Dotazy a kometáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, vložte ho prosím do pole „Vložit komentář“ ve spodní části stránky, rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu – v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.).

Jméno a email jsou nepovinné údaje. Chcete-li chránit své soukromí, nemusíte je vyplňovat. Více informací ohledně ochrany Vašeho soukromí na našem webu naleznete na stránce Zásady ochrany osobních údajů.

3 046 Komentáře(ů)

 1. Dobrý den paní doktorko.

  V prvním těhotenství jsem měla těhotenskou cukrovku, do porodu pouze na dietě. Nyní druhé těhotenství, test oggt první lačná hned 5,1. Za týden se test opakoval a hodnoty 4,8 lačná, po hodině 9,7 a po dvou hodinách 7,8. Hodnoty se mi zdají celkem hraniční a proto bych vás chtěla poprosit o názor, zda požádat ještě o jedno provedení testu, nebo se měřit doma glukometrem, nebo to prostě cukrovka není?

  Předem vám mockrát děkuji za váš čas a přeji krásný den.

  Odpovědět
  • Ano, v tomto případě by byla vhodná kontrola a obě varianty jsou možné – buď test zopakovat s odstupem 3-4 týdnů nebo se průběžně (1x týdně) kontrolovat na glukometru – nalačno, po snídani a větším jídle během dne.

   Odpovědět
   • Prostudujte si tyto stránky a krásně pochopíte vše okolo diety. Navíc s lačnou 6,2 vás na dobré dia vezmou okamžitě (také jsem měla).

    Odpovědět
 2. Dobrý den paní doktorko,
  moc ráda bych znala Váš názor na nasazení inzulinu jen z důvodu většího odhadu váhy miminka (miminko je o 2-3 týdny napřed). Všechny naměřené glykémie jsou v pořádku, dlouhodobý cukr klesá. Opravdu nasazení inzulinu může zpomalit růst miminka? Moc děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • V těchto případech inzulin nenasazujeme. Mimo jiné i proto, že ve váhových odhadech jsou velké odchylky měření.

   Odpovědět
 3. Dobrý den, paní doktorko,

  je dle Vás vhodné podstoupit OGTT, když mám epilepsii? Některé laboratoře zmiňují alternativní postup po domluvě s gynekologem. Můj gynekolog mě na test poslal, i když jsem z důvodů záchvatů musela navýšit medikaci. Mohla bych se zeptat na Váš názor? Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • Bude třeba probrat s vašim neurologem.

   Odpovědět
 4. Dobrý den paní doktorko, může i u GD na dietě Náhle zlepšení hodnot značit nedostatečnou funkci placenty? Dietu dodržuju poctivě a najednou se mi po 34tt zlepsily hodnoty. Respektive začala mi procházet jídla, která předtím neprošla a najednou mám po nich třeba jen 5,2. Před 3 týdny byly průtoky placentou v pořádku. Dekuji

  Odpovědět
  • Ne, v tomto případě bych to přisuzovala příznivým změnám po úpravě životosprávy.

   Odpovědět
 5. Dobrý den, paní doktorko,

  momentálně jsem 23tt a 10 dni užívám Metformin Teva XR 500mg. Tato dávka mi stačí na snížení ranních hodnot, se kterými mám problém. Na stránkách jsem našla jen informace o léčbě inzulinem. Mohu se prosím zeptat, jaká léčba je bezpečnější pro miminko? Je lepší užívat Metformin nebo inzulin?

  Děkuji.

  Odpovědět
  • Oba léky jsou bezpečné. Na našem pracovišti také většinou začínáme s metforminem.

