí pro poškozování plodu. Výhoda těch léků je, že nám pak stačí mnohem nižší dávky inzulinu, zatímco bez těch léků se dávky inzulinu často šplhají vysoko a glykémie i tak nebývají uspokojivé.

   Odpovědět
 10. Dobrý den, podstoupila jsem test OGTT v těhotenství. Výsledné hodnoty 5 – 10,7 – 8,5. Odběr krve po vypití roztoku proběhl po cca. 50 a 110 minutách. Je možné, že odběry provedené o 10 minut dříve ovlivnily hodnoty a mohla vyjít falešná pozitivita na těhotenskou cukrovku? Mohly být hodnoty ovlivněny i nedostatkem spánku a stresem z provedení testu, který jsem měla celou dobu testování? Četla jsem, že odchylky v dběru vyšší než +/- 5 minut nejsou přípustné. Měla bych test nechat opakovat? Při testování hladiny cukru doma, nemám lačnou hodnotu vyšší než 4,4 a i po jídle nepřekračuje stanovenou mez. Jsem z neustálého lítaní po doktorech dost vystresovaná a ráda bych znala váš odborný názor, zda nemohlo dojít k falešné pozitivitě. Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • U těch nestandardních postupů se spíše obáváme falešné negativity. Test není třeba opakovat, berte to jako těhotenskou cukrovku.

   Odpovědět
 11. Dobrý den,
  aktuálně podstupuji stimulaci IVF. Při předoperačním vyšetření mi na odběrech zjistili cukr 5.52, což před otěhotněním je číslo ještě v normě. Nicméně u těhotenské cukrovky se problém stanovuje už při hodnotě 5.1 a výše.. Znamená tedy muj aktuální výsledek automaticky stanovenou těhotenskou cukrovku? Samozřejmě se s tím pokusím ještě něco udělat, ale pokud by IVF vyšlo, tak už to nestihnu.. Předem děkuji za odpověd i za Vaše skvělé stránky!

  Odpovědět
  • Děkuji za milou zpětnou vazbu 🙂 K Vaší otázce: automaticky ne, ale měření glykémie bude potřeba po otěhotnění co nejdřív zopakovat.

   Odpovědět
 12. Dobrý den,
  prosím o radu. Byla jsem ve 12tt na krevních odběrech na lačno, výsledek 5,5 mmol/l, druhý test byl proveden třetí den, kdy mi paní doktorka sdělila, že byla hodnota fyziologická tedy, že jsem v pořádku. Dle informacích na Vaších stránkách by mě měla paní doktorka, jestli jsem dobře pochopila, poslat na oGTT, ale řekla, že na test půjdu až v obvyklém termínu 24tt-28tt. Koupila jsem si pro svoje ubezpečení, že je vše v pořádku glukometr (FORA, Diamond PRIMA). Dnes mi tyto hodnoty vyšly na lačno 5,6, hodinu po snídani 8,2 (chleba s máslem a rajčetem, hruška), hodinu po obědě 8,0 (svačina kedluben, ředkvičky, oběd špenát, vejce, brambora vařena ve slupce, hovězí vývar), hodinu po večeři 5,6 (svačina Caro se smetanou, večeře hovězí vývar). Mám trvat na zaslání na test nebo jaký mám prosím zvolit postup?
  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.

  Odpovědět
  • Při pochybnostech je vždy vhodné udělat OGTT. Bude-li v normě, pak buďte v klidu (Diamond totiž není moc přesný glukometr), ale bude ho nutné ještě zopakovat mezi 24.-28. týdnem.

   Odpovědět
 13. Vážená paní doktorko, prosím o radu. V při prvním těhotenství ve 39 letech mi byla zjištěna GDM. Držela jsem přísnou dietu, vše dopadlo dobře. Nyní ve 41 letech čekám druhé dítě. Ve 25tt jsem byla na oGTT, cukrovka nezjištěna. Výsledky: 5 – 8,8 – 8,0. Nijak se tedy neomezuji. Nedávno se u mě objevila mykóza, kterou obyčejně netrpím. Vyhledala jsem si ,že to je možný příznak cukrovky, takže jsem se lekla, jestli se mi ta cukrovka opět třeba nerozjela. Chtěla bych se tedy zeptat, jaká je možnost, že by se mi GDM vyvine v pozdějším týdnu těhotenství? Žízní zatím netrpím, častým chozením na toaletu také ne, výsledky z moče byly dosud vždy v pořádku……. Jen mě trochu vyděsila ta mykóza a informace na Internetu, že by za tím právě ta cukrovka mohla být….. děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • Pokud byl test ve 25. týdnu a jsou nějaké pochybnosti, pak se určitě vyplatí test zopakovat.

