Dotazy a kometáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, vložte ho prosím do pole „Vložit komentář“ ve spodní části stránky, rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu – v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.).

Jméno a email jsou nepovinné údaje. Chcete-li chránit své soukromí, nemusíte je vyplňovat. Více informací ohledně ochrany Vašeho soukromí na našem webu naleznete na stránce Zásady ochrany osobních údajů.

3 047 Komentáře(ů)

 1. Dobrý den,

  děkuji moc za velmi přehledné stránky plné informací. Chtěla jsem se zeptat, jaká je správná metodika postupu při přerušení oGTT testu z důvodu zvýšené hodnoty na lačno.

  Prvním krokem je ověření hodnoty glykemie na lačno během nadcházejících dnů. Pokud tato hodnota vyjde <5,1 mmol/l, lze okamžitě ten samý den pokračovat s oGTT testem (75 g glukózy odběr po 60 min, 120 min), nebo je zapotřebí dojít do laboratoře až v nějakém z dalších dnů a absolvovat celý tříodběrový test znovu samostatně?

  Je oGTT test provedený ve stejný den, kdy byl proveden kontrolní odběr glukózy na lačno méně relevantní z důvodu nižšího počtu stanovených hodnot glukózy na lačno?

  Odpovědět
  • Pokud je kontrolní glykémie nalačno v normě, hned se pokračuje v provedení OGTT. Stejně jako u žen, které mají již první glykémii nalačno v normě.
   Nejsem si jistá, jak byla myšlena poslední otázka, ale pokud je glykémie nalačno v normě, není třeba ji znovu opakovat. Odběr na glykémii nalačno opakujeme jen, pokud byla v prvním odběru zvýšená.

   Odpovědět
 2. Dobrý den paní doktorko, na diabetologii mi z krve vyšlo, že mám celkový cholesterol 7. Všechny jednotlivé složky pak také zvýšené, ikdyž mírně. Doktorka to komentovala, že je zvýšený a že pozor na tuky. Jenže ona si myslí, že zvládnu dietu s 250g sacharidy na den a já mám tak 150g, jinak bych se do cukru opravdu nevešla. Bohužel to s ní nejde moc konzultovat. Hlad doháním právě velkým množstvím sýrů, smetana, tučné jogurty apod. Je to problém? Mám to nějak řešit? Neumím si představit dia dietu + ještě jaterní dietu 🙁 Děkuji moc

  Odpovědět
  • Krevní tuky jsou v těhotenství fyziologicky zvýšené. Cholesterol 7 je tedy v těhotenství v normě, vůbec neřešte, nízkotučná dieta není na místě.

   Odpovědět
 3. Dobrý den,
  děkuji moc za super poradnu! Chtěla bych se zeptat na Váš názor ohledně glukometrů. Mám po tátovi Freestyle freedom lite – kontrolovali ho na diabetologii (tak, že ze stejné kapky krve provedli jedno měření mým a jejich a bylo to stejné ) a řekli, že je v pořádku a mohu mu věřit. V těhu poradně jsem dostala nový Wellion cala light. Občas, hlavně při vyšších hodnotách, mi to nedám a změřím z jedné kapky krve oběma. Někdy měři naprosto stejně! A jindy je rozdíl až 1,2! Nejčastěji je to když wellionem naměřím po jídle třeba 8. Zděsím se, změřím freedomem a je to 6,8. Co si o tom myslíte? Jak mám zjistit, jakému věřit. Dívala jsem se, že se nekalibruje ani jeden. Děkuji moc

  Odpovědět
  • Oba jsou to slušné glukometry, ale měřte se jen jednou a jedním glukometrem. Povolená chyba měření je +/- 15%, tedy při glykémii 7 můžete naměřit cokoliv od 6 do 8 mmol/l. Ideální tedy je, pokud je glykémie po jídle do 7 – pak máme jistotu, že při chybě měření není výrazněji nad horní hranicí (desetinná čísla jsou nuance). U glykémií nalačno je přesnost měření o něco větší.

   Odpovědět
 4. Dobrý den, mám dva dotazy.
  1. Musí být mezi jídly 2-3h pauza? Nebo mohu menší porce třeba po hodině? Trápí mě hlad. Jsem hubená a byla jsem zvyklá jíst hodně. Nyní mám cca 150g sacharidů, víc mi neprojde. Jakmile si dám více čehokoliv, tak přestřelím hodnotu. Tak, že bych jedla častěji?