   Odpovědět
 6. Dobrý den,
  Moc děkuji za tyto stránky. Ráda bych se zeptala ohledně nutnosti dodržovat intervaly mezi jednotlivými jídly. Mám cukrovku velmi dobře kompenzovanou pouze dietou více méně jen s vyřazením sladkostí a dodržování striktnější diety pouze na snídani (na lačno hodnoty 4,0-4,7, 1 h po jídle většinou 4,2-6,5, maximálně 7,0 po dietní „chybě“ – například po velké porci obyčejných těstovin s pestem a rajčaty).
  První otázka je, zda je opravdu nutné udržovat odstup dvou hodin do dalšího jídla, i když mám 1 h po jídle glykémii pod 5,5, často i pod 5?
  Jako druhou otázku bych se ráda zeptala, zda je nějak nebezpečné ujídání mezi jídly i u věcí, které mám vyzkoušené, že mi v jedné porci nezvednou glykemii nad normu, respektive zda je možné nesníst svačinu celou najednou, ale postupně ji „ujídat“ během třeba hodiny nebo i více? (Například po kusu ovoce a jogurtu s vločkami a ořechy mám po 1 h okolo 5,5-6 – byl by problém sníst například jogurt s vločkami a ořechy a po půl hodině si dát ovoce, nebo si potom nakrájet ovoce na kousky a postupně ho ujídat během odpoledne, a podobně?)
  Moc děkuji

  Odpovědět
  • Při takto pěkných glykémiích by kratší intervaly neměly vadit.

   Odpovědět
 7. Dobrý den,

  pokud bych během porodu měla hlad, dala by se vzít si proteinová tyčinka se sladidly? Vím, že se nemá, že to není zdravé, ale zasytilo by mě to a pokud by to nevadilo cukrovce, tak by to snad během porodu mohlo jít, nebo co myslíte? Nebo sladidla mohou zvednout cukr? Složení např. (mléčný proteinový izolát, syrovátkový proteinový izolát (mléko)), rozpustná kukuřičná vláknina, mandle, kakao zpracované metodou alkali, přírodní aromata, erythritol. Obsahuje méně než 2 % následujícího: mořská sůl, steviol-glykosidy (stévie), sukralóza. V tyčince 23g sacharidu z toho 1 cukr.
  Jinak nevím co, ořechy i ovoce mi třeba večer cukr zvedá, kor samotné a na nějaké připravované svačiny nemusí být čas.
  Děkuji vam moc :)!

  Odpovědět
  • Podle složení by to mělo být v pohodě. K pravidelné konzumaci ale neporučuji, snažíme se vyhnout všem umělým sladidlům, včetně sukralózy.

   Odpovědět
 8. Dobrý den, žádám o radu. Jsem ve 27tt a do 12 týdne z důvodu silných nevolností jsem jedla, na co jsem přišla, jen abych nezvracela, od 12tt jedu sacharidy pod 200g jako před těhu, cvičím denně hodinu – už asi 10 let, není to novinka 🙂 přibrala jsem zatím 7 kg ( je to mé třetí těhu a je mi 35) a minulý týden test na cukr vysoce pozitivní. Hodnoty 4,6-10,4-10. Pro mě naprostý šok, odkázána na dia poradny, kam jsem jela dnes ráno. Od pozitivního testu na cukr jsem si dala sacharidy na 90-120g. Dnes v poradně mi Mudr řekla, že hodnoty mám opravdu vysoké, že to není jídlem, ale věkem a genetickou zátěží – ačkoli ji v rodině nikdo nemáme a řekla, že mám mít sacharidy kolem 250g, že těch 120g i 200g je kvůli miminku opravdu málo, ALE – já to tak necítím. Od té doby co jsem je ještě snížila, tak je mi ještě lépe než s 200g na den…A nahoru se mi jít nechce. Ve čtvrtek musím volat na výsledky krve a když budou špatné, nasadí mi inzulín. Má otázka – je nutné opravdu sacharidy zvedat kvůli miminku jak tvrdí Mudr?

  Odpovědět
  • Ne 🙂 Jen si pohlídejte, ať nehubnete.

   Odpovědět
 9. Dobrý den,

  Díky moc za tyhle stránky a za poradnu!