   Odpovědět
 14. Dobrý den paní doktorko, moc vás prosím o váš názor už jsem zoufalá. Jsem v 19tt od začátku mi byla zjištěna těhotenská cukrovka hodnoty po obědě a večeři jsou v normě avšak ranní hodnoty jsou nestabilní (5,2, 5,2, 5,3, 5,1,5,4) bylo mi doporučeno nasazení léku Siofor 500 (dočetla jsem se ze není vhodný pro těhotné) raději bych chtěla nasadit inzulin, který je “přirozenější” podle mého názoru. V současné době mám ještě zánět močových cest a beru antibiotika Xorimax 500 myslíte že antibiotika mají vliv na ranní hodnoty? Dodržuji vše podle nařízení a i přesto ranní hodnoty jsou 5,3 což už je podle mé lékařky špatné a je nutno nasadit léky. Moc vás prosím o váš názor za mě bych nejraději počkala až doberu antibiotika a uvidíme jaké budou ranní hodnoty a pokud by nebylo na výběr raději bych inzulin než léky. Mockrát vám děkuji a přeji hezký den Tereza

  Odpovědět
  • Odpovídám se zpožděním, tak nevím, jak to dopadlo. Zánět má vliv na glykémie a ty vaše nebyly nijak vysoké. Hodnoty 5,3 ještě tolerujeme. Pokud je třeba, také začínáme s tabletkami – mají oproti inzulinu řadu výhod.

   Odpovědět
 15. Dobrý den,
  cca ve 32 tt mi byl odebrán glykovaný hemoglobin s výsledkem 32,7… Můžu být naprosto klidná, že je cukrovka dobře kompenzovaná a nehrozí žádné riziko? Nyní jsem 38 tt a hodnoty po jídle jsou občas hraniční….

  Děkuji za odpověď

  Odpovědět
  • Jen dodám, že na dietě jsem cca od 15 tt…

   Odpovědět
   • Občasné hraniční hodnoty nevadí. Nesmí být často 🙂 Glykovaný máte pěkný, vše ok.

    Odpovědět
 16. Dobrý den, před týdnem jsem měla glykemii na lačno přes 5,1 a šla na kontrolní odběr. Měla jsem 5,14. Sestra mi řekla, že mám držet dietu. Tu jsme hned nasadila. Přečetla spoustu odkazů a dodržují vše. Doma si už od prvního zvýšeného výsledku merim glykemie glukometrem. Vždy mám hodnoty zcela v normě. I hodinu po jídle jsem měla max 6,6. Na lačno taky v pořádku.
  Chtěla jsem se zeptat, zas muže na výsledek u lékaře mít vliv, źe se tam dostanu až min hodinu po probuzení a oni po odběru, který je v 8, posílají vzorky do laboratoře až po 9 hodině?
  A taky jsem velký stresař u doktora. Bojím se, aby bylo vše v pořádku, aź se vždy ráno několikrát budim, jdu s bušícím srdcem a celkově jsem opravdu hodně ve stresu. Zda i to může ovlivnit výsledky?
  Myslíte, že stačí dieta a měření doma, nebo se mám objednat sama na diabetologii?

  Děkuji moc za odpověď.

  Odpovědět
  • 100% jistotu při hraničních hodnotách nemáme, ale považuji za bezpečnější to brát jako cukrovku než riskovat, že to zanedbám. Máte nárok na diabetologickou péči, proužky od pojišťovny atd. Ale je to na vás, jestli si to zatím chcete hlídat sama.

   Odpovědět
 17. Dobrý den paní doktorko,

  poslouchala jsem Váš podcast na Cukrfree, kde zmiňujete nepřesné glukometry. Mohu se zeptat, jaký glukometr doporučujete jako spolehlivý?

  Moc děkuji a přeji hezký den

  Alžběta

  Odpovědět
  • např. Contour, Accu-Chek

   Odpovědět
 18. Dobrý den, dnes jsem podstoupila test na oGTT hodnota vyšla 5,38 tudíž už se v testu dal nepokracovalo, co to tedy pro mě teď znamená? Je jen mírně zvýšená nebo mám potvrzenou cukrovku? Předem děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 19. Dobrý den, zajímalo by mne, proč se nedoporučuje přenášet při těhotenské cukrovce. Je to kvůli váze miminka?
  Děkuji

  Odpovědět
  • To doporučení je pouze v případě neuspokojivé kompenzace a také u cukrovky na větších dávkách léků či inzulinu. Je to z důvodu rychlejšího stárnutí placenty a tedy většího rizika závažných komplikací.

   Odpovědět
 20. Dobrý den, po těhotenské cukrovce v roce 2019 mi byl před dvěmi měsíci diagnostikován PREDIABETES s tím, že mám držet dietu. Jsem znovu těhotná (6 tt) a i když se snažím, cukr mi po jídle vyskakuje dost vysoko např. dneska po kuřeti s rýží po změření po dvou hodinách byl cukr 8,9. Po těžším jídle bývá cukr i přes 12. Četla jsem, ze na začátku těhotenství muže vysoký cukr ohrozit vývoj dítěte. Chci se zeptat jak mám situaci řešit a jak vysoký cukr opravdu muže plod ohrozit ? Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • Představuje vyšší riziko vrozených vývojových vad a také některých budoucích těhotenských komplikací (např. preeklampsie). Situaci řešte dodržování diety (viz např. tyto stránky), dostatkem pohybu a samozřejmě s vaší diabetologií. V některých případech je na místě farmakologická léčba.

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pin It on Pinterest

Share This