  2. Téměř jediné sacharidy, které prochází jsou žitný chléb (50g max) a cizrnové těstoviny. Docela mi chutnají. Je to problém, když nebudu střídat přílohy? Diabetoložka mi řekla, že musím jíst i rýži a brambory, ať si dám trochu. Jenže já i po trochu jsem na 8. Kdyžto cizrnové těstoviny mi to nezvedají. Nechci skončit na medikaci, jsem 26tt teprve, tak se snažím to nějak přizpůsobit.

  Děkuji

  Odpovědět
  • 1. Ta pauza je myšlena na jídla bohatší na sacharidy. Pokud je brzo hlad, zkuste to tedy proložit jídly, kde je sacharidů méně – kus sýru, tvaroh, ořechy, zelenina atd.
   2. Snad vás uklidní, že přílohy kromě zeleniny nejsou nutné žádné. Jezte to, co tolerujete, do brambor ani rýže se nutit nemusíte. K zelenině vždy přidávejte zdravý tuk (olivový olej, máslo, ořechy, semínka…cokoliv) – aby měla dostatečnou výživovou hodnotu a trochu vás zasytila.

   Odpovědět
 5. Dobrý den paní doktorko,
  ráda bych se Vás zeptala, zda je opravdu bezpečné užívat v těhotenství Glucophage. Jsem momentálně ve 29tt a nejdříve jsem měla od paní doktorky inzulín 6 jednotek večer, poté mi dala Glucophage 750 večer 2 tablety a teď mi to navýšila na Glucophage 1000 večer 2 tablety. Ranní hodnoty jsou vždy pod 5,3. Vyšší jsou občas (cca 4-6x do měsíce) večerní hodnoty a to max. 7,9 po hodině nebo 7 po dvou hodinách. S tím, že z toho třeba 2x byla hodnota vyšší z důvodu nedodržení diety. Vyšší cukr mi byl naměřen chvíli před otěhotněním. Do té doby jsem byla bez léků. Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den,
  Zuzka

  Odpovědět
  • Ano, podle dostupných údajů, které máme, je metformin v těhotenství bezpečný a používáme ho také.

   Odpovědět
 6. Dobrý deň p. Dr.,
  tento týždeň v stredu ( 27tt.) mi dľa ogtt diagnostikovali GDM (zo žilnej krvi a do špecializovaných skumaviek) – hodnoty 4,0 – 10,1 (po 1 hod.) – 10,7 (po 2 hod.). K tomu mám autoimunítnu hypothyreózu teraz na euthyroxe 150 ug denne, ktorý som však ráno pred testom užila. Chcela by som sa Vás opýtať či si myslíte, že by euhtyrox mohol takto ovplyvniť výsledok oGTT a bolo by ho potrebné opakovať?
  S GDM samozrejme zatiaľ počítam, diétu som podľa vašich stránok začala dodržiavať hneď, zatiaľ som si požičala Gluneo glukometer od rodiny. Každým dňom ale podľa merania sa mi zhoršuje lačná glykémia (dnes max. 5,2), po raňajkách som mala po 1 hod. raz vzostup na glykémiu 7,8, dnes až na 8,1. Je možné že by to mohlo byť spôsobené aj zahájením diéty? Rovnako ma zaujíma či je nejaký horný limit vrámci prijatých bielkovín a tukov, je potrebné nejak sledovať ich prijaté množstvo? Množstvo sacharidov za deň dosiahnem max. 150g väčšinov skôr okolo 100g.
  Vyšetrenie na dia ambulancii mám naplánované na budúci týždeň, vybavili ma pipetkami na domáci odber velkého glykemického profilu, aj by ma zaujímalo či sa to vôbec ešte v čr používa? Podľa toho čo som čítala sledujete pacientov podľa glukomeru a glykovaného hemoglobínu. Ešte posledná otázka, niekde sa uvádza, že ovocie max. 150 g 1xdenne dopoledne, je možné si ho dávať aj 2krát denne vo väčšej dávke? Veľmi pekne ďakujem

  Odpovědět
  • Test bych kvůli Euthyroxu určitě neopakovala. K průběžným měřením by to chtělo přesnější glukometr (Contour, Accucheck…). Domácí odběry do malých zkumavek jsme kdysi dávno dělali také, ale z rozšířením glukometrů jsme od toho velmi rádi upustili 🙂 Ovoce můžete i víckrát, ale v přiměřeném množství (jeden střední kus nebo hrst krájeného/drobného ovoce).