  Chtěla bych zkonzultovat své výsledky OGTT. V prvním těhotenství jsem měla těhotenskou cukrovku, léčenou inzulinem (3x denně před jídlem, dostala jsem se na max hodnoty 16 jednotek inzulinu před obědem), ve druhém taktéž, tehdy jsem si vystačila s dietou a dlouhým inzulinem píchaným večer. Nyní jsem těhotná potřetí, automaticky jsem s cukrovkou počítala, už jen proto, že s věkem bych čekala, že se bude vše zhoršovat. V 16. týdnu jsem podstoupila OGTT, který vyšel zcela v pořádku. Nyní, ve 26. týdnu, jsem na něm byla opět, a podle výsledků se mi zdá, že cukrovku nemám (lačno: 4,75; 60.minuta: 7,96; 120.minuta: 6,72). Je to vůbec možné, abych byla po všech těch peripetiích bez cukrovky? Dělám si teď starosti, zda nebyla lačná hodnota i tak příliš vysoká (nalačno jsem byla od 20:00 večer do 7:00, kdy proběhl odběr), nebo zda nejsou moje hodnoty celkově hraniční. Vím, že to je úzkostný dotaz, mě to ale opravdu vyvedlo z míry a nevím, zda se na ty výsledky po tom všem vlastně mohu spolehnout, abych něco nepodcenila. Děkuji moc za reakci, a přeji krásné dny!

  Odpovědět
  • Pokud byl test provedený správně, pak jsou hodnoty zcela v normě. Je to vzácné, ale stává se to, buďte ráda 🙂 Pro úplný klid se může test s odstupem 4 týdnů naposledy zopakovat.

   Odpovědět
 10. Dobrý den paní doktorko,
  ve 25 TT jsem podstoupila OGTT. Výsledné hodnoty 5,09 – 7,55 – 5,15 (odběry provedeny v laboratoři ze žíly, avšak dle mého názoru nebyly přesně dodrženy časové intervaly po vypití roztoku – odběry byly provedeny dříve cca. o 10 min.). Chtěla bych se zeptat, jestli bych test neměla podstoupit v pozdějších týdnech znovu, neboť mám DM II. v rodině (matka, babička) a jsem obézní. Děkuji Vám za odpověď.

  Odpovědět
  • Ano, obecně platí, že v případě pochybností a rizikových faktorů je vhodné test později zopakovat. Ale u vás už byla vyšší ta nalačno – 5,1. Jen nalačno by bylo vhodné zopakovat už nyní. Pokud bude znovu vyšší, je to těhotenská cukrovka.

   Odpovědět
 11. Dobrý den paní doktorko,
  Zítra začínáme 26tt a od 10tt se léčím s gestačním diabetem, což kompenzuji dietou.
  Na začátku jsem tři kg zhubla, ale od té doby mám jen 300g nahoře. Mám se tím nějak znepokojovat? Bříško mi roste, ale mám pocit že mi to jde jen do bříška.

  Odpovědět
  • Pokud se cítíte dobře, nemáte pocity hladu atd., pak je to v pořádku.

   Odpovědět
 12. Dobry den, pani doktorko,
  GD mam od 12tt. Od 14tt mam Metformin. Aktuálně jsem ve 20tt a beru Metformin 2000mg plus Lantus 6j. Poslední tyden jsem zjistila, ze pokud vstanu v 5:30, tak mam lacnou glykemii v norme (4,9-5,2). Pokud vstanu v 6 a dále jsou hodnoty přes hranici (5,4-5,7).
  Staci vstavat brzy, nasnidat se a zase jit zase spat nebo je to jen obcházení vyssi lacne a měla bych resit s lékařem navyseni inzulinu?
  Predem dekuji za odpoved.

  Odpovědět
  • U řady jedinců glykémie během rána stoupá (vliv ranních hormonů). Nicméně léčbu je vhodné upravovat podle hodnot po probuzení. Je to dlouhodobě působící inzulin – působí i během dne, podle těch ranních hodnot jen ladíme potřebnou dávku. Manévry z dřívějším vstáváním určitě nedoporučuji. Dobře se vyspat je součást léčby 🙂

   Odpovědět
 13. Dobrý den,
  jsem 30tt a mám cukrovku na dietě. Stále užívám utrogestan a napadlo mě, zda nemůže cukrovku zhoršovat nebo ji nemohl dokonce vyvolat? Užívám jako imunomodulaci, ale ráda bych již aby lékař dovolil vysazení. Děkuji moc

  Odpovědět
  • Utrogestan sám o sobě cukrovku nevyvolá, ale ženám, které cukrovku mají nebo k ní mají sklon, může zvýšit glykémie.