   Odpovědět
 7. Dobrý den, paní doktorko
  telefonicky jsem se dozvěděla, že mi vyšla těhotenská cukrovka (25. týden), sestra řekla – třetí odběr pozitivní, celé pozitivní. Takže jsem celý večer studovala, co se dalo, načetla jsem si hodnoty, zjistila jsem si i jaké odchylky ženy často mívají a myslela jsem si, že se při tom třetím výsledku třeba trošku odchýlím. Byla jsem dneska v pěkném šoku když jsem viděla ty výsledky ogtt – nebyly úplně standardní.
  první odběr mám úplně hypo – na lačno 3,3
  druhý v normě (po 1h) – 9,4
  třetí zas úplně hyper (po 2h) – 11,3
  Volala jsem na několik diabetologií, často měli plno. Jeden doktor však se mnou mluvil asi 15 minut, byla jsem za to moc ráda – řekl mi, že to jsou opravdu netypické výsledky a že, aby mohl nastavit odpovídající léčbu, pošle mě na test ještě jednou, protože se mu to nezdá (prý jestli nemohli udělat v laboratoři chybu).
  Mi ale pocitově přišlo kvůli miminku dost hrozné podstoupit ogtt znovu, tak jsem zkusila ještě jinou diabetologii.
  Mluvila jsem s příjemnou paní doktorkou, která mě na test už znovu nepošle. Řekla mi, že ty hodnoty jsou zvláštní, ale že už se s tím setkala, že ta třetí vysoká hodnota je něco jako obrana organismu na tu první nízkou, že se to vyšvihlo tak vysoko, protože to bylo pro tělo s tak nízkou lačnou opravdu šok. (Ale přiznám se, že jsem to v telefonu příliš nepochopila)
  Dva odborníci, dva názory, k paní doktorce jdu až ve čtvrtek, do té doby se budu držet vašich dietních rad, ale jsem z toho fakt zmatená, nevím co si myslet. Můžete mi prosím vysvětlit, co moje hodnoty znamenají? Bojím se, ze se stravuji nyní příliš nizkosacharidove podle principů klasické těhotenské cukrovky (vůči té nízké lačné hodnotě).

  Odpovědět
  • Tak já vám to nebudu komplikovat třetím názorem a souhlasím s paní doktorkou, že test není třeba opakovat. Hodnota 3,3 je u těhotných na dolní hranice normy – tedy ještě v normě. Falešně nižší by mohla být v případě, kdyby glykémie nalačno byla vyhodnocena až po celém testu – glykémie ve vzorku se snižuje, proto má být vyhodnocena hned. Nízkosacharidová strava je ok i v těhotenství.

   Odpovědět
 8. Dobrý den,
  píšete, že se nesmí džusy. Je rozdíl, když bych snědla třeba povolený kousek ovoce nebo si z něj vylisovala šťávu a tu vypila? Čili už by se to jmenovalo „džus“, ale pořád by to bylo to samé množství ovoce a k tomu třeba jogurt? Děkuji moc

  Odpovědět
  • Rozdíl je ten, že v celém ovoci máte zachovalou vlákninu, která zpomaluje vstřebání cukru z ovoce. Vymačkaná šťáva obsahuje veškerý cukr, ale žádnou vlákninu. Stejně tak nedoporučujeme rozmixované ovoce – rozmixovaná vláknina už nefunguje.

   Odpovědět
 9. Hezky den, v prvním těhotenství jsem mela GD, stačila dieta a měření. Ted v druhém těhotenství hodnoty 5,0; 8,3 a 5,2,tedy ok, ale vzhledem k prvnímu těhotenství a te lačné hodnotě, bych se pro jistotu ráda měřila doma sama. Od prvního těhotenství jsou to skoro 3rojy s doma mam glukometr colour plus a nikdo mi neni schopen odpovědět, je nutná kalibrace? Případně kam se s tímto dotazem obrátit. Děkuji

  Odpovědět
  • Předpokládám, že Contour plus. Obraťte se na dodavatele – na stránkách mají kontakty.

   Odpovědět
 10. Dobrý den, před týdnem mi zjistili těhotenskou cukrovku. Začínám byt zoufalá, v noci se pořád budím protože musim na wc, většinou kolem 2 hodiny ranni už nemůžu spát (a to chodim spát kolem 22h) a pak ráno mám hodnoty 5,8 – 6,1. Zkoušela jsem jit spát bez druhé večeře, s druhou večeří, Zkoušela jsem jen mléko na druhou večeři nebo oříšky ale prostě tu lačnou nikdy nemám nižší. Může to být prosím tím špatným spánkem? Před OGTT testem jsem musela být na lačno 15h. Hned první hodnota mi vyšla 5,32 tak mi test ukončili poslali mě na diabetologii. Druhy test už mi nikdo nedělal ani v 16tt mi nebrali krev na glikemii. Nebo je to tím že jsem moc dlouhou
  na lačno? Otěhotněla jsem po IVF, mám PCOS. Mam strach o miminko ale ja už vážně nevím co dělat.

  Odpovědět
  • Těch vlivů je tam celá řada a asi nejdůležitější z nich je PCOS – ženy s touto poruchou mají těhotenskou cukrovku velmi často. Pokud se glykémie nelepší při úpravě životosprávy, pak je místě léčba léky. Domluvte se na své diabetologii. Hodnoty nejsou nijak dramatické, buďte v klidu, to se upraví.

   Odpovědět
 11. Dobry den, bol mi vykonany test na tehotensku cukrovku, nalacno som mala nieco vyse 4, cize v norme a po vypiti roztoku mi merali az po 120minutach, a mala som 8,1. Je to tehotenska cukrovka? Na vasej stranke som citala ze zvysene hodnoty su az od 8,5.
  Bola som poslana diabetologovi a dali mi dietu.
  Dalsia otazka suvisi s ovsenymi vlockami- internet je plny informacii o tom,ako su vhodne pri cukrovke a mne ich doktorka zakazala.
  Mozte mi poradit? Vdaka

  Odpovědět
  • Test byl ve vašem případě proveden a hodnocen podle starých kritérií – měření jen nalačno a po 2 hod., ve které je norma do 7,7 mmol/l. Takto se už test v ČR a řadě dalších zemí neprovádí. Hodnotit jej podle nových kritérií nelze, protože chybí měření v 60. min.
   Vločky jsou kvalitní potravina bohatá na vlákninu a lžíce neochucených vloček do bílého jogurtu by měla být ok. Co se nám ale vůbec neosvědčilo jsou vločkové kaše – byť neslazené – často je po nich vyšší glykémie, proto také nedoporučujeme.

   Odpovědět
 12. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je v těhotenství možné konzumovat konjakové těstoviny. Objevila jsem je v DM jako slim těstoviny, které obsahují max 1,1g sacharidů na 100g.
  Píší, že je to vhodná alternativa těstovin pro diabetiky, ale o těhotenství se nezmiňují. Moc děkuji.

  Odpovědět
  • Ano, lze. Ale moc chutné to není 🙁

   Odpovědět
 13. Dobrý den,
  na ogtt mi vyšly hodnoty 4,3 na lačno, 9,3 po 1h a 8,5 po 2h. Ta poslední hodnota se mi dle internetu jeví zvýšená. Jedná se o tehotenskou cukrovku? Roztok jsem ještě cítila v krku celý den a nebyla jsem schopná už nic sladkého ani pozřít, je možné že mi ta silná koncentrace nevyhovovala?
  Děkuji za odpověď, s pozdravem Markéta.

  Odpovědět
  • Ano, máte těhotenskou cukrovku. Ten roztok určitě moc příjemné pití není. Lepší test ale zatím nemáme.

   Odpovědět
 14. Dobrý den, mám dotaz:
  vzhledem k práci, dítěti a manželovi a jejich rytmu dne nejíme doma v obvyklých časech snídani, svačinky, obědy, ani večeře…
  Víkendy se značně liší od pracovních dnů. S tím mnoho nenadělám.
  Lačná glykemie je tedy pak pro mne ta, kterou naměřím cca do 1/2 h po opravdovém vstávání (prac. dny v 7h, víkend v 9-10h), a pak předpokládám, je zásadní držet ta jídla opět s rozumným obsahem sacharidu, a hlavně odstupy ty cca 3 hodiny od sebe. Když o víkendu vstanu pozdě, tak „vynechám svačinu“ (snídaně = čas svačiny a má její parametry).
  Snídaně, oběd a odpolední malá svačinka a večeře se mi daří udržet cukr po hodině v limitu.
  Ale co večer, když jdu spát, až mám hotovou práci, tj. třeba v 1:00 v noci (ale tu práci udělat musím)? Pokračovat jakoby jídly s parametry malých svačinek á 3h, aby nebyl velký hlad a kontrolovat opět po hodině glykemii?
  A lačná glykemie v pondělí v 7h musí splnit limit, když spát jdu třeba bohužel v 1h v noci a tedy naspím tak 6h? Asi ano, že….