   Odpovědět
 14. Ranni glykemie pri kojeni

  Vazena pani doktorko, dekuji za Vasi praci (a pripojuji se k tem, ktere by rady vyhledavaly v dotazech, aby se neptaly na totez, ale nevedi, jak)!

  Jsem 3 mesice od porodu (GD od 26.tt, od 30.tt levemir na noc 6j) a ranni glykemie mam vetsinou vyssi (typicky mezi 5,3 a 6). Samozrejme nekolikrat v noci kojim, a protoze nikdy nevim, ktere kojeni bude to posledni, resp. po kterem uz ja nebo miminko neusneme (a jeste nikdy jsem nespala tak dlouho, abych se probudila sama tim, ze jsem vyspana, cili pri kazdem kojeni doufam, ze po nem jeste budu spat…), tak se k mereni glykemie dostavam pozdeji nez po 15 min po probuzeni (zpravidla ale do 30, jinak uz se ani nesnazim merit) a ‘samozrejme’ bez umytych rukou (jakmile me miminko prestane fyzicky citit, probudi se; alespon je otiram kapesnikem). Proste nemuzu zacit po probuzeni miminkem tim, ze si odbehnu umyt ruce a zmerit hodnoty, a pak ho teprve nakojim, to by vzbudilo placem vsechny ostatni, a samo uz neusnulo… A jak tak googluji, vychazi mi to jako hodnoty na (pre)diabetes. Coz me tedy desi, a tak stale trochu doufam, ze ty hodnoty mohou byt falesne vysoke tou prodlevou, anebo dokonce hormony, ktere se behem kojeni tvori (byt laicky bych cekala, ze MM bude telu odebirat glukozu, takze je mozne i to, ze bez kojeni bych ty hodnoty mela jeste o dost vyssi :-(). Ke sve diabetolozce jdu za par tydnu, ale ‘jede’ klasicke postupy, tak se trochu bojim, ze nedokaze tato specifika zohlednit a rovnou mi predepise nejakou medikaci, kterou si to telo dorazim a pak uz se z te cukrovky nevymotam, kdyz si telo zvykne na podporu.

  Pokud byste mi tedy mohla vysvetlit, jak pusobi na glykemii kojeni, popr. jestli mi muze ublizit, kdyz budu brat nejake leky na cukrovku, i kdybych ji realne nemela, a jestli bude sance je jeste nekdy vysadit, budu rada.

  A jeste dodavam, ze se snazim (dle knihy Cirkadianni kod, a to i proto, abych setrila slinivku) jist vecer naposledy kolem 18./19.h, takze kdyz se merim typicky mezi 5. a pul 7., je to zpravidla vice nez 10 h po poslednim jidle. Behem tehotenstvi jsem take bojovala s lacnou, a kdyz jsem v noci jedla, tak byly hodnoty lepsi, nez kdyz ne. Jinak v tehotenstvi jsem jedla LC, po jidle jsem mivala hezke hodnoty, jen ty ranni ne. Nyni si klidne sacharidove (i sladke) jidlo dam, byt celkove si myslim, ze jim spise LCHF chody, a hodnoty po jidle mam v pohode, jen opet ta lacna ;-(.

  Dekuji za jakoukoli radu, vysvetleni ci doporuceni. Nerada bych si nicila telo, ale take ted se dvema malymi detmi nemam moc prostor a priznavam, ze ani chut, vratit se rovnou k diete bez cukru a s minimem sacharidu.

  Odpovědět
  • Všechny ty faktory, které popisujete (kojení, přerušovaný spánek, neumyté ruce) mají vliv na ranní glykémie, proto se tím teď vůbec netrapte, kojte, snažte se o zdravou životosprávu a kontrolní test odložte až na dobu, kdy bude mít dítě již příkrmy a kojení nebude tak intenzivní. Navíc před testem a během testu se nemá kojit – zkresluje to výsledky.
   Pokud se pak přesto zjistí prediabetes, pak není nutně na léky. Úprava životosprávy funguje lépe a spolehlivěji 🙂 Někdy se doporučuje metformin, ale ne při kojení.