  Odpovědět
  • Nejsem si jistá, na co přesně se ptáte, ale hodnota nalačno je po 8 hodinách od posledního jídla. Pokud tedy jíte v 1 hod. v noci, pak ráno v 7. hod. ještě nejste nalačno.

   Odpovědět
 15. Vážená paní doktorko,
  ve 25tt jsem podstoupila oGTT, hodnoty byly 4,7-9.45-5,6. Je to mé druhé těhotenství, v prvním těhotenství jsem měla GD na dietě a celé těhotenství ukázkové hodnoty. Chtěla bych se zeptat, jaké doporučení by podle Vás bylo vhodné dodržovat? Hodnota po 60min není zrovna ideální, nicméně test vyšel negativní a na diabetologii mi bylo řečeno, že není potřeba hodnoty hlídat. Doma mám svůj glukometr a hodnoty jsou zatím v normě (28tt), po jídle kolem 5,5-6,5. Lačná nebyla zatím nad limitem (4,3-4,7). Přísnou dietu nedržím, ale sladkému se vyhýbám. Mockrát Vám děkuji za odpověď a přeji krásný den.

  Odpovědět
  • V případech, jako je ten váš (hraniční OGTT a GDM v předchozím těhotenství) je určitě na místě se více hlídat. Jednou z možností je test zopakovat s odstupem 3-4 týdnů. Variantou je to, co děláte – 1-2x týdně si hodnoty kontrolovat, pokud byste zachytila vyšší, pak víte, že se cukrovka vrátila. Pevně doufám, že pak by vás na diabetologii neodmítli.

   Odpovědět
 16. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s měřením ranní glykémie, když se na samotný odběr krve dostavím nejdříve po 1-1,5 hodině po probuzení (musím dojet do města). Když si změřím glykemii ten den ihned po probuzení tak ji mám v normě (vždy do 5,0) ale než se dostanu na odběr krve, tak už mám okolo 5,2. V komentářích níže jsem se dočetla že důležitá je ta ranní hodnota po probuzení, přesto ale u lékaře je braná jako hlavní ta z odběru krve. Druhý dotaz je ohledně doby měření po jídle. Dle instrukcí své diabetoložky se měřím 2 hodiny po jídle. Při minulé návštěvě jsem s ní měla nepříjemný rozhovor, kdy mi při vstupu do ordinace naměřili glukometrem hodnotu 7,0 a to hodinu po snídani. Paní doktorka se začala zajímat co jsem jedla že mám tak vysokou hodnotu. Když jsem se jí optala jaká je hranice při měření po hodině a že mám za to, že by mělo být do 7,8 v pořádku, paní doktorka se začala rozčilovat a udělila mi ráznou přednášku o tom, že měřit se po hodině je nesmysl a že žádná hranice pro glykemii po hodině neexistuje a že se mám řídit jejími informacemi které jsou jediné správné, tzn měřit po 2 hodinách. Celé mi to nedává smysl, když semnou chce řešit glykemii po hodině a přijde ji vysoká (nevím vůči čemu vysoká, když podle ní neexistuje žádná hranice) a zároveň mi jedním dechem sdělila že měření po hodině je nesmysl, a přesto mám v lékařské zprávě uvedenou hodnotu hodinu po jídle 7,0 s vykřičníkem. Doma se pro svoji informaci měřím vždy po hodině a následně i po dvou. Po hodině mám hodnotu obvykle okolo těch 7 a po dvou hodinách vždy pod 6,2. Podle mne jsou tyto hodnoty tedy v pořádku, ale ráda bych slyšela Váš názor.
  Předem moc děkuji za odpověď