   Odpovědět
 15. Dobrý den,
  měla bych na vás dva dotazy 🙂 První je, že mám ve 30tt hraniční žlučové kyseliny a jelikož mám GD na dietě, tak mám strach, zda mohu dále jíst tučnější jídla. Gynekolog se k tomu nijak nevyjádřil, jen že to budeme hlídat, co si myslíte? Opravdu nesním moc sacharidů, takže vynahrazuji ořechy, avokádo, tučné maso atd atd a krásně to udržím…jenže neměla bych teď držet navíc jaterní dietu?
  Druhý dotaz je že má diabetoložka sice jede podle vašich pravidel a jsem ráda, ale nabrala mi krev jen na začátku léčby a dále už prý dlouhodobý cukr ani nic jiného nebude kontrolovat. Zajímají jí jen hodnoty. Je to v pořádku?
  Děkuji moc
  Míša

  Odpovědět
  • Kvalitní tuky patří i do jaterní diety, žádný strach.
   Glykovaný hemoglobin je doporučen na začátku terapie, pak je na zvyklostech pracoviště, zda dělá kontrolní náběry či ne. Pro úpravu terapie jsou ale důležité zejména hodnoty z glukometru.

   Odpovědět
 16. Dobrý den,

  mám GDM. OGTT: 4.7-9.4-9.1. Jsem celiak. Glykémii na lačno mám v rozmezí hodnot 4.0-4.4.

  Měřením pomocí glukometru jsem zjistila, že po požití zakoupených hotových bezlepkových potravin, nebo potravin vyrobených z bezlepkové mouky doma – mi glykémie vystoupá na hodnoty 9.9-11.6 (1 hod. po jídle). Za 1.5-2 hod. po jídle mi glykémie klesne na hodnoty 3.2-4.0 (o chybu měření se nejedná).

  Paradoxně, po požití zakázaných/nevhodných potravin/nápojů při diabetu mám hodnoty 4.4-5.1-7.6 (1. hod. po jídle ) a u nejvyšší naměřené hodnoty (7.6) je 2 hod. po jídle hodnota 7.1. Pocit sytosti mi vydrží hodiny.

  Zkusím ještě proměřit přirozeně bezlepkové suroviny s deklarovaným nízkým obsahem cukru, abych měla suroviny pro výrobu „chleba“ např.: na snídani, svačinu či večeři. Jinak bych skončila na více méně nízkosacharidové dietě či pseudo paleo dietě.

  Nejsem si úplně jistá, zda-li budu mít dostatečný příjem sacharidů. Prosím, poradíte mi, jak zajistím/zjistím, že mám dostatečný přísun sacharidů?

  Potřebuji „nějakou hmotu“, abych okamžitě neměla hlad. Po požití listové zeleniny, masa, vajec, mléčných produktů, oříšků, ovoce či pohanky mám neustálý hlad a hodnoty glykémie 4.4-6.6-7.0. Přes den mi nestačí rozestup 1.5 hod mezi jídly a kolem půlnoci se vzbudím hlady (sním banán), a mezi 4. a 5. hod. ráno se zase probudím hlady (hodnoty glykémie 4.0-4.4).

  Děkuji za odpověď!

  Odpovědět
  • Výrobky z bezlepkové mouky mají stejný nebo vyšší obsah sacharidů a zejména vyšší glykemický index – proto ten vývoj glykémie, který popisujete. Sacharidy ve formě příloh a pečiva nejsou výživově důležité, proto žádnou hranici pro „dostatečný přísun“ těchto zdrojů sacharidů nemáme.
   Do jídel, po kterých máte hlad, přidávejte více kvalitních tuků (olej, máslo, oříšky, semínka), pak vydrží pocit sytosti déle.

   Odpovědět
 17. Dobrý den paní doktorko,

  moc děkuji za zajímavé stránky.

  Jsem nyní ve 20 TT a právě jsem se objednala na OGTT test ve 24. týdnu. Můj problém je ten, že při ranním lačnění mám nevolnosti. Dále zvracím, když vypiju nápoj, který je sladký, kyselý a vychlazený. Ještě několik dní po konzumaci takového nápoje (např. cola, džus) mi bývá nevolno, mohu jíst pouze velmi dietní jídla. To se mi stává i mimo těhotenství. Proto se chci zeptat, zda je nutné v laboratoři opravdu vypít glukózový roztok, vyzvracet ho a poté si několik dní léčit žaludek nebo je možné absolvovat rovnou test s velkou snídaní? Snídaně mi velmi dobře funguje proti ranní nevolnosti
  Hodnotu glykémie na lačno ve 12. TT jsem měla 5,2. Vím dle vašeho webu, že je to pozitivní hodnota. Gynekolog mi ale nedoporučil odběr opakovat.
  Předem moc děkuji za radu ohledně testu se snídaní

  Odpovědět
  • Ještě mohu doplnit, že kvůli té glykemii 5,2 omezuji sacharidy ve stravě.

   Děkuji. Jana

   Odpovědět
   • Vyšší ranní glykémie se má opakovat právě proto, aby bylo jasno, zda se jedná o cukrovku. Pokud je znovu zvýšená, pak je diagnóza jasná a vypití sladkého roztoku se neprovádí. Tím je třeba začít a možná, že dilema s roztokem ani nebude třeba řešit. Pokud ano – je to na vás. Ale určitě platí, že lepší méně spolehlivý test se snídaní než žádný test.

    Odpovědět
 18. Dobrý den paní doktorko,
  chci se zeptat ohledně žízně. Pociťuji ji během celého těhotenství, ale co mám zjištěnou GD, je to vyložene nepříjemné. Pocit žízně mám hlavně po jídle, zdá se mi že více po mléčném. Projevuje se pocitem žízně, ale až jakoby pálením jazyka. Napala mě i nějaká alergie atd, ale nic jiného mi není a děje se to více či méně po všech jídlech, někdy i nalačno. Vyschlo v puse a nepříjemné pálení jazyka. Myslíte, že to prostě jen může souviset s GD a není nutné více řešit? Děkuji moc

  Odpovědět
  • Pokud máte glykémie v normě, pak s GD pocit žízně nesouvisí. Nemusí to nutně znamenat něco špatného, může to patřit k různorodým těhotenským změnám. Je to přece jen „jiný“ stav…

   Odpovědět
 19. Dobrý den,
  ráda bych se jen zeptala, je možné aby umělé oplodnění nějak ovlivnilo dřívější vznik těhotenské cukrovky? První syn počat přirozenou cestou a cukrovka objevena ve 24. týdnu. Po porodu jsem byla již na dvou kontrolních OGGT testech. Poslední z prosince vyšel 4,8 a 4,4. Z důvodu těhotenské cukrovky v prvním těhotenství mne gynekoložka poslala na OGGT test již ve 12. týdnu (teď v dubnu). Neprošla jsem přes lačnou 5,8 a pak 5,3. Překvapuje mne tak velký skok během 4 měsíců. Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • Ano, hormony, které se používají v rámci IVF, mohou mít u žen s dispozicí k cukrovce tento vliv.

   Odpovědět
 20. Dobrý den,
  měla bych malý dotaz, protože se v tom už trochu ztrácím. Už mám za sebou zátěžový test a byla mi zjištěna těhotenská cukrovka. Dostala jsem glukometr a měřím se dle pokynů. Všechny hodnoty po jídlech mám v normě. Ale prý mám vysoké ranní hodnoty (5,1 5,3 5,4 a 5,5) – víc jsem nikdy neměla. Mám prý týden zkoušet hodnoty na lačno a pokud se mi to nesníží, tak nasadíme prášky. Ráda bych se práškům vyhnula pokud to bude možné…mohu se zeptat na nějaké typy a rady co mám dělat abych hodnoty na lačno měla v normě? Předem děkuji za odpověď 🙂

  Odpovědět
  • Ahoj, stačí to tu pročíst. Paní doktorka to tu má hezky sepsané. Nebo doporučuji FB Těhotenská cukrovka + vhodné recepty. Ať se ti daří.
   Lucka

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pin It on Pinterest

Share This