  Odpovědět
  • Nedá mi to nereagovat. Včera jsem si pobrečela po první návštěvě diabetologie. Lékařka řekla, že se mám měřit po 2h! Já mám ale problém spíše se vejít do té hodnoty po hodině. Opatrně jsem tedy poukázala na paní Krejčí, Moravcovou, na Apolináře a na celé mezinárodní doporučení WHO a že jsem čerpala info zde. Označila mě za histerku, co si hledá info na google a dělám chytrou. Byla na mě extrémě nepříjemná. Po hodině se neměří a tečka. Hranice neexistuje a v těhu je metabolismus velmi pomalý, takže tak tak ty 2h. Pak mě začala osočovat, že si hledám věci sama a ohrožuji se a že mi jde jen o sebe a ja už tak tak udržela slzy ven z ordinace. Jsem ze všeho v šíleném stresu. Ihned jsem hledala jinou diabetologii, ale je to tu prašť jak uhoď. Pokud budu dojíždět dál, tak tam mi řekli, že se měří 1,5h po jídle. Jakou mají hodnotu nevím:( Jsem tak zoufalá a naštvaná! Místo aby člověk důvěřoval lékaři a vklidu se srovnal, tak si vše musí hledat sám, stresovat se, zda to dělá dobře a ještě se dočká křiku. To je opravdu více směrnic, nebo je jim tak zatěžko si přečíst doporučení WHO? Ach jo… bojujte!

   Odpovědět
   • Ve většině doporučení pro těhotné je měření hodinu nebo dvě hodiny po jídle. Kde se vzala hodina a půl nevím a není pro ni stanovená norma. Nám se více osvědčila ta hodina, což ale neznamená, že na ní dogmaticky trváme. V individuálních případech může být načasování měření jinak – jde o to zachytit vrchol glykémie po jídle (který by měl být do 7,8) – viz jeden z dotazů níže.
    K vaší situaci – měření děláte správně. Lékař má právo na názor a vy máte právo zařídit se podle sebe.
    Ještě k těm ranním glykémiím. Laboratorní glykémie z žilní krve jsou zcela něco jiného než orientační měření z glukometru a nelze je srovnávat. Normy pro žilní glykémii byly stanoveny na základě odběrů v laboratoři u těhotných žen, které tam také musely docestovat (tedy nebyly měřeny hned po probuzení).

    Odpovědět
 17. Dobrý den paní doktorko,
  Chci se zeptat ohledně nízkosacharidové diety. Vím, že doporučujete neměnit ženám které se tak stravují běžně. Já se stravovala normálně, naopak mi bílkoviny moc neříkaly. Po zjištění cukrovky jsem velmi rychle zjistila, že sacharidy mi zvedají cukr a to i ty zdravé a i v menším množštví. Takže měřím a ubírám. Byl by problém pro někoho jako jsem já, kdo by nakonec měl sacharidy cca do 70 za cenu udržení dobrých hodnot a vyhnutí se medikaci? Jsem zatím 23tt. Cítím se na této dietě dobře. Odpoledne trochu hlad, byla jsem zvyklá pořád něco pojídat, ale není to nic hrozného, co by se nedalo zvládnout. Myslíte, že pokud se budu cítit dobře, mohu to tak držet? Bohužel u nás na diabetologii mi neporadí, dokonce mě nutí testovat jen po 2h, což já nedělám. Testuji po 1, občas 2. Děkuji moc

  Odpovědět
  • Ano, pokud se na stravě cítíte dobře, pokračujte dál. Neměla byste hubnout ani hladovět. Zkuste nějaké nízkosacharidové dobroty na svačiny (receptů je už všude spousta), ať nemáte odpoledne hlad. Není důležité, kolik sníte sacharidů celkem za den. Na glykémie po jídle má zásadní vliv množství (a kvalita) sacharidů v dané porci. Klidně si proto dopřejte více menších jídel.

   Odpovědět
 18. Dobrý den,
  děkuji moc za tyto stránky. Chci se zeptat, ale v první řadě ještě podotázka – je možné v poradně nějak vyhledávat, tak jako třeba na porodnice cz? Určitě tu můj dotaz už byl a já vás nechci zatěžovat, nevím ale, jak vyhledat co potřebuji. Zkouším pročítat co nejvíce komentářů, ale to je samozřejmě malá šance.
  K dotazu – je pravda, že nejvíce miminku vadí ty skoky v cukru? Mám lačnou hodnotu okolo 4. Po jídle mi to ale skoro vždy vyleze na 7+ (do 7,8). Jídlo, které udělá jeden den 5,4, udělá druhý den ve stejnou dobu 7 🙁 Pak to zas pomalu klesá pod 5 a pak už je čas dalšího jídla. Je to tedy celý den nahoru dolu. Když čtu ostatní maminky, mám dojem, že to všichni drží do 6, čili nemají výkyvy. I já se o to snažím, to bych ale nemohla jíst snad žádné sacharidy. Mě to zvedne trochu kukuřičných těstovin, nebo 30g z žitného chleba apod. Ke všemu mám bílkoviny a tuky a zeleninu. Jsem teprve 23tt. Jsou tedy tyto skoky to nejhorší? Nebo se nemám znepokojovat pokud je to do 7,8? Měřím hodinu od začátku jídla, ale taktéž mám dojem, že to pak ještě malinko vyleze. Možná je nejvyšší bod 70min nebo tak něco. Takže si připadám, že dělám něco prostě špatně 🙁 Děkuji

  Odpovědět
  • Ze stažených mnoha tisíců záznamů z glukometru vám můžu potvrdit, že všichni glykémie do 6 rozhodně neudrží 🙂 To často ani ženy bez cukrovky. Glykémie do 7,8 jsou v pořádku. Pouze pokud by byly často na této hranici, je to na mírnou úpravu stravy (nebo trochu pohybu po jídle), protože hranice je vždy nejisté území. Měřte se hodinu po jídle, to stačí. Nestresujte se dalším měřením. Stravu si hlídáte skvěle, víc není třeba. Zaměřte se na jiné stánky zdravé životosprávy – hýbejte se, dobře spěte, dělejte si radost, čtěte si pěknou knížku nebo sledujte hezké filmy a těšte se na zdravé miminko.

   Odpovědět
 19. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč se u domácího kontrolování glukometrem měří hladina po hodině jako ta hlavní a pak někdy ještě po dvou. Dočetla jsem se, že při nemoci je hladina nejvyšší 90-120min po jídle. Hledala jsem to proto, že jsem si všimla, že hladinu cukru mám 90min po jídle vyšší než 60min. Je tedy mé měření hodinu po jídle dostačující? To je totiž v pořádku. 90min po je již ale přes limit (8,1). Měřím tedy od začátku jídla – možná bych měla měřit od konce či prostředka (vezmu-li v potaz, že snídani jím třeba 15min). Děkuji moc za vysvětlení.

  Odpovědět
  • Jelikož je další den, tak ještě doplním, že se situace opakuje. 1h od začátku jídla je cukr o cca 0,4 nižsí než po 90min. Netuším, kdy je hladina úplně nejvyšší, ale poradíte prosím, co to znamená? Možná tu už takový dotaz byl, ale nedaří se mi v poradně nijak vyhledávat, jen pročítat a nenarazila jsem.
   Děkuji moc!

   Odpovědět
   • Jde nám o to zachytit nejvyšší glykémii. Většinou vrcholí kolem té hodiny, proto jí dáváme přednost. Ale individuálně to může být jinak, u vás proto bude lepší měřit se za 90 minut. Záleží i na typu jídla – po větších a těžších jídlech může být glykémie zvýšená také později (taková jídla ale u cukrovky nedoporučujeme).

    Odpovědět
 20. Vážená paní doktorko,
  mám GD na dietě, hodnoty v normě, s ničím se jinak neléčím, denní příjem sacharidů mám cca 150-180g, ale v moči mi neustále vychází ketony(občas i na 3 kříže). Moje diabetoložka mě vždy straš, že musím ketony snížit, že tím mohu poškodit jak miminko, tak případně i sebe, že dlouhodobě zvýšené ketony v moči mohou poškodit ledviny, játra, nebo můžu mít problémy s kojením. Jak to tedy je? Ketony na jeden kříž jsou prý v pořádku, vyšší hodnoty se ale podle ní mají řešit, u vás jsem ale četla, že (při mé dobré kompenzaci) řešení není nutné. Můžu být tedy v klidu? Moc děkuji!

  Odpovědět
  • Buďte v klidu. Nemáme žádná data, která by svědčila pro škodlivost ketonů při současně normálních glykémiích. Naopak máme data od zdravých těhotných žen, která ukazují, že ketolátky jsou důležitý energetický substrát – nejen v těhotenství, ale u dětí i několik měsíců po porodu.

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pin It on Pinterest

Share This